Antroji per mėnesį JAV Kongreso delegacija į Taivaną

Šiaurės Amerikos reikalų departamento prie Taivano užsienio reikalų ministerijos, generalinis direktorius Douglas Hsu sveikina JAV atstovą Johną Garamendi Taipėjaus Songshan oro uoste, Taivane. 2022 m. rugpjūčio 14 d. nuotrauka išplatinta. Taivano užsienio reikalų ministerija/Handout via REUTERS
Praėjus mažiau nei dviems savaitėms po Nancy Pelosi vizito į Taivaną, sukėlusio įtampą JAV ir Kinijos santykiuose, į salą vėl atskrido antroji, aukšto lygio kongresmenų grupė. Delegacijai vadovavo senatorius Edas Markey, kuris 1979 m. balsavo už Taivano santykių aktą, praneša Reuteers.
Taivane lankosi penki Kongreso nariai: senatorius demokratas Edas Markey ir Atstovų Rūmų nariai demokratai Johnas Garamendi, Alanas Lowenthalis, Donas Beyeris ir respublikonė Amata Coleman Radwagen. Jie saloje viešės rugpjūčio 14-15 d., pranešė Amerikos institutas Taivane (kuris faktiškai valdo JAV ambasadą šalyje).
Kongreso nariai susitiks su iš dalies pripažintos valstybės prezidente Tsai Ing-wen ir kitais Taivano pareigūnais, su kuriais aptars dvišalius santykius, regioninį saugumą, ekonominį bendradarbiavimą, klimato kaitą ir kitas temas.
Kaip rašo „Taiwan News”, E. Markey, kuris 1979 m. būdamas Atstovų Rūmų nariu vadovavo delegacijai, balsavo už Taivano santykių aktą, kuriame numatytas Vašingtono įsipareigojimas užtikrinti salos valstybės saugumą.
Kinija šią salą, kuri 1949 m. paskelbė nepriklausomybę nuo KLR, laiko savo teritorija. Kinijos valdžios institucijos griežtai kritikavo Nancy Pelosi vizitą rugpjūčio 2 d., sakydamos, kad ji didino įtampą pasaulyje, sąmoningai vykdė provokaciją ir pažeidė „vienos Kinijos” principą.
Kinijos užsienio reikalų ministerija mano, kad N.Pelosi kelionę organizavo JAV, siekdamos sukelti krizę regione ir gauti pretekstą karinėms pajėgoms stiprinti. Pekinas pradėjo karines jūrų ir oro pratybas su šaudymu Taivano sąsiaurio rajone, sustabdė bendradarbiavimą su Vašingtonu daugelyje sričių ir nusprendė įvesti sankcijas N. Pelosi.
JAV atmeta Kinijos kaltinimus. Vašingtonas tvirtina, kad N. Pelosi atvykimas neprieštarauja „vienos Kinijos” principui ir nereiškia JAV politikos KLR atžvilgiu pakeitimo.
JAV gynybos ministerija pabrėžia, kad šalis nepripažįsta salos nepriklausomybės. Baltieji rūmai Kinijos kariuomenės karinius manevrus prie Taivano krantų pavadino provokacija.
Galima tikėtis, jog po šio JAV politikų vizito pasaulis sulauks nevienareikšmiškos Kinijos reakcijos.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis