infa.lt

Nusikalstamas kibernetinis pogrindis – kas ten vyksta?

Nusikalstamas kibernetinis pogrindis – kas ten vyksta?

kovo 30
01:312017
viruso langas

Virusas pavadintas Petia veikia paprastai: jūsų kompiuteris nepasileis tol, kol jūs neužmokėsite.

Viena keistų kibernetinio kriminalo ypatybių yra ta, kad ji beveik visuomet matoma.

Pakanka atlikti greitą paiešką internete, norint rasti forumus ir puslapius, kuriuose prekiaujama vogtais daiktais, kreditinėmis kortelėmis ir asmeniniais duomenimis.

Tačiau kartais paviršutinio žvilgsnio nepakanka, kad suprastum, kas gi ten iš tikrųjų vyksta.

„Įstoti į kriminalinę bendruomenę gali bet kas, kas moka rusiškai“, – aiškina internetinio saugumo kompanijos SentinelOne darbuotojas Antonas, tiriantis virusines programas ir jau daugiau kaip 20 metų, galima sakyti, gyvenantis šiame pogrindiniame pasaulyje.

„Kuomet sakau „rusiškai“, turiu omenyje buvusią TSRS, juk šia kalba kalba ir Ukrainoje, ir Kazachstane, ir Baltarusijoje. Juodą darbą – tokį, kaip šlamštas ar tinklo palaikymas – atlieka rumunai, tačiau kenkėjiškų programų jie nekuria, šiandien tai – rusų prerogatyva.

Šios aktyvios interneto rinkos egzistuoja seniai, ir, Antono teigimu, jis stebi virusinių programų kūrimą tam, kad, kad suprastų, ko iš jų tikėtis ateityje.

„Buvau ten pačiame pirmajame etape, – BBC pasakojo Antonas. – Man tada buvo 12 metų, o interneto bendruomenė dar tik kūrėsi. Vietoje jo buvo daugybė atskirų kanalų, kuriais hakeriai keitėsi informacija“.

Antonas sako, jog tuo metu retas kuris buvo pasiruošęs pažeisti įstatymą.

„Bet tada iš to nebuvo uždirbami pinigai, tai buvo tik apsikeitimas žiniomis, informacija ir piratinėmis kopijomis“.

Analizė

Tonis Rovanas (Tony Rowan), kompanijos SentinelOne vyresnysis konsultantas saugumo klausimais. Ši kompanija pasamdė Antoną tam, kad sužinotų, kas vyksta nusikaltėlių forumuose bei juodosiose interneto rinkose.

„Informacija, kurią gauna Antonas, leidžia mums įsivaizduoti, kuria kryptimi juda nusikalstamos bendruomenės.

Mums būti sekti jų darbą, jei norime suprasti, kuo būtent jie užsiima, ko siekia ir ką planuoja.

Reikia būti iš anksto pasiruošusiems, o ne laukti, kol kas nors atsitiks. Mums būtini tokie kontaktai ir informacija, kitaip mes veiksime užrištomis akimis“.

Kibernetinis saugumas. Rikas Holandas (Rick Holland), rūpinasi kompanijos Digital Shadows, užsiimančios kibernetiniu saugumu ir programišių grupuočių sekimu, strateginiu vystymu.

„Atvirame tinkle veši kibernetinis nusikalstamumas, ypač kuomet užeini į Rusijos Federacijos puslapius. Jiems nėra būtina slėptis pogrindyje. Kai kurie jų veikia įžūliai ir atvirai, kitų priešingai – labai aukštas saugumo lygis.

Jei mes sekame nusikalstamos veiklos šaltinį ir pakeliui randame informacijos apie mūsų klientus, tai ji gali būti naudinga. O ilgalaikėje perspektyvoje tai padeda suprasti, ko reikėtų saugotis ateityje, kas taps sekančiu atakos objektu.

Tai nėra įprastas darbas, ir tikrai ne lengvas, nors, man atrodo, kad kibernetinių nusikaltėlių sekimas duoda savitos naudos“.

Kibernetinis pogrindis smarkiai pasikeitė amžių sandūroje, kuomet ėmė augti internetinė prekyba. Atsirado forumai, kuriuose buvo aptarinėjama, kaip uždirbti iš elektroninio šlamšto siuntinėjimo, fišingo, virusų ar tinklinių atakų.

Antonas teigia, jog 2007-2008 metais įvyko eilinis didelis postūmis, kuomet interneto sukčiai sugalvojo naujų būdų interneto vartotojams apgaudinėti – tai nešė jiems daug didesnį pelną, nei senos primityvios technologijos.

