infa.lt

Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai

Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai

rugpjūčio 02
11:362019
Išmanieji telefonai ir socialinia tinklai

© Arvydas Daunys | infa.lt

Atrodytų, daug informacijos – tai gerai. Mes tampame labiau apsiskaitę, protingesni ir sėkmingesni. Bet kažkodėl pinigų ir proto daugiau neatsirado, o štai draugų ir gyvo bendravimo žymiai sumažėjo. Mokslininkai vis dažniau kalba apie technologijų daromą žalą, konkrečiai, apie skaitmeninį autizmą, kaip apie vieną iš rimtų šiuolaikinių masinės informacijos poveikio pasekmių, rašo Lilija Shirokova, tinklapyje Teach Line.

Kas yra skaitmeninis autizmas?

Autizmas tai nervų sistemos sutrikimas, kuriam esant sutrinka socialiniai įgūdžiai. Autistas negali bendrauti, draugauti ir šypsotis atsakydamas į šypseną

Sąvoką virtualus autizmas į gyvenimą paleido Marius Zamfir. Jis ištyrė dvi kontrolines vaikų grupes (62 vaikus) ir pateikė neraminančias išvadas. Vaikai, kurie žiūrėjo į kompiuterio, televizoriaus ar planšetės ekraną daugiau nei 4 valandas atsiliko vystymesi.

Jie blogiau kalbėjo, , kartodavo vienus ir tuos pačius judesius bei žodžius, vengė žiūrėti į akis ir pagal visus požymius priminė autistus. Kaip gydymas jiems buvo skirtas bendravimas, žaidimai su tėvais ir kompiuterinių įrenginių atsisakymas. Būtent po to tyrimo ir buvo imta kalbėti apie skaitmeninį autizmą – gyvo bendravimo įgūdžių praradimą įtakojant skaitmeninėms technologijoms.

Suaugusiųjų skaitmeninis autizmas

Iki atitinkamo momento buvo laikoma, jog suaugę yra labiau atsparesni skaitmeninio pasaulio įtakai. Tačiau tai nėra tiesa. Andrej Kurpatov, mokslo darbų, susijusių su mąstymo metodologija autorius, šiai temai skiria daug dėmesio. Knygoje „Proto menės. Užmušk savyje idiotą“ (Чертоги разума. Убей в себе идиота), vienas iš paragrafų yra skirtas skaitmeninio autizmo pas suaugusiuosius problemai.

Pasak jo tyrimo, žmogaus mąstymas yra giliai socialus, kadangi evoliuciškai žmonės jungdavosi į grupes pasidalinimui informacija. Šiandien kiekvienas gali per google susirasti atsakymą į bet kokį savo klausimą . Bendrauti siekiant gauti kažkokių žinių nėra būtina. Kuriam galui, kaip sako A. Kurpatov, kentėti šalia savęs kitą žmogų, kai visas žinias galima gauti internete. Tai veda link žmonių susvetimėjimo ir bendravimo betarpiškumo nykimo, ir, kaip pasekmė – autizmo požymių atsiradimo.

Kuo pasireiškia skaitmeninis autizmas?

Jeigu jūs bet kurioje suprantamoje ir nesuprantamoje situacijoje „sėdite“ telefone ir „skrolinate“ ekraną, – tai pretekstas susimąstyti ir patikrinti save ar neinate socialinių įgūdžių praradimo vadinamo „skaitmeninis autizmas“ kryptimi.

Ir be to, jeigu:

 • jums paprasčiau bendrauti messengeryje nei gyvai;
 • jums nuolat kyla noras tikrinti socialinius tinklus, net tada, kai šalia draugai ir šeima ar tiesiog šiaip malonūs žmonės;
 • jums paprasčiau atsisakyti bendravimo su žmogumi, nei taikytis prie jo būdo;
 • jūs nesidomite konkrečiais žmonėmis ir jie lengvai pakeičiami kitais;
 • jums nesuprantama, ką jaučia kitas žmogus, ir jums, bendrai imant, nesvarbu;
 • jūs daug laiko praleidžiate internete;
 • jūsų realiame gyvenime beveik nėra įvykių ir emocijų.

Jeigu į daugumą šių teiginių jūs atsakėte teigiamai, tai, dėmesio – jūs patekote į skaitmeninius spąstus.

