infa.lt

Toliau antraštės galima neskaityti

Toliau antraštės galima neskaityti

06 gruodžio
06:50 2022

Kokia plintančio paviršutiniško informacijos suvokimo reiškinio priežastis ir grėsmė?

Dėl didėjančio informacijos srauto internete vis daugiau žmonių neskaito naujienų, išskyrus antraštes, rašo „Kommersant”.

Turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas, kurio turtas siekia 180 mlrd. dolerių, neseniai pateko į šiuos spąstus, kai perskaitęs antraštę „Twitter” tinkle paskelbė „Fake news” apie neegzistuojančią CNN laidą. Mokslininkai visame pasaulyje jau bando išsiaiškinti šio reiškinio priežastis, bandydami suprasti, kas tai yra ir kaip su tuo kovoti.

„Linkime klestėti”

Praėjusią savaitę JAV kilo susidomėjimas dėl naujojo „Twitter” savininko Elono Musko reikalų. Kaip žinia, jis bendrovėje pradėjo audringas reformas, kurios sukėlė nevienareikšmišką naudotojų ir žiniasklaidos reakciją.

E. Muskas „Twitter” perpublikavo tokią CNN antraštę: „Elonas Muskas grasina žodžio laisvei „Twitter”, nes tiesiog leidžia žmonėms laisvai kalbėti”. Tačiau greitai paaiškėjo, kad ši antraštė buvo suklastota, o CNN naujienų laidos antraštė buvo tiesiog foto redagavimo programa pakeistas vaizdas.

CNN atstovai į Musko „Twitter” žinutę atsakė: „Mūsų tinkle dar niekada nebuvo tokios laidos ar tokios naujienų istorijos.” Ir sarkastiškai pridūrė: „Linkime klestėjimo!” Elonas Muskas atsakė savo įprastu stiliumi: „Lmaoooooooo”.

Elono Musko atvejis ir jo beprasmiškas melagingos antraštės perpublikavimas išryškina problemą, apie kurią mokslininkai kalba jau daugelį metų: žmonės vis dažniau skaito tik antraštę ir vis rečiau pačią naujieną.

Prieš kelerius metus atlikti tyrimai parodė, kad iš dešimties amerikiečių, skaitančių naujienas socialiniuose tinkluose, tik du perskaitė pačią naujieną paspaudę nuorodą, o kiti aštuoni perskaitė tik nuorodoje esančią antraštę. Anksčiau tyrėjai šį reiškinį tik dokumentavo, o dabar bando išsiaiškinti, kas jį sukelia, suprasti, ką jis reiškia žiniasklaidai ir skaitytojams, ir bando išspręsti problemą, jei ji apskritai egzistuoja.

Paviršutiniško informacijos suvokimo priežastimis įvardijami keli veiksniai. Vienas iš jų – psichologinis reiškinys, kurį mokslininkai pavadino „perdėto pasitikėjimo savimi skaitymu”.

Rugpjūčio pabaigoje Teksaso universiteto mokslininkai paskelbė tyrimą, kuriame pademonstravo, kad kai žmonės socialinėje žiniasklaidoje dalijasi informacija tam tikra tema, jie dažnai galvoja, kad apie ją žino, net jei perskaitė ne visą straipsnį, kurį nusprendė paskelbti, o tik antraštę.

Tyrimo metu 98 mokiniams buvo pateiktos nuorodos į straipsnius internete, kuriais jie turėjo pasidalyti arba papasakoti savo draugams. Straipsnių antraštės buvo tokios: „Kodėl popkornai kine tokie brangūs” ir „Raudonos mėsos vartojimas sukelia vėžį”.

Po kurio laiko mokinių buvo paprašyta savais žodžiais papasakoti tyrėjams apie naujienas. Paaiškėjo, kad tie, kurie su draugais dalijosi tik naujienų antraštėmis, turėjo subjektyviai žymiai geresnį supratimą apie turinį – jie manė, kad žino, apie ką naujiena, tačiau tai ne visada atitiko tikrovę.

Kita vertus, tie, kurie skaitė ne tik antraštę, turėjo daugiau objektyvių ir subjektyvių žinių apie straipsnio temą – jie manė, kad žino naujienas, ir iš tikrųjų žinojo.

