infa.lt

Mirties grupės internete (18+)

Mirties grupės internete (18+)

07 vasario
01:01 2017

VKontakte

Mes suskaičiavome 130 (!) vaikų savižudybių atvejų, įvykusių Rusijoje nuo 2015-ųjų lapkričio iki 2016-ųjų balandžio, – beveik visi jie buvo vienų ir tų pačių grupių internete nariai. Naujos vaikų savižudybės anonsuotos ten pat.

„Novaja gazeta” redakcijos įžanga

Mes negalėjome nepublikuoti šio teksto – nežiūrint į temos „slidumą” iš Rusijos teisės požiūrio taško, nežiūrint į jos nežmonišką sunkumą. Tačiau šį tekstą TURI PERSKAITYTI VISI TĖVELIAI, kad žinotų su kuo turi reikalą ir spėtų išgelbėti savo vaikus nuo lemtingo žingsnio, kad išmoktų atpažinti mažiausius artėjančios tragedijos simptomus, kad galėtų patarti kitiems tėveliams, mokytojams. Šiame tekste jūs surasite smulkią instrukciją, kurioje svarbios visos detalės. Tai pirma.

Antra, mes spausdiname šį tekstą, kad, galų gale, ne tik sugirgždėtų surūdiję teisėsaugos organų krumpliaračiai, o kad jie imtų suktis pasiutusiu greičiu, kaip nedirbo niekada anksčiau. Todėl, kad tiesiog dabar, kai jūs skaitote šį tekstą, kažkas iš vaikų gali žengti už ribos.

Mes perdavėme visą mūsų turimą medžiagą teisėsaugos ir tardymo organams, supažindinome kompetentingas tarnybas ir labai tikimės jų greitos reakcijos. 

„Novaja gazeta” redakcija

Uždaros grupės (+18)

Socialiniame tinkle „VKontakte“ egzistuoja uždaros, taip vadinamos „mirties grupės„, kuriose vaikai vienaip ar kitaip skatinami žudytis. Jose veikia profesionalai, kaip šventvagiškai tai beskambėtų, kurie tikslingai veda paauglius į mirtį, rašo „Novaja gazeta“.

Bet kas šie žmonės, – dvasios išsigimėliai, maniakai, sektantai, sadistai? Tai pirmas klausimas. O antras seka iškart iš paskos – vardan ko, kam?

Versijų daug, mes nežinome, kuri iš jų teisinga, tačiau vieną žinome tikrai – su vaikais dirba suaugę žmonės, – dirba nuosekliai, planingai, žingsnis po žingsnio stumdami juos prie paskutinės ribos…

Rusijoje, nuo 2015 metų lapkričio iki 2016 metų balandžio mėnesio buvo 130 vaikų savižudybių atvejų. Šios savižudybės tarpusavyje turi daug bendro, rašo „Novaja gazeta“ apžvalgininkė Galina Mursalijeva (Галина Мурсалиева). Pavyzdžiui, dešimtyje atvejų moksleiviai gaudavo trumpuosius pranešimus ir skambučius, po kurių nukrypdavo nuo savo įprasto „mokyklos maršruto“ prieš žengdami lemtingą žingsnį. Autorė tvirtina, jog mažiausiai 80 žuvusių vaikų žaidė specialius žaidimus, įvairiais pavadinimais, kaip „Pažadink mane 4;20”, „Mėlynasis banginis” ir kt.  uždarose bendruomenėse.

Tokių bendruomenių yra ne mažiau kaip pusantro tūkstančio, ir tai – ištisa sistema, rašoma leidinyje. Vaikai sekė uždarų grupių „VKontakte“ instrukcijomis. Jose juodu ant balto užrašyti nurodymai: kaip elgtis ir ką daryti. Autorė bendravo su Irina, žuvusios dvylikametės mergaitės Elės mama.

