infa.lt

BBC: Kaspijos „Kalibro“ smūgis į Siriją: kam tas buvo reikalinga?

BBC: Kaspijos „Kalibro“ smūgis į Siriją: kam tas buvo reikalinga?

spalio 10
01:012015

KalibrasSpalio 7 dieną, Kaspijos flotilės laivai, smogę į Sirijos sukilėlių pozicijas, pirmą kartą Rusijos istorijoje panaudojo tolimojo veikimo jūrinio bazavimo sparnuotąsias raketas karinėmis sąlygomis, praneša BBC.

Gynybos ministerijos tvirtinimu, 26 tolimojo nuotolio raketos buvo paleistos iš flotilijos flagmano raketinio laivo „Dagestan“, ir mažųjų raketinių laivų „Grad Svijažsk“, „Uglič“, ir „Velikij Ustiug“ į 11 taikinių esančių už daugiau, nei 1500 kilometrų atstumu.

MIP rašo apie raketas „Kalibr“, tačiau kaip paaiškino BBC karo-jūrų ekspertas Andrej Sojustov, „Kalibru“ yra vadinamas universalus raketų paleidžiamasis kompleksas, skirtas viršgarsinėms prieš-laivinėms raketoms „Oniks“ ir trijų tipų iki-garsinėms skirtingų paskirčių ir nuotolio sparnuotosioms raketoms. Tos kurios buvo panaudotos minimu atveju žymimos indeksu 3М14.

Anksčiau jos buvo paleidžiamo stik bandymų ir mokomojo šaudymo metu.

Kad pasiektų Sirija, raketos skrido maždaug 50 metrų aukštyje aplenkdamos vietovės reljefą virš retai apgyvendintų Irano ir Irako rajonų, tvirtina rusų kariškiai.

Kaip praneša šaltinis iš gynybos ministerijos, šių šalių leidimas buvo gautas iš anksto, ir būtent tai turėjo omenyje Rusijos generalinio štabo vyriausios operatyvinės valdybos viršininkas Andrej Kartapolov, pareiškęs, jog „sparnuotųjų raketų smūgių klausimas buvo iš anksto suderintas su mūsų partneriais“.

JAV gynybos ministras Ashton Carter tuo metu pareiškė, jog iš Rusijos pusės nebuvo gautas joks išankstinis įspėjimas apie raketų paleidimą. Rusų kariškių veiksmus jis apibūdino kaip vis labiau neprofesionalius ir keliančius grėsmę.

„Operacija ne vien karinė“

Vienos amerikiečių „Tomahawk“ raketos, kurios apytiksliu analogu yra 3М14 paleidimas kainuoja pusantro milijono dolerių.

Atitinkamų viešai prieinamų duomenų raketos 3М14 atžvilgiu nėra. Reikia manyti, jog Rusijos biudžetui jos atsieina mažiau, bet taip pat ne pigiai.

Pasak Andrejaus Sojustovo, pati brangiausia rusiška aviacinė bomba, pasirodžiusi video kadruose iš Sirijos, – valdoma KAB-500 – pagal dabartinį kursą kainuoja 50 tūkstančių dolerių. „Jos fone sparnuotoji raketa tiesiog auksinė ir deimantinė“, – pastebi ekspertas. Pagrindinai, aviacijos grupuotė naudoja įprastas fugasines, išleistas dar TSRS.

Sparnuotųjų raketų galia slypi praktiškai jų nepasiekiamumu oro gynybos sistemoms ir tame, kad išsaugomos lakūnų, kuriuos galima numušti gyvybės. Tačiau Sirijos opozicija neturi kažkiek rimtesnės priešlėktuvinės oro gynybos.

„Buvo reikalinga patikrinti naują ginklą praktikoje, pritaikyti jį masiškai ir pažiūrėti, kaip jis save parodys. Nevertėtų pamiršti ir politinių tikslų, o būtent potencialių galimybių demonstravimo“, – pareiškė BBC karo laivyno ekspertas Prochoras Tebinas.

„Operacija ne grynai karinė, – sutinka Andrejus Sojustovas. – Visa tai atrodo kaip labai brangi, tačiau turinti poveikį jėgos demonstracija“.

Rusija parodė, jog disponuoja analogiškomis amerikietiškoms, tolimojo nuotolio nebranduolinio sulaikymo priemonėmis, pabrėžė jis.

„Raketų 3М14 atžvilgiu, viešai prieinamuose šaltiniuose buvo skelbiamas veikimo nuotolis lygus 300 km., – papasakojo Sojustovas. – Reikalas tame, jog ji egzistuoja dviejų modifikacijų, besiskiriančių tik vienu ženklu „ Э“ – „eksportinė“. Eksportinė versija dviem metrais trumpesnė, turi mažesnė kuro atsargą ir, atitinkamai, trumpesnį skrydžio atstumą. Jos taktiniai-techniniai duomenys buvo paskelbti, visi įsiminė skaičių 300. Kai tapo žinoma, jog raketos praskrido 1500 km., tai sukėlė sprogimo efektą žiniasklaidos erdvėje“.

