• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

19 gegužės
22:08 2019
Andrius Kubilius

© infa.lt nuotr.

TS-LKD partijos narys Andrius Kubilius piktinasi savo Facebook paskyroje tuo, kad kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda nenori skaidriai ir čia pat nurodyti savo reklaminės kampanijos finansavimo šaltinių:

RINKIMAI: KAS PRIKLAUSO NUO KOKIŲ PINIGŲ?

Ups!!! (madingas žodelis šiais laikais🙂)

Man jis išsprūdo, kai šeštadienį perskaičiau ”15min” publikaciją apie Skvernelio, Šimonytės ir Nausėdos rinkimų kampanijos finansus. Atrodo, jog Gitanas Nausėda gali turėti problemų paaiškinant apie savo rinkimų kampanijos išlaidas ir iš ko jos yra finansuojamos.

Todėl ir sakau: Ups!

Tai gali būti rimta problema ir jokios Nausėdos štabo klišės, kad juos puola konservatoriai nepadės pabėgti nuo poreikio tiksliai atsakyti ir parodyti visus finansus, visas pajamas ir išlaidas, kaip tai viešai padarė Paulius Lukauskas, Ingridos Šimonytės štabo vadovas. O tokia tiesa Nausėdos štabui, atrodo, gali būti labai skausminga.

Publikacijos esmė yra paprasta: ir Sauliaus Skvernelio, ir Ingridos Šimonytės rinkimų kampanijos kainuoja daugiau nei 500 000 eurų. Ingrida Šimonytė tokias išlaidas padengia surinktomis privačių asmenų aukomis (200 000 eurų) ir Tėvynės Sąjungos skirta parama (330 000 eurų). Saulius Skvernelis visas išlaidas finansuoja iš Valstiečių partijos gautos paramos.

Ir Sauliaus Skvernelio, ir Ingridos Šimonytės rinkimų štabai (Skirmantas Malinauskas ir Paulius Lukauskas) atidžiai stebėjo ne tik savo rinkimų kampanijos veiksmus ir išlaidas, bet ir pagrindinių konkurentų. Jų įsitikinimu, Gitano Nausėdos rinkimų kampanija savo intensyvumu neatsiliko nei nuo Skvernelio, nei nuo Šimonytės kampanijos, o kai kuriais aspektais net ir stipriai lenkė. Visi matėme Vilniuje tik Nausėdos plakatus ant kiekvieno stulpo.

Taigi ir Gitano Nausėdos rinkimų kampanija turėtų taip pat kainuoti apie 0.5 mln. eurų. Tačiau G.Nausėda iki šiol yra sukaupęs tik apie 200 000 eurų sumą. Jo štabo atstovė kitoje publikacijoje skelbia, kad šios sukauptos lėšos jau yra išleistos prieš pirmąjį rinkimų turą: „Kandidato Gitano Nausėdos iždininkė taip pat teigė, kad visi pirmajame ture skirti pinigai jau išleisti (apie 190 tūkst. eurų)“.

Tuo tarpu kitas Nausėdos štabo atstovas „15min“ publikacijoje teigia, kad jie antrajam rinkimų turui rengia intensyvią agitacinę kampaniją: „Biudžetas antrajam turui yra parengtas, daugiausia lėšų vėlgi skirsime reklamai televizijoje, radijuje, lauko stenduose“, – nurodė jis (Aistis Zabarauskas)“.

Taigi, nėra jokių priežasčių daryti išvadą, kad G.Nausėdos rinkimų kampanija būtų mažiau intensyvi nei buvusi S.Skvernelio ar tebesitęsianti I.Šimonytės kampanija. O tai reiškia, kad ir G.Nausėdos rinkimų kampanija turėtų kainuoti panašiai tiek, kiek ir jo konkurentų – apie 0.5 mln. eurų. Tokios kampanijos su jau išleistais 200 000 eurų nepavyks finansuoti, o tikėtis per 2 savaites surinkti dar 300 000 eurų -skamba nelabai įtikinimai.

Štai čia ir iškyla esminis klausimas – kaip yra ir kaip bus finansuojama G.Nausėdos rinkimų kampanija?

Šie klausimai turi būti atsakyti nedelsiant. Taip, kaip tai padarė I.Šimonytės rinkimų štabas, viešai paskelbęs preliminarią ataskaitą apie visas rinkimų kampanijos išlaidas.

