• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Globalios rinkos kracho „paskutiniojo teismo laikrodis“ nustatytas viena minutė iki vidurnakčio

Globalios rinkos kracho „paskutiniojo teismo laikrodis“ nustatytas viena minutė iki vidurnakčio

22 rugpjūčio
01:01 2015

telegraph.co.uk

Tik laiko klausimas kol akcijų rinkas ištiks kolapsasKai prieš septynerius metus globalias rinkas užgriuvo finansinė bankų krizė, centriniai bankai veikė kaip „paskutinės instancijos“ skolininkai. Švaistūniški vartojimo kreditai buvo pervesti į valstybių balansus, ir plati pinigų emisija davė pasaulio ekonomikai laiko išsilaižyt žaizdoms.

Dabar tas laikas greitai artėja į pabaigą. Nuo Kinijos iki Brazilijos centriniai bankai praranda kontrolę, tuomet, kai globali pasaulio ekonomika randasi stagnacijos būsenoje. Dabar tik laiko klausimas, kada fondų rinkos grius nuo savo pačių užkeltų lūkesčių ir rekordinės savo aktyvų rinkos vertės.

FTSE 100 šiuo metu suvedė į nulį gautas per metus įplaukas, tačiau yra ir kiti požymiai to, jog situacija gali tapti kur kas blogesne.

1. Kinijos sulėtėjimas

Kinija nuo 2008 metų tapo pagrindine pasaulinės ekonomikos gelbėtoja. Beprecedentinio stimuliuojančio priemonių paketo paleidimas iššaukė investicinį infrastruktūros bumą. Nepasotinama žaliavinių prekių paklausa aprūpinant savo statybų bumą ištempė naftos- ir besivystančias resursų rinkas.

Dabar kinų ekonomika įvažiavo į plytų sieną. Oficialiais duomenimis, pirmą kartą per ketvirtį amžiaus ekonominis augimas nukrito žemiau 7% ribos. O tai reiškia, jog realūs skaičiai gali būti dar žemesni.

Kinija

Kinijos Liaudies bankas vykdo eilę priemonių silpnėjančios ekonomikos stimuliavimui. Paskolų rodikliai per pastaruosius 12 mėnesių nukrito nuo 6 iki 4,85 procento. Sprendimas devalvuoti savo valiutą tapo paskutine priemone, ir signalizuoja apie tai, jog didžiojo Kinijos augimo epocha greitai artėja prie savo baigiamosios fazės.

Eksporto rodikliai už liepą rodo 8,9 procentinį smukimą lyginant su tuo pačiu pereitų metų periodu. Analitikai tikėjosi, jog eksporto rodikliai smuks tik 0,3 procento, tad toks didelis kritimas visiems buvo netikėtas.

Kinijos būsto rinka taip pat randasi pavojingoje būsenoje. Būsto kainos staigiai nukrito po užtikrinto augimo dešimtmečių. Milijonams žmonių, kurie savo santaupas laikė investavę į nekilnojamą turtą, – tai sudėtingas laikmetis.

2. Žaliavų krizė

Kinijos sulėtėjimas bangomis pasklido po visas žaliavų rinkas. Globalus Bloomberg žaliavų indeksas, sekantis 22 žaliavinių prekių kainas, nukrito iki lygmens, paskutinį kartą matyto šio šimtmečio pradžioje.

Bloomberg

Naftos kainos yra pats skaidriausias pasaulinio augimo rodiklis, kadangi tai kuras, be kurio negali apsieiti beveik visos gamybos atšakos visame pasaulyje.

Brent markės naftos — pasaulinio naftos etalono, kaina vėl pradėjo kristi po trumpo augimo periodo truputį anksčiau šiais metais. Dabar ji yra truputį aukščiau daugiamečių minimumų ir kainuoja 50$ už barelį.

kuras

Geležies rūda yra svarbi žaliava, būtina patenkinti Kinijos plieno liejyklų poreikiams, ir pati savaime yra geras statybų bumo rodiklis.

Parodomoji geležies rūdos kaina nukrito iki 56$ už toną, sudarydama mažiau nei pusę nuo 2014-ųjų sausio, kai ji kainavo 140 dolerių už toną.

3. Resursų sektoriaus kreditų krizė

Milijardai dolerių buvo paimti globaliose kapitalo rinkose, kad finansuoti naujas naftos radimvietes ir jos žvalgybą, kas buvo naudinga tik esant prieš tai buvusioms aukštoms kainoms.

