• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Britų teisėsauga apie Kremliaus metodus

Britų teisėsauga apie Kremliaus metodus

17 vasario
10:40 2015

(„The Wall Street Journal„, JAV)
Sohrab Ahmari

Apie rusų disidento ir Putino kritiko žmogžudystę, įvykdytą 2006-aisiais, Britanijoje.

a_litvinenka_polonis_456231589Londonas — „Tai buvo pavadinta vienu pavojingiausių patologoanatominiu skrodimu, kada nors darytu Vakaruose, ir aš manau, jog greičiausiai tai taip ir yra“.

Tokiu pareiškimu pasisakė teismo medicinos ekspertas Nathaniel Cary trečiadienį, sausio 28-ąją, antrąją, rusų disidento Aleksandro Litvinenkos žmogžudystės (įvykdytos 2006 m) bylos svarstymų dieną. Šie svarstymai, vykę Karališkajame Londono teisme, vykdomi siekiant išsiaiškinti aplinkybes, kuriomis Litvinenko buvo nunuodytas radioaktyviuoju poloniu-210 – labai netipiniu nuodu, kurio dėka disidento mirtis nenueina nuo spaudos leidinių viršelių, štai jau beveik 10 metų.

Kai kurie šios bylos aspektai, savyje turi tam tikro špionažo atspalvio. Sausio 28, trečiadienį, kai parodymus radioaktyviojo polonio atžvilgiu davė kažkoks „mokslininkas A1“, kuruojantis britų branduolines sulaikymo pajėgas, žurnalistus palydėjo į patalpą, iš kur šis liudininkas buvo girdimas, tačiau nebuvo matomas.

Bylos detalės tampa kur kas prozaiškesnėmis, jei jos neišmuša iš vėžių paprastų klausytojų. Super-įslaptintas „mokslininkas A1“ atėjo pranešti teismui, jog „vienas polonijaus-210 gramas spinduliuoja vieną-šešis-šešis, nulį-nulį-nulį, nulį-nulį-nulį, nulį-nulį-nulį, nulį-nulį-nulį alfa-dalelių į sekundę…“.

„Gal sustokime tiesiog čia, – susierzinęs nutraukė jį advokatas, tuo iššaukęs juoką teismo salėje ir spaudai skirtoje patalpoje. – Gali būti jog aš klystu, tai 166 kvadrilijoinai į sekundę?“ .

„Taip, viskas teisingai“ – atsakė mokslininkas A1.

Tokios detalės labai svarbios norint suprasti bylą. Šio salfa-dalelės suardė Litvinenko organizmą iš vidaus po to, kai 2006 lapkričio 1-ąją jis išgėrė arbatos užtaisytos polonijum-210.

Prabangiame Londono viešbutyje Litvinenko susitiko su buvusiu FSB bendradarbiu ir rusų verslininku. Tą pačią dieną Litvinenkai prasidėjo vėmimas ir viduriavimas. Greitai jam iškrito plaukai, lūpos tapo plonos, o veide atsirado raukšlės.

Po daugelio ištikimos tarnybos metų KGB ir FCB, 1998 metais, Litvinenka ir jo kolegos iš FCB organizavo spaudos konferenciją, kurios metu paskelbė, jog „FCB organais ėmė naudotis tam tikri pareigūnai.. savo asmeninių tikslų siekimui: siekdami suvesti sąskaitas su neįtinkančiais asmenimis, vykdydami privačius, politinius, kriminalinius užsakymus už tam tikrą mokestį“. Taip insaideris atskleidė naujuosius mafijinius valstybės nematomus mechanizmus, kurie atėjo kaip pamaina buvusiam komunistiniam režimui.

FSB reakcija neprivertė savęs laukti. Litvinenko buvo pašalintas iš FSB ir apkaltintas „tarnybinių įgaliojimų viršijimu“. Po to, kai jis kalėjime praleido 7 mėnesius, šis kaltinimas jam buvo panaikintas, tačiau greitai jį vėl sulaikė. Jo telefono buvo klausomasi. Kaip man pasakė Litvinenko žmona Marina, prokuratūra pažadėjo kelti vieną bylą po kitos.

