infa.lt

Paradoksalus fizinio darbo profesijų efektas

Paradoksalus fizinio darbo profesijų efektas

06 vasario
10:27 2019

„Profesinis fizinis aktyvumas neatneš jums tokios pat naudos sveikatai, kaip fizinis aktyvumas laisvalaikio metu“, – rašo Le Monde žurnalistė Sandrine Cabut.

2010 metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) parengė „Globalias fizinio aktyvumo sveikatingumo rekomendacijas“ visoms amžiaus grupėms. Nuo britų epidemiologo Jeremy Morris veikalų laikų, 1940-ųjų pabaigoje aptikusio, jog fizinis aktyvumas yra vienas universaliausių vaistų, daugelis publikacijų patvirtino ir patikslino palankų fizinio aktyvumo (FA) poveikį širdies ir daugelio kitų organų darbui, pagrindinai tada, kai jis praktikuojamas laisvalaikiu, rašoma straipsnyje.

„O kaip su profesijomis, susijusiomis su fiziniu darbu, pavyzdžiui tokiose srityse, kaip statybos, žemės ūkis, pakrovimo-iškrovimo darbai ir pagyvenusių žmonių priežiūra?

Pasak paskutinių duomenų, profesinis fizinis aktyvumas (PFA) nesuteikia tokios pat naudos sveikatai, kaip judėjimo aktyvumas laisvalaikiu. Literatūros apžvalga (23 prospektiniai tyrimai) demonstruoja, jog skirtingai nuo rekreacinio FA, kuris saugo nuo miokardo infarkto, PFA siejamas su padidinta širdies nepakankamumo rizika, augančia priklausomai nuo jo intensyvumo (žurnalas Current Perinion in Cardiology, 2013)“, – pažymi straipsnio autorius.

Bėgikai

nuotr.: © infa.lt

„Vėlesnė 17 tyrimų duomenų analizė (193 tūkstančių jų dalyvių pagrindu) išryškino, jog vyrams, kurių darbas susijęs su padidintu FA, priešlaikinės mirties rizika 18% aukštesnė, lyginant su kitais vyrais, kurių profesijos susijusios su mažesniu fiziniu krūviu“, – praneša žurnalistė.

Pas moteris toks ryšys neišreikštas, pastebi Pieter Coenen (Amsterdamo Univesitetas, Nyderlandai) ir jo kolegos (žurnalas British Journal of Sports Medicine, 2018 metų gegužė)“.

„Savo redakciniame straipsnyje, publikuotame tame pat žurnale keletą mėnesių anksčiau, autoriai siūlo šešias hipotezes, paaiškinančias tokį fizinio aktyvumo paradoksą. Jei įsižiūrėtume atidžiau, pastebėtume, jog fizinės krovikų ar fermerių pastangos gerokai skiriasi nuo sportinių treniruočių, aktyvių kelionių ar dinamiško poilsio“, – patikslina leidinys.

„Pirmiausia, PFA turi pernelyg mažą intensyvumą ir/ar pernelyg ilgą trukmę, kad pagerintų širdies ir kvėpavimo sistemas. Idealiausios tam yra neilgai trunkančios intensyvios pastangos, nurodo redakcinio straipsnio autoriai. Toliau, skirtingai nuo rekreacinio FA, PFA sukelia ilgai trunkančius didesnio dažnio širdies susitraukimus, kas jau yra rizikos faktoriumi.

Trečia, susijusios su fiziniu krūviu ar statine kūno padėtimi profesijos, padidina arterinį spaudimą, kas taip pat kenksminga, kai jis išlieka aukštas ilgą laiką. Be to, fizinės pastangos darbo vietoje dažnai daromos blogai kontroliuojamoje aplinkoje, kai nėra pakankamai laiko organizmo atsistatymui“, – rašo Sandrine Cabut.

„Profesinės apkrovos labiau kenksmingos, kai neretai jos būna susijusios su nesveiko gyvenimo būdo rizika – nesubalansuotu maitinimusi, rūkymu, alkoholio vartojimu ir pan., – sako sporto kardiologas Francois Carré. – Žmogus, kurio profesija susijusi su fiziniu darbu, dažnai neturi motyvacijos fiziniam aktyvumui nedarbo metu, nes įsitikinęs, jog jis jau ir taip pakankamai tam atidavė pastangų darbo metu“.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Paradoksalus fizinio darbo profesijų efektas* - nuoroda: https://infa.lt/29184/paradoksalus-fizinio-darbo-profesiju-efektas/