infa.lt

Vakarietiškos, prieš Vakarus nukreipto teroro šaknys

Vakarietiškos, prieš Vakarus nukreipto teroro šaknys

lapkričio 23
01:012015

project-syndicate.org

Baisūs „Islamo valstybės“ teroro aktai Paryžiuje yra žiaurus priminimas to, jog Vakarų valstybės nėra pajėgios kontroliuoti, nekalbant jau apie tai, kad bent kažkaip apginti save nuo jų, nenumatytų savo pačių karinių intervencijų į Artimųjų Rytų šalis, pasekmių.

Sirijos, Irako, Libijos valstybingumo sugriovimas, kartu su pilietiniu karu, draskančiu į dalis Jemeną, privedė prie didžiulių, masinio žmonių naikinimo rajonų atsiradimo, sukūrė gigantiškus pabėgėlių srautus ir veržlų islamo smogikų skaičiaus augimą, kurie artimiausiais metais neišvengiamai kels didžiulę grėsmę tarptautiniam saugumui.

Ir Vakarai neturi beveik nieko, ką galima būtų priešpastatyti šiems procesams.

islamo valstybė

Visiškai akivaizdu, jog Vakarų intervencija į Artimuosius Rytus yra toli gražu ne naujas fenomenas. Neskaitant Irano, Egipto ir Turkijos, visos stambios Artimųjų Rytų regiono valstybės sudaro iš savęs šiuolaikinius struktūrinius darinius, pagrindinai sukurtus britų ir prancūzų.

Vadovaujamos JAV intervencijos į Afganistaną ir Iraką nuo 2001-ųjų yra tik neseniai vykdytos vakarų valstybių priemonės, nukreiptos į geopolitinį šio regiono pertvarkymą.

Tačiau, šios valstybės visada stengėsi savas intervencijas vykdyti, kaip sakoma, svetimomis rankomis, tai yra marionetinių struktūrų pagalba. Būtent ši, pastovi jų strategija – džihadistų apmokymas, finansavimas ir apginklavimas, ir paskelbimas „nuosaikiais“, kovai su „radikalais“, dabar neša savo kruvinus vaisius.

Nežiūrint į daugkartinius bandymus įrodyti priešingai, vakarų šalys visada išlikdavo tos pačios politikos, kuri šiandien tapo grėsme jų pačių vidiniam saugumui, šalininkės.

Pakanka paprasto sveiko mąstymo, kad galima būtų suprasti: tie, kurie vykdo smurtinį džihadą, jokiomis sąlygomis negali būti vadinami „nuosaikiąja opozicija“.

Tačiau, netgi pripažinus tą faktą, jog didelė dalis, taip vadinamos „Laisvosios Sirijos Armijos“ smogikų, apmokytų amerikiečių instruktorių, persimetė į „Islamo valstybės“ pusę, Jungtinės Valstijos neseniai pažadėjo papildomai nukreipti apie 100 milijonų dolerių kaip pagalbą Sirijos sukilėlių grupuotėms.

Prancūzija taip pat suteikė pagalbą sirų sukilėliams, o neseniai pradėjo bombarduoti „Islamo valstybės“ objektus iš oro. Būtent tai yra priežastis, sąlygojusi Prancūzijos pasirinkimą, kaip teroro atakų objektą. Sekant liudininkų parodymais, teroristai paėmę įkaitais žiūrovus „Balaclan“ koncertų salėje, o vėliau daugumą jų nužudę, pareiškė, jog kaltė už šį nusikaltimą gula ant Prancūzijos prezidento Fransua Holando pečių. „Jis neturėjo vykdyti įsiveržimo į Siriją“, – šaukė jie,

Vertėtų pažymėti, jog anksčiau Prancūzija vykdė nepriklausomą ir pragmatišką užsienio politiką, kas atsispindėjo jos vertinime, pasmerkiant 2003-ųjų metų amerikiečių įsiveržimą į Iraką ir jo okupaciją. Tačiau po to, kai 2007 metais prezidentu tapo Nicolas Sarkozy, Prancūzija ėmė glaudžiau sieti savo politiką su Jungtinėmis Valstijomis ir NATO.

