infa.lt

Žmogus su svetimais vaikais kaip su savais savo noru žengęs į dujų kamerą

Žmogus su svetimais vaikais kaip su savais savo noru žengęs į dujų kamerą

14 liepos
08:00 2019

Janušas Korčakas

Janušas Korčakas (Janusz Korczak) – žymus lenkų pedagogas, rašytojas ir gydytojas. Ir tuo pačiu – žydas. Jis tris kartus atsisakė išgelbėti vien savo gyvybę, rūpindamasis našlaičiais vaikais. . Trečias kartas jam buvo lemiamas.

Pradedant 1939 metais, J. Korčakas atsisakė emigruoti prieš numatomą Lenkijos okupaciją, vykdomą fašistinės Vokietijos. Nenorėdamas palikti „Našlaičių namų“ ir jų auklėtinių likimo valiai.

1940 metais kartu su savo auklėtiniais iš „Našlaičių namų“ jis buvo perkeltas į Varšuvos getą. Tuo metu buvo keletą mėnesių areštuotas, kaip Lenkijos karininkas, kurio uniformą jis dėvėjo jau vokiečiams okupavus Varšuvą, vėliau paleistas pagal kažkieno laidavimą. Varšuvos gete jis visas jėgas atidavė rūpindamasis prieglaudos vaikais, gaudamas jiems maistą, medikamentus.

Jau būdamas gete jis atsisakė visų pasiūlymų bėgti iš geto, palikus jame vienus vaikus iš „Našlaičių namų“, kurių vyriausi buvo 13 metų , o jauniausių amžius siekė vos 2-3 metus.

1942 metais į getą atėjo vermachto kareiviai paimti 192 vaikus (šiuo metu kalbama, jog jų galėjo būti 196) ir virš dešimties darbuotojų, kad perkeltų juos į Treblinkos mirties lagerį. Korčakui buvo pasiūlytas prieglobstis „arijų šalyje“, kurį organizavo lenkų pogrindžio organizacija Žegota, bet jis atsisakė, pareiškęs, jog negali mesti savo vaikų.

Rugpjūčio 5 dieną jis vėl atsisakė nuo prieglobsčio pasiūlymo, pasakęs, jog eis iki galo su savo vaikais. Tos dienos įvykiai išliko visų juos mačiusiųjų atmintyje kaip neįmanomi pamiršti…

Yrad Vashem memorialas Janušui Koračui ir vaikams atminti

Yrad Vashem memorialas Janušui Koračui ir vaikams atminti | wikipedia

Vaikai buvo aprengti savo gražiausiai drabužiais, pas kiekvieną rankose buvo mėlyna kuprinė ir mėgstama knyga ar žaisliukas. Joshua Perle, liudininkas, kurio karo meto užrašai buvo išsaugoti Ringelblumo archyve aprašė J. Korčako ir vaikų procesiją per getą į Umschlagplatze (deportacijos į mirties lagerius punktas):

Janušas Korčakas ėjo palenkęs galvą į priekį, be kepurės, apsiavęs auliniais, apsijuosęs odiniu diržu ir laikydamas už rankos vaiką. Paskui keletą medicinos slaugių sekė du šimtai vaikų, aprengtų švariais ir kruopščiai prižiūrėtais drabužiais prieš vežant juos susitikimui su amžinybe, apie ką jie, J. Korčako pastangomis net nenumanė. Jiems buvo sakyta, kad važiuoja iš to purvino miesto į geresnę naują gyvenamąją vietą, todėl jie ėjo atsipalaidavę ir su šypsenomis. – Geto liudininkas Joshua Perle.

Mačiusiųjų liudijimu, kai našlaičių procesija pasiekė Umschlagplatze, SS karininkas atpažino Korčaką, kaip vienos iš savo mėgstamų vaikiškų knygų autorių ir pasiūlė jam padėti pabėgti. Pagal kitą versiją, karininkas veikė oficialiai, kadangi nacistinė valdžia buvo parengusi Korčakui „ypatingą režimą“ (Kai kurie žymūs žydai turintys tarptautinę reputaciją buvo išsiųsti į Theresienstadt getą). Nekreipdamas dėmesio į pasiūlymą Janušas Korčakas atsisakė dar kartą.

