infa.lt

Paralyžiuota ES? Kodėl ES ir toliau delsia taikyti griežčiausias sankcijas Rusijai

Paralyžiuota ES? Kodėl ES ir toliau delsia taikyti griežčiausias sankcijas Rusijai

25 balandžio
10:10 2022

Josepas Borrellas

ES rengia šeštąjį sankcijų paketą, tačiau jame vėl nebus griežčiausios priemonės. ES Komisija jau prarado viltį greitai uždrausti Rusijos naftos ir dujų importą. V. Putinas gauna mažiausiai penkias papildomas savaites laiko karui finansuoti, rašo vokiečių Welt.

ES ir toliau nesiryžta panaudoti veiksmingiausio ekonominio ginklo prieš Rusiją – uždrausti importuoti Rusijos tiekiamą naftą ir dujas. Diskusijos dėl Europos embargo Rusijos energijos tiekimui nesibaigė: pavyzdžiui, antradienį po Velykų Prancūzijos finansų ir ekonomikos ministras Bruno Le Maire’as paragino įvesti naftos embargą.

Tačiau Europos Komisija, kuri šiuo metu rengia šeštąjį sankcijų paketą, nemato pakankamos ES valstybių narių paramos visiškam Rusijos naftos ir dujų embargui. Tai taip pat taikoma alternatyvioms sankcijoms, pavyzdžiui, baudžiamasis tarifas Rusijos tiekiamai naftai ir dujoms, sakė ES užsienio reikalų komisaras Josepas Borrellas interviu WELT ir kitoms Europos žiniasklaidos priemonėms.

„Naftos ir dujų importo draudimas arba baudžiamasis tarifas būtų svarbūs siekiant daryti spaudimą Putinui ir atvesti jį prie derybų stalo”, – sakė J. Borrellas. „Tačiau šiuo metu Europos Sąjungoje neturime vieningos pozicijos šiuo klausimu.” Pasak jo, šis klausimas vėl bus svarstomas kitame ES aukščiausiojo lygio susitikime ir iki tol diskusijos bus tęsiamos. Tačiau minėtas aukščiausiojo lygio susitikimas įvyks tik po penkių savaičių, gegužės 30-31 d. ES vyriausiasis diplomatas nesitiki, kad iki to laiko bus priimti kokie nors sprendimai.

Kai kurios ES šalys griežtai pasisako prieš importo draudimus. Vokietija ir Austrija, kurios didžiąją dalį gamtinių dujų gauna iš Rusijos, aiškiai pasisakė prieš naftos ir dujų tiekimo sustabdymą, kol nebus rasta pakankamai alternatyvių tiekimo šaltinių. Vokietijos, taip pat ir Austrijos vyriausybės mantra yra tokia: priklausomybė nuo Rusijos energijos tiekimo turi būti mažinama, tačiau taip, kad tai nepakenktų susijusioms ES valstybėms labiau nei Rusijai.

Borrellas nusivylęs valstybėmis narėmis

Vengrija kategoriškai atmetė galimybę uždrausti importą. Neseniai perrinktas ministras pirmininkas Viktoras Orbanas yra artimas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir tik pusiau pritarė kitoms ES sankcijoms Rusijai. Iškart po perrinkimo jis telefonu kalbėjosi su V. Putinu. Jis vetuos bet kokį energetinį embargą, neseniai pareiškė V. Orbanas; toks žingsnis „pražudytų Vengriją”.

Borrellui tai kelia nusivylimą. „Kai kurios valstybės narės labai aiškiai pasakė, kad nepritars Rusijos naftos ar dujų embargui ar baudžiamajam tarifui. Tai reiškia, kad šiuo metu ES dar nėra vieningos nuomonės dėl embargo ar muitų”, – sakė Ispanijos politikas. „Todėl galutinis pasiūlymas dėl naftos ir dujų embargo šiuo metu nėra svarstomas.” Užsienio politikos klausimus ES valstybės turi spręsti vieningai, todėl labai svarbu, kad sostinės sutartų dėl tolesnių veiksmų.

Iš esmės naftos embargas yra labiau tikėtinas nei draudimas importuoti dujas, nes ES valstybėms lengviau rasti alternatyvių tiekėjų. Daugelis gamintojų visame pasaulyje gali padidinti savo gamybą, bent jau vidutinės trukmės laikotarpiu. Be to, daug naftos į ES jau dabar atgabenama laivais, o dujos daugiausia tiekiamos vamzdynais. Dėl to infrastruktūra tampa lankstesnė.

