infa.lt

Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai

Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai

rugpjūčio 02
11:36 2019
Išmanieji telefonai ir socialinia tinklai

© Arvydas Daunys | infa.lt

Atrodytų, daug informacijos – tai gerai. Mes tampame labiau apsiskaitę, protingesni ir sėkmingesni. Bet kažkodėl pinigų ir proto daugiau neatsirado, o štai draugų ir gyvo bendravimo žymiai sumažėjo. Mokslininkai vis dažniau kalba apie technologijų daromą žalą, konkrečiai, apie skaitmeninį autizmą, kaip apie vieną iš rimtų šiuolaikinių masinės informacijos poveikio pasekmių, rašo Lilija Shirokova, tinklapyje Teach Line.

Kas yra skaitmeninis autizmas?

Autizmas tai nervų sistemos sutrikimas, kuriam esant sutrinka socialiniai įgūdžiai. Autistas negali bendrauti, draugauti ir šypsotis atsakydamas į šypseną

Sąvoką virtualus autizmas į gyvenimą paleido Marius Zamfir. Jis ištyrė dvi kontrolines vaikų grupes (62 vaikus) ir pateikė neraminančias išvadas. Vaikai, kurie žiūrėjo į kompiuterio, televizoriaus ar planšetės ekraną daugiau nei 4 valandas atsiliko vystymesi.

Jie blogiau kalbėjo, , kartodavo vienus ir tuos pačius judesius bei žodžius, vengė žiūrėti į akis ir pagal visus požymius priminė autistus. Kaip gydymas jiems buvo skirtas bendravimas, žaidimai su tėvais ir kompiuterinių įrenginių atsisakymas. Būtent po to tyrimo ir buvo imta kalbėti apie skaitmeninį autizmą – gyvo bendravimo įgūdžių praradimą įtakojant skaitmeninėms technologijoms.

Suaugusiųjų skaitmeninis autizmas

Iki atitinkamo momento buvo laikoma, jog suaugę yra labiau atsparesni skaitmeninio pasaulio įtakai. Tačiau tai nėra tiesa. Andrej Kurpatov, mokslo darbų, susijusių su mąstymo metodologija autorius, šiai temai skiria daug dėmesio. Knygoje „Proto menės. Užmušk savyje idiotą“ (Чертоги разума. Убей в себе идиота), vienas iš paragrafų yra skirtas skaitmeninio autizmo pas suaugusiuosius problemai.

Pasak jo tyrimo, žmogaus mąstymas yra giliai socialus, kadangi evoliuciškai žmonės jungdavosi į grupes pasidalinimui informacija. Šiandien kiekvienas gali per google susirasti atsakymą į bet kokį savo klausimą . Bendrauti siekiant gauti kažkokių žinių nėra būtina. Kuriam galui, kaip sako A. Kurpatov, kentėti šalia savęs kitą žmogų, kai visas žinias galima gauti internete. Tai veda link žmonių susvetimėjimo ir bendravimo betarpiškumo nykimo, ir, kaip pasekmė – autizmo požymių atsiradimo.

Kuo pasireiškia skaitmeninis autizmas?

Jeigu jūs bet kurioje suprantamoje ir nesuprantamoje situacijoje „sėdite“ telefone ir „skrolinate“ ekraną, – tai pretekstas susimąstyti ir patikrinti save ar neinate socialinių įgūdžių praradimo vadinamo „skaitmeninis autizmas“ kryptimi.

Ir be to, jeigu:

 • jums paprasčiau bendrauti messengeryje nei gyvai;
 • jums nuolat kyla noras tikrinti socialinius tinklus, net tada, kai šalia draugai ir šeima ar tiesiog šiaip malonūs žmonės;
 • jums paprasčiau atsisakyti bendravimo su žmogumi, nei taikytis prie jo būdo;
 • jūs nesidomite konkrečiais žmonėmis ir jie lengvai pakeičiami kitais;
 • jums nesuprantama, ką jaučia kitas žmogus, ir jums, bendrai imant, nesvarbu;
 • jūs daug laiko praleidžiate internete;
 • jūsų realiame gyvenime beveik nėra įvykių ir emocijų.

Jeigu į daugumą šių teiginių jūs atsakėte teigiamai, tai, dėmesio – jūs patekote į skaitmeninius spąstus.

