infa.lt

Lietuvos žmonės turi teisę žinoti, ar jie buvo sekami ir pasiklausomi

04 kovo
17:08 2020

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

Atsižvelgdamas į tai, kad šiuo metu galiojantys Kriminalinės žvalgybos bei Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymai iš esmės nesuteikia piliečiams galimybės sužinoti, ar jų atžvilgiu buvo vykdoma kriminalinė žvalgyba, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas ir kiti skirtingoms frakcijoms priklausantys parlamentarai įregistravo atitinkamas įstatymų pataisas.

Parlamentarų įsitikinimu, priėmus siūlomus pakeitimus padidės kriminalinę žvalgybą vykdančių institucijų veiklos skaidrumas ir visuomenės pasitikėjimas šiomis institucijomis.

„Paradoksalu, bet šiandien tie 40 žiniasklaidoje paviešintų asmenų, kurie, parlamentaro Vytauto Bako teigimu, tapo Valstybės saugumo departamento (VSD) taikikliu, net neturi įstatymu suteiktos galimybės pasitikrinti, ar valstybė apie juos rinko duomenis.

Jie turi aklai pasitikėti VSD paneigimu, nors galimai pati VSD ir rinko šią informaciją. Nėra sukurto priežiūros mechanizmo, kuris apsaugotų asmens privatumą ir surinktų duomenų naudojimą.

Akivaizdu, kad tokią padėtį būtina taisyti. Asmenys, kurių atžvilgiu buvo vykdyta kriminalinė žvalgyba, tačiau surinkti duomenys nepasitvirtino, turi turėti teisę apie tai žinoti“, – įsitikinęs Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.

Parlamentarai šiandien įregistravo atitinkamas Kriminalinės žvalgybos bei Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymų pataisas. Jose yra nustatoma prievolė institucijoms automatiškai, per 15 dienų po tyrimo sustabdymo ir nutraukimo, pranešti asmeniui apie jo atžvilgiu vykdytą informacijos rinkimą.

„Nekeičiame esamos tvarkos, kada informaciją gali būti renkama kriminalinės žvalgybos ir operatyviniais veiksmais, tačiau, nepasitvirtinus įtarimams, asmuo, kurio privatus gyvenimas buvo sekamas, būtų informuotas automatiškai per 15 dienų, kada tai vyko, kokiu pagrindu, kiek laiko bei  kada ir kokioje institucijoje surinkta informacija buvo sunaikinta.

Tai yra būtina prevencija, kad valstybės žvalgybos institucijos nevykdytų perteklinių privataus gyvenimo pasiklausymų, valstybės stebėti asmenys būtų užtikrinti, kad valstybė gerbia jų privatumą, o įtarimams nepasitvirtinus, visa informacija yra sunaikinama“, – teigia pataisų iniciatorius S. Gentvilas.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 155

Žymos:

1 Atsiliepimas

  1. feikinis straipsnis    -  2020-03-04, 18:21

    Jie ir vėl ramins gyventojus, o toliau vis tiek darys ką norės…

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Melas ir dezinformacija buvo tada, kai mums buvo bandoma įteigti, kad vakcinos apsaugo nuo ligos...

Už įsitikinus žmonės buvo atleisti iš darbo!!!! guglas tapo totalitariniu įrankiu. Nuo kada žmonėms draudžiama...

Teisę kontroliuoti turės lygiai tiek, kiek ir balsuoti. Bet pareikš savo nepasitenkinimą kuriuo nors valdžios...

jau pasimate daugumai,kur veda ta "Vakaru ideologija"!? Idomu tik,ar besugebesime ta mesla nusiplauti ir kiek...

BRICS padarys savo darbą...

Del

tolesnio vogimo,o ne pagalbos! Saliai reikia taikos,o ne tolesnio susinaikinimo!...

valdziu valios,jis net "sto gram" neikaltu,ne tai kad telegram neikurtu....