infa.lt

Vabzdžiai žūva visame pasaulyje – mokslininkai įspėja apie katastrofą

Vabzdžiai žūva visame pasaulyje – mokslininkai įspėja apie katastrofą

14 vasario
11:22 2019

nuotr. aut: © Arvydas Daunys

Vabzdžių nykimas – pasaulinio masto fenomenas. „Jeigu jo nepavyks sustabdyti, pasekmės bus katastrofiškomis“, – praneša šveicarų leidinys Tages-Anzeiger su nuoroda į mokslo žurnalą Biological Conservation.

„Mokslininkai, vadovaujami australų ekologo Francisco Sanchez-Bayo iš Sidnėjaus universiteto, išanalizavo 73 tyrimus, kurių dauguma buvo skirti vabzdžių skaičiaus mažėjimui, rašo leidinio žurnalistė Tina Baier. – Apibendrinę visų tyrimų rezultatus mokslininkai priėjo išvados, jog grėsmė iškilusi visiems vabzdžių būriams: mažėja beveik pusės visų vabzdžių rūšių skaičius; trečdalis vabzdžių randasi ant išnykimo ribos.

Visa tai, akivaizdu, vyksta labai greitai: kaip rašo tyrimo autoriai, per metus vabzdžių biomasė sumažėja 2,5%. Jeigu taip vyks toliau, – po 100 metų vabzdžiai gali išnykti“.

Ypač veržliai, pasak mokslininkų, mažėja skaičius tokių vabzdžių kaip žvynasparniai (Lepidoptera) ar drugiai kitaip sakant, mėšlavabaliai ir plėviasparniai, prie kurių priskiriamos bitės, širšės, o taip pat skruzdėlės.

© Arvydas Daunys

Viename iš analizuotų tyrimų sakoma, jog per periodą nuo 2000 iki 2009 metų, drugelių skaičius Didžiosios Britanijos fermerių regionuose sumažėjo 58%. „Nerimą kelia tai, jog nyksta rūšys ir tų vabzdžių, kurie yra prisitaikę gyventi įvairiomis sąlygomis ir gali naudoti įvairius maisto šaltinius“, – rašo leidinys.

„Pagrindine globalaus vabzdžių nykimo priežastimi mokslininkai laiko vabzdžių gyvenamosios aplinkos nykimą, pirmiausia, ryšium su intensyviu žemės ūkio kultivavimu ir miestų bei kelių statybomis bei miškų iškirtimu.

Antra pagal svarbą priežastis slypi masiniame trąšų ir pesticidų naudojime, pavyzdžiui, neonikotinoidai daro poveikį visų vabzdžių nervų sistemoms, ir pasekoje žūsta ne tik vabzdžiai-kenkėjai.

Trečia, viso pasaulio vabzdžius įtakoja ir biologiniai faktoriai: atvykėliai parazitai, pavyzdžiui, Varroa genties erkės, kurios pažeidžia ir nužudo bites medanešes.

Klimato pasikeitimui autoriais skiria tik ketvirtą vietą. […] Temperatūrų augimas kenkia pirmiausia tropikų vabzdžiams, kurie dažnai ir be to gyvena savo organizmo galimybių pakraščiuose“, – informuoja Tages-Anzeiger.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


  • Taip, bus atšauktas (57%, 82 balsavo)
  • Ne, nemanau (35%, 51 balsavo)
  • Nežinau, neturiu nuomonės (8%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2020 21 gegužės @ 09:09
Pabaiga - 2020 21 birželio @ 09:09

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Vabzdžiai žūva visame pasaulyje – mokslininkai įspėja apie katastrofą* - nuoroda: https://infa.lt/29514/vabzdziai-zuva-visame-pasaulyje-mokslininkai-ispeja-apie-katastrofa/