infa.lt

Ląstelių migracija: ar jūsų viduje gyvena kita asmenybė?

Ląstelių migracija: ar jūsų viduje gyvena kita asmenybė?

spalio 22
01:01 2015
Alma Haser twins

Alma Haser Twins

Tikėtina, jog jūs manote, kad jūsų kūnas ir sąmonė priklauso tik jums. Iš tiesų jūs sudarote savimi daugybės organizmų lydinį – gali būti, jog įskaitant ir kitą asmenybę, tvirtina BBC Future korespondentas.

Kažkada, ganėtinai seniai, žmogaus atsiradimui aprašyti buvo naudojamas paprastas aprašymas: susipažinus vyrui ir moteriai bei jiems maloniai praleidus laiką, ir po to – palyginti greitai – mažulytė apvaisinta kiaušialąstė virsta rėkiančiu naujagimiu.

Viskas buvo aišku: žmogus buvo pusiau tėvo, pusiau mamos dalis, tačiau visu 100% priklausė sau pačiam.

Tačiau ši paprasta istorija per pastarąjį dešimtmetį tapo gerokai sudėtingesne. Kaip paaiškėjo, be genų, perduotų mums tėvų, mes esame namai dideliems virusų, bakterijų rinkiniams ir netgi, neatmetama, kitoms asmenybėms.

Be to, jei turite dvynį, Jūsų organizme (įskaitant smegenis) tikriausiai dalyvauja jo dalelės. Ir ne tik dalyvauja, o, galbūt, gali įtakoti Jūsų elgesį.

Pabaisa vardu toksoplazma

„Žmonės – ne atskiros asmenybės, o super-organizmai, – tvirtina Pyteris Krameris (Peter Kramer) iš Padujos unoversiteto. – Didžiuliai skirtingų organizmų kiekiai nuolatos kovoja už valdžią mūsų kūnui“.

Kartu su bendraautore Paola Bresan (Paola Bressan) daktaras Krameris neseniai moksliniame žurnale Perspectives in Psychological Science paskelbė straipsnį, kuris kviečia psichologus ir psichiatrus atkreipti dėmesį į galimą šio faktoriaus poveikį žmogaus elgesiui.

Kai kam tai taps nerimą keliančia naujiena, tačiau mokslininkams jau seniai žinoma, jog žmogaus kūnas yra įvairių organizmų mišinys.

Žarnyno mikrobai gali pagaminti neuromediatorius, keičiančius mūsų nuotaiką; kai kurie tyrinėtojai netgi mano, jog mikrobai gali veikti žmogaus apetitą, priversdami mus vartoti jiems labiau priimtiną maistą.

Užsikrėtimas parazitu, vadinamu toksoplazma (Toxoplasma gondii) kai kairiais atvejais gali tiesiog užmušti. Užkrėsdamas žiurkę arba pelę, šis mikrobas pakeičia nešiotojo sąmonę tokiu būdu, jog šis nustoja bijojęs kačių ir netgi ieško jų gyvenamų vietų – kad pasidauginti toksoplazmai būtina patekti į katės organizmą.

Tačiau toksoplazma lygiai taip pat gali užkrėsti ir žmogų, ir perimti žmogiškojo elgesio kontrolę: kai kurie iš užkrėstųjų linkę į nepagrįstą riziką, kai tuo tarpu kitiems išauga didelė šizofrenijos ar suicidinės depresijos tikimybė.

Tuo tarpu, nepaisant potencialiai pavojingų užsikrėtimo žmogui pasekmių, trečdalis Britanijoje parduodamos mėsos yra infekuota minėtu parazitu. „Būtina tam padaryti galą“. – sako Krameris.

Dvyniai vienas kitam daug artimesni, nei gali pasirodyti

maišalynė

foto: Ariko Inaoka

Tokiu būdu tampa aišku, jog mes nebūtinai visiškai ir pilnai atsakome už savo pačių elgesį.