Kaip greitai galima rasti naujų naftos tiekėjų, rodo Vokietijos pavyzdys: Federacinė Respublika trečdalį naftos gauna iš Rusijos, todėl ir šioje srityje yra labiau priklausoma nuo Rusijos nei dauguma kitų ES šalių. Nepaisant to, Vokietijos vyriausybė pareiškė, kad iki metų pabaigos nori atsisakyti rusiškos naftos. Jei bus užtikrintas tiekimas, ji galėtų sutikti su naftos embargu.

Kenkti Rusijai nekenkiant kitoms šalims

Ketvirtadienį JAV vyriausybė perspėjo dėl Europos naftos embargo. „Vidutinės trukmės laikotarpiu Europa akivaizdžiai turi sumažinti savo energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Tačiau turime būti atsargūs, kai kalbame apie visišką Europos embargą, tarkime, naftai”, – metiniame Tarptautinio valiutos fondo susitikime žurnalistams sakė JAV iždo sekretorė Janet Yellen.

Ji teigė, kad kalbama apie tai, kaip pakenkti Rusijai, tačiau ES naftos embargas „neabejotinai padidintų naftos kainas visame pasaulyje ir pakenktų Europai bei kitoms pasaulio dalims”. Pačios JAV jau įvedė visišką energetinį embargą Rusijai, tačiau Jungtinės Valstijos ir anksčiau beveik neimportavo naftos ir dujų iš Rusijos.

Po Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen vizito į Ukrainą, ES Komisija siekia sustabdyti Rusijos energijos eksportą į Europą. Jau šią savaitę L. von der Leyen nori pateikti valstybėms narėms pasiūlymą dėl šešto sankcijų paketo. Taip pat turėtų būti sprendžiamas naftos klausimas, tačiau ne iš karto visiškai uždraudžiant importą, o taikant kitas priemones.

Šiuo metu Briuselyje svarstomos kelios alternatyvos. Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi ne kartą siūlė kainų lubas kaip alternatyvą naftos ir dujų sankcijoms. Naftos pirkėjai ES šalyse būtų priversti už rusišką naftą mokėti mažiau, nei reikalauja Rusija.

Sudėtingiau susitarti dėl dujų embargo

Pagrindiniai ekonomistai taip pat pasisako už baudžiamuosius tarifus Rusijos naftai ir dujoms. Taip pat kalbama apie tai, kad Rusijai būtų pervesta tik dalis pinigų, skirtų naftos ir dujų tiekimui, o kita dalis būtų pervesta į depozitinę sąskaitą, kur būtų įšaldyta, kol Maskva užbaigs karą. Taip pat galima sankcionuoti tik tam tikrų rūšių alyvą, kurią ypač lengva pakeisti.

Dujų atveju susitarti dėl embargo iš esmės daug sunkiau, nes alternatyvių šaltinių kūrimas užtrunka ilgiau. Borrellas teigė, kad ES šalys siekia tapti nepriklausomos nuo rusiškų dujų. „Visa ES išgyvena krizę. Kiekvieną kartą, kai telefonu kalbuosi su šalies narės užsienio reikalų ministru ir klausiu, kur jis ar ji yra, jie man atsako, kad perka dujas. Jie yra Artimuosiuose Rytuose, Konge, Alžyre, kažkur pasaulyje ir perka dujas.”

ES vyriausiasis diplomatas tikisi, kad artimiausiomis dienomis apie naujus susitarimus su alternatyviais tiekėjais paskelbs daugiau valstybių narių. Praėjusios savaitės pabaigoje Nyderlandų vyriausybė paskelbė, kad iki metų pabaigos šalis taps nepriklausoma nuo rusiškų dujų ir naftos. Tačiau Nyderlandams tai padaryti lengviau nei, pavyzdžiui, Vokietijai: Nyderlanduose, kurie turi savo dujų atsargų, Rusijos tiekiamos dujos sudaro tik 15 proc. suvartojamų gamtinių dujų. Palyginimui, Vokietijoje šis rodiklis siekia 55 proc.

„Per kelias savaites ES jau smarkiai sumažino savo priklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių tiekimo, ir Putinas netrukus tai pastebės finansiškai”, – sakė J. Borrellas. „Jei norime apsieiti be rusiškų dujų, mums reikia pakankamai alternatyvių dujų tiekimo šaltinių. Kada nors tai įvyks, ir tada Rusija skaudžiai pajus pajamų iš naftos ir dujų praradimą.”

ES vyriausiasis diplomatas taip pat pripažįsta, kad ES šalys ir pati Sąjunga buvo pernelyg naivios Vladimiro Putino atžvilgiu. „Europa per vėlai suprato, koks pavojingas yra Putinas”, – sakė Borrellas. „Priklausomybę nuo rusiškos naftos ir dujų turėjome sumažinti daug anksčiau, ir mus galima pagrįstai kritikuoti, kad to nepadarėme.” Pasak jo, jau kai 2014 m. Putinas aneksavo Ukrainos Krymą, europiečiai turėjo reaguoti ir ieškoti kitų energijos tiekėjų.

