infa.lt

Šie gėrimai atakuoja jūsų dantų emalę

Šie gėrimai atakuoja jūsų dantų emalę

17 liepos
07:00 2019

Coca Cola

Coca-Cola, Red Bull ir sulčių vartojimas auga. Tačiau jų rūgštys atakuoja emalę, saugančią mūsų dantis. Tai vadinama erozija. Blogiausiu atveju rūgštys gali privesti prie dantų pažeidimų ir spalvos praradimo. Ar įmanomas naudos-žalos balansas?

„Naujas tyrimas pademonstravo: labiausiai dantims kenkia ne įprasti saldūs gėrimai, o arbata iš kinrožės (lot. Hibiscus)“, – praneša šveicarų leidinys Tages-Anzeiger.

Berno universiteto profesorius Adrian Lussi, savo tyrime išanalizavo virš 100 gėrimų, maisto produktų ir medikamentų – ir priėjo netikėtos išvados. „Gėrimu turinčiu didžiausią „erozinį potencialą“, sukėlusiu eksperimento metu didžiausią dantų emalės atsparumo sumažėjimą, tapo arbata iš kinrožės“, – rašoma straipsnyje.

„Pasak gydytojo-stomatologo A. Lussi, dantų emalės erozija sutinkama vis dažniau, nes žmonės šiandien vartoja daugiau rūgščių maisto produktų ir gėrimų“.

Neskaitant arbatos iš kinrožės ypač neigiamą poveikį mūsų dantims, pasak tyrimo, daro gėrimai Fanta Orange ir Coca-Cola bei Pepsi Cola light-versijos.

Taip pat aktyviai veikia mūsų dantų emalę alkoholiniai gėrimai ir medikamentai, o turintys prieštaringą šlovę energetiniai gėrimai, savo ruožtu, mažiau kenksmingi, tačiau vis tiek turi pakankamai aukštą erozinį potencialą, rašo leidinys.

„Savo tyrime A. Lussi naudojo tuos dantis, kuriuos surinkdavo stomatologai. Ji tikrino medžiagų poveikį jiems dviejų minučių eigoje. Rezultatai pademonstravo: svarbų vaidmenį vaidina pH lygmuo, – paaiškina straipsnio autorius. – Jis parodo kiek rūgštinis ir kiek šarminis yra gėrimas. Gėrimai su mažesniu rodikliu kenkia dantims labiau. Bet yra ir išimčių. „Raudonas vynas turi santykinai mažesnį pH lygį, tačiau ir tuo pačiu mažesnį erozinį potencialą“.

Pasak profesoriaus, tai susiję su taip vadinamais polifenoliais, kurie gali kompensuoti kenksmingą poveikį. Juos galima būtų įtraukti į burnos skalavimo priemonių sudėtį, tačiau kokie būtent polifenoliai turi šį efektą dar iki galo neištirta.

„Neaiškiu išlieka ir tai, kodėl kenksmingi kai kurie produktai. Arbatos iš kinrožės atveju tai greičiausiai susiję su medžiagomis, esančiomis augale, daro prielaidą A. Lussi. Alaus atveju, atvirkščiai, tyrėjui iki galo neaišku, kodėl gėrimas neiššaukia erozijos. „Tai susiję su baltymais aluje, tačiau kokie būtent sukelia tokį efektą, mes kol kas nežinome“, – sako jis“.

„Pasak tyrėjo, erozinį kai kurių gėrimų potencialą galima nesunkiai kompensuoti. Pavyzdžiui, į apelsinų sultis galima pridėti kalcio – kaip tai paplitę JAV. Aukštas kalcio lygmuo taip pat paaiškina ir tai, kodėl jogurtai žymiai mažiau kenksmingi, nei, pavyzdžiui, Coca-Cola Light.

Čia triukas su kalciu nesuveiks – kaip ir su visais kitais gėrimais kurių pH žemiau 4. Light-gėrimų versijos labiau kenksmingos, kadangi į jas pridedama citrinos rūgštis. „Ji kenksmingesnė, nei angliarūgštė“, – patikslina A. Lussi“.

„Kad apsaugotumėte dantis, profesorius rekomenduoja gerti gėrimus ne mažais gurkšneliais, o nepertraukiamai. Taip pat reikėtų skalauti burną vandeniu. „Svarbu nedelsti po valgio su dantų valymu ir valyti juos iškart“, – sako jis.


Žymos

komentarai 3

 1. Anonimas    -  2019-07-22, 09:32

  gerai naikina korolado vabalus.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. implantų kaina    -  2019-11-26, 16:28

  šypsena atrakina ne vienerias duris. Tad rūpintis dantų sveikata turi būti savaime suprantama.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. evadenta.lt    -  2020-09-30, 09:38

  Ne tik gerimai, bet ir nuolatiniai uzkandziai kenkia dantims. Dziaugiuosi, kad vaikus ipratinau gerti paprasta vandeni ir beveik neuzkandziauti, nes pati taip ipratusi. Manau tai tikrai prisideda prie dantu sveikatos bukles palaikymo, nors veikiausiai ir genetika lemia, ne tik iprociai

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


 • Nereikia (64%, 86 balsavo)
 • Reikia parduotuvėse ir transporte (20%, 27 balsavo)
 • Reikia (16%, 21 balsavo)

Viso balsavo: 134
Pradėta - 2020 27 liepos @ 10:56
Pabaiga - 2020 27 rugpjūčio @ 10:56

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Šie gėrimai atakuoja jūsų dantų emalę* - nuoroda: https://infa.lt/34884/sie-gerimai-atakuoja-jusu-dantu-emale/