infa.lt

Kvailiai pavojingesni nei piktavaliai

29 kovo
16:49 2023
Neapykanta gatvėse

Vaizdo įrašo kadras

Socialinio tinklapio paskyroje Loreta Girdzijauskienė pasidalino E-Forumas tinklapio vaizdo įrašo vertimu, kuriame pateikiama daliai žmonių, galbūt ginčytina tezė, kvailumo, kaip psichologinės-socialinės-dvasinės būsenos aspektas:

Dietrichas Bonhoefferis[1] teigė, kad kvaili žmonės yra pavojingesni už piktus. Taip yra todėl, kad mes galime protestuoti prieš piktus žmones arba su jais kovoti, tačiau prieš kvailus esame visiškai neapsaugoti ir bejėgiai.

Šis Bonhoeffer tekstas yra įspėjimas laisvai visuomenei, kas gali nutikti, kai tam tikri žmonės įgyja per daug galios.

Tamsiausiame Vokietijos istorijos skyriuje, tuo metu, kai kurstoma minia mėtė akmenis į nekaltų parduotuvių savininkų langus, o moterys ir vaikai buvo žiauriai žeminami atvirame lauke, Dietrichas Bonhoefferis, jaunas pastorius, pradėjo viešai pasisakyti prieš žiaurumus.

Po daugelio metų bandymo pakeisti žmonių nuomonę, Bonhoefferis vieną vakarą grįžo namo ir jo paties tėvas turėjo jam pasakyti, kad jo kambaryje laukia du vyrai, kad jį išsivežtų.

Kalėjime Bonhoefferis pradėjo mąstyti, kaip jo poetų ir mąstytojų šalis virto bailių, sukčių ir nusikaltėlių kolektyvu. Galiausiai jis padarė išvadą, kad problemos šaknis yra ne žmonių piktumas, o kvailumas.

Savo garsiuosiuose laiškuose iš kalėjimo Bonhoefferis teigė, kad kvailumas yra pavojingesnis gėrio priešas nei piktumas, nes, nes „prieš blogį galima protestuoti; jį galima atskleisti ir užkirsti kelią naudojant jėgą, bet nuo kvailumo esame neapsaugoti. Nei protestai, nei jėgos panaudojimas čia nieko nepasiekia.

Faktais, kurie prieštarauja kvailo žmogaus išankstiniam nusistatymui, tiesiog galima netikėti, o kai jie yra nepaneigiami, jie tiesiog nustumiami į šalį kaip nereikšmingi, kaip atsitiktiniai. Kvailas žmogus yra patenkintas savimi, tačiau, būdamas lengvai susierzinęs, tampa pavojingas puldamas.

Dėl šios priežasties bendraujant su kvailu žmogumi reikia būti atsargesniam nei su piktavaliu. Jei norime sužinoti, kaip įveikti kvailumą, turime stengtis suprasti jos prigimtį. Kvailumas iš esmės yra ne intelekto, o moralinis trūkumas. Yra žmonių, kurie yra nepaprastai protingi intelektualiai, tačiau kvaili, ir yra tokie, kurie yra intelektualiai nuobodūs, tačiau ne kvaili.

Susidaro įspūdis, kad kvailumas yra įgimtas defektas, o tai, kad tam tikromis aplinkybėmis žmonės tampa kvaili arba, tiksliau, leidžia, kad jiems taip nutiktų.

Žmonėms, gyvenantiems vienatvėje, šis trūkumas pasireiškia rečiau nei grupėse. Taigi, atrodytų, kad kvailumas galbūt yra mažiau psichologinė nei sociologinė problema.

Akivaizdu, kad kiekvienas stiprus galios pakilimas, nesvarbu, ar tai būtų politinio ar religinio pobūdžio, didelę žmonijos dalį užkrečia kvailumu. Beveik taip, lyg tai būtų sociologinis-psichologinis dėsnis , kai vieno galiai reikia kito kvailumo.

Čia vyksta ne tai, kad konkretūs žmogaus gebėjimai, tokie kaip intelektas, staiga sugenda. Atvirkščiai, atrodo, kad dėl didžiulio didėjančios galios poveikio žmonės praranda vidinę nepriklausomybę ir daugiau ar mažiau sąmoningai atsisako savarankiško mąstymo.

Tai, kad kvailas žmogus dažnai būna užsispyręs, neturi mūsų suklaidinti dėl to, kad jis nėra nepriklausomas. Bendraujant su juo žmogus iš esmės pajunta, kad turi reikalą visai ne su juo kaip su asmeniu, o su lozungais, kurie jį užvaldė.

Jis yra apsėstas, apakintas ir yra skriaudžiamas pačia savo esybe. Taip, tapęs beprotišku įrankiu kvailas žmogus taip pat toleruos bet kokį blogį – nesugebės suprasti, kad tai blogis.

Tik išlaisvinimo veiksmas (fizinis), o ne nurodymas, gali įveikti kvailumą. Čia reikia susitaikyti su tuo, kad daugeliu atvejų tikras vidinis išsivadavimas tampa įmanomas tik tada, kai įvyksta išorinis išsivadavimas. Iki tol turime suprasti, kad bandymai įtikinti kvailą žmogų žlugs.

Bonhoefferis mirė dėl jo dalyvavimo sąmoksle prieš Adolfą Hitlerį 1945 m. balandžio 9 d. auštant Flossenbürg koncentracijos stovykloje, likus vos dviem savaitėms iki JAV karių įvykdyto šios stovyklos  išlaisvinimo.

„Žmogaus veiksmas kyla ne iš minties, o iš pasirengimo būti atsakingam. Didžiausias moralinės visuomenės išbandymas yra toks pasaulis, kurį ji palieka savo vaikams” – pasakė kartą Bonhoefferis .

Šaltinis: https://www.e-forumas.lt/220813video_vertimas
Tai vertimas iš šio filmuko: https://m.youtube.com/watch?v=ww47bR86w
Vertė Vilma Baltuškienė

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 169

Žymos

1 Atsiliepimas

 1. Algirdas    -  2023-03-29, 19:11

  Na jau, sakyčiau, vidinis išsivadavimas visada būna pirmiausiai, o visa kita paskui, o kol to neįvyko duokim durniui kelią.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

Tie, kam rūpi jų valstybęs , yra prorusiški....

is kur tevams zinoti,kuria is 72 lyciu pasirinks paauges naujagimis!?...

rimta darba - tie ir dirbs! O jei koks kopijavimo aparatas pakeis keleta popieriuku rasinetoju...

kad jei tulas pilietis pavoge vista,tai kaleti turetu visa jo gimine!? Nieko sau naujienos!...

pilieciams - nuo to negeriau....

"galetu" ir "parasys" - smulkiu cekiuku bedugne!...

Dievo sukurtą gyvybę tironai siekia panaudoti homunkulų bei mankurtų auginimui ir vergų visuomenės (skaitmeninio konclagerio)...