Tačiau to pakanka, kad priversti žmogų suabejoti sau įprastu identiteto suvokimu, tačiau nuo minčių apie tai, jog mūsų smegenys apgyvendintos ne tik mažučiais mikrobais, tačiau ir kitomis žmogiškomis būtybėmis, tampa tikrai nejauku.

Geriausias to iliustracija yra siamo dvyniai, kurie dviems kūnams turi vienas bendras smegenis, – sako Krameris. Tačiau netgi paprasti, nesuaugę kūnais dvyniai, gali turėti bendrus organus, apie kuriuos jie net neįtaria.

Ankstyvojo embrioninio vystymosi laikotarpiu dvynių arba trynukų ląstelės gali migruoti nuo vieno embriono prie kito.

Anksčiau mokslininkai manė, jog tai nutinka labai retai, tačiau pasirodo, kad toks scenarijus gan paplitęs. Maždaug 8% neidentiškų dvynių ir 21% neidentiškų trynukų turi ne vieną, o dvi kraujo grupes: vienos grupės kraują gamina jų ląstelės, o kraują kitai grupei – ląstelės, migravusios nuo dvynių. Kitaip tariant, jie – „chimeriniai“ arba hibridiniai organizmai. Be to, tai neapsiriboja krauju – panaši situacija pastebima ir su įvairių organų ląstelėmis, įskaitant smegenis.

Panašus hibridiškumas smegenų atžvilgiu gali turėti gan rimtas pasekmes.

Pavyzdžiui, žinoma, jog abipusis skirtingų galvos smegenų dalių išsidėstymas yra labai svarbus jų normaliam funkcionavimui.

Svetimo audinio dalyvavimas smegenyse, už kurio vystymąsi atsakingi svetimi genai, gali pažeisti jų architektūrą.

Tuo galima paaiškinti, pavyzdžiui, tą faktą, jog dvyniai labai dažnai yra kairiarankiai – manoma, kad motorinių funkcijų paskirstymas tarp dešinės ir kairės kūno pusės priklauso kaip tik nuo dešinio ir kairiojo galvos smegenų pusrutulių organizacijos. Gali būti, kad būtent hibridiškumas pažeidžia minėtą balansą.

Net, jeigu Jūs savo gyvenime niekada neturėjote dvynio, neatmetama, jog Jūsų organizme vis tiek yra kitos žmogiškosios būtybės ląstelių.

Nutinka taip, jog ankstyvojo vystymosi metu du embrionai susilieja į vieną visumą. Dėl to vieno embriono ląstelės patenka į kito audinius ir, iš pirmo žvilgsnio, vystosi be nukrypimų. Nepaisant to, savyje turi kito žmogaus genetinę informaciją.

„Jums gali atrodyti, jog Jūs – viena visuma, kai tuo tarpu Jūsų organizme yra svetimos kilmės ląstelės – atitinkamai, nuo gimimo Jūsų buvo du“, – sako Krameris.

Buvo netgi atvejis, kai gentiniai tyrimai nustatė, jog moteris nėra savo dviejų vaikų biologine motina.

Nutinka ir priešingai – vyresnio vaiko ląstelės pasilieka motinos kūne ir vėliau užgimus jaunesniajam persikelia į embrioną.

Kad ir kokiu būdu tai bevyktų, visai įmanoma, jog kito žmogaus ląstelės gali priversti smegenis vystytis visiškai netikėta linkme, sako Li Nelsonas (Lee Nelson) iš Vašingtono universiteto. Jie tiria galimą motinos ląstelių patekimą į vaiko smegenis.

„Priklausomai nuo ląstelių kiekio ir tipo, o taip pat ir nuo to, kokiu embriono augimo tarpsniu vyksta jų migracija, galimi skirtingi vaiko smegenų nukrypimo scenarijai nuo normalaus vystymosi“, – sako Nelsonas.

Kaip buvo nustatyta, netgi suaugę žmonės nėra apdrausti nuo kito žmogaus ląstelių patekimo į jų organizmą.

