infa.lt

ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

gegužės 14
13:292019

Facebook nuotr.

Doc. dr. Jolanta Solnyškienė

Nors lietuviai – didžiausi euroentuziastai ES, tačiau pastaruoju metu per Europą nusiritusi euroskepticizmo banga neaplenkė ir Lietuvos. Kokios yra pagrindinės to priežastys?

Pirmoji priežastis – bendrai sukurta ekonominė gerovė nepasiekia didžiosios dalies gyventojų kišenės.

Per 15 narystės ES metų Lietuva padarė didžiulę pažangą. Jau 2016 m. perkamosios galios standartais apskaičiuotasis BVP sudarė 75 proc. ES šalių vidurkio. Bulgarijos Atviros visuomenės institutas prognozuoja, kad Lietuva ES vidurkį pasivys greičiausiai. 90 proc. ES vidurkio ji turi pasiekti jau 2025 m. – greičiau, negu kaimyninės šalys Estija, Latvija ir Lenkija.

Jungtinių tautų organizacija 2018 m. paskelbė Žmogaus socialinės raidos indeksą. Lietuva joje užima 35 vietą tarp 189-nių šalių. Ją lenkia kaimyninė Estiją – 30 vieta, Lenkiją – 33 vieta. Vertinimo rodikliai – vid. gyvenimo trukmė, švietimo lygis, pragyvenimo lygis ir kita.

2018 m. Lietuvos BVP sudarė apie 45 mlrd. Eur. Lietuva per 15 narystės metų iš ES gavo apie 20 mlrd. Eur paramos. Kasmet ši parama sudarė apie 1/5 biudžeto lėšų. Palyginimui – kiekvienas lietuvis 2018 m. vidutiniškai buvo skolingas – apie 5,8 tūkst. Eur, o iš ES kiekvienas lietuvis per 15 metų gavo apie 7,4 tūkst. Eur.

Nors BVP auga, Lietuvos miestai ir miesteliai gražėja, tačiau sukurta gerovė nepasiekia kiekvieno lietuvio tolygiai; pajamų ir turto nelygybės mastai augant ekonomikai nemažėja; darbo užmokestis, pensijos ir socialinės išmokos yra menkos, lyginant su ES vidurkiu, ir mažesnės, negu kaimyninėse šalyse – Estijoje ir Latvijoje, kuriose BVP augimo tempai panašūs.

Antroji priežastis – nemaža dalis žmonių nesijaučia saugūs ir užtikrinti dėl ateities. Pastaruoju metu šalį drebina korupcijos ir nepotizmo skandalai; net aukščiausio lygio teisėjai ir prokurorai, turėję užtikrinti teisingumą ir teisėtumą šalyje, yra įsipainioję į korupcines schemas.

Kokie sprendimai yra svarbūs, kad ES vystytųsi kaip klestintis regionas, kuriame jos piliečius tolygiau pasiektų jame sukurta gerovė?

ES sprendžia regionų sanglaudos problemas, tačiau nesprendžia ES piliečių socialinės gerovės suvienodinimo problemos. – Esu įsitikinusi, kad naujos kadencijos ES parlamente reiktų teikti bendrosios socialinės politikos formavimo iniciatyvą ir artimiausiu metu pradėti diskusijas dėl minimalių socialinių rodiklių suvienodinimo – minimalios mėnesio algos, minimalaus valandinio atlygio ir bazinės europinės pensijos; įkurti Europos nedarbo draudimo fondą, iš kurio būtų mokamas nustatyto dydžio bazinės išmokos visiems darbo netekusiems ES piliečiams. Šie baziniai rodikliai, turėtų būti perskaičiuojami, atsižvelgus į konkrečios šalies išsivystymo lygį.

Kodėl turėtų gimti toks siūlymas? 

ES bendroji rinka užtikrina laisvą 500 mln. asmenų judėjimą, prieigą prie prekių ir paslaugų, verslo galimybes vis dar 28 šalių narių teritorijoje. Bendromis pastangomis yra kuriamas šios ES BVP, efektyviau perskirstomi ištekliai, didinamas tarptautinis konkurencingumas.

Konkuruodamos tarpusavyje skirtingų ES šalių narių įmonės iškraipo konkurencijos bendrojoje rinkoje sąlygas, kas prieštarauja dar 1957 m. Romos sutartyje išdėstytoms nuostatoms.