Ji aktyviai dalyvavo 2011 metais nuverčiant Libijos lyderį Muamarą Kaddafį. Po to, kai 2012 metais Fransua Holandas pakeitė prezidento poste Sarkozy, Prancūzija pasireiškė kaip viena iš labiausiai intervencionistinių pasaulio valstybių. Ji vykdė karines operacijas Centrinės Afrikos Respublikoje, Dramblio Kaulo Kranto Respublikoje (République de Côte d’Ivoire), Mali, Afrikos Sahelio regione ir Somalyje, o po to, kaip jau buvo minėta, ėmėsi oro smūgių Sirijoje.

Tokios karinės intervencijos liudija apie istorijos pamokų ignoravimą. Kalbant paprasčiau, kiekviena Vakarų vykdyta intervencija šiame amžiuje, turėjo nenumatytas pasekmes, kurios persikeldavo per valstybinių sienų ribas ir galutinėje pasekoje tapdavo pagrindu naujoms intervencijoms.

Būtent taip viskas vyko dvidešimtajame šimtmetyje. 1980-aisiais valdant Ronaldui Reiganui, Jungtinės Valstijos (finansiškai dalyvaujant Saudo Arabijai) apmokė tūkstančius islamo ekstremistų kovai prieš Tarybų Sąjungą Afganistane. Rezultatu tapo Al Qaeda, kurios veiksmai galutinėje pasekoje suteikė pretekstą prezidentui Džordžui Bušui įsiveržti į Afganistaną ir sukūrė prielaidas įsiveržimui į Iraką.

Sekant to meto valstybės sekretorės Hillary Klinton prisipažinimu 2010 metais, „mes juos apmokėme, mes juos aprūpinome, mes juos finansavome, įskaitant netgi žmogų vardu Osama Bin-Ladenas… Nieko gero mums tas nedavė“.

Ir nežiūrint į tai, pamiršę šią istorijos pamoką vakarų šalys įsiveržė į Libiją siekdamos nuversti Kaddafio režimą, iš esmės tuo sukūrusios džihadistinę citadelę prie pietinių Europos vartų, ir tuo pat metu atvėrusios kelius ginklų ir smogikų patekimui į kitas šalis. Būtent šios „nenumatytos pasekmės“ tapo pretekstu prancūziškai anti-teroristinei intervencijai į Mali ir Sahelį.

Vos atgavusios kvapą, Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija, palaikomos tokių vachabistinių valstybių kaip Saudo Arabija ir Kataras, pradėjo kampaniją siekiant nuversti sirų prezidento Bašaro Asado režimą. Jie kurstė pilietinį karą Sirijoje, kuris sudarė galimybės „Islamo valstybei“ užgrobti didelę dalį jos teritorijos ir pasiekti rimtų karinių pergalių.

Kada ši grupuotė veržliai perėmė į savo kontrolę plačias teritorijas, tame tarpe ir Irake, Jungtinės Valstijos kartu su Bachreinu, Jordanija, Kataru, Saudo Arabija ir Jungtiniais Arabų Emyratais, pereitais metais ėmėsi oro smūgių į Sirijos teritoriją. Truputį vėliau prie šios kompanijos prisijungė Prancūzija, o visai neseniai savo operacijas ėmė vykdyti ir Rusija.

Nors Maskva savo karinę kampaniją vykdo nepriklausomai nuo vakarų šalių (pabrėždama prezidento Bašaro Asado palaikymą), sprendžiant pagal viską, ji taip pat tapo teroro objektu. Oficialūs asmenys JAV ir europietiškosiose šalyse ne kartą yra pareiškę apie tai, jog būtent „Islamo valstybė“ atsakinga už rusų keleivinio lainerio katastrofą virš Sinajaus pusiasalio šių metų spalio mėnesį.

Šis incidentas, kartu su teroro aktais Paryžiuje gali išprovokuoti dar aktyvesnę užsienio karinę intervenciją Sirijoje ir Irake, tokiu būdu, jau minėtas destruktyvus intervencijų ciklas įgaus naują galingą postūmį. Jau šiandien tapo akivaizdu, jog būtent emocijos, o ne blaivus mąstymas, artimiausiu metu kreips Prancūzijos, Jungtinių Valstijų ir kitų valstybių politiką.

