infa.lt

Nematomi šiuolaikinio gyvenimo filtrai atima iš mūsų galimybę rinktis

05 vasario
06:00 2017

Jūsų gyvenimas jau surašytas tiksliai, kaip natos – tačiau jūs net nenuspėjate, kas tai padarė. BBC Capital žurnalistas pasakoja, kaip kompiuterio algoritmai siaurina mūsų akiratį ir galiausiai atima iš mūsų galimybę rinktis.

Mes gyvename nematomų filtrų pasaulyje. Beveik visi puslapiai internete naudoja algoritmą, kuris analizuoja mūsų pomėgius ir parenka mums informaciją, pirkinius, muziką, knygas, filmus, draugus ir netgi gyvenimo palydovą. Ir meistriškai padeda mums rasti tai, ko ieškome.

Vienintelė sąlyga – viskas bus panašu į tai, ką jau mėgome anksčiau.

Ir štai kokia problemėlė. Dėl to, kad visas tas algoritmų spiečius yra skirtas reaguoti į jau susiklosčiusius mūsų interesus, mes netenkame galimybės atrasti kažką naujo, nepažįstamo ir skirtingo nuo to, ką matėme anksčiau.

Tai, beje, vyksta deklaruojant, jog naujos informacijos analizė – mokymosi ir intelektinio tobulėjimo laidas, visų inovacijų pagrindas.

Kitaip tariant, šiuolaikinių skaitmeninių technologijų dėka mes vis rečiau išeiname iš komforto zonos ir vis patogiau įsitaisome savo jaukiame pasaulėlyje.

Naujoms idėjoms, spontaniškiems poelgiams ir atradimams nelieka jokio šanso.

Ir įdomiausia, kad mums tai patinka.

Kodėl taip manau?

Mes būriais veržiamės į Amazon, pirkdami tai, ką pataria robotai. Skaitome naujienas, patvirtinančias mūsų požiūrį. Ir netgi atsiduodame pažinčių portalams, tikslingai ieškantiems mums į poras tokius pat žmones, kaip ir mes.

Taip išeina, jog mes gyvename savotiškuose iš algoritmų išaustuose tramdomuose marškiniuose, ir ne visiškai susigaudome, kas gi mūsų laukia.

Tačiau mes netenkame intelektinio potencialo ir dėl to nukenčia visuomenės vystymasis.

Imkime, pavyzdžiui, neseniai praėjusius JAV prezidento rinkimus. Šalis pasidalino į dvi stovyklas – ir daugelis mano, jog susiskaldymas pasidarė nepataisomai gilesnis dėl to, jog algoritmai, besistengdami įtikti savo vartotojui, stiprindavo natūralų žmonių polinkį patvirtinti savo nuomonę ir parinkdavo šaltinį pagal jų skonį.

Galiausiai užburtas ratas užsidarydavo ir rinkėjai tapdavo vienašalės informacijos įkaitais.

Dabar skirtingų Amerikos partijų šalininkai tartum gyvena paralelinėse visatose.

Ieškodami organizacijų ir ekspertų nuomonės tame pačiame rate, mes gauname nuodugniai perfiltruotą įvykių paveikslą, kuris stulbinančiai skiriasi nuo kitų žmonių paveikslo – turinčių kitą patirtį ir požiūrį į gyvenimą.

Siaurėjant perspektyvai kenčia verslas ir valdymo sistemos. Daugkartiniai tyrimai rodo, jog platus akiratis padeda ne tik didinti pasitikėjimą savo sėkme, tačiau ir priimti protingesnius sprendimus.

To galime pasimokyti iš „superbosų“ – įžymių vadovų, kurie savo kompanijas į sėkmę atvedė kūrybišku valdymu ir reikalų tvarkymu.

Mokslinis darbas, neseniai publikuotas leidinyje Strategic Management Journal, parodė, kad naujų galimybių išaiškinimui ir panaudojimui svarbūs ne tik dedukciniai, tačiau ir indukciniai procesai.

Dedukciniai procesai – tokie, kaip sprendimo paieška remiantis ankstesne patirtimi – vaidina svarbų vaidmenį, tačiau kartais neleidžia laiku pastebėti netikėtų pokyčių atskiroje srityje.

Jei deramą dėmesį skirtume procesams, besiremiantiems indukcija, kurių metu pokyčiai aplinkoje išaiškinami nepriklausomai nuo turimų žinių, atsirastų galimybė pasielgti kūrybiškai ir pralenkti konkurentą.

Komforto zona. Kokia komforto zona?

Laimei, mes galime kovoti su algoritmų viešpatavimu ir galiausiai ištrūkti iš to modelio ribų, kurį mums sukūrė kompiuteris.

Plėsti akiratį ir būti atviriems naujoms idėjoms profesiniame ir asmeniniame gyvenime nėra jau taip sudėtinga.

Jei esate vadovas, pradėkite nuo kadrų parinkimo. Pasirinkdami neįprastus kandidatus – žmones, kurie mąsto kitaip, nei jau nusistovėjusios komandos nariai – taip galite užsitikrinti naują požiūrį sprendžiant kompanijos problemas ir rasti inovacinių sprendimų.