Vyras – moteryje

Prieš kelis metus Nelsonas ir Viljemas Čenas (William Chen) iš Albertos universiteto Kanadoje iššifravo genomus, paimtus iš moterų galvos smegenų sluoksnių. Jie ieškojo Y chromosomų, apibrėžiančių vyrišką lytį, požymių.

Maždaug 63% ištirtų pavyzdžių mokslininkai rado vyriškų ląstelių. „Mes ne tik radome vyrišką DNR moterų smegenų medžiagoje – jis buvo keliose smegenų sluoksniuose iš karto“, – sako Čenas.

Kitaip tariant, moterų smegenys buvo prismaigstytos vyriškų ląstelių. Mokslininkų nuomone, vyriškos lyties vaiko kamieninės ląstelės kažkokiu būdu įveikia placentos barjerą ir įsiskverbia į motinos smegenis.

Įdomu, jog kai kuriais duomenimis, vyriškų ląstelių buvimas moters galvos smegenyse sumažina galimybę alzcheimerio ligos vystymuisi – nors kodėl būtent tai vyksta, lieka mįsle.

Kai kurie mokslininkai pradeda sau užduoti klausimus, ar vaiko ląstelės neveikia motinos nuotaikos nėštumo metu.

Mūsų žinios apie žmogaus „super organizmą“ vis dar labai fragmentinės, ir didžiuma tokios simbiozės pasekmių dabar svarstomos tik teorinių galimybių forma.

Kramerio ir Bresan straipsnio tikslas buvo ne tame, jog duotų aiškius atsakymus esamais klausimais, o tame, kad apšviestų kitus psichologus ir psichiatrus apie daugybės organizmų, darančių mus tais, kuo esame, egzistavimą.

„Mes nepajėgūs iki galo suprasti žmogaus elgesio, žvelgdami į žmogų tik kaip į vieną individą, – pastebi Krameris. – Būtina į jį žiūrėti kaip į organizmų derinį, kad suprastume, kodėl mes elgiamės vienaip ar kitaip“.

Pavyzdžiui, mokslininkai dažnai imasi tyrinėti dvynius, kad priartėtų prie žmogaus elgesio motyvų supratimo.
.
Tačiau tas faktas, jog netgi neidentiški dvyniai ankstyvojo vystymosi etape galėjo pasikeisti smegenų audinių fragmentais, kelia abejonių dėl tokių eksperimentų grynumo.

Būtina atsargiai naudoti dvynių tyrimo rezultatus tiriant tokius susirgimus, kaip šizofrenija, kurios atsiradimo viena iš priežasčių, gali tapti neteisingas smegenų architektūros vystymasis, įspėja Bresan ir Krameris.

Vis dėl to, nereikėtų pergyventi dėl svetimų organizmų mūsų pačių organizme. Galu gale, būtent jie mus daro tais, kuo mes esame.

„Gerai tai ar blogai, mus teks dalintis kūnu su tais „imigrantais“, – sako Nelsonas. – Ir aš manau, jog tokio bendro sugyvenimo kartu pliusai nusveria minusus“.

parengė: Edita Sabaitė

Atsiliepimų 3

  1. Ra    -  2015-10-22, 16:36

    Rimtas mintis, ypač atkreipus dėmesį į kai kurių žmonių neadekvatų ir sau patiems kenksmingą elgesį. Tiesiog jaučiasi, kad jie tas nesąmones daro kažko įtakojami Arba kažkieno. Šis dalykas galėtų paaiškinti ir visokias mutacijas, kai svetimi genetiniai dariniai patenka į kitus organizmus. Ačiū už straipsnį.

  2. Rasa    -  2015-11-02, 13:42

    vyrisku tai vyrisku,bet daug baisiau kai prifarsiruoja ropliu lasteliu.

