infa.lt

Aloyzas Sakalas. Kurį iš devynių pretendentų reikėtų išrinkti Lietuvos Respublikos prezidentu?

Aloyzas Sakalas. Kurį iš devynių pretendentų reikėtų išrinkti Lietuvos Respublikos prezidentu?

05 balandžio
08:16 2019

nuotr.: lsdp.lt

Tai, aišku, sunkus klausimas. Vieniems rinkėjams nereikia jokių esminių užsienio ir vidaus politikos pokyčių. Kitiems reikia prezidento, kuris pakeistų iš esmės vidaus ir užsienio politiką. Dar kiti norėtų laikyti Prezidentą savo įtakoje. Yra ir tokių, kurie norėtų „tvirtos rankos“.

Prezidentas, kaip žinia, pats formuoja pagrindines užsienio politikos gaires, pritaria arba nepritaria ministro pirmininko teikiamoms ministrų kandidatūroms, tvarko teisėsaugą, vertina Seimo priimtus teisės aktus. Pradėkime nuo užsienio politikos.

Kad dabartinė užsienio politika yra ne tik netikusi, bet ir pavojinga, įrodė Kovo 11-osios akto signataras Egidijus Bičkauskas savo pranešime Kovo 11-osios minėjime Seime. Šis pranešimas buvo publikuotas dienraščiuose ir žinių portaluose, todėl nėra jokio reikalo cituoti jo pagrindinių teiginių.

Ne ką geresnė ir dabartinė (kaip ir buvusi) vidaus politika, kuri suskirstė visus Lietuvos gyventojus į „patriotus“, „šunaują“, „runkelius“, „vatnikus“, „ Maskvos agentus“. Toks skirstymas sudavė labai stiprų smūgį tautos solidarumui ir yra viena iš masinės emigracijos priežasčių. Kita masinės emigracijos priežastimi laikyčiau vis didėjančią socialinę atskirtį. Jos nemažino nė viena vyriausybė, nes visų vyriausybių politika, nepriklausomai nuo valdančiųjų politinės vėliavos spalvos, buvo neoliberalizmas. Taip buvo eliminuotas socialinis teisingumas.

Taigi dviejų socialdemokratijos pagrindinių principų – solidarumo ir socialinio teisingumo – buvo atsisakyta. Trečiasis socialdemokratijos pagrindinis principas –laisvė buvo priimtas kaip „daryk, ką nori“. Ir prasidėjo įstatymų nepaisymo vajus, kurio bene svarbiausiąja komponente tapo korupcija. O jos išnaikinimui būtinos neeilinės teisėsaugininkų ir visos visuomenės pastangos.

Ar turi pakankamai galių Respublikos prezidentas pakeisti užsienio politiką. Turi. Tai įrašyta Konstitucijoje. O kaip su vidaus politika? Prezidentas gali priversti valstybės pareigūnus užsirašyti sau ant kaktos, kad valdininkui viskas draudžiama, ko nenumato įstatymas, o eiliniam piliečiui viskas leidžiama, ko nedraudžia įstatymas. Prezidentas formuoja teisėsaugos sistemą ir atsako už jos veiklą. Taigi jis turi pakankamai svertų kovai su korupcija. Jis gali stiprinti tautos solidarumą kviesdamas neberūšiuoti piliečių. Jis gali mažinti ir socialinę atskirtį, vetuodamas tuos įstatymus, kurie ją didina ir siūlyti savus.

Darytina išvada, kad Respublikos prezidentas turi pakankamai galių formuojant tiek užsienio, tiek iš dalies ir vidaus politiką. Belieka pasirinkti iš devynių vieną. Pabandysiu aptarti keletą aukščiausiai reitinguojamų kandidatūrų.

Gitanas Nausėda. Ekonomistas, bankininkas, užsienio bankų tarnautojas, galbūt ir jų statytinis. Ramaus charakterio ir aukštos kultūros žmogus. Stiprioji jo savybė – ekonomika. Jis gali stiprinti tautos solidarumą ir, jei norės, mažinti socialinę atskirtį. Sakau „jei norės“ todėl, kad G. Nausėda – liberalas savo pažiūromis. Bet pagrindinės prezidento funkcijos pagal Konstituciją – tai užsienio politika ir teisėsauga. Užsienio politikoje jis dar kūdikis vystykluose. Teisėsauga jam – dar nearti dirvonai. Todėl jam tapus prezidentu niekas iš esmės nepasikeis.

Ingrida Šimonytė. Finansininkė. Palyginti ramaus charakterio, o apie jos kultūrą galima spręsti iš jai priskiriamų publikacijų. Man įsimintina jos pozicija krizės metu, kada ji, „patarus“ aukštiems pareigūnams, krizei įveikti panaudojo pensininkų pinigus ir skolinosi iš komercinių bankų mokėdama dideles palūkanas. Aš stebiuosi, kaip prokurorai jai dar neiškėlė bylos už valstybės lėšų švaistymą. Užsienio politika jai – galvos skausmas. Teisėsauga – taip pat. Jai tapus prezidente esminių pokyčių nesitikėčiau.

