infa.lt

Dovilė Šakalienė. Mylėk savo artimą kaip save patį – o gal akmeniu į jį, akmeniu?

Dovilė Šakalienė. Mylėk savo artimą kaip save patį – o gal akmeniu į jį, akmeniu?

rugpjūčio 17
19:342019

Dovilė Šakalienė

Žvelgiant į pastarųjų savaičių įvykius ir diskusijas kyla mintis, kad išgyvename artimo neapykantos vasarą. Vieni reikalauja apsaugoti gražiausias miestelio vietas nuo vaikų, kiti reikalauja uždaryti neįgaliuosius už spygliuotų tvorų, treti pašiurpę negaili baisiausių epitetų pirmiesiems. Kaip jautėsi ir ką galvojo apie juos atstumiančius žmones tėvų globos netekę vaikai ir proto negalią turintys žmonės galime tik numanyti, rašo autorė LSDP partijos tinklapyje.

Paradoksas tame, kad visi nori to paties – saugumo, orumo ir pagarbos. Skirtumas tame, ar matome sąsajas tarp savo ir aplinkinių saugumo (orumo, pagarbos) užtikrinimo, ir kokios tos sąsajos. Atrodo, nesunku suvokti, kad visuomenės saugumo (orumo, pagarbos) matas yra jos silpniausių ir pažeidžiamiausių apsaugos kokybė. Bet kodėl tuomet vis dar aštriai prasimuša izoliacijos naratyvas, ir nors slepiamas, bet tikrai yra, sunaikinimo naratyvas?

Galime įžvelgti ir saugoti kito žmogaus orumą tiek, kiek patys suvokiame savo orumą.

Atsakymas nuviliančiai paprastas (ir turbūt taip pat įžiebiantis pyktį) – galime apsaugoti kitus tiek, kiek patys jaučiamės saugūs; galime gerbti kitus tiek, kiek patys save gerbiame; galime įžvelgti ir saugoti kito žmogaus orumą tiek, kiek patys suvokiame savo orumą.

Ir čia, rizikuodama gauti pykčio bangą, įkvepiu ir kviečiu nerti giliau.

Prieš Biržus ir Žiežmarius buvo kompiuterinio žaidimo reklama, kurioje taikiniais vaizduojami realūs gyvi žmonės – romai, nekenčiamo Kirtimų taboro gyventojai. Kiek stiprus buvo visuomenės pasipiktinimas? Poros nevyriausybinių organizacijų ir žmogaus teisių ekspertų komentarai versus abejingumas (izoliacijos naratyvas) ir tylus (arba ne) pritarimas (sunaikinimo naratyvas).

Po Biržų ir Žiežmarių buvo Lietuvos žydų bendruomenės pareiškimas dėl neterminuoto sinagogos uždarymo. Ir čia visos reakcijos surezonavo dar stipriau – nuo empatijos ir suvokimo kaip nesaugiai jaučiasi žmonės, kurių tėvai ir seneliai čia buvo suvaryti į getus, nužmoginti, išžudyti jų pačių kaimynų ir bendrapiliečių, iki abejingo neigimo (grasinimai nerealūs; ką jie išsigalvoja, nieko nenutiko) iki kaltinimo (patys išprovokavo tokią reakciją; „patys muša – patys rėkia“; meluoja ir kursto prieš save tam, kad galėtų pasiskųsti).

Nepriklausomai nuo tikėjimo (ar netikėjimo) Šv. Rašte galima rasti nepaprastai gilių minčių. „Mylėk savo artimą kaip save patį“. Tai taip ir mylime. Kiek sugebame ir kaip sugebame. Patyrę sukrečiančias katastrofas – karus, tremtį, persekiojimus – mūsų tėvai ir seneliai labai objektyviai nesijautė saugūs, o nepagarba žmogui bei orumo žeminimas buvo ryškiausias laikotarpio bruožas. Galią turintieji – nuo partorgų iki universalinės pardavėjų – atrodo jautė malonumą pažeminti, šypsotis gatvėje buvo absoliučiai nenormalu, pasitikėjimas savimi, savo tapatybės kūrimas, saviraiška – buvo nežinomi, nesuvokiami arba draudžiami dalykai. Mūsų tėvai prisimena sadistines akcijas mokyklose, kai ilgi plaukai berniukui ar makiažas mergaitei galėjo baigtis psichologiniu ar net fiziniu smurtu. Bet koks kitoniškumas kėlė priešiškumą, nes galėjo būti palaikytas grėsme režimui – o tai reiškia grėsme ir kitokiam žmogui, ir „antivalstybinio elemento“ laiku nepastebėjusiems bei nepašalinusiems.