  3. Artas    -  2016-02-08, 12:30

    Gerai pastebėjai Rasa, su žmogaus genomu daromi merkantiliški eksperimentai roplių ląstelėmis neapsiriboja: greitai nano technologijų dėka, dirbtines nervų ląsteles turėsime – va čia tai ateities visuomenė – šiuolaikiška, moderni, technologizuota ir… visiškai be savo valios – idealūs biorobotai.

Rašyti Atsiliepimą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar pritariate, kad homoseksualai galėtų tuoktis Lietuvoje?

Ar pritartumėte tam, kad homoseksualai galėtų tuoktis Lietuvoje?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    L. Kasčiūnas išrinktas Seime įkurtos JAV prezidento D. Trampo draugų grupės pirmininku

L. Kasčiūnas išrinktas Seime įkurtos JAV prezidento D. Trampo draugų grupės pirmininku

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Devyniolika  Seimo narių kreipėsi į Generalinį prokurorą dėl grasinimų Dovilei Šakalienei

Devyniolika Seimo narių kreipėsi į Generalinį prokurorą dėl grasinimų Dovilei Šakalienei

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Apie šūdus, deputatus ir smurtą

Algimantas Rusteika: Apie šūdus, deputatus ir smurtą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    A. Maldeikienė: Lietuvos prezidentė, Europos ir Azijos lyderiai lenkėsi Kinijos komunistų partijos sekretoriui

A. Maldeikienė: Lietuvos prezidentė, Europos ir Azijos lyderiai lenkėsi Kinijos komunistų partijos sekretoriui

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narys Rimantas Dagys: „Valstybė privalo pasitikėti savo šeimomis“

Seimo narys Rimantas Dagys: „Valstybė privalo pasitikėti savo šeimomis“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dovilė Šakalienė praneša apie „pagalbos sau gidą, seksualinę prievartą patyrusiems vyrams“

Dovilė Šakalienė praneša apie „pagalbos sau gidą, seksualinę prievartą patyrusiems vyrams“

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. V. Landsbergio mirtinas bučinys

Rolandas Paksas. V. Landsbergio mirtinas bučinys

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Parazitinė ekonomika vs naudingumo ekonomika

Lidžita Kolosauskaitė. Parazitinė ekonomika vs naudingumo ekonomika

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Jurga Lago: Nebalsuosiu už bevaikį prezidentą – tokie šiandien valdo ir ES

Jurga Lago: Nebalsuosiu už bevaikį prezidentą – tokie šiandien valdo ir ES

atsiliepimų 32 Skaityti visą įrašą
    Seimo konservatoriai prašo S. Skvernelio paaiškinti vyriausybės poziciją vienalyčių santuokų įteisinimo klausimu

Seimo konservatoriai prašo S. Skvernelio paaiškinti vyriausybės poziciją vienalyčių santuokų įteisinimo klausimu

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Populizmas: Seimo LVŽS frakcija registruoja Seimo narių skaičių mažinančią pataisą

Populizmas: Seimo LVŽS frakcija registruoja Seimo narių skaičių mažinančią pataisą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis. Būtina apsaugoti piliečius ginančius viešąjį interesą nuo nepagrįsto teisinio persekiojimo

Naglis Puteikis. Būtina apsaugoti piliečius ginančius viešąjį interesą nuo nepagrįsto teisinio persekiojimo

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    M. Puidokas: užkirsti kelią nepagrįstų skundų, šeimų gyvenimo baimėje bei pareigūnų nebaudžiamumo kultūrai

M. Puidokas: užkirsti kelią nepagrįstų skundų, šeimų gyvenimo baimėje bei pareigūnų nebaudžiamumo kultūrai

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Mūsų šeimos instituto pamatai griaunami jau skyla, – jei nesusiimsime – griūtis bus baisi

Arvydas Daunys. Mūsų šeimos instituto pamatai griaunami jau skyla, – jei nesusiimsime – griūtis bus baisi

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apkaltino „Agrokoncerną“ pažeidinėjant tarptautines sankcijas Rusijos oligarchams

