infa.lt

Seimas pritarė siūlymui nuleisti rinkimų barjerą iki 3 procentų

Seimas pritarė siūlymui nuleisti rinkimų barjerą iki 3 procentų

28 lapkričio
14:41 2019

R. Karbauskis, N. Puteikis

Šiandien Seimas nuleido rinkimų kartelę arba kitaip vadinamą rinkiminio barjerą, kurį turi įveikti partijos daugiamandatėje apygardoje norėdamos patekti į Seimą 40 procentų..

Jei iki šiol partijos turėjo įveikti 5% rinkėjų balsų ribą nuo dalyvaujančių rinkimuose rinkėjų skaičiaus, tai pagal šiandien priimtas nuostatas ši riba mažėja iki 3% ribos.

Projekto autoriai – Naglis Puteikis ir Ramūnas Karbauskis lydinčiuose dokumentuose teigia, jog: „siekiant užtikrinti didesnį skirtingų politinių požiūrių atstovavimą Lietuvos Respublikos Seime, yra tikslinga mažinti kartelę  daugiamandatėje apygardoje”.

Projekto turinys skamba taip:

Partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 3 4 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jungtinis kandidatų sąrašas, sudarytas pagal šio įstatymo 43 straipsnį, arba jungtiniam kandidatų sąrašui prilygintas sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 6 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jeigu už sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę mažiau kaip 60 procentų visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus įgyja tas lig šiol skirstant mandatus nedalyvavęs sąrašas (sąrašai, jeigu už juos balsavo vienodas rinkėjų skaičius), už kurį balsavo daugiausia rinkėjų. Tokiu pat būdu kandidatų sąrašų, turinčių teisę dalyvauti skirstant mandatus, skaičius didinamas ir toliau iki tokio jų skaičiaus, kada už kandidatų sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę ne mažiau kaip 60 procentų visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.“

Į šį siūlymą sureagavo liberalų pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kurios partijos narys Simonas Gentvilas buvo siūlęs kartelę mažinti iki 4 procentų:

„Šios kadencijos parlamente darosi pavojinga siūlyti bet kokią idėją, nes paskutinę akimirką įjungtas valdančiųjų „buldozeris“, net ir racionalų pasiūlymą gali paversti sukarikatūrintu absurdu. Galiu tik apgailestauti, kad pirminis noras minimaliai sumažinti ribą, pagal kurią politinių partijų ir jungtinių kandidatų sąrašai galėtų gauti mandatus Seime, išvirto į lenktynes, kas dar žemiau nuleis rinkimų kartelę. Jau šis Seimas išsiskyrė chaotiškais ir neadekvačiais sprendimais. Dabartinės valdančiosios daugumos įgeidžiu ši chaoso ir fragmentacijos „bacila“ perduodama ir būsimam Seimui“.

Už Ramūno Karbauskio ir Naglio Puteikio pataisą balsavęs Seimas pritarė  62 balsavus Už, 44 – PRIEŠ ir susilaikius 5.

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 332

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...