Pusę šimto metų galiojo dvigubi standartai – kai viešai buvo šlovinamas žmogus, ant sienų paišomi laimingos vaikystės paveikslai, bet visuomenė suskaldyta ir kupina nepasitikėjimo, įtarumo, priešiškumo. Iš vienos pusės tremtiniai, politiniai kaliniai, rezistentai, disidentai, iš kitos pusės – režimo palaužti ar noriai jam tarnaujantys siekiant užgniaužti bet kokią minties laisvę, paminti orumą. Visa tai kūrė didžiulį nesaugumo jausmą, o kuo nesaugesnis jaučiasi žmogus – tuo labiau įsitempęs, tuo labiau nori viską kontroliuoti, tuo siauresnė komforto zona, tuo mažiau gebėjimo atvirai žvelgti į pasaulį ir priimti kitokius negu jis pats.

O ir nebuvo kur matyti tų kitokių – beglobiai vaikai ir neįgalieji buvo sukišti į dideles globos įstaigas, nors nebebuvo naikinami kaip nacių, tačiau izoliuoti ir nematomi. Žmonės su negalia – o ypač proto ar psichikos – ypatingai stigmatizuoti. Tarybinės psichiatrijos kontekste, kai režimo priešams buvo lipdomos psichikos sutrikimo etiketės ar net faktiškai vaistų ir izoliacijos pagalba buvo trikdoma jų psichikos sveikata – terminas „psichinis ligonis“ iš esmės reiškė nuosprendį: izoliaciją, atstūmimą, smurto pateisinimą. Iš esmės mūsų visuomenė buvo treniruojama būti nejautri, nerodyti savo jausmų ir nesuprasti kito žmogaus jausmų, skirstyti į savus ir priešus, bijoti kitoniškumo ir jį naikinti. Kitokių (nuo žydų iki beglobių vaikų, nuo politinių kalinių iki neįgaliųjų) izoliacijos ir sunaikinimo naratyvai buvo laikmečio skiriamasis bruožas.

Ar visi taip elgėsi? Žinoma – ne. Žmonių psichikos atsparumas, asmenybės savybės, intelekto koeficientas, patirtos traumos ir daugelis kitų svarbių veiksnių nulemia kiek konkretus žmogus pajėgus atlaikyti režimo diktatą, išlaikyti moralinį kompasą ir gerbti save bei kitą. Tačiau nesaugumo jausmas vis tiek dominuoja – jei ne dėl savęs, tai dėl artimų žmonių.

Todėl kai karta iš kartos mūsų visuomenė patyrė tokią mėsmalę – reikia įdėti ne mažiau pastangų išmokyti žmones gyventi kitaip. Atrasti savo orumą ir savigarbą, priimti savo ir kito žmogaus jausmus, toleruoti kitoniškumą, atjausti ir padėti. O juk tai reiškia – nebijoti. O tam, kad nebijotume – reikia pasitikėjimo. Pasitikėjimo savo aplinka, savo valstybe – kad jei kažkas nutiks, sulauksi pagalbos, o ne būsi atstumtas/pasmerktas/išjuoktas. Pasitikėjimo, kad šalia esantys žmonės nėra grėsmės šaltinis. Tarp ES šalių Lietuva išsiskiria žemu pasitikėjimo lygiu – tik 3 proc. visiškai sutinka, kad dauguma žmonių Lietuvoje galima pasitikėti (beveik pustrečio karto mažiau, negu ES vidurkis), užtat pusantro karto daugiau nei ES vidurkis mano, kad pasitikėti negalima. Pagal pasitikėjimą, kad mūsų visuomenėje bus užtikrintas teisingumas – esame treti nuo galo ES.

