• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Per 50 metų žmogus išnaikino beveik 90% stambių upių ir ežerų gyvūnų

Per 50 metų žmogus išnaikino beveik 90% stambių upių ir ežerų gyvūnų

14 rugpjūčio
09:39 2019
Europinis eršketas (Acipenser sturio)

Europos eršketų (Acipenser sturio) sumažėjo 99%. | nuotr: Solvin Zankl.

Ežerai ir upės padengia tik vos 1% Žemės paviršiaus, tačiau pasitarnauja namais trečdaliui visų stuburinių. Per artimiausius porą dešimtmečių jie ištuštės, įspėja vokiečių mokslininkai. O kai kurios rūšys 99%. išnaikintos jau šiandien.

Leibnico vardo instituto mokslininkai nustatė, jog didžiosios gėlųjų vandenų faunos populiacija – delfinų, bebrų, krokodilų, gigantiškų vėžlių ar eršketų – sumažėjo beveik 90%, lyginant su 1970 metais. Pagrindinė priežastis – pernelyg didelis gamtos resursų naudojimas, pavyzdžiui žvejybos pramonė ar gamtinių gyvenimo vietų užterštumas, rašo ZME Science.

Gėlųjų vandenų mega fauna apima visus gyvūnus, plaukiojančius upėse ir ežeruose, kurių svoris siekia daugiau 30 kg. Tam, kad galėtų įvertinti jos šiuolaikinę būklę, tyrėjai surinko 44 rūšių, gyvenančių JAV ir Europoje, populiacijos duomenis Išaiškėjo, jog per laikotarpį nuo 1970 iki 2012 metų, stambiųjų gėlavandenių vandenų gyvūnų rūšių sumažėjo 88%.

Geografiškai labiausiai nukentėję regionai – Indijos Malajų zona (Pietų ir Pietryčių Azija) ir Palearktis (Europa, Šiaurės Afrika, ir didelė dalis Azijos), kur gėlavandenė mega fauna susitraukė atitinkamai 99% ir 97%.

Prie labiausiai pažeidžiamų priskiriamos žuvys – eršketinės, lašišinės ir gigantiškieji šamai. Jų populiacija susitraukė 94%. Paskui žuvis seka reptilijos – jų sumažėjo 72%.

Papildomos šio išnykimo priežastys – upių fragmentacija statant dambas ir užtvankas. Papildomai prie jau turimų visame pasaulyje, planuojama pastatyti dar 3700 šių įrenginių, iš kurių 800 randasi gėlavandenės mega faunos gyvenamosiose teritorijose (Amazonės, Kongo, Mekongo ir Gango baseinuose)

Vienintelė teigiama išvada, konstatuota tyrėjų yra tokia: nykstančių rūšių apsaugos priemonės veikia. Pavyzdžiui, JAV pavyko išsaugoti nuo išnykimo žaliąjį-sachalininį eršketą (Acipenser medirostris) ir amerikietiškąjį bebrą (Castor canadensis), o Azijoje buvo padidintas upinių delfinų (Orcaella brevirostris) skaičius.

Nuotrauka Europos eršketų (Acipenser sturio) sumažėjo 99%. Kreditas: Solvinas Zanklis.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 218

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. atsibuskite ką rašote    -  2019-08-14, 09:49

    ne žmogus… o Planetos valdovai…

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Kokią psichologinę pagalbą rinktumėtės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas