infa.lt

Agnė Širinskienė. Artėjantys savivaldos rinkimai, valdantiesiems priėmus įstatymo pataisas – rinkimų komitetams nieko gero nežada

Agnė Širinskienė. Artėjantys savivaldos rinkimai, valdantiesiems priėmus įstatymo pataisas – rinkimų komitetams nieko gero nežada

16 sausio
14:09 2022

Rinkimai už TS-LKD į vienus vartus

Seimo narė, Agnė Širinskienė, sausio 12 d. savo Facebook paskyroje pasidalino mintimis apie naująsias rinkimų įstatymo pataisas, kuo sekant, rinkimų komitetai dalyvaujantys savivaldos rinkimuose taps labai nepatrauklūs visuomenei ir sudėtingesni juos kuriant, nes prilyginami pagal pareigas mini-partijoms, o pagal teises partijų lygio nesieks bei negaus valstybės finansavimo:

Rinkimų kodeksas: valdančiųjų nusitiestas kelias į kitus rinkimus ir patogesnę finansinę padėtį apeinant juridinių asmenų finansavimo draudimą?

Skambiai pradėta rinkimų reforma baigėsi konservatorių ir liberalų atsitraukimu nuo esminių pokyčių rinkimų sistemoje, o naujai parengtuose ir vakar registruotuose teisės aktuose liko tik siauri valdančiųjų merkantiliniai interesai, kaip susilpninti nepageidaujamus konkurentus ar įsiteisinti atskirus MG Baltic bylos epizodus.

Daugiau nieko naujo. Tą galima konstatuoti vartant šią savaitę registruotą naująjį Rinkimų kodeksą ir jį lydinčius teisės aktus.

Kaip ir buvo galima tikėtis, rengiant Rinkimų kodeksą rinkimų komitetams buvo atkeršyta už ne viename mieste konservatorių pralaimėtus savivaldybių tarybų ar merų rinkimus.

Rinkimų komitetų veiklos organizavimas paverstas ypač nepatraukliu: bus privalu registruoti nuolat veikiantį juridinį asmenį, komitetų pareigos susilygina su partijų pareigomis, nors jų teisės dalyvauti rinkimuose ir toliau išlieka apribotos: ir toliau rinkimų komitetai galės dalyvauti tik vietos savivaldos bei Europos Parlamento rinkimuose, negaus jokių valstybės dotacijų, sumažintos jų teisės pasirinkti pavadinimą.

Iš esmės, rinkimų komitetai paversti miniatiūrinėmis partijomis, tik su mažiau teisių, nei turi politinės partijos.

Toks skirtumas ir rinkimų komitetų diskriminacija formaliai motyvuotas tuo, kad taip stiprinama partinė sistema, o realiai padaryta viskas, kad kuo mažiau žmonių rinktųsi komitetus ir kuo sunkiau jiems būtų dalyvauti politinėje kovoje.

Taigi, artimiausiems rinkimams jau pasiruošta, konkurentai jei ne eliminuoti iš 2023 m. savivaldos rinkimų, tai bent jau gerokai suvaržyti ir bus mažiau konkurencingi.

Kitas pokytis. Nors partijoms palikta senoji finansavimo tvarka, pagal kurią ir toliau draudžiamas juridinių asmenų finansavimas, partijos galės steigti analitinius centrus (pvz. institutus), kurie galės būti finansuojami užsienyje įsisteigusių juridinių asmenų – politinių fondų, dalies kurių pajamų (ar jos negaunamos iš juridinio asmens) nebus įmanoma patikrinti.

Jei partijų šeimoms Europos Sąjungoje priklausantys politiniai fondai tėra tik jokiais teisiniais argumentais nepagrįsta juridinių asmenų finansavimo išimtis, NATO narėse įsteigtų fondų lėšų naudojimas Lietuvos partijoms finansuoti kelia daugiau klausimų.

Antai, Turkija. Kas trukdytų Rusijai Turkijoje įsteigti „politinį“ fondą arba remti jau įsteigtą ir pastarojo lėšomis finansuoti kokią vieną ar kitą partiją Lietuvoje? Arba į MG Baltic panašiam koncernui mokėti įmokas į Turkijoje esantį fondą, pastarajam darant bankinius pavedimus Lietuvoje įsteigtos partijos labui?

Sukontroliuoti tai, kas ne ES šalyse narėse, iš esmės neįmanoma. Klausimas, ar kilus problemoms, gautume teisinę pagalbą tose valstybėse, nes vargiai ar teisinės pagalbos sutartys, sudarytos iki Rinkimų kodekso atsiradimo, tokius naujus klausimus apimtų.

Žinoma, kaip ir viskas pas konservatorius, taip ir partijų institutų steigimas suvyniotas į gražų popierėlį. Neva, partijoms reikia analitinių centrų, kompetencijų. Tačiau, kas trukdo ir dabar plėsti analitines galimybes? Ekspertus, analitikus ir ko tik reikia politinei veiklai vystyti partijos gali ir dabar samdyti.

Rinkimų metu – netgi supaprastinta tvarka. Deja, reta kuri nors tai daro. Tad akivaizdu, kad institutų kūrimas – tik pretekstas juridinių asmenų finansavimo draudimui apeiti.

Be to, toks finansavimas, ateinantis iš šalies, iškraipys partijų galimybes: pinigus iš užsienio fondų daugiau bus linkusios gauti europinių partijų šeimoms priklausančios partijos. Kitiems su papildomu finansavimu bus labai sudėtinga.

MG Baltic šiame kontekste paminėjau ne veltui. Iš esmės įteisinama tai, kas, sprendžiant iš viešosios erdvės, figūruoja bylos dalyje, susijusioje su liberalų sąjūdžiu – Š. Gustainio politikos institutas.

Kaip tai paveiks ir ar nepaveiks bylos eigos – matysime teisme. Turiu tik vieną pastebėjimą – baudžiamąją atsakomybę švelninantys ar naikinantys dalykai galioja atgaline data.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 172

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Davė laisvę nevispročiams reikštis tegul dabar ir kenčia. Klimakso aktyvistai yra visiški atsilupeliai. :D...

Tokio brudo visur pilna. Kai Lietuvoje susibūrė paleckiukinių šaika "Geros kaimynystės su teroristine Rusija ir...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...