Moksleivei atrodė, jog ji turi antsvorio, ir ji beveik nieko, išskyrus salotas, nevalgė. Paskutiniaisiais mėnesiais mergaitė nuolatos norėjo miegoti, nors guldavosi laiku. Irina tikrindavo, užeidavo į kambarį po valandos ar dviejų – vaikas miegojo. Ryte mergaitė sunkiai keldavosi ir dėl to vis dažniau tekdavo praleisti pamokas.

Tik po dukters žūties Irina sužinojo, jog „VKontakte“ tinkle buvo grupė, kurioje ji aktyviai dalyvavo. Grupėje buvo 239 862 nariai. „Nežinau, kaip vaikus žadindavo, tačiau aišku, jog beveik visi jos prisijungimai prie grupių, skatinančių žudytis pokalbių kambarių prasidėdavo paryčiais ir baigdavosi 6 ryto“, – papasakojo Irina.

Apie tai, kad Elė ruošiasi ką nors sau pasidaryti, žinojo daugelis jos klasiokų, tuo Irina yra tikra. „Ir klasės auklėtoja, matyt, žinojo, turbūt jai kuri nors mergaitė ką nors pasakė ir ji, greičiausiai, norėjo man tai perduoti: „Mes jos netenkame!“.

Tą dieną kai žuvo Elė, šalyje žuvo keturi moksleiviai.

Vaikai, tokių bendruomenių nariai, gauna užduotis piešti specifinius piešinius ar atlikti kitus veiksmus (detalių nevardinsime) Visi šie pratimai leidžia vaikams prisijungti prie uždarų grupių, kur jie dalyvauja savotiškoje atrankoje.

Su vaikais dirba suaugusieji – sistemingai, palaipsniui ir tiksliai, žingsnis po žingsnio stumdami juos prie paskutinės ribos, rašoma straipsnyje. Dirba žinodami jų aistras ir pomėgius, naudodami jų leksiką ir kultūrą. Išmano psichologiją, įtikindami mergaites, jog jos „storos“, o berniukus, kad jie – šio pasaulio „lūzeriai“. Todėl, kad yra kitas pasaulis, o štai tame jie – „išrinktieji“.

Šių puslapių organizatoriai ir administratoriai puikiai išmano vaikų psichologiją ir paauglių kalbą. Rašo pompastiškai, daugiareikšmiai, „šveplai“. Kreipiasi į moksleivius maždaug taip: „Ei, katyt!“ Arba dar labiau pajuokiančiai: „klausykit čia, skūleriai!“, „kas dar neaišku, pypliai?“

Vaikas iš bendruomenės į bendruomenę pakliūna per pakvietimus, kol negauna pakvietimo į uždarą grupę. „Čia laukia „mažas formalumas“, jis aprašytas skelbime: „DĖMESIO! Jei norite įstoti į grupę, tai turite nurodyti amžių – 18 ir daugiau metų arba nenurodyti visai“. Ir toliau seka grupių pavadinimai (jų irgi nevardinsime).

Norint pasiekti atitinkamą lygį, reikia atlikti užduotis – padaryti tam tikras sužaloto kūno nuotraukas, nuotraukas su meno dirbiniais, dedikuotais Rinai. Žuvusios Elės mama šį kelią praėjo iš dukters puslapio. Tuomet, kai tik moteris atsakė, jog yra pasiruošusi akimirksniu į draugus ėmė jungtis daugybė žmonių. Kiekvienas ėmė su ja susirašinėti, ji dvi naktis iš eilės nemiegojo, atsakinėjo į laiškus. Kai tik kas nors iš dalyvių parodydavo sveiką protą, pavyzdžiui, pasijuokdavo iš situacijos, iš karto būdavo blokuojamas ir atsirasdavo užrašas – „minus vienas“. Tie, kurie ir toliau atlikinėdavo užduotis, visi buvo priimti į uždarą grupę. Iš 49 vaikų priėmė 34.