Ekonomiškai stiprios ES šalys – narės lyg ekonominiai siurbliai susiurbia ne tik nekvalifikuotą, bet ir kvalifikuotą darbo jėgą iš ekonomiškai silpnesnių bendrijos šalių narių, tokiu būdu mažindamos tų šalių ekonominio augimo potencialą. Įmonės ekonomiškai stipriose šalyse, pritraukdamos pigesnę darbo jėgą iš ekonomiškai silpnesnių šalių narių, sumažina savo kaštus, įgauna konkurencinį pranašumą prekiaujant tarpusavyje bendrojoje rinkoje. Protų nutekėjimas iš ekonomiškai silpnesniųjų šalių lėtina jų BVP augimo tempus, jos patiria darbo jėgos parengimo ir perkvalifikavimo kaštus, kurie nėra kompensuojami, šalies gyventojams išvykus iš šalies.

Minimalaus darbo užmokesčio suvienodinimas sudarytų prielaidas didžiulių darbo jėgos kaštų skirtumų ES teritorijoje vienodėjimui ir sąžiningos konkurencijos bendrojoje rinkoje sąlygas.

Svarbiausias argumentas, kodėl būtina inicijuoti diskusijas dėl vieningos socialinės politikos ir jos priemonių ES šalyse, yra pajamų nelygybė ir skurdas. Su pajamų nelygybe ir skurdu susiduria visos ES šalys narės, tačiau pajamų nelygybės mastai ir absoliutaus skurdo mastai bei atskirų šalių narių pastangos, nukreiptos į šių problemų sprendimą, ženkliai skiriasi.

EK duomenimis skurdo riziką 2018 m. patyrė 29,8 proc. lietuvių, po socialinių išmokų ji sumažėjo iki 22,9 proc.; tuo tarpu Švedijoje atitinkamai – nuo 29,3 proc. sumažėjo iki 15,8 proc. (socialinės išmokos skurdo riziką sumažino beveik perpus), Maltoje – nuo 23,7 proc. iki 16,8 proc., Danijoje – nuo 25,3 iki 12,4 proc., Prancūzijoje- nuo 24,1 proc. iki 13,4 proc. ir kt.

Lietuvoje žemiau absoliutaus skurdo ribos 2016 m. gyveno 21, 6 proc. šalies gyventojų, 2017 m. atitinkamai – 19,5 proc. Sprendžiant skurdo problemas socialinių išmokų pagalba šie rodikliai atitinkamai pasikeitė taip – 2017 m. sumažėjo iki 15,8 proc. (sumažėjo 5,8 proc.) ir 2017 m. – 13,8 (sumažėjo 4 proc.). Pajamomis, mažesnėmis už skurdo ribą mieste 2017 m. disponavo 9,9 proc. gyventojų, o kaime -21,7 proc. Ypač didelį skurdą patiria asmuo vienas auginantis vaikus. 2016 n . tokių asmenų buvo net 44,2 proc., o 2017 m. – 45,9 proc.

Absoliutaus skurdo lygio iki socialinių išmokų ir po jų skirtumas rodo, socialinių priemonių efektyvumą šalyje. Bendrosios socialinės politikos priemonės padėtų greičiau ir efektyviau spręsti socialines problemas, su kuriomis susiduria visos ES šalys narės.

Trečioji priežastis – neūkiškumo apraiškos Lietuvos ūkyje ir nebrandūs politiniai sprendimai bandomi pridengti raginimais „iš Briuselio“ veikti vienaip ar kitaip. Tiesa ta, kad tam tikros ES direktyvos, sprendimai ir rekomendacijos neatliepia nacionalinių Lietuvos interesų, tačiau didžioji dauguma neefektyvių sprendimų, arba sprendimų, kuriuos galėtume kvalifikuoti kaip žalingus, yra padaroma nacionaliniame lygmenyje.

Ketvirtoji priežastis – nemaža dalis Lietuvos piliečių nežino kaip veikia ES institucijos, nežino šalies derybinės galios priimant sprendimus ES parlamente.

Lietuvos svoris ES parlamente yra labai menkas. Bendras ES parlamentarų skaičius naujos kadencijos parlamente – 705. Į jį deleguojami 11 europarlamentarų iš Lietuvos, kas sudaro tik 1,56 proc. visų narių skaičiaus.