Mergina su telefonu

© Arvydas Daunys | infa.lt

Skaitmeninės priklausomybės spąstai

Skaitmeninis autizmas, deja, veda link žmogaus atbukimo. Kiekvieną dieną mes atrandame šiam tvirtinimui naujų įrodymų: viešajame transporte, parduotuvėje, gatvėje, darbe. Efektyvumo didinimo treningų atsiranda vis daugiau, o protingų žmonių – vis mažiau.

Kodėl?

Todėl, kad prarasdami kažkokį įgūdį, mes prarandame dalį aktyvių neuronų.

„Pavyzdžiui, mąstymas […] nėra dalomas į socialinį ir matematinį. Viskas kur kas paprasčiau: mūsų smegenų serveris arba yra išmokytas spręsti sudėtingas užduotis arba ne“.
A. Kurpatov.

Kas vyksta su smegenimis, jeigu mes perstojame vykdyti kažkokias mąstymo operacijas? Impulsas nepereina nuo neurono neuronui, o ryšys tarp jų sugriaunamas kartą ir visiems laikams. Mes ne šiaip prarandame įgūdį, mes prarandame ir tas pačias nervines ląsteles, kurios užtikrindavo mums to įgūdžio realizavimą.

Jeigu mes praradome sugebėjimą bendrauti vieni su kitais, tai dalis neuronų mūsų smegenyse negrįžtamai išnyko. Ar galime mes esant tokioms sąlygoms efektyviai mąstyti?

Kūdikiai šia prasme yra kur kas protingesni, nei mes. Kaip mažylis pasiekia tai, ko nori? Jis atlieka neįtikėtiną protinę veiklą: įsižiūri į mamos veidą, analizuoja jos nuotaiką, nustato su ja akių kontaktą ir visais būdais įtikinėja ją paimti jį ant rankų – jis skleidžia garsus, šypsosi, krenkščia. Jeigu niekas nepadeda, jis imasi užtikrinto būdo – riksmo ir raudų.

Šachas ir matas. Jis jau ant rankų ir jau nerūpestingai šypsosi. „Manipuliacija“, – pagalvosite jūs. „Mąstymas“ – atsakysime mes. Jis galvojo, analizavo ir pasiekė savo, tarp kitko, jam viso tik du mėnesiai. Ar gali suaugęs pasigirti tokiais pasiekimais? Ar gali skaitmeninis autistas turėti pasisekimą visuomenėje, neturėdamas bendravimo įgūdžių?

Žinomas antropologas Robin Dunbar įrodė, jog primato galvos smegenų žievės apimtys priklauso nuo būrio, kuriam jis priklauso narių skaičiaus. Konkrečiai, kuo didesnė jo gentis, tuo daugiau socialinių ryšių jis gali užmegzti, o reiškia – tuo jis yra protingesnis. Tai verčia susimąstyti apie tai, kiek mūsų mąstymui yra naudingas darbas pačiam sau (freelancer) ir ką mes prarandame išbraukdami save iš socialinės hierarchijos.

Antra skaitmeninio autizmo pasekmė – savanoriška vienatvė. Socialiniai tinklai ir messengeriai sukuria bendravimo iliuziją. Tačiau, susitikę su kažkuo, kas nuolat dėlioja „Patinka“ jūsų įrašams, jūs vargu ar surasite apie ką su juo pasikalbėti. Nyderlanduose buvo pastatyta skulptūra „Apimti šviesos“ (Absorbed by light). Už jos hiperrealizmo slypi socialinė kritika šiuolaikiniam žmogui, nesugebančiam bendrauti gyvai.

Kaip netapti skaitmeniniu autistu?

Visuotinai žinomas faktas, jog Steve Jobs neleido savo vaikams naudotis iPad ‘u. Servisų Blogger it Twitter kūrėjai apribojo savo vaikams prieigą prie išmaniųjų telefonų ir planšečių iki 1 valandos per dieną, o Chris Anderson, vienas iš 3D Robotics kūrėjų, draudžia pats sau naudotis išmaniaisiais įrenginiais miegamajame, o taip pat apriboja savo vaikus.