Irina su šia informacija nuėjo pas tardytoją – dėl Elės mirties buvo pradėta baudžiamoji byla, kaltinimas – privedimas prie savižudybės. Tačiau Irina mano, jog tardytoja su šia byla aktyviai dirbti galėjo tik pirmą savaitę, po to ją užvertė naujomis bylomis.

Atitinkamu momentu esantiems uždaroje grupėje įjungiamas atgalinis skaičiavimas. Organizatoriai naudoja specialią literatūrą, visiškai pakeisdami ar kitaip aiškindami šių knygų turinį. Vyksta grubi prasmių bei išgalvotų simbolių manipuliacija, kuriuos slaptieji „lėlininkai“ paverčia memu. Tačiau vaikai, miegantys po pusę nakties ir kuriems Rina – stabas, viskuo tiki. Naudojami užrašai ivrito kalba, skaičiai iš Korano, Biblijos, Toros bei įvairiausių destruktyvių religinių kultų. Visi teiginiai vienaip ar kitaip susiję su mirtimi. Papildomai, tarp vaikų sukiojasi žmonės, pasivadinę reichais, volfais, naudoja fašistinę ir satanistinę simboliką. Viską nuspalvina žemais dažniais atliekama graudi monotoniška melodija ir kruvini vaizdo klipai.

Vaikams, kuriems įjungtas atgalinis skaitiklis, paskiriamas numeris, – tai moteriai papasakojo 13 metų berniukas. Ji ėmė klausinėti, ir jis papasakojo, kad kiekvieno laukia Teismo diena ir jam bus paskirta data, laikas ir mirties būdas. Ji stengėsi toliau klausinėti, tačiau berniuką akimirksniu iš visur ištrynė. Jis dingo. „Galite būti itin dėmesingi ir supratingi tėvai, tačiau jūsų vaikas kasdien gauna intoksikacijos dozę iš šių interneto sąvartynų, – rašo leidinys. – Jo rankose interneto įrenginys, ausyse ausinės.

Dabar jis nepapasakos, kas vyksta: tai daryti jam griežtai uždrausta – taipogi viena iš sąlygų, norint pakliūti į trečiąjį interaktyvaus žaidimo uždarose grupėse lygį. O dar, uždrausta neatsižymėti grupėje 48 valandų eigoje, kitaip bus iš jos išmestas. Žinote kodėl? Po 48 valandų viskas, ką į žmogų planingai ir išmaniai bruko, gali išgaruoti, kaip narkozė. Žmogus pasidarys imlus kitai informacijai, gali įsijungti kritinis mąstymas. Tai – sektų metodas“.

Tikros kovos su tokiomis bendruomenėmis nevyksta, rašo leidinys. Su jomis kovoja Roskomnadzor (Rusijos Federacijos Federalinė ryšių, informacinių technologijų ir masinių komunikacijų priežiūros tarnyba – vert. pastaba), uždarydama tūstančius grupių, skatinančių žudytis. Bet vietoje vienos uždarytos tuojau pat, akimirksniu, atsiranda kitos. Kiekvienoje jų vaikai pirmiausia supažindinami su informacija, kaip neiškristi iš grupės, kai ji bus uždaryta.

Savus nusikaltimų tyrimus atliekantys tėvai įtaria, jog vaikus savižudybei gali pastūmėti ir fiziškai. […] Policija, kaip teigia liudininkas, jo neapklausė.

Dėl daugybės priežasčių jau eilę metų Rusijos teisėsaugos sistema dirba nevaisingai, tirdama šiuos privedimo prie savižudybės atvejus, vėliau šios baudžiamosios bylos nutraukiamos, leidiniui teigė juristė Olga Gradovskaja (Ольга Градовская). Ir tardytojai, jos manymu, teisūs: šiuose atvejuose iš tikro nėra jokio privedimo prie savižudybės. „Sudėtingos manipuliacijos dėka versdamas žmones nusižudyti, nusikaltėlis nepriveda aukos prie savižudybės, o yra nukentėjusiųjų nužudymo jų pačių rankomis organizatorius“, – sako ji. Gradovskajos manymu, manipuliacijos su vaiko sąmone siekiant pastūmėti jį pasitraukti iš gyvenimo, po ko nukentėjusysis miršta, turi būti vertinamos kaip žmogaus nužudymas.