Pirma banga, pakeitusi šiuolaikinę kibernetinių nusikaltimų erą, buvo netikrų antivirusinių programų naudojimas.

„Jie jūsų kompiuteryje įdiegdavo labai prastai parašytas programas. Jos atrodė kaip antivirusinės, bet iš tikro nieko nedarė, – aiškina šio sukčiavimo principus Antonas. – Programa sakydavo: mes nuskenavome jūsų kompiuterį ir radome daugybę problemų. Jas reikia nedelsiant pašalinti, bet tam reikia įsigyti papildomą programą,kuri kainuoja tik 35-40 dolerių“.

Toks būdas veikė geriau, nei ankstesni, sako Antonas, tačiau tam, kad užkluptų žmogų netikėtai bei privestų sumokėti, prireikdavo daug laiko ir jėgų.

Dažnai, jau sumokėję kreditine kortele, žmonės susiprasdavo, kad juos apgavo ir atšaukdavo apmokėjimą.

„Tai reiškė, jog nusikaltėliams reikia sugalvoti kažką geresnio, įtikinamesnio“, – sako Antonas. Jis teigia, kad sumanymas užsidirbti, pasitelkus išgąstį, atsiperka, ir tada kibernetiniai nusikaltėliai žengė sekantį žingsnį – jie išrado „lokerius“.

„Jie atakuoja jūsų naršyklę ir ekrane pasirodo didžiulis langas, kuriame sakoma, kad jus pastebėjo žiūrinėjant vaikų pornografiją arba dar ką nors labai labai baisaus. Žmonės tokių dalykų itin bijo, ji iškart ima galvoti: gal kas iš mano vaikų tai darė, aš, aišku, tiksliai nežinau, bet geriau sumokėsiu“.

Tokiu atveju iš jūsų jau reikalauja daugiau pinigų – vidutiniškai 200 dolerių. Ši taktika pasirodė esanti tokia sėkminga, jog policija ėmėsi perspėti žmones apie tokio tipo sukčiavimo atvejus, kad jie neskubėtų mokėti pinigų nusikaltėliams.

Šios taktikos sėkmė ir populiarumas iššaukė naują kibernetinių nusikaltimų bangą – kibernetinį šantažą.

„Vadinau tai evoliucija, todėl, kad tie patys žmonės, kurie anksčiau pardavinėjo netikras antivirusines programas, persijungė prie kenkėjiškų programišių programų, skirtų šantažuoti“, – aiškina Antonas. Jis teigia, jog tokios programos labiausiai „atsiperka“, kadangi aukos negali jų ignoruoti.

„Jos pridaro tikros žalos, kadangi jūs matote, kad jūsų failai nustoja veikti. Vartotojui tai pats tikriausias įrodymas, kad reikia susimokėti“.

Nesibaigiantis karas

Kibernetinis šantažas, – jo augimui itin pasitarnavo virtualios valiutos – bitkoinų – atsiradimas. Šis apmokėjimo būdas (bitkoinas) neturi trūkumų, būdingų kreditinėms kortelėms ir kitoms apmokėjimų sistemoms.

„Šiandien, kalbėdami apie kibernetinį šantažą, negalime nepaminėti bitkoinų, nes būtent ši apmokėjimo sistema privedė prie naujos evoliucijos šakos“, – sako Antonas.

Žala neapsiriboja vien tik sumomis, kurias žmonės išmoka šantažuotojams.

FTB paskaičiavo, jog per 14 mėnesių, kuomet trojanu Cryptowall buvo užkrėsti 992 kompiuteriai, aukos neteko 18 milijonų dolerių. Tik dalis šių pinigų buvo išmokėta šantažuotojams tiesiogiai – 10 tūkstančių dolerių. Likusieji pinigai – tai gamybinės išlaidos, išmokos juristams ir išlaidos, skirtos virusinėms programoms pašalinti.

Kibernetinis šantažas ypač populiarus tapo ir dėl pačios pogrindžio bendruomenės sandaros ypatumų. Anksčiau kibernetiniai nusikaltėliai, kuriantys virusines programas (interneto virusas), išsiuntinėdavo šlamštą, analizuodavo rezultatus ir gaudydavo savo aukas.

Tačiau, kaip teigia Antonas, tokios praktikos jau seniai buvo atsisakyta. Dabar nusikaltėliai, kuriantys kibernetinio šantažo programas, siūlo jas kaip interneto paslaugas.

