Džulianas Asandžas nebus išduotas Jungtinėms Valstijoms
Didžiosios Britanijos teismas atsisakė išduoti „Wikileaks“ įkūrėją D. Asandžą (Julian Assange) Jungtinėms Valstijoms dėl rizikos jo gyvybei. Byla buvo nagrinėjama Old Bailey centriniame baudžiamajame teisme Londone, kuriam pirmininkavo teisėja Vanessa Baraitser. Ji pripažino faktą, kad Džulianas Asandžas kenčia nuo autizmo ir klinikinės depresijos, o jo būklė gali labai pablogėti izoliatoriuje Amerikos kalėjime.
Asandžo šalininkai švenčia pergalę. Didžiosios Britanijos kampanijos prieš Asandžo ekstradiciją aktyvistas sako: „Taip, mes turime džiaugtis, kad Amerikos kalėjime yra tiek daug problemų. Net ši teisėja nusprendė nesiųsti Džuliano į JAV. Tokia šiandien yra situacija“.
Teismo sprendime teigiama, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas liks kalėjime tiek laiko, kiek Amerikos prokuratūros atstovai galės apskųsti šį sprendimą.
Advokatai reikalauja nedelsiant jį paleisti už užstatą.
Tuo pačiu, teismo nutartyje pažymima, kad veiksmai, kuriais kaltinamas Asandžas, negali būti laikomi žurnalistine veikla.
JAV teisingumo departamentas prieš australą iškėlė kaltinimus šnipinėjimu ir kompiuterių įsilaužimu.
2010 m. Švedijoje seksualiniu priekabiavimu ir išprievartavimu kaltinamas Džulianas Asandžas nuo 2012 metų birželio slapstėsi Ekvadoro ambasadoje Londone, bijodamas ekstradicijos.
Vėliau kaltinimai buvo panaikinti. 2019 m. balandžio 11 d. rytą jis buvo sulaikytas JAV prašymu.
JAV siekia patraukti „Wikileaks“ įkūrėją į JAV teismą dėl įslaptintų Valstybės departamento dokumentų ir medžiagos, susijusios su JAV karinėmis operacijomis Irake ir Afganistane, paviešinimo. Jam gresia kalėjimas iki 175 metų.
Teisėja Vanessa Byreitser teigė, kad žodžio laisvės principai nesuteikia Asandžui neribotos diskrecijos nuspręsti, ką galima skelbti. „Ji pridūrė, kad dėl Asandžo veiksmų daugiau nei 100 žmonių iš viso pasaulio, dirbusių JAV vyriausybei, kilo grėsmė.
Daugiau nei 50 žmonių, kurių pavardės buvo išvardytos slaptuose dokumentuose, kuriuos paskelbė Džulianas Asandžas, buvo priversti ieškoti prieglobsčio JAV. Baraitser taip pat pažymėjo, kad Asandžas gali pasikliauti sąžiningu ir nešališku jo bylos nagrinėjimu Jungtinėse Valstijose, atmetusi gynybos argumentus, kad išdavus Asandžą ši teisė galėtų būti pažeista.