infa.lt

Apie kovos su korupcija metodus – Kambizo teismas

Apie kovos su korupcija metodus – Kambizo teismas

19 rugsėjo
01:01 2015

Kambizo teismas“ arba „Parsidavusio teisėjo odos dyrimas“ – Nyderlandų dailininko Gerardo Davido (Gerard David) paveikslas diptichas, baigtas tapyti 1498 metais. Paveikslas buvo nutapytas teismo posėdžių salei Briugės rotušėje ir buvo kaip priminimas apie tai, kad reikia teisti sąžiningai.

Parsidavusio teisėjo odos dyrimas

Gerardas Davidas (apie 1450-1460 m.), Kambizo teismas, 1494-1498 m., Municipalinė dailės galerija, Briugė

Paveikslo siužetas priskiriamas pamokamajam žanrui, kuris tuo metu buvo labai populiarus Nyderlandų dailėje.

Siužetas paremtas įvykiais, aprašomais Herodoto Istorijoje:

25. Taip tarė Darijus. Tada karalius Sardų satrapu paskyrė savo įbrolį Artaferną ir kartu su Histijėjumi išvyko į Susą. Ostaną gi jis paskyrė Pajūrio srities kariuomenės viršininku. To Ostano tėvas – Sisamnas, buvo vienas iš karališkų teisėjų. Už tai, kad Sisamnas, papirktas pinigais, paskelbė nesąžiningą nuosprendį, karalius Kambizas liepė nubausti jį ir nudirti jam odą. Odą karalius liepė išdirbti, pripjauti iš jos diržų ir aptraukti jais teisėjo krėslą, kuriame jis sėdėjo. Aptraukus krėslą, vietoje Sisamno, kurio oda aptraukė krėslą, teisėju Kambizas paskyrė jo sūnų, liepęs jam nepamiršti, kokiame krėsle jis sėdi per posėdžius.

– Herodotas, Istorija. 5 knyga, 25 skyrius.

***

teismas

Gerardas Davidas (apie 1459-1460 m.) Kambizo teismas, 1494-1498 m., kairioji dipticho dalis

Kairioji paveikslo dalis

Kairėje dipticho dalyje pavaizduotas nesąžiningo teisėjo Sisamno, pagauto imant kyšį, areštas. Karalius Kambizas vardina teisėjui jo nusikaltimus, lenkdamas rankos pirštus. Vienas kareivių laiko Sisamną už rankos. Už teisėjo krėslo stovi jo sūnus – jaunuolis Otanas, būsimasis teisėjas.

Nors vaizduojami antikiniai įvykiai, personažai apsirengę atitinkančiais dailininko laikmečio madą drabužiais, virš krėslo matosi data – „1498“, o veiksmas vyksta po Filipo Gražiojo ir jo žmonos Joanos Aragonietės herbais. Hercogo portretas prie pirmosios dalies buvo pridėtas 1494 metais, jam pradėjus valdyti. Kiti veikėjai taip pat yra dailininko amžininkų portretai. Tolimame plane matosi Briugės prekystalių eilės, kurios išliko iki šiol.

kyšis teisėjui

Tolimajame plane vaizduojamas prieangis, kuriame stovi žmogus, duodantis teisėjui kapšelį su pinigais.

***

diria odą

Gerardas Davidas (apie 1450-1460 m.) Kambizo teismas, 1494-1498 m., dešinioji dipticho dalis.

Dešinioji dalis

Dešinėje dipticho pusėje pavaizduota, kaip budelis gyvam teisėjui diria odą. Tolimame plane, galerijoje, teisėjo krėsle, aptrauktame nuo pasmerktojo nudirta oda, sėdi Otanas, Sisamno sūnus. Į kairę nuo naujojo teisėjo krėslo, virš durų kabo Flandrijos ir Briugės herbai.

***
Vakarų Europoje ši bausmė-kankinimas buvo naudojama išdavikams bausti, o taip pat ir ypač didelių finansinių pažeidimų atveju. Odą dirdavo ir nuo gyvų, ir nuo mirusių aukų.

Tiek grafikos, tiek ir tapybos darbų šia tema yra pakankamai. Išliko šimtai bausmių, kankinimų ir mirties bausmių paveikslų, juos kūrė specialiai, kad pamokytų gyventojus ir gąsdintų priešininkus.

Pamokomieji paveikslai:

skeletas

Odoardo Fialetti 1627 Title page to ‘De Humani coporis fabrica’ by Adriani Spigelii (Adriaan van de Spiegel ), with a skeleton at left and a flayed man at right. 1627 Engraving

 

kankinimų rinkinys

Kankinimų rinkinys, Ričardas Geivudas (Richard Gaywood), 1650-1670 m.

daugiau:

parengė: Darius Dimbelis

 

 

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 573

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. kabalistas    -  2015-09-19, 16:11

    Bankininkai dažnai giriasi: jei problemą įmanoma išpręsti finansiškai, tai jokia ne problema, nes žydai papirkinėjimais „įsiteisino“ pasaulinių pinigų emisijos monopolį.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...