Pažymėtina, kad daugelis žmonių, kurie skaitė naujienas šia tema, ėmė manyti, kad jau išmano šią temą apskritai, nors buvo perskaitę tik vieną straipsnį šia tema, ir pateko į per didelio pasitikėjimo savimi spąstus. Būtent į šiuos spąstus pakliuvo ir milijardierius Elonas Muskas.

„Reuters” Žurnalistikos tyrimų institutas anksčiau atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad tik 51% vartotojų, kurie „skaito” naujienas internete, patys perskaito straipsnius. 26% perskaitė dalį straipsnio, o 22% perskaitė tik antraštę arba kelias pirmąsias eilutes.

2014 m. amerikiečių žurnalistai iš Nacionalinio visuomeninio radijo (NPR) atliko eksperimentą socialiniame tinkle „Facebook”.

Jie paskelbė nuorodą į straipsnį su antrašte „Kodėl amerikiečiai nustojo skaityti?”. Po FB nuotrauka buvo toks užrašas: „Kas nutiko mūsų smegenims?”. Po nuoroda esančiuose komentaruose daugelis žmonių ėmė dalytis nuomonėmis, kodėl amerikiečiai nustojo skaityti ir kas nutiko jų smegenims.

Tačiau jei jie būtų pažvelgę toliau nei antraštė ir spustelėję nuorodą, būtų pamatę, kad ji veda į balandžio 1 d. NPR sveikinimą, kuriame rašoma „Mieli skaitytojai, sveikiname jus su balandžio 1 d. Mums jau seniai kilo įtarimas, kad daugelis komentuojančiųjų mūsų straipsnius – iš tikrųjų jų neskaito. Jei skaitote šį tekstą, prašome padėti patiktuką po įrašu, bet po juo nepateikite jokių komentarų. Norime sužinoti, kiek žmonių turi ką pasakyti apie šį straipsnį.”

Po ketverių metų NPR pakartojo pokštą – šį kartą „Twitter”. Straipsnio antraštė buvo tokia: „Amerikiečiai neskaito taip, kaip anksčiau. Tai kodėl Amerika nebeskaito?”. Šį kartą buvo daug žmonių, kurie turėjo ką pasakyti šiuo klausimu.

Tačiau buvo ir tokių, kurie vis tik nuėjo toliau už antraštės ir pamatė, kad tai tik balandžio 1-osios sveikinimas. „Gražus pokštas”, – rašė jie po NPR „Twitter” įrašu.

Akvariumo žuvytės smegenys

„The Conscious Vibe”, nagrinėdamas šį reiškinį, mini dar vieną priežastį, kodėl žmonės neskaito naujienų, o tik antraštes – tai psichologinis reiškinys „skaitytojo šališkumas”, kuris gresia rimtesniais tikrovės suvokimo sutrikimais. Jei žmogus pamato antraštę, kuri atitinka jo asmeninį ir emocinį temos suvokimą, jis neskaito paties straipsnio, kuriame vis dėlto gali būti argumentų tiek už, tiek prieš tai, kas parašyta antraštėje.

Ypač dažnai skaitytojų šališkumas pasireiškia skaitant istorijas, kurių antraštės yra emocingos arba pernelyg sensacingos, pavyzdžiui, „Egipto piramidžių paslaptis išspręsta” ir „Mokslininkai atskleidė grėsmingo Bermudų trikampio paslaptį”.

Tai reiškia, kad skaitytojas tiki, jog a) piramidžių paslaptis egzistuoja, nors tiksliai nėra aišku, kokia tai paslaptis ir apie kokią paslaptį kalbama pavadinime, ir b) kad šią paslaptį galima išspręsti.

Būtent dėl vyraujančio suvokimo šališkumo skaitant antraštę emociniu lygmeniu ir atsirado masinis clickbait reiškinys – šaukiančios antraštės prie straipsnių internete, kurios ne visai atitinka arba net neatitinka antraštėje žadėto atsakymo, dažnai nurodant, kad tai tik „mokslininkų spėjimas”.

Tyrėjai nurodo, kad skaitmeninio turinio gausa internete yra dar viena pernelyg paviršutiniško informacijos suvokimo priežastis, dėl kurios smarkiai sumažėja dėmesio išlaikymo trukmė.

„Microsoft” tyrimo duomenimis, vien nuo 2000 m. iki 2015 m. vidutinė žmonių dėmesio trukmė skaitant informaciją internete sumažėjo 30% – nuo 12 iki 8 sekundžių. Tai mažiau nei auksinės žuvelės akvariume, kuri gali sutelkti dėmesį į objektą net 9 sekundes.

