infa.lt

Teismai dėl gėjų vedybinio torto – Britanijoje pralaimėjęs užsakovas kreipėsi į EŽTT

Teismai dėl gėjų vedybinio torto – Britanijoje pralaimėjęs užsakovas kreipėsi į EŽTT

16 rugpjūčio
15:18 2019

Garetas Li pabandė užsakyti tortą su „Sezamo gatvės“ herojų Berto ir Emi atvaizdais, ir užrašu „Palaikykite gėjų santuokas“ | BBC

Britas-gėjus kreipėsi į Europos žmogaus teisių Teismą su skundu prieš kepyklą, kuri atsisakė iškepti tortą pagal jo užsakytą pavyzdį su užrašu palaikančiu vienos lyties asmenų santuoką, rašo BBC.

Kovotojas už LGBT teises Garetas Li (Garteh Lee) 2014 metų gegužę pabandė užsisakyti vienoje iš Belfasto kepyklų tortą už 36,50 svarų su „Sezamo gatvės“ herojų Berto ir Emi atvaizdais, ir užrašu „Palaikykite gėjų santuokas“.

Ashers kepykla Belfaste priėmė jo užsakymą, tačiau po dviejų dienų Garetui Li buvo pranešta apie užsakymo atšaukimą, kadangi užrašas ant torto apie vienos lyties asmenų santuokas prieštarauja kepyklos savininkų krikščioniškiems įsitikinimams.

Li kreipėsi į teismą, apkaltinęs kepyklą diskriminacija seksualinės orientacijos pagrindu.

Praėjusių metų spalį Britanijos Aukščiausias teismas nusprendė, jog kepyklos Ashers savininkai turėjo teisę atsisakyti užsakymo savo krikščioniškų pažiūrų pagrindu. Aukščiausias teismas savo sprendimą priėmė vienbalsiai visų penkių teisėjų balsais.

Dabar gi, Garetas Li per EŽTT pabandys įrodyti, jog Britanijos Aukščiausias teismas priimdamas sprendimą nepakankamai pagrindė jį Europos žmogaus teisių konvencijos atžvilgiu.

„Aukščiausio teismo sprendimas nutrynė egzistuojančias ribas ir sukūrė teisinį neapibrėžtumą mums visiems Šiaurės Airijoje. EŽTT turi įnešti aiškumo“, – pareiškė Garetas LI.

Anksčiau pirmosios ir antrosios instancijų teismas buvo priėmę sprendimus ne religingų kepyklos savininkų naudai. Jų atsisakymas aptarnauti LGBT aktyvistą Garetą Li buvo pripažintas diskriminaciniu.

Teisena prasidėjo 2014 metais, kai kovotojas už LGBT teises apskundė teismui kepyklos atsisakymą iškepti tortą su užrašu „Palaikykite gėjų santuokas“.

Teismo svarstymas tapo viena iš garsiausių bylų Didžiojoje Britanijoje apie tikėjimo laisvės susidūrimą su apsaugos nuo diskriminacijos reikalavimu

Skirtingai nuo likusios Jungtinės Karalystės, Šiaurės Airijoje vienos lyties asmenų santuokos nepripažįstamos.

Danielis McArthur su žmona Emi

Ashers kepykla – krikščioniškos šeimos verslas. Jos savininkai teisme pareiškė, jog šūkis apie gėjų santuoką ant torto prieštarauja jų religiniams įsitikinimams. Jie teigė, kad jų netenkina būtent užrašas o ne klientas, ir kad kepyklėlė atsisakytų kepti tą patį pyragą ir heteroseksualiam klientui.

Ashers savininkas Daniel McArthur pasakė: „Visas reikalas lozunge. Tačiau kai kurie žmonės nori įstatymu priversti mus palaikyti tai, su kuo mes nesutinkame.

Mes atsisakėme ne dėl kliento, mes pildėme jo užsakymus ir anksčiau, ir esame pasiruošę aptarnauti jį ir ateityje“.

Neiškeptas tortas jau įvardintas vienu brangiausių tortų Britanijos istorijoje. Jo kaina užsakant buvo tik 36,5 svaro (apie 41 eur). Tačiau teismo išlaidos iš abiejų pusių sudarė netoli 500 tūkstančių svarų (apie 559 tūkst eur.)

Korespondentai pažymi, jog po šio Aukščiausio teismo sprendimo neišvengiamai seks klausimai – kiek pateisinamos buvo lygybės komisijos išlaidos, teismo procesui išleidusios 250 tūkstančių svarų iš mokesčių mokėtojų kišenės. Komisija šioje byloje palaikė Lee ir jo ieškinį prieš kepyklą.

Ashers kepyklai šis procesas kainavo 200 tūkstančių svarų, kuriuos sumokėjo labdaringoji organizacija „Krikščionybės institutas“.

Pasak Gareto Li, jei būtų reikalas, jis gintų kepyklėlės savininko teisę į tikėjimo laisvę.

„Aš irgi turiu atitinkamus įsitikinimus. Bet reikalas ne tame. Kalba eina apie eilę kompanijų, kurios gali spręsti ka jos aptarnaus, o ko ne. Tai labai rimtas precendentas“, – sako homoseksualų aktyvistas.

1 Atsiliepimas

  1. iškrypėliams ir valdžiagyviams    -  2019-08-16, 19:31

    gražių paveiksliukų galerija:

    liaudiesmenas.livejournal.com

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Teismai dėl gėjų vedybinio torto - Britanijoje pralaimėjęs užsakovas kreipėsi į EŽTT* - nuoroda: https://infa.lt/35720/teismai-del-geju-vedybinio-torto-britanijoje-pralaimejes-uzsakovas-kreipesi-i-eztt/