Mergina su telefonu

© Arvydas Daunys | infa.lt

Skaitmeninės priklausomybės spąstai

Skaitmeninis autizmas, deja, veda link žmogaus atbukimo. Kiekvieną dieną mes atrandame šiam tvirtinimui naujų įrodymų: viešajame transporte, parduotuvėje, gatvėje, darbe. Efektyvumo didinimo treningų atsiranda vis daugiau, o protingų žmonių – vis mažiau.

Kodėl?

Todėl, kad prarasdami kažkokį įgūdį, mes prarandame dalį aktyvių neuronų.

„Pavyzdžiui, mąstymas […] nėra dalomas į socialinį ir matematinį. Viskas kur kas paprasčiau: mūsų smegenų serveris arba yra išmokytas spręsti sudėtingas užduotis arba ne“.
A. Kurpatov.

Kas vyksta su smegenimis, jeigu mes perstojame vykdyti kažkokias mąstymo operacijas? Impulsas nepereina nuo neurono neuronui, o ryšys tarp jų sugriaunamas kartą ir visiems laikams. Mes ne šiaip prarandame įgūdį, mes prarandame ir tas pačias nervines ląsteles, kurios užtikrindavo mums to įgūdžio realizavimą.

Jeigu mes praradome sugebėjimą bendrauti vieni su kitais, tai dalis neuronų mūsų smegenyse negrįžtamai išnyko. Ar galime mes esant tokioms sąlygoms efektyviai mąstyti?

Kūdikiai šia prasme yra kur kas protingesni, nei mes. Kaip mažylis pasiekia tai, ko nori? Jis atlieka neįtikėtiną protinę veiklą: įsižiūri į mamos veidą, analizuoja jos nuotaiką, nustato su ja akių kontaktą ir visais būdais įtikinėja ją paimti jį ant rankų – jis skleidžia garsus, šypsosi, krenkščia. Jeigu niekas nepadeda, jis imasi užtikrinto būdo – riksmo ir raudų.

Šachas ir matas. Jis jau ant rankų ir jau nerūpestingai šypsosi. „Manipuliacija“, – pagalvosite jūs. „Mąstymas“ – atsakysime mes. Jis galvojo, analizavo ir pasiekė savo, tarp kitko, jam viso tik du mėnesiai. Ar gali suaugęs pasigirti tokiais pasiekimais? Ar gali skaitmeninis autistas turėti pasisekimą visuomenėje, neturėdamas bendravimo įgūdžių?

Žinomas antropologas Robin Dunbar įrodė, jog primato galvos smegenų žievės apimtys priklauso nuo būrio, kuriam jis priklauso narių skaičiaus. Konkrečiai, kuo didesnė jo gentis, tuo daugiau socialinių ryšių jis gali užmegzti, o reiškia – tuo jis yra protingesnis. Tai verčia susimąstyti apie tai, kiek mūsų mąstymui yra naudingas darbas pačiam sau (freelancer) ir ką mes prarandame išbraukdami save iš socialinės hierarchijos.

Antra skaitmeninio autizmo pasekmė – savanoriška vienatvė. Socialiniai tinklai ir messengeriai sukuria bendravimo iliuziją. Tačiau, susitikę su kažkuo, kas nuolat dėlioja „Patinka“ jūsų įrašams, jūs vargu ar surasite apie ką su juo pasikalbėti. Nyderlanduose buvo pastatyta skulptūra „Apimti šviesos“ (Absorbed by light). Už jos hiperrealizmo slypi socialinė kritika šiuolaikiniam žmogui, nesugebančiam bendrauti gyvai.

Kaip netapti skaitmeniniu autistu?

Visuotinai žinomas faktas, jog Steve Jobs neleido savo vaikams naudotis iPad ‘u. Servisų Blogger it Twitter kūrėjai apribojo savo vaikams prieigą prie išmaniųjų telefonų ir planšečių iki 1 valandos per dieną, o Chris Anderson, vienas iš 3D Robotics kūrėjų, draudžia pats sau naudotis išmaniaisiais įrenginiais miegamajame, o taip pat apriboja savo vaikus.

