• Naujienos
 • Parama
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Prezidentas sveikina Konstitucijos dienos proga: pagrindinį valstybės įstatymą turime puoselėti kasdien

Prezidentas sveikina Konstitucijos dienos proga: pagrindinį valstybės įstatymą turime puoselėti kasdien

25 spalio
13:55 2021

Gitanas Nausęėda. Gedulo ir vilties dienos kalba

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį dalyvavo renginiuose, skirtuose 29-ųjų Konstitucijos metinių progai paminėti. Vienas jų – Prezidentūroje surengta jau tradicija tampanti diskusija aktualiausiais Lietuvos konstitucinės teisės klausimais.

Diskusijoje „Lietuvos Respublikos Konstitucija ir žmogaus teisės“ Prezidentas kartu su teisės mokslininkais ir praktikais aptarė žmogaus teisių įtvirtinimą Lietuvos teisės sistemoje ir žmogaus teisių apsaugos iššūkius. Ekspertai dalijosi idėjomis, kaip užtikrinti žmogaus teisių apsaugą pastarojo meto iššūkių kontekste.

„Mūsų Konstitucija įtvirtina aukščiausius tarptautinius žmogaus teisių standartus. Nei Konstitucijoje, nei kitame teisės akte nėra išsamaus ir baigtinio žmogaus teisių ir laisvių sąrašo. Tai mums – ir kasdieninis iššūkis, ir galimybė plėtoti žmogaus teisių sampratą ir turinį, kad jie atitiktų šiuolaikinės visuomenės poreikius“, – sakė Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, ilgainiui tam tikros Konstitucijos teksto korekcijos – neišvengiamos, jos užtikrina ne tik teisės sistemos, bet ir visos valstybės augimą.

Valstybės vadovas pabrėžė, kad Lietuvos sėkmė, užtikrinant žmogaus teises, didele dalimi priklausys nuo to, kaip įgyvendinsime pagrindinį šalies įstatymą.

Anot Prezidento, žmogaus teisės negali pažeisti kito teisių, kaip ir visuomeninių vertybių, kurių pagrindu gyvuoja politinė tauta, – viešasis interesas turi būti nuolat derinamas su žmogaus interesais. Pasak šalies vadovo, ieškant pusiausvyros, ypač didelė atsakomybė tenka politikams, teisininkams.

Prezidentas pirmadienį taip pat skaitys sveikinimo kalbą Konstitucinio Teismo rengiamoje Konstitucijos dienos minėjimo šventėje.

„Ne tik iškilmingomis progomis, bet ir kasdieniame gyvenime turime prisiminti – laisvė turi būti nuolat puoselėjama ir ginama. Aktyvi Konstitucinio Teismo veikla užtikrina, kad konstitucinė teisė būtų plėtojama ir užimtų išskirtinę vietą Lietuvos teisės sistemoje“, – sveikinime teisėjams teigė šalies vadovas.

Sveikinimo kalba:

Gerbiami diskusijos dalyviai,

sveikinu Jus visus su Konstitucijos diena! Jau tampa gražia tradicija spalio 25 dieną Prezidentūroje paminėti diskusija aktualiausiais Lietuvos konstitucinės teisės klausimais.

Šis susitikimas skirtas mūsų Konstitucijos ir žmogaus teisių santykiui. Simboliška, kad išvakarėse Lietuva sulaukė svarbaus tarptautinio pripažinimo – tapo Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos nare. Tai ne tik didelė garbė, bet ir rimtas įpareigojimas.

Lietuvos sėkmė užtikrinant žmogaus teises didele dalimi priklausys nuo to, kaip įgyvendinsime pagrindinį šalies įstatymą. Mūsų Konstitucija įtvirtina aukščiausius tarptautinius žmogaus teisių standartus.

Vis dėlto Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad nei Konstitucijoje, nei kitame teisės akte nėra išsamaus ir baigtinio žmogaus teisių ir laisvių sąrašo. Todėl turime ir kasdienį iššūkį, ir galimybę plėtoti žmogaus teisių sampratą bei turinį, kad jie atitiktų šiuolaikinės visuomenės realijas.

Prigimtinis žmogaus teisių pobūdis pirmiausia reiškia tai, kad jos yra neatskiriamos nuo individo – nesusietos nei su konkrečia teritorija, nei su tauta.

Prigimtines teises žmogus turi nepriklausomai nuo to, ar jos įtvirtintos valstybės teisės aktuose, ar ne. Žmogaus teisių nereikia užsitarnauti – jas turi ir geriausieji, ir blogiausieji žmonės. Būtina saugoti kiekvieno asmens žmogiškąjį orumą.

