infa.lt

Žmonės ir antenos tamsoje. Ar Europai gresia sistemų žlugimas ir mobiliojo ryšio išjungimas?

Žmonės ir antenos tamsoje. Ar Europai gresia sistemų žlugimas ir mobiliojo ryšio išjungimas?

05 spalio
06:50 2022
Mergina su telefonu

© Arvydas Daunys | infa.lt

Šią žiemą energijos trūkumas Europoje turės dar rimtesnių pasekmių nei kylančios kainos, rašo „Advance“. Viena iš jų – mobiliojo ryšio tinklų neprieinamumas. Nutrūkus telekomunikacijų ryšiams kils daug praktinių ir ekonominių problemų.

Šiandien, kai energetikos krizė vis labiau įsibėgėja, daugelis žmonių labiausiai bijo didėjančių energijos kainų, t. y. bijo didžiulių sąskaitų, kurios, beje, vėliau atsispindi visų kitų dalykų kainose.

Tačiau energijos trūkumas Europoje šią žiemą gali turėti dar blogesnių pasekmių nei kainų augimas. Kai kurios paslaugos gali tapti neprieinamos, o mobiliojo ryšio tinklų prieinamumas yra viena iš jų.

Žinoma, mobiliojo ryšio tinklų žlugimas Europai suduotų tokį smūgį, kokio ji dar visai neseniai negalėjo įsivaizduoti, nes šiandien tokį dalyką sunku įsivaizduoti net trečiojo pasaulio šalyse. Vis dėlto, kaip patvirtina naujienų agentūros „Reuters“ tyrimas, šią žiemą tai gali nutikti bet kurioje Europos dalyje.

Jame teigiama, kad mobilieji telefonai gali tiesiog nustoti veikti, jei bus labai taupoma energija. Šios priemonės gali turėti tiesioginį poveikį judriojo ryšio tinklams ir jų prieinamumui.

Nedaug kas gali pasakyti, kaip plačiai problemos bus paplitusios kitą žiemą. Tačiau pamažu darosi aišku, kad Europa atsidūrė tokioje padėtyje, kai jai paprasčiausiai pritrūks energijos. Kai kurios šalys nukentės labiau nei kitos.

Daug kartų jau buvo kartota, kad Vokietija yra labai priklausoma nuo rusiškų dujų ir, kad dabar labai sunku jas pakeisti kitais šaltiniais. Tačiau kitos svarbios ES šalys taip pat susiduria su rimtomis problemomis. Prancūzijoje šį reikalą apsunkina tai, kad kelios atominės elektrinės yra sustabdytos techninei priežiūrai (būtų sunku pasirinkti blogiausią scenarijų, tačiau avariniam paleidimui jau per vėlu).

Taigi, kokia tikimybė, kad mobiliojo ryšio paslaugos bus nutrauktos? Esą pavojus yra didelis. Pačios telekomunikacijų bendrovės išreiškė nuogąstavimus, kad atšiauri žiema gali tapti dideliu iššūkiu esamai infrastruktūrai.

Daugelyje Europos šalių šiuo metu nėra pakankamų atsarginių pajėgumų didelio masto elektros energijos tiekimo nutraukimo atveju. Keturi Europos telekomunikacijų bendrovių vadovai, pageidavę likti anonimais, agentūrai „Reuters“ sakė, kad tokiu atveju kiltų didelė rizika, jog mobiliojo ryšio telefonija taptų neprieinama.

Visa sistema veikia dėl tūkstančių visoje Europoje įrengtų antenų. Visose šiose antenose yra atsarginės sistemos elektros energijos tiekimo nutraukimo atveju, tačiau jei elektros energijos tiekimo nutraukimas užsitęs, atsarginė galia paprasčiausiai išseks, o kai taip atsitiks, mobiliųjų telefonų signalas paprasčiausiai dings ir Europa pasiners į „tamsą“.

Europoje yra apie pusė milijono telekomunikacijų bokštų ir daugumoje jų įrengtos atsarginės baterijų sistemos, skirtos elektros energijos tiekimo sutrikimams.

Tačiau jos gali veikti tik trisdešimt minučių.

Ką galima padaryti? Valstybės stengsis kuo labiau subalansuoti turimos energijos paskirstymą. Jos stengsis užtikrinti, kad elektros energijos užtektų gyvybiškai svarbioms įstaigoms, pavyzdžiui, ligoninėms, policijai ir viešajam administravimui.

Tačiau tai nebus lengva. Tikėtina, kad elektros energijos tiekimo nutraukimas, apie kurį vis dažniau kalbama, bus regioninis ir vėduoklinio pobūdžio, t. y. elektra kurį laiką bus išjungta tai vienoje, tai kitoje šalies dalyje. Tokia sistema pirmiausia bus įdiegta didelėse šalyse.