Dėl sumažėjusios dėmesio koncentracijos ir nesugebėjimo susikaupti skaitant ir galvojant apie vis didėjantį informacijos kiekį internete, atsiranda dar vienas psichologinis reiškinys, žinomas kaip Dunningo-Krugerio efektas, aprašytas 1999 m.

Tai žmonių, turinčių mažai žinių apie tam tikrą problematiką, informacijos suvokimo iškraipymas. Turėdami nepakankamai žinių tam tikra tema, jie pradeda daryti klaidingas išvadas ir neretai šį požiūrį pritaiko ir susijusiose ar net visai kitose srityse, todėl klaidingai apibrėžia kompetencijos ribas ir pervertina savo gebėjimus.

Kitas Dunningo-Krugerio efekto aspektas yra tas, kad labai kompetentingi žmonės, priešingai, yra linkę nuvertinti savo gebėjimus ir nepasitikėti savo jėgomis, nes mano, kad kiti yra kompetentingesni.

Taigi mažiau kompetentingi žmonės paprastai geriau vertina savo gebėjimus nei kompetentingi žmonės (kurie taip pat linkę manyti, kad kiti jų gebėjimus vertina taip pat žemai kaip ir jie patys).

Pažymėtina, kad kai kurie filosofai apie šį reiškinį žinojo gerokai anksčiau nei buvo išrastas internetas. Apie tai gali liudyti, pavyzdžiui, tokie Lao Tzu posakiai: „Kas žino, tas nekalba, kas kalba, tas nežino” ir Sokratas: „Aš žinau, kad nieko nežinau, bet kiti ir to nežino”.

Informacijos greitis rausia man kapą

Tyrėjai spėja, kad būtent mažėjanti dėmesio koncentracija ir masinis Dunningo-Kruegerio efekto plitimas tarp interneto vartotojų, kurie kitaip nei jų amžininkai Sokratas ar Lao Tzu, turi daug daugiau gebėjimų ieškoti informacijos ir ją kokybiškai analizuoti, sukėlė masinį interneto klastočių reiškinį, su kuriuo daugelis šalių jau pradėjo kovoti tiek kompanijų, tiek nacionaliniu lygmeniu.

Kai kurie tyrėjai mano, kad dar vienas pavojus, susijęs su tuo, kad neskaitoma toliau nei antraštė, yra emocionalumo ir negatyvumo didėjimas žurnalistams pranešant naujienas.

Spalio mėnesį Naujosios Zelandijos mokslininkų grupė paskelbė daugelį metų trukusio JAV spaudos tyrimo rezultatus. 2000-2019 m. jie išanalizavo 23 milijonų įvairiausių politinių krypčių – nuo labiau dešiniųjų iki labiau kairiųjų antraščių 47 populiariose JAV žiniasklaidos priemonėse raidą.

Jie nustatė, kad „labai padaugėjo naujienų ir antraščių, kurių turinys yra labiau emociškai neigiamas, sukeliantis tokias emocijas kaip pyktis, nusivylimas ir liūdesys. Tokių naujienų antraščių, kaip „Brazilijos kalėjime per riaušes žuvo devyni žmonės”, yra gerokai daugiau nei tokių, kaip „Nauji lęšiai atkuria regėjimą ir leidžia pailsėti akims”.

Pasak tyrimo autorių, pateikdamos emocionalesnes ir negatyvesnes antraštes, žiniasklaidos priemonės stengiasi pritraukti daugiau dėmesio į savo svetaines – nes norint suprasti, kaip veikia naujasis objektyvas, reikia skaityti ne tik antraštę, bet ir tekstą, o antraštės apie riaušes ir mirtį gali „linksminti” skaitytoją bent jau visą dieną ir išlaikyti jį savo svetainėje.

Kita Naujosios Zelandijos tyrėjų išvada – dešiniosios, konservatyvios žiniasklaidos priemonės labiausiai piktnaudžiavo emocingomis ir neigiamomis antraštėmis. Tačiau nuo 2013 m. ši tendencija vis dažniau pastebima ir kairiosios pakraipos liberalioje žiniasklaidoje.

Tyrėjai pataria žiniasklaidai nesivaikyti tik paspaudimų ir saikingai naudoti emocinį medžiagos ir antraščių komponentą. Jie padarė išvadą, kad „jei jaučiate, kad dėl naujienų raciono vis labiau sergate depresija, nesate bepročiai – jūsų depresijos lygis paprasčiausiai priklauso nuo to, ką skaitote.”