Svarbiausia susiklosčiusioje situacijoje – tai blaivus požiūris, atsižvelgiantis į visas neseniai padarytų klaidų pamokas. Pradžiai, Vakarų lyderiai turėtų perstoti žaisti naudingus teroristams žaidimus, o būtent taip elgiasi Holandas, vadindamas terorizmo aktus Paryžiuje „ginkluotos agresijos aktu“ ir įvesdamas šalyje beprecedentes saugumo priemones. Vietoje to, jiems vertėtų pasinaudoti Margaret Tečer patarimu ir atimti iš teroristų tą „žinomumo ir viešumo deguonį, kuris jiems taip būtinas“.

Kas dar labiau svarbu, vakarų šalys turi suvokti, jog neįmanoma kariauti su terorizmu, turint tokius nepatikimus sąjungininkus, kaip islamo smogikai ir islamo fundamentalistus finansuojančius emyratus. Negatyvių, nenumatytų pasekmių rizika, ar tai būtų teroristų vykdomi sprogimai Paryžiuje, ar karinės priešpriešos židiniai, kaip Sirijoje – nepateisinamai didelė.

Dar nėra per daug vėlu vakarų valstybėms atsižvelgti į buvusių klaidų pamokas ir atitinkamu būdu peržiūrėti savo anti-teroristinę politiką. Deja, toks požiūris atrodo yra mažiausiai tikėtina Vakarų reakcija į neseniai vykdytus „Islamo valstybės“ teroro aktus.

1 Atsiliepimas

  1. kabalistas   -  2015-11-23, 09:18

    Žinoma, visa tai labai neskanu tie terorizmai. Bet bijau, kad tai tik pradžia, nes tikrieji kaltininkai dar nesiruošia atsisakyti savo diskriminacinės politikos atžvilgiu tų ktaštų.

    Atsakyti

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kas, jūsų nuomone, daro didžiausią įtaką karščio augimui?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Praregėjimai (69)

Praregėjimai (69)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Prašau, tikėkite savo Vyrais!

Prašau, tikėkite savo Vyrais!

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Čiabuvių pašnekesiai

Čiabuvių pašnekesiai

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

komentarai 2Skaityti visą įrašą
R. J. Dagio iššūkis Landsbergių klanui, „Dėdulės“ V.Landsbergio įsteigtai, „anūko“ G. Landsbergio paveldėtai partijai

R. J. Dagio iššūkis Landsbergių klanui, „Dėdulės“ V.Landsbergio įsteigtai, „anūko“ G. Landsbergio paveldėtai partijai

komentarai 6Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

kokio dar tarybmecio idijote,trisdesimt metu praejo kaitaliojo tas taisykles net patys nebezino kur kada,o tu...

Eikyt asilai galva atsisaldyt, nes jau perkaito 😂 nežino kaip pinigu pasidaryt, įdomu ar patys...

Viskas paprasta...Reikia padaryti, kad maksimalus greitis miestuose ir gyvenvietėse būtų 45 km/val...ir nebausti už jo...

Labai protingas straipsnis, deja taip mastančiu politiku yra mažuma...

Pritariu Kasciuno teiginiams daugumoje mūsų šalies eismo organizavimas, tai seno tarybmecio palikimas. Ir tokie...

Manau, kad siuntu velavima sukelia patys zmones, Pvz. artejant kaledoms, visi zmones pradeda uzsakineti prekes...

žydas skirs žydą...

Čia ne valdantieji...čia Seime sėdinčios avys......

As irgi rasiste ir tuo didziuojuosi.linkiu , kad visos pasaulio tautos butu svarios rasistes, o...

Tai aišku, kad paversime. Nes tikrai atsiras chebrytė, kuri norės išplauti, pasisavinti, pristeigti bereikalingų įstaigų,...

Reikia viesinti brudu pavardes, kuriems nerupi nei Lietuvos zeme, nei oras, nei vanduo. Tokie brudai-...

Duok Dieve tau stiprybes isvaduojant EU...

Ai mane užpisa kai už mus sprendžia kaip gyventi. Nušluoti JUOS! su trenksmu...

Liberalų partija ir yra pats didžiausias cirkas seime, o gentvilutis klounas....

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą
Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

komentarai 28Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Vakarietiškos, prieš Vakarus nukreipto teroro šaknys* - nuoroda: https://infa.lt/3914/vakarietiskos-pries-vakarus-nukreipto-teroro-saknys/