Taigi, nesaugumo jausmas vis dar labai stiprus – ir nesaugiai jaučiasi ne tik tie, kurie atstūmė vaikus ar neįgaliuosius, nesaugiai jaučiamės ir mes, pajutę jiems nė kiek ne mažesnį priešiškumą. Vieši komentarai toli peržengė netinkamo elgesio pasmerkimo ribas – tapo sunku atsiriboti nuo poelgio. Sukilo tokia priešiškumo banga, kad kilo klausimas ar tikrai mes, tie jautrūs ir empatiški beglobiam vaikui ar proto negalią turinčiam, norime sunaikinti (na, gal tik psichologiškai) tuos žmones (na, gal ir jų gražiuosius sodus)? Ar galėtume suprasti jų baimę ir priešiškumą? Nesinori, bet galim. Tačiau to neužteks pakeisti jų savijautą ir elgesį, pakeisti mūsų visuomenės pasitikėjimo lygį, pakeisti pažeidžiamiausių orumo apsaugos kokybę.

Kaip okupacinės valstybės aparatas mus gniuždė ir mokė bijoti, dabar mūsų pačių valstybė turi labai tikslingai, nuosekliai ir kokybiškai mokyti pažinti, suprasti ir priimti. Grįžtant prie beglobių vaikų ir neįgaliųjų – tų mažų bendruomeninių namelių statymas tarp mūsų namų, o ne kažkur už miesto, apgyvendinimas po kelis, normaliuose namuose, o ne didelėse įstaigose, yra globos reformos dalis – integravimas į visuomenę tų, kurie buvo išintegruoti, išimti ir izoliuoti. Tačiau tam, kad juos visuomenė priimtų – žmonės turi žinoti kas vyksta, suprasti kodėl vyksta ir koks jų vaidmuo tame vyksme.

Paprastai sakant – kai trūksta informacijos, žmonės vadovaujasi gandais, mitais ir stereotipais. Rezultatas – baimė ir priešiškumas. Taigi, dar vieni (nepadaryti) Vyriausybės (ok, ir ne vienos prieš tai) namų darbai – aktyviai, tikslingai ir nuosekliai edukuoti, pasakoti, pažindinti, įtraukti. Nenorim piktos kaimynystės – aktyviai komunikuojam visais kanalais – kalbam, suprantam, priimam. Labai paprasta.

Žingsnis nr. du: individualizuotos ir į asmens poreikius nukreiptos, paskui žmogui einančios kokybiškos prieinamos paslaugos ir pagalba. Nuo psichologo konsultacijų iki darbuotojo krepšelio įdarbinti neįgaliuosius laisvoje darbo rinkoje – tada tie žmonės nėra nematomi, nepažįstami, keisti – nes jie tampa visateisiais nuolat šalia mūsų esančiais visų gyvenimo sričių ir veiklų nariais. Prieinama ir kokybiška pagalba reikalinga ir tiems, kurie augina (globoja) vaikus, patiriančius elgesio sunkumus, ir žmonėms su negalia, ir jų artimiesiems, ir galimybės pasikonsultuoti su jais susiduriančiais. Ir Žiežmarių mariai ar Biržų algirdai gal išdrįs kreiptis pagalbos, gal nueis pas psichologą – jei nereiks laukti 8 mėnesius ir važinėti 100 km. Tada visiems bus lengviau ir saugiau – ir fiziškai, ir psichologiškai.

Ir tuos žingsnius pagaliau kokybiškai padarius – žiūrėk ir prieš n metų ratifikuotos Vaiko teisių ir Neįgaliųjų teisių konvencijos iš popieriaus persikels į realybę, ir pasitikėjimo indeksas gali paūgėti, ir spygliuotų tvorų norėsis mažiau. Gal net mylėti artimą taps įmanoma.


Žymos

komentarai 8

 1. Rasa   -  2019-08-18, 10:19

  Tik juvenalinem Ziurkem apie oruma ir vapaliot.

  Atsakyti
 2. Oksana   -  2019-08-19, 20:53

  Pritariu komentarui apie juvenalines žiūrkes! Sakaliene, lauk iš seimo! Tiek žmonių, tavęs nekenčia. Užsitarnavai tokią neapyksntą!