Idėja atsisakyti išmaniųjų telefonų ir pereiti prie mygtukinio telefono ir stacionaraus kompiuterio atrodo patraukli, tačiau mažai tikroviška realiame gyvenime. Yra žinoma, luditų, kurie aršiai protestuoja prieš technologijas ir siunčia laiškus tik valstybės Paštu. Bet ką daryti tiems, kurie nėra pasirengė sugrįžti prie plūgo ir žagrės, o gimtąja tapusi klaviatūra jam pakeitė gamtą?

Ką gi daryti?

 • Stebėkite ekrano laiką ir nusistatykite limitą tiems papildiniams, su kuriais daugiausiai praleidžiate laiko.
 • Atjunkite pranešimus ir nekrūpčiokite kaskart, kai kažkas uždėjo „Patinka“ jūsų įrašui;
 • Tikrinkite paštą sistemiškai, o ne spontaniškai. Pasirinkite tam nustatytą laiką;
 • Pašalinkite iš akių telefoną valandą prieš miegą ir 1 valandą atsibudus. Gali būti, jog jums nuobodu gulėti lovoje vienam ir jūs kenčiate. Tai štai, gera naujiena tame, jog, jeigu jūs kenčiate nuo vienatvės – tai jūs tikrai ne autistas.
 • Bendraukite su žmonėmis, žiūrėkite jiems į akis, šypsokitės, bandykite suprasti žmogų, sėdinti priešais jus. Ir neieškokite kišenėje telefono tuo metu, – tai galų gale nepadoru.
 • Sveikinkitės ir bendraukite su žmonėmis. Ypač lifte, su kaimynais. Ypač su tais, kurie iš jūsų aukšto. Neapsimeskite, jog jūs jų nepažįstate, todėl, kad jie tikrai žino, jog taip nėra.
 • Pergyvenkite dėl kitų. Statykite save į jų vietą. Juokitės ir verkite kartu su draugais – tai geriausia profilaktika prieš skaitmeninį autizmą.
 • Vertinkite žmones, kurie šalia jūsų. Net, jei pas juos galvoje „tarakonai“, kurie visiškai nepanašūs į jūsiškius.

Skaitmeninės technologijos – tai tik instrumentas darbui, o visam kitam – yra žmogus. Bendrauti su juo, žinoma, kartais būna sunku, tačiau tai puikus treniruoklis mūsų mąstymui.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar Gitanas Nausėda kaip prezidentas pateisina jūsų lūkesčius šiai dienai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Rasa Budbergytė. Ar žengsim žingsnį nuo gerovės valstybės turtingiesiems link gerovės visiems žmonėms?

Rasa Budbergytė. Ar žengsim žingsnį nuo gerovės valstybės turtingiesiems link gerovės visiems žmonėms?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kad Regionų politika būtų apie galimybes ir augimą

Kad Regionų politika būtų apie galimybes ir augimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Liberalai ragina Prezidentą stabdyti valstietišką Seimo cirką

Liberalai ragina Prezidentą stabdyti valstietišką Seimo cirką

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Emocinis valgymas arba kaip iš M tapau XXL

Lidžita Kolosauskaitė. Emocinis valgymas arba kaip iš M tapau XXL

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mobilusis laiškininkas rajonuose – reforma, kuri stringa

Mobilusis laiškininkas rajonuose – reforma, kuri stringa

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Totalaus primityvo epocha

Algimantas Rusteika. Totalaus primityvo epocha

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Susitelkime biudžeto svarstymui, o ne vieno režisieriaus kuriamam asmeninio keršto spektakliui“, – siūlo G. Landsbergis

„Susitelkime biudžeto svarstymui, o ne vieno režisieriaus kuriamam asmeninio keršto spektakliui“, – siūlo G. Landsbergis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kodėl siūlomi taršos ir nekilnojamojo turto mokesčiai skriaudžia skurdžiausiai gyvenančius?

Kodėl siūlomi taršos ir nekilnojamojo turto mokesčiai skriaudžia skurdžiausiai gyvenančius?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Viliaus Šapokos gerovės valstybės „planas chuliganas“: iš vienos ubagų kišenės išimsim, o į kitą įdėsim

Viliaus Šapokos gerovės valstybės „planas chuliganas“: iš vienos ubagų kišenės išimsim, o į kitą įdėsim

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Žmogus gyvenime ir paskui (4)

Žmogus gyvenime ir paskui (4)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kam naudingas ir kuo pavojingas Europai Turkijos puolimas Sirijoje?

