infa.lt

Merkel košmaras: Vokietijos dešinieji nacionalistai jau lenkimo juostoje

Merkel košmaras: Vokietijos dešinieji nacionalistai jau lenkimo juostoje

04 rugsėjo
19:11 2016

dr.dk

Angela Merkel su rinkėjais

Nuotrauka: BERND WUSTNECK © Scanpix

Žemės rinkimuose savaitgalį dešinioji AfD partija gali surinkti daugiau balsų, nei Angelos Merkel CDU – kanclerei tai taps katastrofa.

Juodas Angelos Merkel limuzinas priartėja prie Stralsundo rotušės. Vairuotojas atidaro automobilio dureles, besišypsanti kanclerė išlipa iš mašinos – ir ją sutinka tikras koncertas – kurtinantis švilpimas. O keletas šimtų demonstrantų ima šaukti „Šalin Merkel!“ (Merkel muss weg!).

Uostamiestis Vokietijos šiaurės-rytų kampe, yra kanclerės rinkimų apygardoje, tai jos „žaidimų laukas“, ir čia ji visada būdavo nešiojama ant rankų. Iki vienos dienos 2016 metų vasarį. Aiškiai pasimetusi Angela Merkel skuba patekti į rotušę. Toliau nuo piliečių, į susitikimą su kuriais atvyko.

Vėliau šis epizodas pasirodys blogu ženklu Vokietijos kanclerei.

Išsišokėliai gali aplenkti

Sekmadienį, Vokietijoje, federalinėse Maklenburgo-Vakarų Pomeranijos žemėse, kur randasi ir Stralsundas, – rinkimai. Čia Angelos Merkel partija CDU – antroji pagal skaitlingumą. Jos krikščionių demokratai patenka į federalinių žemių vyriausybę jau daugelį metų. Tačiau sekmadienį jie gali patirti pralaimėjimą, žymiai nusileidę politinei išsišokėlei – nacional-konservatyviai, kritiškai žiūrinčiai į islamą ir imigrantus, partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).

Tai bus siaubingas pralaimėjimas, kuris gali atsiliepti ir už keleto šimtų kilometrų nuo čia, kanclerės štabo būstinėje Berlyne. Todėl, kad pirmą kartą Vokietijoje AfD aplenks didelę seną Merkel liaudies partiją CDU.

Toks CDU pralaimėjimas gali turėti didelę reikšmę ir parlamento rinkimams Vokietijoje, kurie vyks sekančiais metais, ir pačios Merkel ateičiai.

Naujausių visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, Angelos Merkel partija Maklenburge-Vakarų Pomeranijoje surinks apie 22% balsų. Bet AfD lipa ant kulnų, ji gali surinkti 21%. Tiesa, reikalas tame, kad institutai, užsiimantys analize, dažnai pateikia neteisingus duomenis apie AfD, ir partija, kaip taisyklė, rinkimų dieną pasiekia daugiau, nei buvo skelbiama apklausose.

Taip, kad, pilnai tikėtina, jog AfD aplenks CDU ir taps antrąja pagal dydį partija federalinėse žemėse. Kaip kurie analitikai net prognozuoja, jog AfD gali nugalėti ir socialdemokratus, SPD, ir tapti stambiausia partija. Tai tada taps sensacija naujai partijai – ir košmaru Angelai Merkel.

Pabėgėliai ir teroras

Nesvarbu tai ar AfD taps stambiausia, ar antrąja pagal dydį partija, – tai vis tiek reikš aiškų politinį signalą iš žemės rinkimų Maklenburgo-Vakarų Pomeranijos žemėse. Tai rodys, jog naujoji dešiniųjų partija juda pirmyn pilna eiga. Tai reikš, jog konservatyvios CDU valdančiosios Merkel partijos konkurentų sustabdyti nepavyks – net kaclerės „žaidimų lauke“. Ir tai gali žymiai sustiprinti pačios AfD ir jos rinkėjų motyvaciją.

AfD pergalė Maklenburge-Vakarų Pomeranijoje, nusiųs Merkel į kaltinamųjų suolą. Liudytojais taps jos bendražygiai iš jos pačios partijos ir partneriai iš vyriausybinės koalicijos CDU-SPD. Jie teis Merkel už nusikaltimą: už tai, kaip ji sprendė pabėgėlių krizę, ir pirmiausia, už tai, kaip prieš metus ji atvėrė Vokietijos sienas.

Tai krizė, kurios atgarsiai Vokietijoje girdimi visur, nors pabėgėlių ir imigrantų srautai sumažėjo. Du teroro aktai, įvykdyti vasarą pabėgėlių rankomis, pagimdė nuogąstavimus, kad kanclerė leido daugybei teroristų patekti į šalį.

Politinė situacija Vokietijoje dabar labai įtempta. Politika užsieniečių atžvilgiu ir vidaus saugumas tapo prioritetinėmis temomis – ir Maklenburgo-Vakarų Pomeranijos rinkimuose taip pat.

Ir iš tiesų, tai, kad federalinė žemė priėmė tik 3% visų atvykusių pabėgėlių ir imigrantų, didelio vaidmens nevaidina. Aiškiai juntama nervinė įtampa ir tai atsilieps rinkimuose.

Ar pasitrauks Merkel?

AfD remiasi politiniu kursu, kuriame politika pabėgėlių ir saugumo atžvilgiu yra griežtesnė, nei pas likusias partijas. Visiškai aišku, jog ji pritraukia naujus rinkėjus, atstovaujančius visą politinį spektrą ir visus socialinius sluoksnius. Ir atrodo jau ne tiek svarbu, kad AfD noriai bendradarbiaus su dešiniąja ekstremistine NPD partija, o ir savo eilėse turi partinių funkcionierių prisilaikančių ekstremistinių pozicijų politikoje.

AfD skrydis gali tapti nuosmukiu Angelai Merkel. Dabar partija atstovaujama pusėje Vokietijos žemių parlamentų. O jeigu dešiniosios-nacionalistinės jėgos pateks ir į Maklenburgo-Vakarų Pomeranijos parlamentą, o vėliau, rugsėjį ir Berlyne, – tai jos gali tapti Merkel košmaru.

Todėl, kad yra nemaži šansai, kad jos išvystys nemažą greitį, kad prasiveržtų ir į Bundestagą 2017-ųjų parlamento rinkimuose.

Kai kurie analitikai galvoja, jog Angela Merkel neteks išgyventi tokios jų pergalės kanclerio pareigose. Kad ji savo kandidatūrą atšauks dar iki to – arba savo pačios gera valia, arba todėl, kad ją nuvers įsiutę politiniai bendražygiai.

Gerbiami skaitytojai, jeigu pageidaujate, – jūs galite paremti infa.lt tinklapį SMS žinute.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 297

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar kainų augimo fone pradėjote mažiau ir/ar pigiau pirkti?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...