infa.lt

Abejotinas palengvėjimas

16 kovo
05:00 2015

(„The Economist“, Britanija)

paveikslėlisGautas kreditas – tai lyg pleistras sergančiai ir pavargusiai nuo karo ekonomikai.

Kijevas -ukrainiečių valdžios koridoriuose kovo 11-ą jautėsi palengvėjimas, kai Tarptautinis valiutos fondas patvirtino savo laukiamą jau anksčiau finansinės pagalbos paketą Ukrainai. Žadėtas šio fondo kreditas sudaro 17,5 milijardo dolerių ir apskaičiuotas keturiems metams. Kiti donorai papildomai žadėjo duoti dar keletą milijardų dolerių. Pirmas 5 mlrd. dolerių pervedimas iš minimų 17 milijardų, beveik padvigubino šalies valiutinius rezervus iki tol siekusius vos 5,6 milijardus dolerių.

Ukraina taip pat tikisi surinkti dar 15 milijardų dolerių iš privačių kreditorių derybų dėl restruktūrizacijos eigoje, kurios turėtų prasidėti sekančią savaitę. Tačiau net ir tai neleis priartėti prie tos sumos, kuri būtina griūvančiai valstybės ekonomikai.

Klabėti apie pasitikėjimą sudėtinga, infliacija veržiasi link debesų. BVP traukiasi, o tankai vis dar griaudėja Donbase, nežiūrint į neseniai pasiektus susitarimus dėl ugnies nutraukimo. Pagal pačias niūriausias vyriausybės prognozes, šiemet BVP gali susitraukti 12%, o infliacija, tikėtina, viršys 40%.

Kapitalų judėjimo kontrolė ir Centrinio banko priimtas procentinio kurso didinimas nuo 19,5% iki 30% leido stabilizuoti grivną, ukrainietišką valiutą, po jos griūties pereitą mėnesį. Tačiau prekeiviai juodojoje rinkoje toliau parduoda ir perka nacionalinę valiutą 25% mažesniais įkainiais, nei nustatytas oficialus.

Ukrainiečiai nusiėmė iš sąskaitų bankuose milžiniškas pinigų sumas, o pereitą mėnesį „Delta Bankui“, ketvirtajam sąraše tarp didžiausių bankų šalyje, buvo paskelbtas bankrotas. Nepasvertos reformos išgąsdino rinkas. Neskuba suteikiant pagalbą Ukrainai iš Vakarų pusės nepadėjo rinkoms nusiraminti. Stabili taika šalies rytuose atrodo pakankamai tolima perspektyva.

Ukrainos parlamentas priėmė pakankamai daug griežtų įstatymų, kurių reikalavo TVF, įskaitant ir tuos, kurie numato pensijų mažinimą ir dujų kainos didinimą, kuri vien tik balandį išaugs 280%. Nauja vyriausybė yra labiausia kompetentinga nepriklausomos Ukrainos istorijoje. Tačiau jos pastangos reformų srityje lieka nenuoseklios, tada, kai įtakingos grupuotės trukdo pakeitimų vykdymą. Danilas Pasko, vadovaujantis darbui kalbant apie dereguliaciją Nacionalinėje reformų taryboje, mano, jog buvo priimta mažiau nei 5% tų priemonių, kurios, jo komandos narių manymu yra tiesiog būtinos. „Mes padarėme tik keletą žingsnių, ir tai maži žingsneliai, pastebi jis, – Jei mes šiandien nepadidinsime pagreičio, tai mums jau nebebus kur judėti“.

Aktyvistai taip pat skundžiasi drąsių veiksmų, nukreiptų prieš korupciją, trūkumu. Žmonėms, plėšusiems valstybę buvusio prezidento Viktoro Janukovičiaus metu, iki šiol nepateikti kaltinimai. Nauja antikorupcinė žinyba, nepriklausomas organas su atitinkama jėgos struktūra, neturi savo vadovo. Pereitą savaitę, po to, kai atrankos komitetas paskelbė keturių finalistų pavardes, deputatai iš prezidento Porošenkos partijos pateikė įstatymą, kuris leis sabotuoti šios žinybos vadovo rinkimus. Darja Kaleniuk iš kovos su korupcija Centro daro prielaidą, jog vyriausybė labiau užsiima „reformų pažadais“, nei realiomis reformomis.

Sekančiu iššūkiu vyriausybei bus bandymas susitarti su kreditoriais dėl sandorio skolos restruktūrizavimo klausimu. Rusija turinti euroobligacijų 3 milijardų dolerių sumai, pareikalavo pilno skolų apmokėjimo, ir tai gali sukelti problemas pastoviai atidedamose derybose, kadangi visi kreditoriai nori būti vertinami vienodai ir suprantama turėti vienodą bendrą santykį savo kreditų atžvilgiu.

Kiti obligacijų turėtojai kol kas susilaiko nuo reikalavimų pateikimo, nors daugelis nuogąstauja, jog tai bus neišvengiama. Paprastas mokėjimų atidėjimas pačios problemos neišspręs. Abejotina, kad Ukraina sugebės išmokėti skolas per penkerius metus, mano Aleksandr Valčiščen, Kijevo kompanijos „Investicinis Ukrainos kapitalas“(Investment Capital Ukraine) analitinio skyriaus vadovas. Jis galvoja, jog būtų „nuodėmė“ nepasinaudoti esamais sunkumais skolų nurašymui. Daugelis dalykų liudija būsimojo ekonomikos augimo Ukrainoje nenaudai. Eurozonos problemos, sulėtėjimas Kinijoje ir nuosmukis Rusijoje – visa tai nesiūlo nieko gero.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 140

Žymos:

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Ar pritariate, kad opozicijos kandidatai mestų burtus, katras vienas iš jų liks prezidento rinkimuose?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

žvygiui nėra vietos Lietuvoje...

Nu, bl, nesu matęs individo su tokiu durnu snukiu.Durnumas iš jo fontanu trykšta....

Tai pirma gal baikit išlaidauti .Ministerijų miestelio statyba,stadiono statyba ,kodėl neklausiat ar reikalinga šiuo metu...

Tai ką siūlote? Didinti investicijas kai visi šaukia bus karas.Gal pamiršote kaip bankai bankrutuoja.Taip ir...

Sunku jums vasarai...!...