  Atsakyti
 3. Violeta   -  2019-08-21, 10:38

  Šita Šakalienė yra moralinė pabaisa. Aš pagal žmones sprendžiu pagal poelgius. Šakalienė kalba viena , o daro priešingus ir netgi nusikalstamus dalykus.

  Atsakyti
 4. Violeta   -  2019-08-21, 10:40

  Taip prisvilusi prie lovio, kad net su peticijom jos negalima iš ten išprašyt.

  Atsakyti
  • peticijos•com   -  2019-08-25, 10:58

   tinklalapyje peticijos•com, šiuo metu, pirmą vietą užimanti peticija yra: ‘Seimo narės Dovilės Šakalienės apkalta’. Ši peticija jau surinko 40 129 parašų, tai yra naujasis tinklalapio rekordas.
   Tai, kad ji vis dar sėdi politikoje rodo žmonių (tautos) visišką neveiksnumą.
   Lietuviai jau yra sparčiausiai nykstanti tauta pasaulyje, tad ko dar reikia, kad atsibustų?

   Atsakyti
   • 👍   -  2019-08-25, 11:02

 5. klausimas:   -  2019-09-03, 17:04

  ką veikia karma? Kodėl šakalo nenutrenkė žaibas?

  Atsakyti

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar palaikytumėte naują, konservatorių krikščioniškomis vertybėmis paremtą partiją?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Žemės gyventojų skaičius ims veržliai mažėti jau po 30 metų

Žemės gyventojų skaičius ims veržliai mažėti jau po 30 metų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui [1]

Žmogus gyvenime ir paskui [1]

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

komentarai 9Skaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Vytautas Landsbergis. Giminės

Vytautas Landsbergis. Giminės

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Statybų sektoriui būtina revoliucija

Statybų sektoriui būtina revoliucija

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Nacionaliniai valdžios medžioklės ypatumai

Algimantas Rusteika. Nacionaliniai valdžios medžioklės ypatumai

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ugnius Kiguolis vs DELFI

Ugnius Kiguolis vs DELFI

komentarų 10Skaityti visą įrašą
Sveikatos ministerija pripažino, jog medikai netinkamai skiria ir dozuoja vaistus, dėl ko kyla rizika pacientų sveikatai

Sveikatos ministerija pripažino, jog medikai netinkamai skiria ir dozuoja vaistus, dėl ko kyla rizika pacientų sveikatai

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (5)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (5)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Pastaraisiais metais didėja vaikų sergamumas cukriniu diabetu, toliaregyste, lėtiniu otitu, stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos...

Jei tevai tokie buki ir negali zinoti visos skiepu naudos, kodel jie, o ne profesionalus...

vaivorykštė buvo toks gražus gamtos reiškinys. Deja... Sugadinta, sutrypta, apsjaudyta, aptampyta... P.S: yra tik...

ir kas iš to tuščio popierizmo? Daugybę metų lietuvos valstybinės institucijos diskriminuoja eilinius piliečius ir...

Vat ir puiku. Drįstu teigti, kad darbo našumas Lietuvoje šiuo metu gal tris kart mažesnis...

Kai nesugebama suprasti kito žmogaus minčių, tai atrodo, kad jis yra nevisprotis. Bet, greičiausiai, yra...

Jauciat kaip tvos sugrizusi karma jai , jos vaikams 🤔...

gal todėl kad nevaikšto žeme ir valgo riešutus???...

Mažeika ir prastūminėja....

vertetu pirmiau isanalizuoti juvenalines sutves smurta pries seimas 🙄.geda zal.valst., kad stai tokios pralindo i...

O tai ką nori įrodyti tuo komentaru?...

Nieko panašaus į šią hipotezę nesu girdėjusi, todėl manau, kad tai tiesa. Mažiausiai įtikima....

Tai tas kas rašo tas ir kvailas......

O ne kvaila ateitį patikėti į kažkieno kito, kas žino "geriau" rankas, ir tikėt tomis...

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Dovilė Šakalienė. Mylėk savo artimą kaip save patį – o gal akmeniu į jį, akmeniu?* - nuoroda: https://infa.lt/35753/dovile-sakaliene-mylek-savo-artima-kaip-save-pati-o-gal-akmeniu-i-ji-akmeniu/