Smukus naftos ir metalų kainoms, daugelis šių projektų dabar nuostolingi. Kreditai, paimti šių projektų vystymui dabar nebeapsimoka, ir investuotojai gali taip ir nepamatyti savo dividendų.

Niekur tas nejuntama taip aštriai, kaip skalūnų naftos ir dujų gavybos sektoriuose JAV. Nukritusios naftos kainos sumažino finansų įplaukas amerikiečių naftos-dujų gręžiniams. Du stambiausi toksiškų obligacijų per pastaruosius penkerius metus emitentai – Chesapeake ir California Resources kapitalų rinkos panikos fone išgyvena savo obligacijų vertės kritimą.

Kadangi skolos ateityje pareikalaus papildomo restruktūrizavimo, tai egzistuoja greito šio užkrato paplitimo rizika.

4. Domino pradeda kristi (prisiminkime domino efektą)

Didžiosios pasaulio ekonomikos atramos dabar pradeda eižėti ir trūkinėti. Kinija lėtėja. O augančios rinkos, kurios vartojo tokias dideles mūsų produkcijos apimtis, apimtos valiutų nuvertėjimo. Žinomos BRIKS – Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika, kurioms Vakarai turėjo perduoti ekonominio augimo estafetę, šiandien apimtos aukštesnio ar žemesnio lygmens pasimetimo ir sutrikimo.

Centriniai bankai greitai praranda to, kas vyksta kontrolę. Kinijos fondų rinka jau griuvo, ir vyriausybei katastrofos pavyko išvengti tik išpirkus milijardus akcijų. Fondų rinkos Graikijoje sumaištyje, kol ekonomika veikia tuščiomis apsukomis, ir šalis randasi ant pašalinimo iš €uro-zonos ribos.

Šių metų pradžioje investuotojai pabėgo į „tykų uostą“ – šveicarų franką, tačiau, kadangi €u 1,1-trilijono valiutos susilpninimas devalvavo €urą, Šveicarijos centrinis bankas buvo priverstas atsisakyti savo ketverių metų franko susiejimo su €uru.

5. Kreditinės rinkos restruktūrizuojasi

Kadangi centriniuose bankuose pasibaigė stebuklingos kulkos, tai kreditų rinkos beviltiškai ieško rizikų pervertinimo galimybių. Londono tarpbankinių kreditų kursas (LIBOR), esantis rodikliu to, kiek britų bankai prisibijo skolinti lėšas vieni kitiems, pastaruosius 12 mėnesių nuosekliai auga. Dalis šio proceso yra sveikas grįžimas prie normalaus vertinimo, po šešerių metų ekstaordinarių monetarinių stimulų. Tačiau, stebint tai, kaip į pagrindines tarpbankinio kreditavimo perdavimo sistemas didėja spaudimas, pilnai gali būti, jog šešeri centrinių bankų finansavimo atramos metai privedė prie to, jog kreditinė sistema pasirodo nepajėgi savarankiškai susitvarkyti su situacija.

Londonas

Kreditiniai investuotojai dažnai kur kas geriau įvertina rizikas, nei optimistai investuotojai į akcijas, Jungtinėse Valstijose, nors S&P 500 (oranžinė linija) ir toliau auga, aukšto pajamingumo paskolų rinka jau ėmė staigiai kristi (balta linija).

6. Palūkanų normų šokai

Palūkanų normos Britanijoje ir JAV šešerių metų eigoje buvo palaikomos rekordinių minimumų lygmenyje. JAV, kaip laukiama, pradės judėjimą pirmosios, kai norma metų pabaigoje ims augti nuo šiandienių 0-0,25%. Greitai po to laukiamas procentinis augimas ir Britanijoje.

7. Bulių rinka – pati ilgiausia istorijoje

Britų fondų rinka yra vadinama bulių jau 77 mėnuo, prasidėjusi 2009-ųjų kovą. Tik dviem kitais atvejais rinka augo ilgiau. Vienu, prieš 1929-ųjų Didijį krachą, ir antruoju – prieš „dotcom“ burbulo sprogimą 2000 pradžioje.

8. Pervertinta Amerikos rinka

JAV, profesoriaus Robeto Šillerio (Robert Shiller) sukoreguotas akcijų kurso cikliškumas pajamų atžvilgiu – arba Šillerio CAPE – S&P 500 atveju yra 27,2 punktuose – 64 procentais aukščiau istorinio vidurkio 16,6. Šie rodikliai buvo aukščiau tik trimis atvejais per istoriją – 1929 m, 2000 m., ir 2007 metais.

 

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 293

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...