G.Nausėdos rinkimų štabas, atrodo, nėra nusiteikęs tokiam atvirumui. Tenka apgailestauti, kad tas pats A.Zabarauskas bando prisidengti įstatymo formalumais, kurie leidžia oficialią ataskaitą apie finansus pateikti tik rugpjūčio 26 d. Tai yra 3 mėnesiai po rinkimų.

Deja, tai reiškia, kad G.Nausėdos rinkimų štabas norėtų iki balsavimo antrajame rinkimų ture rinkėjams nesiaiškinti dėl savo rinkimų kampanijos finansinių reikalų. Nors klausimų kyla vis daugiau.

Kaip parodė I.Šimonytės štabas, paskelbęs visus savo išlaidų duomenis, atsakyti į tokius pat klausimus ir G.Nausėdos štabui nebūtų sudėtinga. Tereikia tik noro. O jeigu tokio noro nėra, tada kyla natūralūs klausimai – ką bandoma nuslėpti?

Lietuvai būtų per didelė prabanga išsirinkti Prezidentą, dėl kurio rinkimų kampanijos finansinių reikalų būtų likę kokių nors didelių neaiškumų. Arba paaiškėtų, kad kandidatas, kuris didžiavosi savo nepriklausomybe nuo partijų, tapo priklausomas nuo kokių nors stambių ir neskaidrių rėmėjų ar koncernų. Tai reikštų, kad vėl turėtume labai priklausomą ir dėl to pažeidžiamą Prezidentą. Tokį jau turėjome.

Kad taip neatsitiktų turi rūpintis ir valstybė.

Ir kandidatai, ir VRK turėtų atsiminti, kad yra toks galiojantis Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas, kuris nustato ne tik kokias finansines aukas ir kokias oficialias finansines ataskaitas kandidatai per 3 mėnesius po rinkimų turi pateikti VRK.

Reikia atsiminti, kad šis įstatymas turi ir svarbų 22 straipsnį, skirtą VRK atsakomybei rinkimų kampanijos metu vykdyti finansavimo ir politinės reklamos stebėseną ir jos duomenis nuolat skelbti interneto svetainėje. Skelbti tada, kai vyksta kampanija, o ne po to, kai rinkimai būna pasibaigę:

„22 straipsnis. Politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėsena

1. Šio įstatymo tikslais politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėsena vykdoma per rinkimų (referendumo) agitacijos kampanijos etapą.
2. Politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėseną vykdo Vyriausioji rinkimų komisija.
3. Politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėsenos tvarką ir metodus nustato Vyriausioji rinkimų komisija.
4. Vykdydama politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėseną, Vyriausioji rinkimų komisija turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka pirkti stebėsenos paslaugas.
5. Apibendrintus politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėsenos duomenis Vyriausioji rinkimų komisija nuolat skelbia savo interneto svetainėje. Kontrolę vykdančioms institucijoms pagal kompetenciją turi būti teikiami detalūs stebėsenos duomenys, politinės kampanijos dalyviui – tik jo politinės kampanijos stebėsenos duomenys. „

Atidžiai peržiūrėjau visą VRK interneto svetainę. Ir ten neradau jokių „nuolat skelbiamų stebėsenos duomenų“.

Gal nemokėjau ieškoti…

Tačiau jeigu paaiškės, kad VRK tokios stebėsenos nevykdo arba jos duomenų viešai neskelbia, tai teks traktuoti kaip nusikalstamą VRK aplaidumą. Įstatymų leidėjai nustatė mechanizmą kaip sudaryti galimybę rinkėjams dar iki rinkimų įsitikinti, kad kandidatai vykdo skaidrias agitacines kampanijas. Tai yra vienas iš svarbiausių antikorupcinių instrumentų, įgyvendinamų rinkimų kampanijų metu ir VRK tiesiog privalo jį įgyvendinti.

Tam gali padėti ir patys kandidatai, sąžiningai ir atvirai skelbdami savo rinkimų kampanijų finansavimo ir politinės reklamos duomenis. Tai nėra sunku padaryti. Paulius Lukauskas tai įrodė. Rinkėjai turi teisę reikalauti, kad ir G.Nausėda nesislapstytų.

Vis dar tikiuosi, kad ir Gitanas Nausėda nuo tokios įstatyminės prievolės neišsisukinės. Tam laiko yra ne iki rugpjūčio 26 dienos, bet iki gegužės 26 dienos. Kai rinkėjai spręs už ką balsuoti: ar už skaidrumu pagrįstą būsimojo Prezidento nepriklausomybę nuo pat pradžių, ar už pavojingą priklausomybę nuo kažkokių finansinių paslapčių, kurias iki rinkimų bijoma atskleisti.