Prancūzijoje tikimasi, kad apribojimai, jei jie bus taikomi, gali trukti vidutiniškai apie dvi valandas, o tai reiškia, kad mobilus ryšys išsilaikys neilgai…

Prancūzijos elektros energijos skirstytojas „Enedis“ teigia, kad šiuo metu konsultuojasi su valdžios institucijomis dėl priemonių, skirtų išvengti mobiliojo ryšio tinklo sutrikimų. Tačiau ekspertai teigia, kad užtikrinti sklandų jų veikimą nėra lengva.

Reikėtų apriboti visų naudotojų, išskyrus mobiliojo ryšio bokštus, vartojimą. Tačiau mobiliuosius bokštus izoliuoti elektros tinkle nuo likusių vartotojų nėra lengva. Tačiau tai yra vienas iš planų, kurie šiuo metu skubiai išbandomi. Prancūzijos valdžios institucijos atsisakė komentuoti, ar vyksta tiesioginės derybos su „Enedis“ šiuo klausimu.

Švedijos ir Vokietijos telekomunikacijų bendrovės taip pat įspėja apie galimą elektros energijos tiekimo nutraukimą ir apribojimus. Švedijos telekomunikacijų reguliavimo institucija PTS perka mobiliojo ryšio stotis, kurios veikia degalų pagalba, taip pat bazines stotis, galinčias atlaikyti ilgus elektros energijos tiekimo nutraukimus.

Italijoje telekomunikacijų bendrovės pradėjo tiesiogines derybas su valdžios institucijomis, kad joms nebūtų taikomi jokie elektros galios apribojimai. Netrukus paaiškės, kiek naujoji Italijos valdžia yra pasirengusi išklausyti šiuos prašymus.

Italijos telekomunikacijų lobistinės organizacijos vadovas Massimo Sarmi teigė, kad tai nėra vienintelė problema. Pasak jo, jei elektros energijos tiekimas bus nutrauktas dažnai ir staiga, daugelis telekomunikacijų infrastruktūros dalių paprasčiausiai suges.

Kai kurie šaltiniai praneša, kad „Nokia“ ir „Ericsson“ aktyviai ieško galimų šių problemų sprendimų. Tačiau pačios bendrovės atsisakė oficialiai komentuoti šiuos pranešimus.

Jau minėti anoniminiai keturių Europos telekomunikacijų bendrovių vadovai teigė, kad operatoriai turėtų kuo greičiau sumažinti elektros energijos suvartojimą ir atnaujinti savo įrangą, kad ji būtų efektyvesnė.

Dabar telekomunikacijų bendrovės visais įmanomais būdais stengiasi sutaupyti pinigų optimizuojant programinę įrangą. Pavyzdžiui, bokštai „miega“, kai nenaudojami.

Kalbinti šaltiniai sutinka, kad kažką buvo galima padaryti anksčiau, tačiau niekas apie tai nepagalvojo laiku, nes mažai kas tikėjosi, kad Europa vos daugiau nei po pusmečio atsidurs tokioje krizinėje situacijoje.

Galbūt iki žiemos ir tikėtinų elektros energijos tiekimo sutrikimų bus „sukurta“ sistema, kuri sumažins problemas iki nulio.

Tačiau bet koks, net ir pusvalandį per dieną trunkantis mobiliojo ryšio tinklų sutrikimas europiečiams, įpratusiems prie didesnio komforto nei kai kuriose kitose pasaulio šalyse, kuriose elektros energijos tiekimo sutrikimai yra gana dažni, vis tiek sukels psichologinį šoką.

Telekomunikacijų, įskaitant internetą, nutraukimas paskatintų nepasitenkinimą, kuris jau dabar jaučiamas visoje Europoje. Pavyzdžiui, Čekijoje jau vyksta plataus masto protestai prieš dabartinę Europos Sąjungos politiką, dėl kurios kyla tokių problemų.

Didėjant problemoms, galima tikėtis, jog daugelis reikalaus, kad Europos Sąjunga užimtų neutralią poziciją ginkluoto konflikto Ukrainoje atžvilgiu. Tačiau greičiausiai bus per vėlu tai padaryti.

Kaip jau matėme šią savaitę, energetikos infrastruktūra tarp Europos ir Rusijos jau net fiziškai trūkinėja. Žinoma, turima omenyje „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių sprogimus. Tai reiškia, kad į ankstesnę padėtį greitai negrįšime.

Trumpalaikis ar ilgalaikis telekomunikacijų nutraukimas gali pakenkti psichologiškai, taip pat gali sukelti daug praktinių ir ekonominių problemų.

Tačiau, tai nėra pats blogiausias scenarijus, kuris artimiausiu metu gali nutikti Europoje. Pavyzdžiui, be šildymo bus sunkiau išgyventi nei be mobiliųjų telefonų.

Nors, jei eisime šiuo keliu, galime sakyti, kad nepakankamas šildymas taip pat nėra pats blogiausias scenarijus Europai. Blogiausia būtų, jei ginkluotas konfliktas, kuris dabar vyksta tik Ukrainoje, išplistų po visą Europą.

