infa.lt

Robertas Šarknickas: „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais“

Robertas Šarknickas: „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais“

10 rugpjūčio
11:24 2022
18-oji I.Šimonytės vyriausybė

nuotr. montažo autorius nežinomas

Nekultūringas elektros rinkos valdančiųjų  liberalizavimas Seime paliko didelę dėmę dvejiems šimtams tūkstančių žmonių. Neaišku, koks likimas lauks klientų, esančių kitose elektros tiekėjų rankose. Rodos, teigiamų pokyčių elektros kainai ir visai rinkai turėjęs turėti mechanizmas, tačiau nevaldoma rinka netruko tęstis ilgai, kol sulaukėme pirmojo akibrokšto.

Penktadienį beveik 200 tūkst. klientų turintis nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė keičiantis visų jų sutartis – pasirinkusieji fiksuotas kainas perkeliami į kintamos kainos planą. Trumpiau tariant, 180 tūkst. Lietuvos gyventojų, t. y. net daugiau nei 15 proc. visų pasirinkusiųjų nepriklausomą elektros tiekimą, buvo įžūliai apgauti.

Po šios žinios vartotojams pagalbos ranką suskubo tiesti elektros tiekimo rinkos konkurentai, siūlydami palankias sąlygas. Nežinia, kiek tokie siūlymai paremti nuoširdumu, o kiek noru prisitraukti daugiau klientų, tačiau vartotojai, tikiuosi, nebus palikti likimo valiai.

Patirties elektros energijos tiekimo srityje neturinti „Perlas Energija“ visiems geriau iki šiol buvo žinoma kaip azartinių lošimų – lošimo bilietų – atstovė. Mano manymu, „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais. Dabar 180 tūkst. nukentėjusių klientų netenkintų ir pasitikėjimo bendrove neatkurtų net tokios pačios sumos – beveik dviejų šimtų tūkstančių eurų – laimėjimas.

Visgi, kas kaltas šioje situacijoje? Ar klientai, kurie neįvertino ir nepasidomėjo tiekėju? Ar pats tiekėjas, kuris neteisėtai ir vienašališkai, be vartotojų sutikimo staiga pakeitė elektros tiekimo sutartis? O gal liberalizavimo proceso visai nesuvaldanti Vyriausybė?

Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekano docento Ainiaus Lašo vertinimu, pateiktame Delfi.lt portale, „[v]isam šitam demonopolizavimui sąlygas kūrė Vyriausybė ir tai, kad į rinką atėjo žaidėjai, kurie iš esmės nieko bendro su energetika neturėjo, ir neturėjo net pakankamai resursų, lėšų ir patirties, kad suvaldytų bent minimalias rizikas <…>, čia jau yra Vyriausybės ir valdžios atsakomybė“.

Elektros rinkos liberalizavimo procesas vyko kontroliuojant šiai Vyriausybei ir tai, kad šio proceso ji nesuvaldė ir toliau nevaldo, sąlygoja būtent jos atsakomybę – ne mažiau nei paties tiekėjo „Perlas Energija“.

Šiuo metu lietuviai už elektrą ir taip moka 100 kartų brangiau nei toje pačioje biržoje esantys švedai, beveik trigubai brangiau nei lenkai ir dvigubai brangiau nei estai. Šalia viso to turime dar beveik 200 tūkst. nukentėjusiųjų vartotojų, sudariusių sutartis, o tai yra daugiau nei 15 proc. visų pasirinkusiųjų nepriklausomą elektros tiekimą.

Milžiniški skaičiai. Būtent šių Lietuvos gyventojų akyse atsakomybę privalo prisiimti tiek „Perlas Energija“, tiek Vyriausybė.

Mano vertinimu, „Perlas Energija“ šiuo atveju pažeidė ne tik teisines, bet ir visas įmanomas moralines taisykles Lietuvos gyventojų atžvilgiu. Po tokių įvykių nežinai, ar neliksi apgautas net ir tuomet, kai loterijoje „Perlas“ nusišypsos sėkmė.

Gal ir tuomet, kaip elektros tiekimo atveju, įmonei pasirodžius, kad jai taip neapsimoka, ji tiesiog atsisakys išmokėti laimėjimą arba jį vienašališkai sumažins? Po tokių akibrokštų „Perlas“ iš tiesų turi prarasti ne tik teisę (licenciją) tiekti elektros energiją, bet ir moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais.

Noriu tikėti, kad ne tik nukentėję gyventojai nenuleis rankų ir susivieniję imsis teisinių procesų dėl bendrovės „Perlas Energija“ veiksmų, tačiau situacijos pro pirštus paprastai nepraleis ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, kuri pasistengs gyventojams grąžinti pasitikėjimą elektros rinkos liberalizavimo sistema.

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 129

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. As jums garantuoju,    -  2022-08-10, 18:05

    kad vogti atejo savi! Ir nieko tam „Perlui“ nebus. O po kiek laiko – ta pati darys ir likusieji.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Dar vienas spektaklis savireklamai ir pinigų pritraukimui iš žioplių. Reikia parodyti, kad kažką veikia. Labai...

O jau kaip dėjo platų parašą, vietos ant staliuko vos užteko! Cirkas be pinigų....

Jei kas strategiškai dar mąsto tai rusams išsilaikyti Limane kai pasiūtos daugiau tūkstantinės pajėgos miškingose...

blogai gyvena be to FB? As - daug laisviau gyvenu be jo! Paskalu ir santazo...

neceseli,beisikisi,kai jau pra3,14sai ES energetika,pramone ir socialini gerbuvi!? Ir ne Rusijai,o savo seiminimkui JAV!!!...

klausiate del Erdogano,tai oficialiuose Turkijos saituose. Ten neredaguotas....

tas pacias rusiskas dujas,tik desimteriopa kaina. Taip pat,kaip dabar jas gauname per amerikonus....

kaip istobulejo visokie rotsildai! Reikedavo statyti konslagerius,krematoriumus,saudyti,nuodyti. Tam reikejo tukstantinio personalo. O dabar - tik...

problemas neblogai sprende Adolfas. Iki pat 1945uju....

kiek ubagu saskaitu liks jiems,kai tuos ubagus iscirskins!?...

zmones,tuos darbus dirbusius!? Ilonas asmeniskai,ar vel visi mes!?...