• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Kodėl Stambulo konvencija, t.y. jos ratifikavimo klausimas atidedamas iki rudens?

Kodėl Stambulo konvencija, t.y. jos ratifikavimo klausimas atidedamas iki rudens?

04 kovo
09:46 2021

Arvydas Daunys

Arvydas Daunys

Trumpa priešistorė – konvenciją „Dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos“ Europos Taryba pasirašė 2011 metais buvusioje Turkijos sostinėje – Stambule (anksčiau vadinto Konstantinopoliu, užimtu Osmanų imperijos). Iš to ir kilo sutrumpintas šios konvencijos pavadinimas.

Lietuvoje Stambulo konvenciją 2013 metais pasirašė jos buvęs URM ministras, Linas Linkevičius dar vadinamas amžinuoju komjaunuoliu. Stambulo konvenciją kelis kartus ratifikavimui LR Seimui teikė ir buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kol, galiausiai apie jos ratifikavimą prakalbo naujai suformuota valdančioji dauguma, kurios smogiamąjį antgalį šiuo klausimu sudaro dvi ultra liberalios partijos, siekiančios pertvarkyti Lietuvos visuomenės sanklodą pagal sau priimtiną paveikslą. Už jas abi bendrai Lietuvoje balsavo apie 180 tūkstančių žmonių.

Tačiau savo viziją jos nori primesti likusiems 2 700 000 žmonių. Prie to aktyviai prisideda save vadinanti konservatoriais žymiausio Lietuvos anūko paveldėta partija, kuri šiais metais vieningai nebalsavo, kad Anūkas vienbalsiai būtų išrinktas partijos pirmininku, tuo tarpu, kai visi kiti kandidatai (išskyrus anūką) atšaukė savo kandidatūras partijos vidiniuose rinkimuose.  Tą labai džiaugsmingai palaikė ir partijos veteranė, šiuo metu €uro-parlamentarė, Rasa Juknevičienė, pareiškusi, jog tai liudija apie tikrąją demokratiją šiuo sudėtingu valstybei metu.

Grįžtant prie konvencijos – šios „konservatorių“ partijos narys , tuo pačiu metu ir Žmogaus teisių komiteto narys, Andrius Navickas praėjusią savaitę garsiai pareiškė, kad Stambulo konvenciją reikia ratifikuoti iškart, kai tik Seimas susirinks į pavasario sesiją. Jam antrino ir to paties komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, primindamas, kad jo partija (už kurią balsavo 107 tūkst. žmonių) savo programoje numačiusi konvencijos ratifikavimą (trūks plyš) bei palaikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen (4-ų vaikų mama), nekalbant apie pagrindinę valdančiosios koalicijos jėgą – Anūko „konservatorių“ partiją ir…  apie ką dar nebuvo minėta, partija, kurioje savo planus stumia Dovilė Šakalienė, save vadinanti socialdemokratais.

Atrodo viskas nuspręsta – turint tokį palaikymo balsų skaičių Seime galima nuversti kalnus. Ką jau ten kalbėt apie kažkokią konvenciją. Betgi ne. Kalnas pasirodė sunkiai įveikiamas.

Pasipriešino visuomenė, kuri pirmuoju žingsniu pasirinko nušalinti seksualines mažumas Seime atstovaujantį Tomą Vytautą Raskevičių iš jo užimamo Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto. Ir tam surinko, nei daug nei mažai – apie 330 000 gyventojų parašų per rekordiškai trumpą laiką – vos per 3 savaites.

Žinoma, viešojoje erdvėje prasidėjo masinė, valdžios palaikoma ir net skatinama tų parašų diskreditacija – esą jie buvo surinkti ne taip, parašų ten nėra, patikrinti neįmanoma, o jei ir įmanoma tai netikslinga, nes parašų nėra ir t.t. ir pan. Įprasta su įprastai blogais aktoriais valdžios statoma komedija, kurios pagrindine idėja netiki net patys režisieriai.

Reikia paminėti, jog šalia viso to visuomenė pradėjo rinkti parašus Stambulo konvencijos ratifikavimo stabdymui ir organizuoti didžiulį „Šeimos gynimo maršą 2021“. Visuomenė, ilgą laiką ramiai snūduriavusi staiga sujudo ir ėmė banguoti. Ir tos bangos pakilo iki tokio lygmens, kad valdantieji suprato, jog kelių frontų vienu metu jie neatlaikys. Juk rengiamas dar ir „Neapykantos kalbos“ įstatymo projektas. Ir baisu, nes nėra iki galo aišku į ką gali išsilieti visuomenės bangavimas. Ar įvyks tik trumpas potvynis privertęs imtis pokyčių valdančiųjų politikoje, ar pakils iki viską šluojančio iš savo kelio štormo, kurio prognozes valdantieji bijo nes įsivaizduot.