Konservatoriai apkaltino „Agrokoncerną“ pažeidinėjant tarptautines sankcijas Rusijos oligarchams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Gelbėkime vaikus nuo gelbėtojų

Algimantas Rusteika. Gelbėkime vaikus nuo gelbėtojų

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Net vykdant vaikų teisių tarnybų reikalavimus, vaikų grąžinimo terminai didžiuliai, sako Mindaugas Puidokas [video]

Net vykdant vaikų teisių tarnybų reikalavimus, vaikų grąžinimo terminai didžiuliai, sako Mindaugas Puidokas [video]

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Seimo narės klausia kolegų, kodėl taikomi dvigubi standartai K. Pūko ir konservatoriaus M. Majausko atvejais

Seimo narės klausia kolegų, kodėl taikomi dvigubi standartai K. Pūko ir konservatoriaus M. Majausko atvejais

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narys Mindaugas Puidokas apie skubių permainų būtinybę vaiko teisių apsaugos sistemoje

Seimo narys Mindaugas Puidokas apie skubių permainų būtinybę vaiko teisių apsaugos sistemoje

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Seimo narys K. Masiulis siūlo nedarbo išmokas keisti didesnėmis pensijomis

Seimo narys K. Masiulis siūlo nedarbo išmokas keisti didesnėmis pensijomis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius prašo įvertinti galimai neteisėto „Facebook“ duomenų perdavimo poveikį Lietuvoje vyksiantiems rinkimams

Konservatorius prašo įvertinti galimai neteisėto „Facebook“ duomenų perdavimo poveikį Lietuvoje vyksiantiems rinkimams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narys R. Šarknickas: „Praneškite, nebijokite, visi būkime socialiniais darbuotojais, padedančiais silpniesiems“

Seimo narys R. Šarknickas: „Praneškite, nebijokite, visi būkime socialiniais darbuotojais, padedančiais silpniesiems“

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Mažos kainos išnyko kaip dūmas, neblaškomas vėjo

Rolandas Paksas. Mažos kainos išnyko kaip dūmas, neblaškomas vėjo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ministras Linas Kukuraitis džiaugiasi sprendimu, ir sakosi esąs nusivylęs, kai nesugebama susikalbėti dėl vaikų

Ministras Linas Kukuraitis džiaugiasi sprendimu, ir sakosi esąs nusivylęs, kai nesugebama susikalbėti dėl vaikų

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

gražių paveiksliukų galerija; liaudiesmenas.livejournal.com...

o gal tie seimo narei neturi vaiku patiktu kad i ju duris pasibelstu VTT...

O tie 19 šūdžių net savų pavardžių neišdrįso paskelbti......

Nu rodoma agresija manau agresijos nenugalesi bet ar nuomones pareiskimas ir pasipiktinimas pagal Šakaliene jau...

O kiek per menesi isgelbeta konserv liberastiniu seimu vaiku ?...

Man tai labiau rupi kiek gabrieliaus senelis zmogzudysciu uzsake ?...

Tikrai Jurgos mažų mažiausiai keisti pamąstymai...!...

Ukininkai valdzioja nori prakisti savo "S" ubagams ! PRIES ! tokias nesamones sumazinti PVM kaip...

Pinigus (Pasalpininkai) norite gauti kuo didesnius uz vaikus MAMYTES ! O kad vaikai augtu sveiki...

Diedas bijo, kad uzauge vaikai (Naujoji karta) dar nuvers jo anukus valdzioja ! Tai nori...

Ta pati Grybauskaitė 2, tas pats moskvietiįkas auklėjimas, tos pačio pseudo mokslo (sovietinė poliekonomija) studijas....

Jeigu užmuši žmogų tu metams siakkis...

    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 26 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 19 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Ląstelių migracija: ar jūsų viduje gyvena kita asmenybė?* - nuoroda: http://infa.lt/3571/lasteliu-migracija-ar-jusu-viduje-gyvena-kita-asmenybe/