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 96

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Tai naturali    -  2022-12-06, 08:41

    zmoniu reakcija i melagienas ir propaganda oficialiosiose MIP. Alternatyvius kanalus – skaito. Dar ir kaip!

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar jūs pasitikite rinkimais? T.y. tuo, kad jie vyksta sąžiningai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Prof. Rasa Čepaitienė:  „kada gi mes pakelsim baltąją kovos su vaikų seksualiniu išnaudojimu bangą?”

Prof. Rasa Čepaitienė: „kada gi mes pakelsim baltąją kovos su vaikų seksualiniu išnaudojimu bangą?”

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    EŽTT: knyga, kurioje aprašomos homoseksualų santuokos – tinkama vaikams. Autorė pergalės nesulaukė

EŽTT: knyga, kurioje aprašomos homoseksualų santuokos – tinkama vaikams. Autorė pergalės nesulaukė

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. O kas toliau?

Jolanta Blažytė. O kas toliau?

atsiliepimų 10 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Šlykštu girdėti, kaip ginamas kaltinamasis pedofilija, o nešnekama apie pagalbą aukoms

Ramūnas Karbauskis. Šlykštu girdėti, kaip ginamas kaltinamasis pedofilija, o nešnekama apie pagalbą aukoms

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Ar mes dar šio pasaulio žmonės, ar jau amžinos mirties sapne?..“

„Ar mes dar šio pasaulio žmonės, ar jau amžinos mirties sapne?..“

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. Naujasis Lietuvos pedofilijos  veidas

Valdas Vižinis. Naujasis Lietuvos pedofilijos veidas

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Prof. Ignas Vėgėlė: „Dar kartą apie Kriminalinę žvalgybą”

Prof. Ignas Vėgėlė: „Dar kartą apie Kriminalinę žvalgybą”

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Tomas Bartkus. Kai paskaitai produktų sudėtį, malda prieš valgį įgauna visai kitokią prasmę

Tomas Bartkus. Kai paskaitai produktų sudėtį, malda prieš valgį įgauna visai kitokią prasmę

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kodėl tiek daug „beprotiškų dešiniųjų sąmokslo teorijų” pasirodė esančios tiesa

Kodėl tiek daug „beprotiškų dešiniųjų sąmokslo teorijų” pasirodė esančios tiesa

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Ar kairieji sugebės suvokti, ką padarė?

Ar kairieji sugebės suvokti, ką padarė?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Dirbtinis intelektas prieš tikrąjį žmogiškumą

Dirbtinis intelektas prieš tikrąjį žmogiškumą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Partizaninis informacinis karas

Partizaninis informacinis karas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blazytė. Apie Aną Kareniną

Jolanta Blazytė. Apie Aną Kareniną

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Orwelynas: Čmilytė ir Šimonytė galės gauti žvalgybos duomenis apie politinius oponentus

Orwelynas: Čmilytė ir Šimonytė galės gauti žvalgybos duomenis apie politinius oponentus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

liaudiesmenas.livejournal.com P.S.ankstesnius postus galima pamatyti,apačioje paspaudus “Previous 10”...

Tai buvo numatyta įgyvendinti visame pasaulyje:     Kinijoje į viešą tupyklą patekti galima tik...

Yra pilna nepalyginamai patrauklesnių reklamų rusų kalba - lengvatikiams. 1000 Eurų - kitą dieną, po...

Dar vienas manipuliavimas žmonėmis...

"Patriote", tai tu dar tokio išsivystymo lygio, jog nesuvoki esmės? Tau vis dar DŪMAI galvytėje,...

"ix", taip idiotiškai apie šamanus negalvoja net paleckiuko abor tavimo iš visuomenės pašvinkusios liekanos......

ix

pasiskaitykit, ką tuo klausimu mano kai kurie pranašai, šamanai ar lamos......

Ten dangiškoji jeruzalė. O kaip manot kur šiaurės jeruzalė buvo ir tikriausiai atsiras?...

Juk valdzioje jau dabar visi apipjaustyti! Ir prisivoge jau daugiau,nei zydu bankai......

Ukraina - unikali valstybė, jos negalima lyginti su Afganistanu ar Afrika... Pasakė, - reiškia taip...

Nedelsiant, nes Putino barbarų ir teroristų armija ukrainiečius žudo kiekvieną dieną....