Bet kuriuo atveju sunkiausias laikotarpis bus žiema, tiksliau, šildymo sezonas. Kitais metais, bent jau teoriškai, Europos padėtis gerokai pagerės, nes ji galės pirkti daugiau energijos iš kitų šaltinių ir koreguoti savo energijos suvartojimą. Tačiau visa tai užtruks, ir ti nebus įmanoma padaryti iki artėjančių šaltų orų.

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 212

Žymos

Atsiliepimų 5

 1. Stebintis    -  2022-10-05, 07:50

  Prasideda tai ko buvo galima išvengti.Kažkas juokiasi iš visų darydamas tai tyčia !

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Myndė    -  2022-10-05, 11:06

  Panašu į „dangus griūna’
  Šiam momentui nėra akivaizdžių prielaidų tokiems apokaliptiniems scenarijams. Problema (bent kol kas) yra kainos, ne fizinis resursų nebuvimas.
  Va jei situacija Ukrainoje toliau bus eskaluojama, galim sulaukti bet ko.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Kaip    -  2022-10-05, 12:04

  geitsams,rotsildams,blumbergams reikes – taip ir bus! Pasaulis nepasimoko,ka sukelia finansu koncentracija uzdaru klanu rankose!

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Cha,    -  2022-10-05, 12:22

  Va tada, žmonės tikrai sugrįš į bažnyčias

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Rysiu    -  2022-10-05, 15:52

  nebuvimas labai pades isvengti revoliucijos! Nebus galima koordinuoti tautu sukilimu.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Bratislavos žudiko manifestas liudija, kad viskas yra kitaip nei pristato žiniasklaida

Bratislavos žudiko manifestas liudija, kad viskas yra kitaip nei pristato žiniasklaida

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Donorystė ar prekyba organais?

Donorystė ar prekyba organais?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Elektros aferistai vadovauja energetikai?

Algimantas Rusteika. Elektros aferistai vadovauja energetikai?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Linas Karpavičius. Viršūnių susitikimas klimato klausimais Egipte arba atostogos už mokesčių mokėtojų pinigus

Linas Karpavičius. Viršūnių susitikimas klimato klausimais Egipte arba atostogos už mokesčių mokėtojų pinigus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. „Turite priešų? Reiškia jūs kažkada savo gyvenime garsiai išreiškėte poziciją“

Gintaras Furmanavičius. „Turite priešų? Reiškia jūs kažkada savo gyvenime garsiai išreiškėte poziciją“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Voratinklis

Algimantas Rusteika. Voratinklis

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Jūs nieko neturėsite…

Jolanta Blažytė. Jūs nieko neturėsite…

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Kodėl Lietuvoje nėra vieningos opozicijos?

Kodėl Lietuvoje nėra vieningos opozicijos?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Vertybės ir prisitaikėliškumas

Vertybės ir prisitaikėliškumas

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Ką daryti?

Algimantas Rusteika. Ką daryti?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Marmalinė vagystė

Jolanta Blažytė. Marmalinė vagystė

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Transhumanizmas. Vietoj „Didžiojo Brolio“ – daug mažų „sesučių“ (video)

Transhumanizmas. Vietoj „Didžiojo Brolio“ – daug mažų „sesučių“ (video)

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Irakas, Ukraina? – Nebesuprasi…

Jolanta Blažytė. Irakas, Ukraina? – Nebesuprasi…

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Dėkoju viso LŠS vardu Nidai Vasiliauskaitei, kad atsiribojo nuo Lietuvos Šeimų Sąjūdžio

Arvydas Daunys. Dėkoju viso LŠS vardu Nidai Vasiliauskaitei, kad atsiribojo nuo Lietuvos Šeimų Sąjūdžio

atsiliepimų 25 Skaityti visą įrašą

Jei neteisiogiai tai per aplinkui ir dar brangiau nei dabar....

Putino pavyzdžiu ir Lietuvoje turi būti viena "teisybė". Juk pasitvirtina, Rusijoje jau apie 80 %...

Užpisai negyvai su tais savo lozungais....

Rusijos Vyriausybę okupavo teroristai. Jie terorizuoja ne tik savo žmones, bet ir kitas tautas......

Lyt-psichiniai iškrypėliai kontroliuoja infa.lt?... Blokuoja, kaip feisbuke, komentarus?......

Jau įprastas rusiškas būdas, teisybę apversti aukštyn kojom. Parašyti mišrainę, lyt-psichiškai iškrypėlius pridengti žydais, kitomis...

Ogi

Jų gairėse sovietinių laikų stilius, vedantis į komunizmą! Taigi - grįžtame......

Konferencija vyksta salėje, kurioje kabo ne Lietuvos, o Ukrainos - svetimos šalies vėliava. Lietuvos jau...

Taigi lyks, labai gerai. Nusikaltėliai galės dingti į Baltarusiją ir ten ramiai gyventi....

Vengrijoje, vienintelis kliuvinys ir ES, - Orbanas......

Normalu, kiekviena šalis turi rūpintis SAVO ekonomika. Kainas - rinka diktuoja, pasiūla ir paklausa. Jeigu...