2000-aisiais Litvinenko su šeima išvyko į Didžiąją Britaniją, kur jis toliau tesė savo aktyvisto veiklą ir, anot našlės, ėmė bendradarbiauti su britų tarnyba MI-6. 2002-aisiais jis išleido knygą, kurioje išsakė prielaidas, jog būtent Vladimiras Putinas, 1999-aisiais organizavo teraktų seriją Maskvoje ir apkaltino tuo čečėnų smogikus tam, kad užimti Kremliaus sostą. Praėjus keturiems metams Rusijos deputatai priėmė įstatymą, leidžiantį persekioti valstybės priešus užsienyje.

Praėjus trims savaitėms po lemtingojo arbatos gėrimo Litvinenko mirė. Tačiau, anot liudininkų, pasisakiusių teisme trečiadienį, jį gydę gydytojai taip ir nesugebėjo nustatyti jo ligos priežasties. Toksikologas John Henry buvo vienintelis ekspertas, kuris padarė prielaidą, jog visa ko priežastimi gali būti apsinuodijimas radioaktyviu izotopu — tai tapo žmogžudžių patirties ir išradingumo liudijimu, o taip pat jų ryžtingų siekių nuslėpti savo nusikaltimą.. (Henry mirė 2007 metais.)

Daktaras Keris aprašė mirties siaubą apsinuodijus poloniu. „Jis prasismelkia ir pasklinda po visą kūną, ir visos ląstelės pasitaikančios jo kelyje pajunta žudantį alfa-dalelių poveikį“. Greitai po to, kai Litvinenko išgėrė užnuodytą arbatą, jo kūnas nustojo gaminti baltuosius kraujo kūnelius, atsakingus už kovą su infekcijomis ir atstatančius pažeistus audinius. Galų gale, pas jį atsijungė visi organai.

Laimė, jog kiti baro lankytojai, kuriame Litvinenko gėrė apnuodytą arbatą, nenukentėjo. Vėliau tardytojai polonio-210 pėdsakus aptikdavo visame maršrute, kuriuo žudikai grįžo iš Londono į Rusiją. Įtariamieji Andrej Lugovoj ir Dmitrij Kovtun nedalyvavo teismo posėdyje trečiadienį ir nedalyvaus šioje byloje, kurios svarstymas vyks devynias savaites.

Po vykdyto tyrimo kuriame dalyvavo šimtas britų policijos karininkų ir šimtai detektyvų, Britanijos prokuratūra 2007 metais pateikė kaltinimus žmogžudyste Andrejui Lugovoj už akių. Lugovoj ir Kovtun ne kartą tuos kaltinimus yra paneigę, Maskva atsisakė jų ekstradicijos. Anot Logovoj, kuris dabar yra Valstybės Dūmos deputatas, tyrimas Litvinenko klausimu jo visiškai nejaudina.

Nepriklausomas tyrimas – tai bandymas organizuoti visaapimantį faktų paviešinimą, kuris įprastomis sąlygomis vyktų kriminalinės bylos procese, jei atsakovai būtų prieinami tam, kad joje dalyvauti. Šis tyrimas bus išimtinai simbolinis, nors turėtų būti nešališkas. Jis taip pat padės padėti tašką šioje byloje Marinai Litvinenko, kuri jau ilgą laiką bando pasiekti teisingumo savo mirusio vyro atžvilgiu.

Tačiau, net šis simbolinis Putino Rusijos realijų tyrimas buvo atidėdtas reikalaujant britų politinei klasei, kuri labai nenorėjo pykdyti Putino. 2013-aisais vidaus reikalų ministrė Theresa May parašė savo kreipimesi į teismą, jog „tarptautiniai santykiai“ – eufemizmas naudojamas įvardinti santykius su Maskva – „tapo vienu iš faktorių, įtakojančių vyriausybės sprendimus“.

Dabar, po Krymo aneksijos, įžengimo į Rytų Ukrainą ir Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos, situacija pasikeitė. Jei viskas vyks pagal planą, tyrimo rezultatu taps vieša pilna ataskaita apie Litvinenko bylą.

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...