Idėja atsisakyti išmaniųjų telefonų ir pereiti prie mygtukinio telefono ir stacionaraus kompiuterio atrodo patraukli, tačiau mažai tikroviška realiame gyvenime. Yra žinoma, luditų, kurie aršiai protestuoja prieš technologijas ir siunčia laiškus tik valstybės Paštu. Bet ką daryti tiems, kurie nėra pasirengė sugrįžti prie plūgo ir žagrės, o gimtąja tapusi klaviatūra jam pakeitė gamtą?

Ką gi daryti?

 • Stebėkite ekrano laiką ir nusistatykite limitą tiems papildiniams, su kuriais daugiausiai praleidžiate laiko.
 • Atjunkite pranešimus ir nekrūpčiokite kaskart, kai kažkas uždėjo „Patinka“ jūsų įrašui;
 • Tikrinkite paštą sistemiškai, o ne spontaniškai. Pasirinkite tam nustatytą laiką;
 • Pašalinkite iš akių telefoną valandą prieš miegą ir 1 valandą atsibudus. Gali būti, jog jums nuobodu gulėti lovoje vienam ir jūs kenčiate. Tai štai, gera naujiena tame, jog, jeigu jūs kenčiate nuo vienatvės – tai jūs tikrai ne autistas.
 • Bendraukite su žmonėmis, žiūrėkite jiems į akis, šypsokitės, bandykite suprasti žmogų, sėdinti priešais jus. Ir neieškokite kišenėje telefono tuo metu, – tai galų gale nepadoru.
 • Sveikinkitės ir bendraukite su žmonėmis. Ypač lifte, su kaimynais. Ypač su tais, kurie iš jūsų aukšto. Neapsimeskite, jog jūs jų nepažįstate, todėl, kad jie tikrai žino, jog taip nėra.
 • Pergyvenkite dėl kitų. Statykite save į jų vietą. Juokitės ir verkite kartu su draugais – tai geriausia profilaktika prieš skaitmeninį autizmą.
 • Vertinkite žmones, kurie šalia jūsų. Net, jei pas juos galvoje „tarakonai“, kurie visiškai nepanašūs į jūsiškius.

Skaitmeninės technologijos – tai tik instrumentas darbui, o visam kitam – yra žmogus. Bendrauti su juo, žinoma, kartais būna sunku, tačiau tai puikus treniruoklis mūsų mąstymui.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad Jono Noreikos - Generolo Vėtros atminimo lenta turėjo būti pašalinta?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Dovilė Šakalienė. Mylėk savo artimą kaip save patį – o gal akmeniu į jį, akmeniu?

Dovilė Šakalienė. Mylėk savo artimą kaip save patį – o gal akmeniu į jį, akmeniu?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Dinozauro prisiminimai apie ateitį

Algimantas Rusteika. Dinozauro prisiminimai apie ateitį

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Virtualių tinklų pagauti…

Virtualių tinklų pagauti…

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (3)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (3)

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Manoma, kad Fake News užsiiminėja tik Rusija ir dar D.Trumpas. Tačiau Fake News jau senai yra pas mus namie

Manoma, kad Fake News užsiiminėja tik Rusija ir dar D.Trumpas. Tačiau Fake News jau senai yra pas mus namie

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Prezidentas tegali tik prašyti leidimo pas Teisėjų Tarybą, teikiant Seimui (prašymą?) atleisti susikompromitavusius teisėjus

Prezidentas tegali tik prašyti leidimo pas Teisėjų Tarybą, teikiant Seimui (prašymą?) atleisti susikompromitavusius teisėjus

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (2)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (2)

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Visos sisteminės grupuotės, vadinančios save „tradicinėmis partijomis“, kaip velnias kryžiaus bijo savo piliečių

Algimantas Rusteika. Visos sisteminės grupuotės, vadinančios save „tradicinėmis partijomis“, kaip velnias kryžiaus bijo savo piliečių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į paminklų naikinimo mainus

Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į paminklų naikinimo mainus

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Laisvės niekas dykai nedalina

Algimantas Rusteika. Laisvės niekas dykai nedalina

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Regionai netenka darbo vietų – valstybinio sektoriaus darbuotojų kėlimas į Vilnių sparčiai auga

Regionai netenka darbo vietų – valstybinio sektoriaus darbuotojų kėlimas į Vilnių sparčiai auga

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Vakarų nuosmukis – anaiptol, nėra atsitiktinumas