„Didžiojo šeimų maršo 2021“ organizatoriai pasiryžę nesustoti, jei valdžia eis prieš didžiosios visuomenės dalies valią, ir sieks tą valią įgyvendinti visais prieinamais būdais. Jie nurodo į Konstituciją, kurioje aiškiai sakoma (3 str) ir žada tuo naudotis:

Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką„.

Ir tam, kad suprastų šį Konstitucijos straipsnį jiems nereikės nei Konstitucinio teismo dvasių, nei to teismo išaiškinimų, kadangi pačioje Konstitucijoje jau yra paaiškinimas:

6 str.
Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas.
Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija

Visa tai suvokdami valdantieji padarė vienintelį įmanomai protingą ėjimą, dar galintį išsaugoti jų koaliciją nuo subyrėjimo – atidėti Stambulo konvencijos ratifikavimą iki rudens. Bent taip skelbia Seimo pirmininkės patarėjas Paulius Žeimys portalui Bernardinai.lt.

Tiesa, neaišku kiek šis patarėjo pareiškimas atitinka tikrovę, nes Seimo pirmininkė bet kuriuo momentu gali išsiginti niekada to nesakiusi, bet aišku viena – šiuo klausimu valdančiųjų stovykloje sumaištis ir skubių žingsnių nebus imamasi.

Visuomenė turi laiko ruoštis ir akylai stebėti kiekvieną valdančiųjų koalicijos nario judesį.

Tad ir ruoškimės, juolab, kad svarstymui paruoštas vienmandačių rinkimų apylinkių panaikinimo įstatymo projektas, kurio priėmimas garantuotų monopolistinę partijų diktatūros teisę Lietuvos Seime. O tie, kas stebėjo 2020 metų prezidento rinkimus JAV gali dar labiau susirūpinti, suprasdami, kad ne visi oficialiai skelbiami rinkimų duomenys gali būti teisingi ir teisėti.

Šis Seimas aiškiai nori (ir to neslepia) sugriauti viską, kas iki šiol dar buvo siejama su demokratiniais institutais. Aiškiai nori, bet ir aiškiai bijo visuomenės reakcijos.

Aukščiau galvas, laukiančius iššūkius žinome, susitelkimas vyksta, provokatoriai atsiskleidė ir jau nubyra, vyksta visuomenės atbudimas ir normali veikla, siekiant išsaugoti savastį ir tą gyvenimo formą, kuri jai brangi.

infa.lt kviečia pasirašyti šią peticiją prieš Stambulo konvenciją: https://nsta.lt

.

Infa.lt
Jei norėtumėte paremti infa.lt

žiūrėjo 562

Žymos

Atsiliepimų 6

 1. Tai ne baimė, o strategija    -  2021-03-04, 10:26

  Manau, kad ne visuomenės jie išsigando, o davė laiko nuleisti garui. Pusmetį visi šnekės, mitinguos, rengs maršus, o po vasaros grįš atsipūtę ir nutolę nuo tų reikalų, atrodys kvaila vėl rengti maršus dėl to paties, kas jau pasakyta. Va tada jie ir prakiš visą savo mėšlą.

  Atsakyti į šį komentarą
  • regis    -  2021-03-04, 13:28

   O kodėl davė laiko, jei planavo pačioje sesijos pradžioje? – Tik todėl kad išsigando. Būtent iš to ir atidėjimas.

   Atsakyti į šį komentarą
   • Bet juk plano neatsisakė?    -  2021-03-04, 17:37

    Kuo nusikaltimas sunkesnis, tuo kruopščiau jam reikia pasirengti. Būna, kad atsiranda nenumatytų kliūčių. Jei kažko bijai, tai nedarai, jei vis tik darai – tai nebijai, tik duodi sau laiko pasiruošti.

 2. Mindaugas    -  2021-03-04, 10:54

  Manau, kad Seimo pirmininkė pirma nori pakeisti konstitucinio teismo teisėjus į labai sukalbamus, pvz. jau buvo jos teikimas paskirti Vytautą Mizarą. Tai puikus teisininkas, tačiau jis atstovavo LGBT interesus. Labai tikėtina, kad partnerystės įstatymo ir Stambulo konvencijos ratifikavimo klausimai bus teikiami konstitucinam teismui dėl atitikimo ar neatitikimo LR Konstitucijai.
  Jei Vytautas Mizaras būtų paskirtas, yra galimybė reikalauti jam nusišalinti nagrinėjant abu šiuos klausimus.
  Taigi, manau tai nėra atsitraukimas, o labiau Seimo pirmininkės namų darbai…

  Atsakyti į šį komentarą
  • regis    -  2021-03-04, 13:30

   Jie konkrečiai planavo ratifikuoti konvenciją pačioje pavasario sesijos pradžioje, bet, staiga apsigalvojo. Kodėl?

