• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Kaip „kemšamos dešros“ netikrų naujienų fabrike: „Viskas priklauso nuo pajamų“

Kaip „kemšamos dešros“ netikrų naujienų fabrike: „Viskas priklauso nuo pajamų“

05 gruodžio
01:01 2016

ANDREW HIGGINS, MIKE McINTIRE, GABRIEL J.X. DANCENOV

paveikslėlisKadangi nebuvo darbo ir artėjo mokslų pabaiga, vienos geriausių Gruzijos aukštosios mokyklos studentas programuotojas šių metų pradžioje nusprendė, jog galima užsidirbti pinigų iš nenumaldomo amerikiečių apetito tendencingoms politinėms naujienoms. Jis įkūrė tinklapį, pradėjo ten publikuoti nesibaigiančias istorijas apie Hillary Klinton ir ėmė laukti, kada padidės reklamos pardavimai, rašo The New York Times.

„Nežinau kodėl, bet tai nesuveikė“, – sako 22 metų studentas Beka Latsabidzė, tačiau jis laiku pakeitė kursą, kuomet suprato, kas didina peržiūrų srautą: istorijos, šlovinančios Donaldą Trampą, kuriose persimaišė tikros ir visiškai melagingos naujienos.

„Daugiau kaip už 6 tūkstančių mylių nuo jo, Vankuveryje, kanadietis Džonas Iganas – satyrinio tinklapio vyriausiasis redaktorius, taipogi tai suprato. Igano tinklapis, The Burrard Street Journal, publikuoja naujienų parodijas, o ne „spaudos antis“, ir nebando nieko apgauti. Tačiau jis taip pat pastebėjo, jog publikacijos apie Trampą – „aukso gysla“. Jo tinklapio lankomumas padidėjo, o jo darbai, ypatingai straipsnis apie tai, jog laimėjus Trampui, prezidentas Obama persikraustys į Kanadą, buvo išplatinti Latsabidzės ir kitų internetinių verslininkų tinklapiuose“, – teigiama straipsnyje.

„Kai kurie analitikai nerimauja, jog į Amerikos politiką kišasi užsienio žvalgybos ir naudoja „feikines naujienos“ tam, kad paveiktų rinkimus“, – teigia straipsnio autoriai. Bet vieną šaltinį, nušviečiantį tai, kaip „malama mėsa netikroms dešroms kimšti“, galima rasti internetinės erdvės ekonomikoje. Jos dėka Kanadoje parašytą satyrą gali paimti studentas iš Gruzijos ir pateikti kaip tikrą naujieną, kad pritrauktų kuo daugiau patiklių JAV skaitytojų paspaudimų, rašo jie.

„Dviejų kambarių butas Tbilisyje, kur kartu su jaunesniuoju broliu gyvena Latsabidzė, netikėtai virto ofšoriniu falsifikuotų amerikietiškų naujienų avanpostu. Suklastotos, netikros naujienos. Abiems broliams kompiuteristams padeda trečias jaunas gruzinas – architektas“, – teigiama straipsnyje.

„Kai kurios jo istorijos apie Trampą tikros, kitos labai tendencingos, o dar kitos apskritai melagingos naujienos, tokios, kaip viena, pasirodžiusi praeitą vasarą. Joje skelbiama, jog „Meksikos vyriausybė pareiškė, kad uždarys sienas amerikiečiams, jei prezidentu taps Donaldas Trampas“. Duomenys, kuriuos surinko Buzzfeed, rodo, jog ši naujiena užėmė trečiąją vietą pagal peržiūras tarp „spaudos ančių“ Feisbuke gegužės-liepos mėnesiais“, – rašo leidinys.

Po to atėjo pranešimas nuo Igano iš Kanados, kuris reikalavo, kad Latsibidzės tinklapių serverių paslaugos tiekėjai, tame tarpe ir departed.co, per dvi dienas juos uždarytų, kol jie neištrins straipsnio apie Obamos persikraustymą.

Latsabidzės teigimu, jį stebina, kad kas nors galėjo daugelį jo publikuojamų straipsnių laikyti tikromis naujienomis, sako straipsnio autoriai.

Jis tvirtina, jog teigiamai žiūri į meksikiečius bei musulmonus, kurie jo publikuojamuose straipsniuose pateikiami ne itin pozityviai.

Latsabidzė pridūrė, jog neturi nieko prieš Hillary Klinton, tačiau jam labiau patinka Trampas.

Latsibidzė paaiškino, jog išrinktojo prezidento šalininkai, kaip jis greitai suprato, pasirodė esą patiklesnė auditorija, „ jie įpykę“ ir pasiruošę jas skaityti, nes patinka skandalingos išgalvotos istorijos.

„Man tai tik pajamos, nieko daugiau“, – pridūrė jis.

„Pajamos daugiausiai plaukia iš Google, kuris moka po kelis centus kaskart, kai skaitytojas mato reklaminę nuorodą viename iš Latsabidzės tinklapių arba ją paspaudžia. Geriausias mėnuo, sutapęs su daug triukšmo sukėlusia istorija apie sienos su Meksika uždarymą, atnešė jam apie 6 tūkstančius dolerių, nors likusieji mėnesiai nebuvo tokie pelningi“, – teigiama leidinyje.

„Tinklapis departed.co, kurį Latsabidzė pavadino mėgstamo filmo The Departed garbei ir neseniai perkėlė adresu usatodaycom.com, kasdien publikuodavo dešimtis straipsnių, daugelis jų vadinosi panašiai kaip šis, publikuotas lapkričio 7 dieną: „Tai neįtikėtina! Putinas išdavė tarptautinį orderį Džordžo Soroso areštui!“, – teigiama straipsnyje.

Leidinys primena, jog Rusija parodė didelį dėmesį istorijoms apie Klinton sveikatą ir, galbūt, padėjo kai kurioms jų išvysti šviesą. Tačiau, Latsabidzė ir kiti sako, jog jie dirba tik savo banko sąskaitoms, o ne Rusijai ar dar kam nors, pažymi autoriai.

Jis tvirtina, jog jo komanda veikia savarankiškai ir jai nereikia pagalbos iš šalies. Latsabidzės teigimu, jam prireikė poros valandų sukurti pagrindiniam tinklapiui. Verslas pajudėjo.

Praėjus keliems mėnesiams po to, kai pakliuvo į padirbtų naujienų verslą, Latsabidzė rado programuotojo darbą. „Tai stabilesnis darbas“, – sako jis.

Tačiau atrodo, jog jis nesiruošia visiškai liautis kurti netikras naujienas, teigia autoriai.

„Gal man vertėtų pasimokyti prancūzų kalbos“, – sako Latsabidzė.

parengė: Darius Dimbelis

Gerbiami skaitytojai, jeigu pageidaujate, – jūs galite paremti infa.lt tinklapį Jums patogiu būdu.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Skelbiama apie vakcinas nuo koronos. Ar ryšitės skiepytis?


  • Ne. Nė už ką. (67%, 222 balsavo)
  • Dar nežinau. Neturiu nuomonės. (17%, 56 balsavo)
  • Taip. Be abejonės. (16%, 54 balsavo)

Viso balsavo: 332
Pradėta - 2020 5 gruodžio @ 11:49
Pabaiga - 2021 5 sausio @ 11:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
Lasvas žodis
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Kaip "kemšamos dešros" netikrų naujienų fabrike: "Viskas priklauso nuo pajamų"* - nuoroda: https://infa.lt/10364/kaip-kemsamos-desros-netikru-naujienu-fabrike-viskas-priklauso-nuo-pajamu/