infa.lt

Lietuvai atimta galimybė pasinaudoti valstybės imunitetu Snoro savininko byloje prieš Lietuvą

Lietuvai atimta galimybė pasinaudoti valstybės imunitetu Snoro savininko byloje prieš Lietuvą

24 rugsėjo
00:18 2016
Džulianas Henris Lounfeldas

Juristas iš JAV iš Džulianas Henris Lounfeldas | wikipedia.org nuotrauka

Kaip rašo NewsBalt.ru portalas, remdamasis teisės daktaro iš JAV, Džuliano Henrio Lounfeldo (Julian Henry Lowenfeld) komentaru, – Lietuva neturi pagrindo pasinaudoti valstybės imunitetu teismo procese, kurį inicijavo rusų bankininkas, banko „Snoras“ savininkas, Vladimiras Antonovas. Tokią nuomonę korespondentui išsakė Lounfeldas, komentuodamas teismo bylos pradžią pagal RF piliečio ieškinį prieš Lietuvos Respublikos valdžią.

„Jeigu kalba eina apie komercinę veiklą, tai pagal tarptautinės teisės normas valstybės jurisdikcijos imuniteto doktrina netaikoma, – pasakė amerikiečių juristas. – Minimas imunitetas taikomas, kai valstybė pareiškia apie strateginių resursų apsaugą – vandens telkinių, naftos gręžinių, ginklų gamybos ir t.t. Čia gi – aiškiai komercinis ginčas, o ponas Antonovas – investuotojas“.

Lounfeldas papildė, jog „galima daryti prielaidą, kad dėl kažkokių priežasčių, kurių aš nematau, Lietuva turėjo teisę – dėl strateginių priežasčių – eksproprijuoti banką“. „Tačiau netgi remiantis elementariomis tarptautinės teisės normomis reikia kompensuoti savininkui nuostolius, o ne šiaip atimti ir nė cento neatiduoti“.

Juristas pabrėžė, jog Snoro bankui niekada nebuvo pateikti kaltinimai pinigų plovimu. „Tokiu būdu, uždarytas paskutinis plyšys Lietuvai pasinaudoti valstybės imunitetu, – tvirtina jis. – Akivaizdu, jog tai buvo ne policinė akcija gelbėjant bankų aktyvus, kuriems grėsė krachas“.

Pats bankininkas pareiškė, kad „Lietuvos sprendimas randasi už teisės ir už sveiko proto ribų“.

„Nacionalinės vyriausybės dažnai taikė bankų nacionalizacijos mechanizmus 2008 metų krizės metu. Ir visi šie mechanizmai buvo naudojami ginant kreditorių ir indėlininkų interesus. Latvijoje – Parex Bank, Britanijoje – Royal Bank of Scotland, Rusijoje – „Globeks“. Lietuvoje gi, įvyko kažkas neįprasto. Bankas buvo nacionalizuotas neteisėtai, po ko buvo privestas prie bankroto, tai yra, ekonominiu požiūriu visa ši operacija buvo visiškai beprasmė“, – pasakė Antonovas.

Portalas patikslina, jog vakar, rugsėjo 22 dieną, Maskvos arbitražo teisme prasidėjo beprecedenčio ieškinio svarstymas – pirmą kartą RF pilietis bylinėsis prieš užsienio valstybę. Tuo pačiu, Maskvos arbitražo teismo sprendimas yra privalomojo pobūdžio Lietuvos valstybei, kadangi nuo 2016 metų sausio 1 dienos, Rusijoje įsigaliojo įstatymas apie teisinius imunitetus, suteikiantis teisę svarstyti ieškinius prieš užsienio valstybes, o jo pagrindu priimami sprendimai pripažįstami vykdymui tarptautinės juridinės bendrijos, – teigiama NewsBalt.ru straipsnyje.

Antonovas reikalauja išieškoti iš Lietuvos Respublikos 40 mlrd rublių (558 mln €u) už turtinę žalą nacionalizavus banką „Snoras“ ir moralinę žalą dalykinei reputacijai, kurią padarė prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymai 2011 metais.

Teismo išvakarėse Lietuvos valdžia paskelbė apie ketinimą pasinaudoti valstybės imuniteto teise ir nedalyvauti bylos svarstyme. Vakar, su tikslu dalyvauti procese, iš Lietuvos atvyko visuomeninės organizacijos „Skaidri politika“ atstovas, – atkreipia dėmesį portalas.

Straipsnyje primenama, jog 2011 metais Lietuvoje buvo nacionalizuotas bankas „Snoras“, patenkantis į šalies stambiausių bankų trejetuką. Bankas priklausė Rusijos piliečiui Vladimirui Antonovui (68,1%). Bendra prarastų aktyvų vertė nacionalizacijos momentu buvo vertinama 2,5 mlrd eurų. Paties Antonovo atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, nepalikus jokios galimybės įrodyti, kad nacionalizacijos procedūra vyko pažeidžiant įstatymus.

Naujausiais duomenimis teismas minėtos bylos klausimu atidėtas iki spalio 24 dienos.

Gerbiami skaitytojai, jeigu pageidaujate, – jūs galite paremti infa.lt tinklapį SMS žinute.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 821

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar kainų augimo fone pradėjote mažiau ir/ar pigiau pirkti?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...