„Jie suteikia jums virusą, kuriame įdiegtas jūsų ID, ir jei jums pavyksta jį išplatinti, tuomet jie žino, kad tai padarėte jūs ir sumoka jums už tai, – aiškina Antonas. – Beje, jūs gausite 70 %, o jiems atiteks 30 % komisinių nuo kiekvieno apmokėjimo“.

Taigi, bitkoinai, kartu su kibernetiniu šantažu, sukėlė tikrą interneto pogrindžio aktyvumo bumą – savotišką aukso karštinę.

„Šia veikla užsiima vis daugiau žmonių iš nusikaltėlių pasaulio ir vis daugiau žmonių ima platinti šiuos virusus, – sako Antonas. – Ir paprastai jų nesustabdysi. Jei jiems plaukia lengvi pinigai, ir srautas nemažėja, kodėl reiktų sustoti? Juk akivaizdu“. Laisvos rinkos dėsnis.

medžiagą parengė: Darius Dimbelis

Gerbiami skaitytojai, jei manote, kad informacija, pateikta infa.lt svetainėje buvo jums kažkuo naudinga, jūs galite prisidėti paremdami ją Jums patogiu būdu

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar palaikytumėte naują, konservatorių krikščioniškomis vertybėmis paremtą partiją?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
„Holokausto dėmės iki šiol gula ant mūsų istorijos sąžinės“, – teigia Viktoras Pranckietis

„Holokausto dėmės iki šiol gula ant mūsų istorijos sąžinės“, – teigia Viktoras Pranckietis

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Instrukcija šiuolaikiniams tėveliams kaip moderniai auginti vaikus, kad jie užaugtų „sveiki, sąmoningi ir protingi“

Instrukcija šiuolaikiniams tėveliams kaip moderniai auginti vaikus, kad jie užaugtų „sveiki, sąmoningi ir protingi“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Viktoras Uspaskich: Mano grįžimą į aktyvią politiką lėmė kelios priežastys

Viktoras Uspaskich: Mano grįžimą į aktyvią politiką lėmė kelios priežastys

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui (2)

Žmogus gyvenime ir paskui (2)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ar tikrai Lietuvos ekonomiką išgelbės kanapės? – klausia Seimo narės A. Kubilienė ir L. Matkevičienė

Ar tikrai Lietuvos ekonomiką išgelbės kanapės? – klausia Seimo narės A. Kubilienė ir L. Matkevičienė

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui [1]

Žmogus gyvenime ir paskui [1]

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Vytautas Landsbergis. Giminės

Vytautas Landsbergis. Giminės

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Statybų sektoriui būtina revoliucija

Statybų sektoriui būtina revoliucija

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

komentarai 7Skaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Debt clock of Lithuania Public debt and budget deficit under the Maastricht Treaty ...

tuščios kalbos, laiko ir straipsnio švaistymas. Norėčiau, galėčiau ir t.t... - tušti žodžiai, kad...

Man atrodo, kad mokyla tingi užsiimti šiuo reikalu, nes į mokyklą ne ugdymosi priemones dažniausiai...

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

eik velniop politinė mumija. Anglijoje pora asabų sėdi už grotų, ten pat turi atsidurti...

Tuščios kalbos, kas pasikeis mokytoja mokinio kirčius baisiais metodais...Vaikams nėra u-imtumo, aikštelių sportui, poilsiui nieko...

buvo įdomus tinklalapis: w w w. 2 g . l t , kuris rodė lietuvos...

panašu, kad twiteris toks pats mėšlas kaip ir facebookas...

Debilizmas, kitaip nepavadinsi. Buvo bolševikinis judėjimas, komunizmas, nacizmas, dabar tai vadinasi liberalizmas!!! Nebalsuokit...

Taigi jau atsirado. Šiaip tai jų visada buvo nes be jų jau būtume išmirę....

to - Piliete pritariu Jūsų komentarui 100%...

kada politinė mumija majauskas bus išmestas iš politikos? Peticija dėl jo nušalinimo pasirodė jau...

kaip manote? Kodėl valdininkai taip neribotai daro nusikaltimus? P.S: ats: nes po...

Mūsų suaugę vaikai

Mūsų suaugę vaikai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Nusikalstamas kibernetinis pogrindis - kas ten vyksta?* - nuoroda: https://infa.lt/14161/nusikalstamas-kibernetinis-pogrindis-kas-ten-vyksta/