Vakarų nuosmukis – anaiptol, nėra atsitiktinumas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Dabartinis ministrų kabinetas – tai ne stabilumas, o Brežnevo laikų stagnacija, sielvartauja G. Landsbergis

Dabartinis ministrų kabinetas – tai ne stabilumas, o Brežnevo laikų stagnacija, sielvartauja G. Landsbergis

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Atviras Lino Kukuraičio laiškas dėl atstumtų vaikų ir neįgaliųjų: turime grąžinti dešimtmečių skolą

Atviras Lino Kukuraičio laiškas dėl atstumtų vaikų ir neįgaliųjų: turime grąžinti dešimtmečių skolą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Premjeras pareiškė, jog netoleruos tautinės neapykantos kurstymo, tik neįvardijo, kas ją kursto

Premjeras pareiškė, jog netoleruos tautinės neapykantos kurstymo, tik neįvardijo, kas ją kursto

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
K. Masiulis. Jokių naujų mokesčių, kol šalyje 40 tūkst. lengvatų

K. Masiulis. Jokių naujų mokesčių, kol šalyje 40 tūkst. lengvatų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Apie pasirinkimo laisvę

Apie pasirinkimo laisvę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Prezidentas: „Istorinė atmintis neturi būti vieno kurio nors miesto ar savivaldybės klausimas, o nacionaliniu lygiu priimama nutartis“

Prezidentas: „Istorinė atmintis neturi būti vieno kurio nors miesto ar savivaldybės klausimas, o nacionaliniu lygiu priimama nutartis“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Seimo konservatorė apkaltino R. Karbauskį manant, kad „geriausia moters vieta tarp kumščio ir viryklės“

Seimo konservatorė apkaltino R. Karbauskį manant, kad „geriausia moters vieta tarp kumščio ir viryklės“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Seimo narys Vytautas Bakas: „Kiek dar mes galime toleruoti tokį teisingumą?“

Seimo narys Vytautas Bakas: „Kiek dar mes galime toleruoti tokį teisingumą?“

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Ar K. Škirpos gatvės pavadinimo keitimas – tai gudri manipuliacija informacija ir siekis sukiršinti?

Ar K. Škirpos gatvės pavadinimo keitimas – tai gudri manipuliacija informacija ir siekis sukiršinti?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mindaugas Puidokas: „kaip Seimo narys padarysiu viską, kad būtų laikomasi įstatymų ir Vilniaus meras negalėtų savivaliauti“

Mindaugas Puidokas: „kaip Seimo narys padarysiu viską, kad būtų laikomasi įstatymų ir Vilniaus meras negalėtų savivaliauti“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
„Vilniaus mero veiksmus turėtų vertinti teisėsauga“, – sako Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas

„Vilniaus mero veiksmus turėtų vertinti teisėsauga“, – sako Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Areštai ir guminės lazdos Maskvoje gali duoti netikėtą rezultatą

Areštai ir guminės lazdos Maskvoje gali duoti netikėtą rezultatą

komentarai 3Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Vakar apie tai kalbėjau su jaunimu, šiandien skaitau Jūsų straipsnį. Bravo!!!...

Geros naujienos...

Autorius skleidžia daug pesimizmo, sutinku, pagrindo tam tikrai pakanka, bet mums reikėtų ne esamos padėties...

Ne obuolys kaltas, kad rūgštus išaugo. Tėvas išaugino vaisių, kurio pats turbūt gėdijasi, nors pagal...

youtu.be/ujVNKQrYSuk?t=332...

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

kreta kreta kreta kol gaunasi daugkartinis kretėjimas - d e kretas ;D...

Bernardas Šo jau prieš 100 metų sakė - visuomenėje 5 proc. mąstančių, 15 proc. manančių,...

Nu ir šaltaukraujis keleivis. Toks jausmas, kad žinojo jog čia kažkas bus... :|...

apie žydą gerai arba nieko /// o čia dabar kas? ///...

Na kam tiek daug neapibendrintų, skirtingų autorių minčių, viename trumpame straipsnelyje? Taip ir nesupratau -...

tai va dėl ko Krabas ėjo į valdžią?...

ne žmogus... o Planetos valdovai......

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarai 9Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą
Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

komentarų 11Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai* - nuoroda: https://infa.lt/35329/skaitmeninis-autizmas-virtualios-priklausomybes-spastai/