   Pradžioj tam nereikėjo nei naujo KT pirmininko nei nieko kito. Beje, KT pirmininkas, konservatorius Žalimas dabartinis irgi tam puikiausiai tinka, nereikia jokio naujo. Tai paprasčiausia baimė, pasekmių baimė, jie nori sau laiko tikėdamiesi, jog tai kažkaip išsispręs.

   Atsakyti į šį komentarą
 3. ...    -  2021-03-04, 12:16

  Kodėl negalime surengti pirmalaikių rinkimų ir mest šitą valdžią lauk? Vienybėje mes galime viską. Juk klausimas yra ne ar bus prastumiama Stambulo konvencija, bet kada.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2021"?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Alaus baruose, kurie netrukus atvers duris, bus saugiau nei mokyklose, nes visuotinai pradinukai į mokyklas grąžinami nebus

Alaus baruose, kurie netrukus atvers duris, bus saugiau nei mokyklose, nes visuotinai pradinukai į mokyklas grąžinami nebus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Erika Drungytė: tai yra mano asmeninė iniciatyva priminti istoriją, kurią pamiršę, nesuprantame ir šios dienos dalykų

Erika Drungytė: tai yra mano asmeninė iniciatyva priminti istoriją, kurią pamiršę, nesuprantame ir šios dienos dalykų

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)

Algimantas Rusteika. Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Remigijus Šimkus. Nieko neturėsite ir būsite laimingi! Eksperimentas tęsiasi.

Remigijus Šimkus. Nieko neturėsite ir būsite laimingi! Eksperimentas tęsiasi.

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Atvirkščiai

Jolanta Blažytė. Atvirkščiai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Nesekmadieniniai skaitiniai #57

Gintaras Furmanavičius. Nesekmadieniniai skaitiniai #57

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kova su liga ar su visuomene?

Algimantas Rusteika. Kova su liga ar su visuomene?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Andrius Švarplys. Populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos žymiai daugiau, nei vadinamojoje liberalioje demokratijoje

Andrius Švarplys. Populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos žymiai daugiau, nei vadinamojoje liberalioje demokratijoje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Karantino pasiutpolkė: kritę konservatoriai, privalomas beprasmis testavimas ir getai

Lidžita Kolosauskaitė. Karantino pasiutpolkė: kritę konservatoriai, privalomas beprasmis testavimas ir getai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Prof. Adas Jakubauskas: Valstybė iš tikrųjų yra griaunama

Prof. Adas Jakubauskas: Valstybė iš tikrųjų yra griaunama

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Kaip konservatoriai siekia mažinti Prezidento galias ir ruošia vietą Prezidentūroje G. Landsbergiui

Ramūnas Karbauskis. Kaip konservatoriai siekia mažinti Prezidento galias ir ruošia vietą Prezidentūroje G. Landsbergiui

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Dominykas Vanhara: „Kas buvo Karaliaus Mindaugo Tėvas?“

Dominykas Vanhara: „Kas buvo Karaliaus Mindaugo Tėvas?“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Privatumas kaip teisinė konstanta ir žmogaus gyvenimo esmė

Lidžita Kolosauskaitė. Privatumas kaip teisinė konstanta ir žmogaus gyvenimo esmė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mozeris Alvis. Gavo per snapą. Sandra – mūsų teismuose dar liko sąžiningų teisėjų

Mozeris Alvis. Gavo per snapą. Sandra – mūsų teismuose dar liko sąžiningų teisėjų

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą

Kas trukdo mokyklose pardavinet alu? Tuo paciu ir vaikai,besimokydami,gales patraukt,alaus.Isvis - marazmais valdzia uzsiimineja....

Įdomu, o oras kuriuo kvėpuojame gal irgi yra valstybės nuosavybė? Reiktų, kad "profesionalai" "rūpintūsi" kuom...

sukę apsukę grįžtame prie gripo reikalų......

Gal nereikia tos pandos, gal užtenka vieno logotipo. Kam be reikalo kelti aistras?...

LRS

lenda į šiknas liaudžiai...

Jo

Buki į nieką nekreipia dėmesio, jiems viskas FAINA, KRŪTA, nes smegenys tiek teveikia. Ir pats...

Ec

Erika, tie komunistinės ideologijos stūmikai nėra susidvejinę, jie tiesiog primityvūs, žino turgaus taisyklę- jei nori...

Cia eilinis pasipinigavimas...

Jinai supranta,kokį nusikaltimą daro prieš savo tautą.Tiesiog nebeišlaikė įtampos... Mūsiškiai klerkai storesnę odą užsiauginę......

Mąstantiems žmonėms seniai čia viskas aišku. Deja, bet daugelį valdo baimė ar tiesiog paklusnumas aukščiau...