Kam naudingas ir kuo pavojingas Europai Turkijos puolimas Sirijoje?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Atsargiai! Jus puola… grožio pramonė

Lidžita Kolosauskaitė. Atsargiai! Jus puola… grožio pramonė

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Kas geriau: Pranckietis be galvos ar nuogas karalius? Gero pasirinkimo nėra

Kas geriau: Pranckietis be galvos ar nuogas karalius? Gero pasirinkimo nėra

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Pirmasis N.Venckienės interviu: „Tai, kad aš esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe.“

Pirmasis N.Venckienės interviu: „Tai, kad aš esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe.“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    R. Budbergytė perspėjo valdančiuosius: kaimus stumiate atgal į akmens amžių

R. Budbergytė perspėjo valdančiuosius: kaimus stumiate atgal į akmens amžių

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Astravo AE klausimas tampa negailestinga rinkimine kova, slepiama už tariamo susirūpinimo visuomene

Astravo AE klausimas tampa negailestinga rinkimine kova, slepiama už tariamo susirūpinimo visuomene

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rusų generolas papasakojo kiek laiko reikia atsakomajam branduoliniam smūgiui

Rusų generolas papasakojo kiek laiko reikia atsakomajam branduoliniam smūgiui

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Įvardintas sekantis Rusijos prezidentas ir kokį postą prie jo užims V. Putinas

Įvardintas sekantis Rusijos prezidentas ir kokį postą prie jo užims V. Putinas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrius Martinkus. Kokia Lietuvos valstybės buvimo prasmė?

Andrius Martinkus. Kokia Lietuvos valstybės buvimo prasmė?

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Žmogus gyvenime ir paskui (3)

Žmogus gyvenime ir paskui (3)

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    G. Paluckas apie santykius su Baltarusija: konservatoriai veidmainiauja

G. Paluckas apie santykius su Baltarusija: konservatoriai veidmainiauja

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kas sieja atlikėją V. Baumilą ir Vilniaus merą R. Šimašių? – Jų gynėja tampa rusiška žiniasklaida

Kas sieja atlikėją V. Baumilą ir Vilniaus merą R. Šimašių? – Jų gynėja tampa rusiška žiniasklaida

komentarai 6 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Labiausiai padeda kineziterapija ir masažas. Labai gerai, kai pasižiūri ir prižiūri specialistas....

Džiugu, žmonės sąmoningėja, na o Trakų turgavietės mėsos pardavėjas dar turi laiko apsigalvoti....

Labai gaila, kad mūsų valstybėje rūpinamasi ne Lietuvos gerove, o kaip, bet kokiomis priemonėmis, atsisėsti...

Nieko jie nepastatė, gal nebent kelias palapines. Blogiausia, kad teko taip skubiai rinktis žaislus, kad...

O jie tas bazes pastatė nuo nulio?...

Nesuprantu, kaip gali būti 127 metai po D. Karnegio mirties, jeigu jis mirė 1955 metais,...

Tai kas per daikts ta demokratija yra?...

Tiesiog idealus mūsų valdžiagyvių klonas....

P

kur gauti prancūziškų mielių...

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

ka cia jau ir komentoti,viskas jau senai aisku kad mokesciai kaip kilo taip ir kils...

,,svarbu tai, kokį žmogų jis pažadina mumyse. Ji turi daryti mus geresniais. Ji turi įkvėpti."-esme...

JO

Jūs manote, kad valstybė, t.y. visi mokesčių mokėtojai turi mokėti visiems tėvams po 2000 eu/mėn...

Kastuvelis ir duobute is the BEST ECO WC :)...

    Kelias į didelę meilę eina per didelę klaidą

Kelias į didelę meilę eina per didelę klaidą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Dešimtys ar net šimtai tūkstančių žygiuoja Paryžiuje, kad vaikai turėtų teisę į tėvą

Dešimtys ar net šimtai tūkstančių žygiuoja Paryžiuje, kad vaikai turėtų teisę į tėvą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Mūsų suaugę vaikai

Mūsų suaugę vaikai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6 Skaityti visą įrašą
    Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11 Skaityti visą įrašą
    Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai* - nuoroda: https://infa.lt/35329/skaitmeninis-autizmas-virtualios-priklausomybes-spastai/