Reikia pastebėti, kad ta alterntyva pinigine išraiška yra brangesnė alternatyva. Rusiškos dujos ir nafta buvo perkami todėl, kad jos pigesnės, nei kitur pasaulyje, daugeliu atveju dėl logistikos išlaidų.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 170

Žymos

Atsiliepimų 3

 1. VŽA    -  2022-04-25, 11:18

  ES ne iš paleistuvystės, o iš biednystės negali staigiai nutraukti dujų ir naftos tiekimą iš Rusijos. Logiška, norint nutraukti, tam reikia pasiruošti, kad nenukentėtų ES šalių ekonomika.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Eglė    -  2022-04-25, 11:53

  Vokietija rūpinasi savo gyventojais, ką ir turėtų daryti kiekviena išrinkta valdžia. Pirmoje eilėje savo žmonės turi būti apsaugoti nuo nepriteklių. Ir tik po to svarstomos galimos sankcijos.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. O kodel    -  2022-04-25, 14:24

  JAV ne tik nesumazino,bet dargi padidino pirkimus is Rusijos!?

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar jūs pasitikite rinkimais? T.y. tuo, kad jie vyksta sąžiningai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    „Ar mes dar šio pasaulio žmonės, ar jau amžinos mirties sapne?..“

„Ar mes dar šio pasaulio žmonės, ar jau amžinos mirties sapne?..“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. Naujasis Lietuvos pedofilijos veidas

Valdas Vižinis. Naujasis Lietuvos pedofilijos veidas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Prof. Ignas Vėgėlė: „Dar kartą apie Kriminalinę žvalgybą”

Prof. Ignas Vėgėlė: „Dar kartą apie Kriminalinę žvalgybą”

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Tomas Bartkus. Kai paskaitai produktų sudėtį, malda prieš valgį įgauna visai kitokią prasmę

Tomas Bartkus. Kai paskaitai produktų sudėtį, malda prieš valgį įgauna visai kitokią prasmę

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kodėl tiek daug „beprotiškų dešiniųjų sąmokslo teorijų” pasirodė esančios tiesa

Kodėl tiek daug „beprotiškų dešiniųjų sąmokslo teorijų” pasirodė esančios tiesa

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Ar kairieji sugebės suvokti, ką padarė?

Ar kairieji sugebės suvokti, ką padarė?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Dirbtinis intelektas prieš tikrąjį žmogiškumą

Dirbtinis intelektas prieš tikrąjį žmogiškumą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Partizaninis informacinis karas

Partizaninis informacinis karas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blazytė. Apie Aną Kareniną

Jolanta Blazytė. Apie Aną Kareniną

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Orwelynas: Čmilytė ir Šimonytė galės gauti žvalgybos duomenis apie politinius oponentus

Orwelynas: Čmilytė ir Šimonytė galės gauti žvalgybos duomenis apie politinius oponentus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Mes neturėjome nieko, tik savo rankas, protus ir širdis – ir atsilaikėme!

Mes neturėjome nieko, tik savo rankas, protus ir širdis – ir atsilaikėme!

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Objektyviai Dievo bausmė

Objektyviai Dievo bausmė

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Henris Kisindžeris jau nebemano, kad Ukrainai būtina išlaikyti neutralų statusą

Henris Kisindžeris jau nebemano, kad Ukrainai būtina išlaikyti neutralų statusą

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Ko jums nepasakys vyriausioji Lietuvos buhalterė ir Centrinio banko patarėjai

Ko jums nepasakys vyriausioji Lietuvos buhalterė ir Centrinio banko patarėjai

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą

Sakot "Garliavos šeima .. labai draugavo su konservatoriais". Įvardinkit kuris šeimos narys su kuriuo konservatoriumi?...

žmonija vis dar nežino, kas iš tikrųjų vyksta aplinkui. Jie gyvena savo gyvenimą nežinodami, kad...

Mielasis, tiki "parsidavusia vyriausybe ir jos papirktais meluojančiais medikais" daugybė būtent jaunų, labai labai edukuotų...

Hm

Infa komanda nustokite tyčiotis iš Ukrainos, gal jūs norėtumėt, kad Lietuva atsidurtų Ukrainos vietoje? Džiaukitės,...

Koronavirusas yra nebaisus, tai jau mušta korta. Visa aferos esmė yra testuose. Kai žmogus miršta...

Sakyčiau tam Chebrahujasosui...

Infa.lt komanda Ačiū jums už tai ką darote Tiktai pirmyn sustoti negalima...

jie ne rūpinasi dėl mirčių, bet trina delnas - mažėja populiacija, o susistiprinus dar labiau....