Šitaip suprantamų žmogaus teisių negali paminti joks teisės aktas. Prigimtinio žmogaus teisių ir laisvių pobūdžio, kaip ir demokratinės santvarkos ar valstybės nepriklausomybės, negali paneigti ar panaikinti net Konstitucijos pataisos.

Kita vertus, individualios žmogaus teisės nėra absoliučios. Individas gyvena visuomenėje ir sąveikauja su kitais žmonėmis. Todėl vieno žmogaus teisės negali pažeisti kito žmogaus teisių, kaip ir visuomeninių vertybių, kurių pagrindu gyvuoja politinė tauta.

Tai reiškia, kad viešasis interesas turi būti nuolat derinamas su individų interesais. Ieškoti šios pusiausvyros reikia visiems, o ypač didelė atsakomybė tenka politikams ir teisininkams.

Koronaviruso pandemija parodė, kad tai gali būti sudėtinga užduotis. Beveik visos pasaulio valstybės, siekdamos riboti pavojingos infekcijos plitimą, pastaraisiais metais ėmėsi piliečių teisių ir laisvių apribojimų. Taip pat ir Lietuvos visuomenėje didelių įtampų kėlė, ir tebekelia, įvairių epidemiologinės kontrolės priemonių taikymas.

Susidūrus su didele nauja grėsme, itin svarbu užtikrinti, kad žmogaus teisių ir laisvių suvaržymai būtų jai proporcingi, pagrįsti ir teisėti. Nuo to, kaip mums Lietuvoje seksis palaikyti visuomenės ir valdžios savitarpio pasitikėjimą, artimiausioje ateityje gali priklausyti ir efektyvi žmogaus teisių apsauga.

Kitas nemalonus iššūkis, su kuriuo susiduriame pastaruoju metu, – Baltarusijos surengta hibridinė ataka. Dirbtinai sukūręs ir per savo sienas nukreipęs nelegalios migracijos srautus, kaimyninis režimas didina spaudimą ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai.

Ir šiuo atveju susiduriame su būtinybe derinti konstitucines vertybes. Situacijoje, kai valstybė nėra pasirengusi priimti daugiau prieglobsčio prašytojų, ir pačioje visuomenėje randasi įtampos židinių, pirmas ir neišvengiamas žingsnis yra stiprinti sienų apsaugą.

Tačiau Lietuva taip pat išlaiko prievolę vengti neproporcingo jėgos panaudojimo ar kitų veiksmų, kurie galėtų kirstis su prisiimtais valstybės įsipareigojimais ginti žmogaus teises.

Gerbiamieji,

dabartiniame Lietuvos valstybės santykyje su savo piliečiais matome ir daugiau įtampos šaltinių. Tam tikrų socialinių grupių apsauga vis dar lieka tik deklaratyvi. Be to, iki šiol neįgyvendinta prievolė Seimui priimti naują konstitucinį Referendumo įstatymą, kuris nustatytų teisinius pagrindus piliečiams aktyviau dalyvauti valstybės valdyme.

Įtampos visuomenėje žymi darbus, kuriuos reikia padaryti. Gyvesnės diskusijos žmogaus teisių klausimais visus jų dalyvius skatina pasitempti ir geriau apgalvoti savo pozicijas.

Ko norėtųsi, ir ką norėčiau nuoširdžiai palinkėti mums visiems, – kad diskusijos žmogaus teisių srityje būtų konstruktyvios ir orientuotos į sprendimų paieškas.

Tikiu, kad šios dienos susitikimas taip pat prisidės prie mums reikalingų sprendimų, atitinkančių Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatyto teisinio reguliavimo dvasią. Linkiu Jums visiems vaisingų ir prasmingų diskusijų!

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Infa.lt
Paremkite infa.lt  
žiūrėjo 559

Žymos

Atsiliepimų 6

 1. Jons Gedvilas    -  2021-10-25, 14:19

  Mano kaip Lietuvos piliečio Konstitucinė teisė pažeista. Prezidentas negina Konstitucijos.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Vygandas    -  2021-10-25, 16:21

   Konstitucija nešoka pagal kiekvieno sutvėrimo dūdelę, tad tenka mažumai demokratiškai prisitaikyti prie daugumos…

   Atsakyti į šį komentarą
 2. Hm    -  2021-10-25, 14:28

  Ta proga teismas Palangos kopose įteisino „dušine“ ir priteisė atlyginti sąvininkams moralinę žalą. Viena Konstitucija galioja žemiausiai kastai, o nusipelnusiems gyventi geriau gerovės valstybėje be konstitucijos dar geriau gyvenasi