Jis įlipo į traukinį kartu su visais savo vaikais ir niekas niekada daugiau negavo iš jo jokių žinių. Greičiausiai, po keleto dienų, tik atvykus į Treblinką, Korčakas kartu su vaikais įžengė į mirties stovyklos dujų kamerą.

Lenkų istorikas Emanuelis Ringelbliumas, vėliau pats sušaudytas, paliko tokį liudijimą:

Mums pranešė, jog veda medicinos slaugių mokyklą, vaistines ir Korčako vaikų prieglaudą. Lauke buvo baisus karštis. Vaikus iš internato aš pasodinau pačiame aikštės pakraštyje, prie sienos. Aš tikėjausi, jog šiandien juos pavyks išgelbėti… Staiga atėjo įsakymas išvesti internatą. Ne, šito vaizdo aš niekada nepamiršiu! Tai nebuvo eilinis maršas link vagonų, tai buvo organizuotas nebylus protestas prieš banditizmą! Prasidėjo eitynės, kokių iki šiol niekada nėra buvę. Išrikiuoti po keturis vaikai. Pirmas – Korčakas į priekį nukreiptomis akimis, laikantis už rankų du vaikus. Net pagalbinė policija stovėjo išsitempusi ir atidavė pagarbą. Kai vokiečiai pamatė Janušą Korčaką, jie paklausė: „Kas šis žmogus?“ Aš negalėjau daugiau išlaikyti– ašaros plūstelėjo man iš akių, ir aš užsidengiau jas rankomis.

Šaltiniai:

Rusų: https://ru.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korszak

Anglų: https://en.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak

Lenkų: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 1 782

Žymos

Atsiliepimų 8

 1. MikasA    -  2019-07-14, 09:52

  Dažnai geriausia yra norint meluoti reikia sakyti tiesą…
  Kiek knygų parašyta tū kurie net nebuvo lageriuose…
  Kiek daug išgyvenusių lagerius, nes tai naudinga…
  Reikėjo pašalinti nuvytusias šakas… kad likusieji galėtų ilgai ilgai gyventi kitų sąskaita…

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ralis    -  2022-08-17, 10:36

   Kas čia per atsilupęs fašistas bybasas, kliedesius rašo?
   J.Korčakas didis žmogus, o mikas kaip buvo mikas taip juo ir liks

   Atsakyti į šį komentarą
 2. MikasA    -  2019-07-14, 09:57

  Atkimšk dujų dėžutę, mediniame barake ir neapsinuodyk pats…
  Galima sekti pasakas, kai tave dengia tokie…

  Atsakyti į šį komentarą
  • regis    -  2019-07-14, 11:21

   Peržvelgiau wikipedijos nuorodas, – tai oficialių Lenkijos archyvų karo meto duomenys, patys lenkai to neneigia.Karo metu vyko baisių dalykų, bet vyko ir vertų pavyzdžio sekimui. Reikėtų su tuo susitaikyti ir tą priimti.

   Atsakyti į šį komentarą
 3. holokaustas-melas!    -  2019-07-14, 17:18

  Kiek dar ruošiatės platinti šitas apgailėtinas pasaulį valdačios žydaujos pasakas ir prasimanymus?

  Kam įdomu-štai trupinėlis tiesos:

  sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Jonė    -  2019-07-14, 19:15

  Stiprus žmogus, nugalėjo savisaugos instinktą ir pasirinko mirtį. Pagarba jam.

  Atsakyti į šį komentarą
 5. ieškantiems tiesos    -  2019-07-14, 23:28

  Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas:

  sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

  Atsakyti į šį komentarą
 6. Anonimas    -  2019-07-22, 10:14

  Kam rūpi ta preitis ir tie žydai? Lietuvių tauta yra sparčiausiai nykstanti pasaulyje, tad kodėl niekas neskambina pavojaus varpais?

  Daugiau info straipsnyje: ‘Tik skaičiai. Jungtinių Tautų ataskaita: Lietuva – sparčiausiai nykstanti valstybė visame pasaulyje’.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...