Kas kietesnis?

Raketos 3М14 poveikio spindulys apima (pagal paskelbtus duomenis 2 600 km) pasirodo, beveik visą Arabijos pusiasalį.

Kampanijos prieš Saadamą Huseiną 2003 metais metu, pasaulį apskriejo efektingi kadrai, kai iš amerikiečių karo laivų Indijos vandenyne buvo paleistos „Tomahaw<k“raketos. Tikėtina, jog rusų vadovybei pasirodė viliojančia galimybė pademonstruoti: ir mes tai galime!

Žurnalistai 3М14 vadina „rusų Tomahawk“.

„Pavyzdiniu šių raketų (3М14) analogu yra amerikiečių sparnuotoji jūrinio bazavimosi raketa „Tomahawk“, tačiau mūsų kompleksas sukurtas vėliau, skiriasi didesne raketų variantų įvairove, įskaitant viršgarsines priešlaivines ir kitas, ir didesniu strateginės sparnuotosios raketos skrydžio nuotoliu įprasta komplektacija“, – pareiškė „Interfaksui“ šaltinis iš rusų KPK (karinio pramoninio komplekso).

„Tomahawk“ apie 100 km pralaimi skrydžio atstumu, o apie kitus parametrus spręsti sudėtinga“, – sako Andrejus Sujustovas.

„Iš vienos pusės „Tomahawk“ senas, tačiau jis pastoviai tobulinamas. Tai yra, tie „Tomahawk“, kurie buvo sukurti pradžioje labai skiriasi nuo tų, kuriuos perka dabar amerikiečių karinė žinyba. Dėl skrydžio nuotolio 3М14 iš esmės nesiskiria nuo „Tomahawk“, o apie tikslumo, patikimumo ir apsaugos galimybes kalbėti sudėtinga, kadangi tai slapta informacija“, – nurodo Prochor Tebin.

Kaspijos flotilės žvaigždžių valanda

Kodėl smūgis buvo smogtas iš milžiniško atstumo, o ne iš Viduržemio jūros baseino?

Atsakymas paprastas: todėl, kad Juodosios jūros RF laivyne nėra laivų aprūpintų kompleksu „Kalibras“.

O kodėl naujos sistemos įvedimas prasidėjo nuo Kaspijos flotilės, visada anksčiau buvusios vandenynų laivynų šešėlyje?

Prochoro Tebino nuomone, reikalas geografijoje: iš Kaspijos baseino galima smogti sparnuotosiomis raketomis ne tik į Artimuosius Rytus, bet ir į Centrinę Aziją.

Andrejus Sojustovas primena, jog 2012 metais, kada naujos sparnuotosios raketos buvo priimamos apsiginklavimui, niekas net numatyti negalėjo operacijos „Krymas mūsų“, Juodosios jūros laivynas bazavosi užsienio teritorijoje, laivų skaičius Sevastopolyje buvo ribojamas susitarimais su Ukraina. Dabar Juodosios jūros laivyną planuojama papildyti dviem mažaisiais raketiniais laivais tipo „Velikij Ustiug“ su „Kalibras“ kompleksais.

„Nedidelė grupuotė, visada buvusi podukra, netikėtai tapo pakankamai pastebima ir atsidūrė dėmesio centre“, – reziumuoja karo analitikas.

„Tai buvo galimybių atakuoti renkantis taikinius tolimais atstumais demonstracija – kad parodyti, jog yra paritetas JAV, – ir, žinoma, reklaminė akcija. Nebuvo jokios karinės būtinybės leisti brangiai kainuojančias raketas 1500 km atstumu, tuo labiau, kad Rusija jau vykdė šių raketų bandymus Kaspijos flotilėje. Tai buvo šou – nors turinti poveikį, bet tų pačių rezultatų galima buvo pasiekti Rusijos aviacijos pagalba“, – sako amerikiečių analitikas iš CNA Corporation Michael Kaufman.

Karo eskalacija Viduržemio jūros regione

Tuo tarpu rusų karinių jūros pajėgų grupuotė Viduržemio jūroje, atkurta 2013 metais, per pastarąsias dienas išaugo nuo 10 iki 15 laivų, tarp kurių Juodosios jūros laivyno flagmanas raketinis kreiseris „Maskva“ ir sargybiniai laivai „Ladnyj“, „Pytlivyj“, ir „Smetlivyj“.

Sparnuotųjų raketų ir lėktuvų jie neturi, apšaudyti iš pabūklų Sirijos pakrantės netenka, kadangi ją kontroliuoja pajėgos, lojalios Bašarui Asadui.

Tačiau, ekspertų nuomone, Viduržiemio jūroje esančio RF laivyno funkcijos neapsiriboja vien vėliavos demonstravimu.

„Pagrindinis uždavinys – dengti operaciją „Sirijos ekspresas“, tai yra ginklų tiekimą sirų kariuomenei jūrų keliu. Antra, oro erdvės virš Sirijos kontrolė, kadangi „Maskva“, savo galingo radaro dėka, vadovauja rusų aviacijos veiksmams“, – paaiškino Prochor Tebin.