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Vygandas    -  2021-10-25, 16:15

  Marijos žemėje ir Konstitucija turi neprasilenkti su Dievo žodžiu Biblijoje. Juk Dievas per Mozę vyrams įsakė: „Nesigulsi su vyriškiu tarsi su moterimi, tai pasibjaurėtina“ (Kun 18,22). Kitoje vietoje Dievas tokius kaltina bjauriu iškrypimu, kraujo kalte, kas reiškia mirties bausmę (Kun 20,13). Tad norint Lietuvoje priimti partnerystės įstatymą ar net Stambulo konvenciją, pirmiausiai reikia perrašyti Bibliją…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Regina    -  2021-10-25, 19:10

  o žmogaus teises nuo kaprizų skiriate? Ar norėti taip, kad net užsimerkti prieš nusikaltimą irgi yra „žmogaus teisė“?

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Raimundas    -  2021-10-26, 09:44

  Mano amžiną atilsį babytė sakydavo: „prisiminė numirėlis perst“

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Seimas prašosi atlyginimų didinimo - ar reikėtų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Arkivyskupas Carlo Maria Vigano: „Tie, kurie priešinsis NWO, sulauks Dievo pagalbos ir apsaugos“

Arkivyskupas Carlo Maria Vigano: „Tie, kurie priešinsis NWO, sulauks Dievo pagalbos ir apsaugos“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Andrius Martinkus. Ar „prorusiškas“ patriotizmas yra blogesnis už „proamerikietišką“ patriotizmą?

Andrius Martinkus. Ar „prorusiškas“ patriotizmas yra blogesnis už „proamerikietišką“ patriotizmą?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    LŠS nario, valstybės tarnautojo, Irmanto Ostrausko, persekiojamo už kritiką – pareiškimas

LŠS nario, valstybės tarnautojo, Irmanto Ostrausko, persekiojamo už kritiką – pareiškimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pietų Afrikai sustabdžius vakcinų tiekimo traukinį – staiga atsirado Omicron atmaina. Sutapimas?

Pietų Afrikai sustabdžius vakcinų tiekimo traukinį – staiga atsirado Omicron atmaina. Sutapimas?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Kodėl Gabrielius Landsbergis ir Žygimantas Pavilionis kariauja su Kinija?

Ramūnas Karbauskis. Kodėl Gabrielius Landsbergis ir Žygimantas Pavilionis kariauja su Kinija?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. APIE (NE)LAISVĘ

Jolanta Blažytė. APIE (NE)LAISVĘ

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš nemokėsiu naujo automobilių taršos mokesčio (Video)

Aš nemokėsiu naujo automobilių taršos mokesčio (Video)

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Interviu su Seimo nariu Mindaugu Puidoku: Kas yra šūkio „Stipri Šeima – Stipri Valstybė“ autorius ?

Interviu su Seimo nariu Mindaugu Puidoku: Kas yra šūkio „Stipri Šeima – Stipri Valstybė“ autorius ?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Ups, o kas pasakys ačiū?

Jolanta Blažytė. Ups, o kas pasakys ačiū?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Nekrofiliška Lietuvos režimo užsienio politika

Nekrofiliška Lietuvos režimo užsienio politika

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Kreipiuosi į visus, kurie patys ar jų artimieji nukentėjo, galimai, nuo sveikatos sistemos

Arvydas Daunys. Kreipiuosi į visus, kurie patys ar jų artimieji nukentėjo, galimai, nuo sveikatos sistemos

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Linas Bitvinskas: kam reikalingi migrantai?

Linas Bitvinskas: kam reikalingi migrantai?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Su savo karavanu

Su savo karavanu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Tu žiūrėk man, kaip mokslas greitai kuria sintetines formas. Bet jokiu būdu mokslas negalėjo paleisti...

Lu

Čia galite palikti savo patirtį kitiems apmąstyt: 1000covidstories.com/ facebook.com/groups/covid.vakcinu.mirtys...

žiauru kur einam...

Ar ji pati besusigaudo ką šneka ???...

Hm

Teisybės dėlei reikėtų paminėti, jog krikščionybė gerokai jaunesnė už Kalėdų šventę. Net sunku pasakyti kiek,...

Blt skaitau ir savom akim netikiu. Cia gal bajeris koks? Cia gal kita blt planeta?...

Čia naujas bajeris?...

Ką ten ruošt, turint Afganistano patirtį :)...

Tikra demokratijos motina....

Šokis ant Koctitucijos kaulų...

Kaži ar tie "mokslininkai" perskaitė vakcinų informacinius lapus, nes ten aiškiai parašyta - jokių kokteilių....