Verta atsiminti ir tai, kad po gegužės 26 dienos gali likti didelės neapmokėtos rinkimų kampanijos skolos, o aukų rinkti buvęs kandidatas G.Nausėda jau nebeturės teisės, nes kaip nurodo to paties įstatymo 18 straipsnis, skirtas įsiskolinimų padengimui, Gitanui Nausėdai įsiskolinimus tektų padengti tik iš nuosavų (asmeninių) lėšų: “ Politinė partija turi teisę padengti įsiskolinimus tik iš partijai nuosavybės teise priklausančio turto, gaunamų aukų ir politinei partijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, o kiti politinės kampanijos dalyviai – tik iš nuosavų (asmeninių) lėšų.“

Dar vienas ups!!!

Skirtingai nei V.Adamkaus rinkimų kampanijos skolų padengimo atveju (ką taip pat išsamiai primena “15min” publikacija), Gitanui Nausėdai įsiskolinimai taptų išimtinai asmenine našta. Būtų tikrai skausminga tik iš asmeninių lėšų padengti 300 000 eurų skolą. Taip galima ir namą prarasti…

Taigi, apibendrinant “15min” publikaciją, svarbiausieji dalykai, kurių sąžiningi Lietuvos piliečiai turėtų tikėtis (ir reikalauti) per kelias artimiausias dienas:
– kad G.Nausėdos štabas per artimiausias porą dienų savanoriškai paskelbs viešą ataskaitą apie savo rinkimų kampanijos išlaidas taip, kaip tai padarė I.Šimonytės rinkimų štabo vadovas P.Lukauskas; tai nėra sudėtinga padaryti ir to vengimas kels tik dar daugiau įtarimų;

– kad VRK per artimiausias porą dienų pradės įgyvendinti įstatymo jiems pavestą prievolę vykdyti rinkimų agitacinės kampanijos stebėsenos prievolę ir savo interneto puslapyje bent paskutinę savaitę ims skelbti tai, ką skelbti reikalauja įstatymas: „apibendrintus politinių kampanijų finansavimo ir politinės reklamos stebėsenos duomenis“;

– kad G.Nausėdos štabas per artimiausias dienas viešai paaiškins, kaip jie planuoja finansuoti G.Nausėdos rinkimų kampanijos skolą, kuri gali siekti ir 200 – 300 000 eurų.

Reikalas yra paprastas ir aiškus: G.Nausėdos štabo buhalteriniai skaičiukai „nesueina“. Todėl ir atsakymai turi būti paprasti ir aiškūs. Kitaip teks vis garsiau abejoti kandidato išsigirtu „nepriklausomo kandidato“ statusu.


Žymos

komentarai 4

 1. Henrikas    -  2019-05-20, 08:36

  Kubilius dabar visiems šiks ant galvų, kad prastumti šimonytę. šikimas ant galvų – landsberginių konservatnikų stilius.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Rimas    -  2019-05-20, 11:23

  Įdomu

  Atsakyti į šį komentarą
 3. a.š.    -  2019-05-21, 14:17

  Prajuokino su tuo: – Taip galima ir namą prarasti!
  Jeigu Nausėda tampa prezidentu, tai jam valstybinis namas garantuotas iki gyvos galvos. Kam jam tas namas, tada? Nebent vaikam perduoti…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Virgis    -  2019-05-24, 08:26

  Gal geriau tu fizike nelotum, lietuviai jau tiek nusivyle valdžia ir ypač konsevatoriais, o tu dar čia pili druskos ant žaizdų

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Skelbiama apie vakcinas nuo koronos. Ar ryšitės skiepytis?


 • Ne. Nė už ką. (67%, 222 balsavo)
 • Dar nežinau. Neturiu nuomonės. (17%, 56 balsavo)
 • Taip. Be abejonės. (16%, 54 balsavo)

Viso balsavo: 332
Pradėta - 2020 5 gruodžio @ 11:49
Pabaiga - 2021 5 sausio @ 11:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
Lasvas žodis
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Andrius Kubilius kerta iš peties: "Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!"* - nuoroda: https://infa.lt/33212/andrius-kubilius-kerta-is-peties-gitanas-nauseda-turi-nedelsiant-atsakyti-is-kur-ima-pinigus-reklaminei-kampanijai/