Palyginimui – Vokietiją atstovauja 96, o kaimyninę Lenkiją – 52 atstovai, todėl jų balsas yra labiau girdimas. ES parlamentarų skaičius priklauso nuo gyventojų skaičiaus ir negali būti didesnis, negu 96 ir mažesnis negu 6. ES veikia 20 komitetų ir 2 pakomitečiai (užsienio reikalų, regioninės plėtros, ekonomikos ir pinigų, užimtumo ir socialinių reikalų ir kt.). Akivaizdu, kad Lietuvos parlamentarai negali tinkamai ir efektyviai atstovauti Lietuvos interesų, dirbdami šiuose komitetuose, nes jų tiesiog yra per mažai. Kita vertus, konkuruodami tarpusavyje europarlamentarai neatstovauja vieningos šalies pozicijos.

Ką reiktų daryti?

Esu įsitikinusi, kad reikia keisti šalių narių atstovavimo ES principus. Naujosios kadencijos ES parlamente reiktų teikti iniciatyvą apie nuolat veikiančią ES mažųjų šalių narių komitetą/tarybą, siekiant padidinti derybinę jų galią ES parlamente tam, kad būtų atsvertas didžiųjų šalių narių dominavimas priimant visoms šalims-narėms svarbius sprendimus.

Penktoji priežastis – kritikos neatlaikantis Lietuvos aukščiausiosios valdžios požiūris į europarlamentarus – nė vienas europarlamentaras nebuvo pakviestas susitikti su šios kadencijos Seimu, Vyriausybe ir Prezidente, nebuvo aptartos Lietuvos derybinės pozicijos šalies raidos prioritetų prasme ir žmonėms rūpimais klausimais.

Nejaugi vietinė valdžia neturi užduočių ir įgaliojimų savo atstovams Europarlamente? Toks elgesys diskredituoja pačių europarlamento rinkimų ir šalies atstovų bendrijoje idėją. Tai ypač svarbu, kai Lietuva turi aiškiai išreikšti vieningą požiūrį į ES vystymąsi po Brexit: atstovėti ne kelių, o vieno greičio Europos idėją; išgryninti šeimos politikos vektorius; susitarti dėl vieningos migracijos politikos; gynybos, kitais aktualiais jos raidai ateityje klausimais.

(laukite tęsinio)


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Už kurį Kandidatą į Prezidentus balsuosite 2-ame ture?


  • Už G. Nausėdą (43%, 70 balsavo)
  • Nebalsuosiu (28%, 46 balsavo)
  • Už I. Šimonytę (20%, 32 balsavo)
  • Dar nežinau (9%, 14 balsavo)

Viso balsavo: 162
Pradėta - 2019 gegužės 13 @ 09:49
Pabaiga - 2019 gegužės 26 @ 09:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie sėkmingumą

Apie sėkmingumą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Net konservatoriai ima suprasti, kad būtina vykdyti tradicinei šeimai palankią politiką, sprendžiant demografinę ES krizę

Net konservatoriai ima suprasti, kad būtina vykdyti tradicinei šeimai palankią politiką, sprendžiant demografinę ES krizę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Rolandas Paksas. Dabartinio politikos elito išgyvenimo sąlyga – konfrontacija su kaimynais

Rolandas Paksas. Dabartinio politikos elito išgyvenimo sąlyga – konfrontacija su kaimynais

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Konservatoriai L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis siūlo Krymo totorių deportaciją pripažinti genocidu

Konservatoriai L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis siūlo Krymo totorių deportaciją pripažinti genocidu

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kaip pasauliui atrodo ta mūsų Lietuva?

Kaip pasauliui atrodo ta mūsų Lietuva?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  „Partijos kareivis“ – Ingrida Šimonytė ir „kapitalo karys“ – Gitanas Nausėda. Kas geriau Lietuvai?