Pasak Andrejaus Sojustovo, „Maskvos“ borte yra išskleistas visos Sirijos operacijos štabas.

Be vis to, nurodo ekspertas, nuo rugsėjo 30 iki spalio 7, tai yra tuo pačiu metu su aviacijos antskrydžiais, atvykusi išvakarėse „Maskva“ ir kiti laivai surengė akvatorijoje tarp Sirijos ir ir Kipro mokymus su šaudymu, laikinai uždarę rajoną trečių šalių laivams ir aviacijai. Rajonas paskelbtas pavojingu, sudarė ratą maždaug 41 kilometro diametru su centru 70 km į vakarus nuo Tartuso.

Tartuso ateitis

Rusiškosios ir pasaulio MIP neretai vadina Tartusą karine-jūrine baze. Oficialiuose dokumentuose jis įvardinamas kukliau: „materialinio-techninio aprūpinimo punktu“.

Ten yra pora senų plaukiojančių prieplaukų, remontinis Juodosios jūros laivyno laivas, keičiamas kas šeši mėnesiai, administracinis pastatas ir sandėliai.

Faktiškai, tai lavų aprūpinimo gėlu vandeniu, kurų, tiekiamu tankerių iš Juodosios jūros uostų, ir einamojo remonto vieta, kad nereikėtų dėl kiekvienos smulkmenos grįžti į Sevastopolį.

„Aš praktiškai įsitikinęs, jog, jeigu įvyks persilaužimas Asado režimo naudai, Tartus bus paverstas kažkuo labiau reikšmingesniu – labai jau patogi jo vieta“, – sako Andrejus Sojustovas.

„Jeigu situacija Sirijoje stabilizuosis, Tartus, tikėtina, vystysis, tačiau šiai dienai apie tai kalbėti dar per anksti“, – sako Prochor Tebin.

Sojustovas nurodo, jog šiandienės būsenos Tartus suvaidino savo vaidmenį Sirijos operacijoje, pirmiausia, kaip didelis sandėlis.

„Fotografijose ir videokadruose iš aviabazės Latakijoje matomos žygio pirtys ir virtuvės, aiškiai ne naujos, išdegusios saulėje. Jos stovėjo Tartuse, laukdamos savo valandos, kaip išsireiškia kariškiai, „konservuose“, – paaiškino jis.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kas, jūsų nuomone, daro didžiausią įtaką karščio augimui?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Praregėjimai (69)

Praregėjimai (69)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Prašau, tikėkite savo Vyrais!

Prašau, tikėkite savo Vyrais!

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Čiabuvių pašnekesiai

Čiabuvių pašnekesiai

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

komentarai 2Skaityti visą įrašą
R. J. Dagio iššūkis Landsbergių klanui, „Dėdulės“ V.Landsbergio įsteigtai, „anūko“ G. Landsbergio paveldėtai partijai

R. J. Dagio iššūkis Landsbergių klanui, „Dėdulės“ V.Landsbergio įsteigtai, „anūko“ G. Landsbergio paveldėtai partijai

komentarai 6Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

kokio dar tarybmecio idijote,trisdesimt metu praejo kaitaliojo tas taisykles net patys nebezino kur kada,o tu...

Eikyt asilai galva atsisaldyt, nes jau perkaito 😂 nežino kaip pinigu pasidaryt, įdomu ar patys...

Viskas paprasta...Reikia padaryti, kad maksimalus greitis miestuose ir gyvenvietėse būtų 45 km/val...ir nebausti už jo...

Labai protingas straipsnis, deja taip mastančiu politiku yra mažuma...

Pritariu Kasciuno teiginiams daugumoje mūsų šalies eismo organizavimas, tai seno tarybmecio palikimas. Ir tokie...

Manau, kad siuntu velavima sukelia patys zmones, Pvz. artejant kaledoms, visi zmones pradeda uzsakineti prekes...

žydas skirs žydą...

Čia ne valdantieji...čia Seime sėdinčios avys......

As irgi rasiste ir tuo didziuojuosi.linkiu , kad visos pasaulio tautos butu svarios rasistes, o...

Tai aišku, kad paversime. Nes tikrai atsiras chebrytė, kuri norės išplauti, pasisavinti, pristeigti bereikalingų įstaigų,...

Reikia viesinti brudu pavardes, kuriems nerupi nei Lietuvos zeme, nei oras, nei vanduo. Tokie brudai-...

Duok Dieve tau stiprybes isvaduojant EU...

Ai mane užpisa kai už mus sprendžia kaip gyventi. Nušluoti JUOS! su trenksmu...

Liberalų partija ir yra pats didžiausias cirkas seime, o gentvilutis klounas....

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą
Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

komentarai 28Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *BBC: Kaspijos „Kalibro“ smūgis į Siriją: kam tas buvo reikalinga?* - nuoroda: https://infa.lt/3406/bbc-kaspijos-kalibro-smugis-i-sirija-kam-tas-buvo-reikalinga/