Algoritmai skenuoja reziumė, ieškodami raktinių žodžių ir frazių, o jeigu imtume, ir skirtume laiko rankinei paieškai, ar bent jau pakeisti raktinius automatinės paieškos žodžius?

O dar geriau – savarankiškai visur ieškoti talentingų specialistų.

Ilgalaikė strategija taip pat gali pasižymėti kūrybingumu: jei esate vadovas, tegul pokyčiai tampa vienu svarbiausių jūsų orientyrų.

Vietoje to, kad organizaciją ar skyrių valdote pagal atitinkame schemą, sukurkite eilę bendrų principų ir pasiūlykite darbuotojams ieškoti naujų darbo metodų, atitinkančių tuos principus, netgi tuomet, jei tie metodai bus visiškai nepanašūs į ankstesnius.

Tai – taip pat „superbosų“ bruožas: pavyzdžiui, Džėjus Šajatas (Jay Shiat), legendinis reklaminės agentūros Chiat/Day įkūrėjas ir vadovas, skatino darbuotojus būti novatoriškais – netgi jei tai ir neduodavo norimo rezultato.

Svarbiausia, likite sąžiningi sau: mokėkite pripažinti, jog tapote įprastų įvykių įkaitu. Tuomet galėsite nuosekliai plėsti savo horizontą, kasdien pabandydami kažką naujo.

Užsisakykite neįprastą patiekalą. Pažiūrėkite ne „savo“ žanro filmą. Užsirašykite į klubą, kuriame dalinamasi perskaitytų knygų įspūdžiais.

Kitame vakarėlyje ar konferencijoje pabandykite pabendrauti su kuo nors maksimaliai nepanašiu į jus ir paprašykite jo parekomenduoti knygą, filmą ar patiekalą.

Yra ir tokių puslapių bei programėlių, padedančių plėsti akiratį. Pavyzdžiui, puslapyje Procon.org renkami skirtingų pusių argumentai įvairiais ginčytinais klausimais.

Taipogi tokia programėlė, kaip Earbits leidžia rasti įdomios muzikos, pasirenkant žanrus, o ne amžiams pasilikti plūduriuoti pelkėje to, kas jums garantuotai patinka.

Tam, kad ištrūktumėte iš užburto rato, greičiausiai prireiks pastangų.

Dirbtinis intelektas vystosi vis greičiau, algoritmai vis geriau nuspėja jūsų pageidavimus, todėl būti įvairiapusiu žmogumi darosi vis sunkiau…

Ar tik mūsų sugebėjimas nuolatos persitvarkyti ir atrasti kažką naujo netaps pagrindine privilegija, skiriančia mus nuo mašinų – ir versle, ir gyvenime apskritai?

Dėl šito verta pasistengti.

parengė: Darius Dimbelis

Gerbiami skaitytojai, jei manote, kad informacija, pateikta infa.lt svetainėje buvo jums kažkuo naudinga, jūs galite prisidėti paremdami ją Jums patogiu būdu

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 560

Žymos:

Atsiliepimų 2

  1. vadovu paieska ir atranka    -  2020-04-30, 19:31

    Tikrai, internetes filtruoja viska, nors karta i paieska ivesk koki zodi, tuojau visi socialiniai tinklai ir paieskos skiltys pradeda mirgeti butent panasiais atrinktais dalykais. Manau labai sunku taip rasti tinkama, kai nuolat yra brukama kazkas panasaus. Isivaizduoju jei bandytum atrasti save, o mestu nuolat ta pacia sriti, kuri jau nusibodo, nors joje esi, dar sunkiau butu pasirizti kardinaliai keisti iprocius ar veikla. Tas pats su darbuotoju paieska. Manau tokiems rimtiems sprendimams geriau naudotis nepriklausomu ekspertu pagalba, kurie patartu nesaliskai, be filtru

    Atsakyti į šį komentarą
  2. paslaugos    -  2021-07-27, 12:19

    Susiskaitė kaip labai įdomus rašinys. Tikrai daug tiesos tame. Manau labai naudinga dabar populiarėjančios bendradarbystės erdvės, padedančios plėsti pažinčių ratą, didinančios žinių bagažą. Labai patogu dirbti ne iš namų ir turėti su kuo pasikonsultuoti, be to, jauki ir tvarkinga aplinka didina darbo našumą.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Ar pritariate, kad opozicijos kandidatai mestų burtus, katras vienas iš jų liks prezidento rinkimuose?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

2030 m. paties seimo gali nebūti. Bus eurosojūzo vietinė taryba....

Blazyte, laiskas keisti straipsniu fotografijas, ta su raudona ir su violetine jau smarkiai nusidevejo, reiktu...

o kiek žmonių psichologine prievarta buvo verčiami skiepytis " išmes iš darbo", "negalėsi maisto nusipirkti...

žvygiui nėra vietos Lietuvoje...

Nu, bl, nesu matęs individo su tokiu durnu snukiu.Durnumas iš jo fontanu trykšta....

Tai pirma gal baikit išlaidauti .Ministerijų miestelio statyba,stadiono statyba ,kodėl neklausiat ar reikalinga šiuo metu...

Tai ką siūlote? Didinti investicijas kai visi šaukia bus karas.Gal pamiršote kaip bankai bankrutuoja.Taip ir...