„Partijos kareivis“ – Ingrida Šimonytė ir „kapitalo karys“ – Gitanas Nausėda. Kas geriau Lietuvai?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Tik klestinčioje šalyje ekonomikos mokslų daktaras dirba juokdariu, o juokdariai vadovauja mokslininkams

Tik klestinčioje šalyje ekonomikos mokslų daktaras dirba juokdariu, o juokdariai vadovauja mokslininkams

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Visuomenės atmesti siūlymai referendume – „pilietiškumo pergalė“

Visuomenės atmesti siūlymai referendume – „pilietiškumo pergalė“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Viktoras Uspaskich: nuo šiol Karbauskį vadinsiu ne Ramūnu, o Ramūnčiku!

Viktoras Uspaskich: nuo šiol Karbauskį vadinsiu ne Ramūnu, o Ramūnčiku!

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Nepavykus įeiti per duris, Seimo nariai siūlo lipti per langą – mažinti parlamentarų skaičių keičiant Konstituciją

Nepavykus įeiti per duris, Seimo nariai siūlo lipti per langą – mažinti parlamentarų skaičių keičiant Konstituciją

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  „Dėl Seimo konservatorių klaidinančios pozicijos Visuomenei buvo sunku apsispręsti dvigubos pilietybės referendume“, teigia G. Kirkilas

„Dėl Seimo konservatorių klaidinančios pozicijos Visuomenei buvo sunku apsispręsti dvigubos pilietybės referendume“, teigia G. Kirkilas

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  „Pilietinis pasipriešinimas – tai kiekvieno žmogaus apsisprendimas“, – teigia Prezidentė

„Pilietinis pasipriešinimas – tai kiekvieno žmogaus apsisprendimas“, – teigia Prezidentė

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Valstiečiai turėtų atsiprašyti Vito Vasiliausko, nes tik jo dėka buvo sustabdyta „Soras“ ir „Ūkio bankas“ veikla, kėlusi grėsmę […]

Valstiečiai turėtų atsiprašyti Vito Vasiliausko, nes tik jo dėka buvo sustabdyta „Soras“ ir „Ūkio bankas“ veikla, kėlusi grėsmę […]

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvos prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

Lietuvos prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Valstiečiai per 2 metus išbarstė visą sukauptą avansu rinkėjų pasitikėjimo bagažą

Valstiečiai per 2 metus išbarstė visą sukauptą avansu rinkėjų pasitikėjimo bagažą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Algirdas Almaras. Ar lietuviai išlaikys tautinės brandos egzaminą?

Algirdas Almaras. Ar lietuviai išlaikys tautinės brandos egzaminą?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai ragina Seimo Pirmininką paspartinti dekomunizacijos procesą Lietuvoje

Seimo konservatoriai ragina Seimo Pirmininką paspartinti dekomunizacijos procesą Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Kandidatų trejybės atmintinė

Algimantas Rusteika. Kandidatų trejybės atmintinė

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Prof. P. Gylys kandidatui S. Skverneliui: „Ar jūs gebėsite valdyti šalį, jei nevaldote net situacijos ministrų kabinete?“

Prof. P. Gylys kandidatui S. Skverneliui: „Ar jūs gebėsite valdyti šalį, jei nevaldote net situacijos ministrų kabinete?“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Europą ir tautas išgelbės tik nacionalistai!...

Suėsti visus padorius ir sąžinės turininčius politikus yra svarbiausias socdemų uždavinys. Gėda. Tokių žmonių, kaip...

Kiguolis tikrai ne durnius, o va tiedu "anoniminiai" dvynukai - ryškiai braunasi į tokių broliją....

oi kiek peripetijų ir būdų mokėti mažiau ir priversti dirbti daugiau. Tačiau tikiu, kad yra...

Kažkoks durnius tas kiguolis. "Argumentai" pritempti ir nepagrįsti....

Tiktai už Gitaną Nausėdą, korektišką, turintį aukšto lygio išsilavinimą, viską pasiekusį savo darbu ir valia!...

Du durneliai!...

Gal geriau tu fizike nelotum, lietuviai jau tiek nusivyle valdžia ir ypač konsevatoriais, o tu...

Mano mama būtent nuo manikiūro ir pradėjo, kad jai nebereikia, kad nebeis. Po to pradėjo...

Prokuratūra prieš Lietuvos piliečius....

Prokuratūros egoizmo ir užsakymo interesas. 🤣😂🤣😂...

  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?* - nuoroda: https://infa.lt/33075/es-parlamento-rinkimai-euroskepticizmo-saknys-ir-ka-su-tuo-daryti/