Raidos ir socialinio psichologo Timūro Mursalijevo (Тимур Мурсалиев) manymu, šiuolaikinėje paauglių kultūroje nebėra senų, mums pažįstamų subkultūrų (paskutiniai buvo emo, apie kuriuos šiandieniniai moksleiviai nieko nežino). Anime gerbėjų, geimerių ir hipsterių subkultūromis vadinti negalime. „Tokiu būdu atsirado laisva vieta, o subkultūros paaugliams duodavo pasirinkimo sistemą: ką, kaip ir kada daryti, – teigia jis. – Pradedant tuo, ką rengtis, iki to, kaip galvoti. Kaip aš supratau, čia vaikus „atrenka“, duoda jiems užduotis ir taip toliau.

O tai, vaikui, be vieningumo su pasirinktaisiais pojūčio dar prideda ir jausmą, kad jis yra išrinktasis (aš šaunuolis, mane pasirinko). Be to, šito negalima pasakoti suaugusiems, o tai suteikia dar vieną stiprų kontrolės įrankį – bendrą paslaptį. Paslaptingumo ir sakralinių žinių atmosfera – klasikinė grandinė, kurioje tu viską sužinai kitame žingsnyje, bet pabaigoje nieko taip ir nėra. Ypatingi „ritualai“, (jų nepasakosime) taipogi formuoja pasitikėjimo ir bendradalyvio pojūtį. Tai irgi primena destruktyvių kultų metodus. Toks jausmas, jog visa tai yra pasiruošimas kažkokiam aukojimui, viskas – nuo atrinkimo iki savanoriškos aukos […] reikiamu laiku reikiamoje vietoje“.

„Visą mums žinomą medžiagą mes perdavėme teisėsaugos ir tardymo organams, pranešėme Roskomnadzorui ir labai tikimės greito jų reagavimo“, – sakoma straipsnio pabaigoje.

P.S. Gerbiami tėveliai – Savižudybių prevencijos biuro prašymu, daugelį detalių mes pašalinome, kad jos nebūtų pasiekiamos vaikams, kadangi negalime kontroliuoti to, kas skaito šią medžiagą. Bet, jeigu kažkam iš tėvų tai aktualu – susisiekite su redakcija ir mes pateiksime jums daugiau informacijos. Žinoma, tik tada, kai žinosime jūsų asmenybę.

parengė: Darius Dimbelis

Susijusi tema
:

Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

Gerbiami skaitytojai, jei manote, kad informacija, pateikta infa.lt svetainėje buvo jums kažkuo naudinga, jūs galite prisidėti paremdami ją Jums patogiu būdu

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 1 743

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. gabija    -  2017-02-07, 12:43

  Siaubas kažkoks, net nesinori tikėti, kad tai gali būti. Net nesinori dalintis tokia medžiaga kažkoks košmaras. Bet būtinai reikia, niekas nežino kada tas gali prasidėt pas mus, o gal jau prasidėjo tik mes dar nežinome…

  Atsakyti į šį komentarą
 2. pranila    -  2017-03-05, 23:26

  zaidziu

  Atsakyti į šį komentarą
 3. pro    -  2017-03-06, 07:46

  Ir kaip sekasi? Pasidalinkit patirtimi.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Doma    -  2017-03-12, 13:07

  Ačiū labai už informaciją, spaudoje apie tai beveik nieko nėra išskyrus tai, ką daryti kažką pastebėjus. O ką pastebėti kai nėra jokių net užuominų kas tai yra? Išskyrus kažkokius miglotus mekenimus, net pikta darosi. Niekas nieko tikro nežino. Reikėtų tėvelius daugiau informuoti jei jau tai vyksta.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar jūs pasitikite rinkimais? T.y. tuo, kad jie vyksta sąžiningai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...