Saulius Skvernelis. Teisininkas, ministras pirmininkas, buvęs policijos vadovas. Ryžtingas, nenuspėjamas, prieštaringas, nebijantis konfliktų. Kaip teisininkas gali daug nuveikti pertvarkant teisėsaugą. Užsienio politikoje ir ekonomikoje žalias. Tautos vienytoju būti jam sunkoka. Jam tapus prezidentu galima tikėtis neprognozuojamų žingsnių.

Mano nuomone Iš likusių 6 kandidatų savo programomis labiausiai išsiskiria du. Tai Vytenis Povilas Andriukaitis ir Arvydas Juozaitis.

V. P. Andriukaitis. Aukštos erudicijos labai gabus politikas, baigęs vidurinę aukso medaliu ir du universitetus, ir dar teisės studijas. Socialdemokratas nuo jaunystės ir politiškai stabilus. Puikiai išmano tiek užsienio, tiek vidaus politiką. Nepritaria dabartinei užsienio politikai ir pritaria E. Bičkausko išsakytai jos kritikai ir jo siūlymams. Vidaus politikoje vadovaujasi laisvės, solidarumo ir socialinio teisingumo principais, todėl vetuos tuos įstatymus, kurie didina socialinę atskirtį ir siūlys savus. Kategoriškai nusiteikęs prieš tuos, kurie skaldo tautą, todėl gali tapti tautos vienytoju. Gerai išmano teisę, todėl jam bus nesunku tvarkyti teisės sistemą. Kadangi turi savo vertybių sistemą, todėl prognozuojamas. Jo pagrindinis trūkumas – silpnokai naudojasi viešaisiais ryšiais, todėl visuomenei mažai žinomi jo nuveikti darbai.

A. Juozaitis. Filosofas, Sąjūdžio vienas iš įkūrėjų. Turi savo verčių sistemą, turi Lietuvos ateities viziją. Sąžiningas ir pareigingas. Trūkumas: neišsikristalizavusios politinės pažiūros, todėl sunkiai prognozuojamas. Jei bus išrinktas prezidentu, tai kiekvieną dieną galima iš jo laukti netikėtų iniciatyvų.

Likusiųjų 4 kandidatų programose kokių nors įsimintinų ir netradicinių siūlymų nematau.

Kokios darytinos iš šios trumpos kandidatų būsimos veiklos analizės išvados. Štai jos:

 1. Tiems rinkėjams, kurie nenori jokių rimtesnių pokyčių mūsų politikoje, vertėtų rinktis G. Nausėdą.
 2. Rinkėjams, kurie manytų, kad prezidentas turi būti kontroliuojamas kurios nors įtakingos jėgos, siūlyčiau rinktis I. Šimonytę.
 3. Tie rinkėjai, kuriems nesvarbu valdžios sprendimų turinys, o svarbu, kad valstybė būtų tvirtos rankos tvarkoma, turėtų pasirinkti S. Skvernelį.
 4. Jei rinkėjams nepatinka dabartinė užsienio ir vidaus politika ir norėtų ryškių ir prognozuojamų jos pokyčių pagal laisvės, solidarumo ir socialinio teisingumo principus, tai jiems patarčiau rinktis V. P. Andriukaitį.
 5. O jei rinkėjams nepatinka dabartinė užsienio ir vidaus politika ir jie norėtų ryškių, bet neprognozuojamų politikos pokyčių, tai A. Juozaitis pasiruošęs teikti tokią paslaugą.

Taigi kiekvienas rinkėjas turi iš ko rinktis ir rinktis pagal savo įsitikinimus. Bet drįstu tvirtinti, kad iš devynių kandidatų aš matau tik du, kurie gali iš esmės pakeisti Lietuvos užsienio ir vidaus politiką.


Žymos

komentarų 15

 1. Henrikas    -  2019-04-05, 09:05

  Nusišneki, Sakale, kad Juozaitis neprognozuojamas. Jis kaip tik vienintelis tinkamas kandidatas!

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Nesutinku    -  2019-04-05, 09:59

  su gerb. Sakalo nuomone. Kodėl jis visiškai nemini jauno ir perspektyvaus Seimo nario Mindaugo Puidoko? Kodėl jis galvoja, kad A.Juozaitis geriau nei M. Puidokas? Atriškite jaunam politikui surištus sparnus ir leiskite jam tvarkytis sujauktoje Lietuvos gaspadoje. Jauna, originaliai mąstanti naujos kartos politiko galva turi daug idėjų ir planų. Kitas klausimas, jeigu Sakalui nepatinka tradicinė šeima, kurią gina jaunasis politikas Mindaugas. Tuomet suprantama, kodėl jis ignoruoja gerb. jaunąjį kandidatą į Lietuvos prezidentus. Už Mindaugą Puidoką!

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Virgis    -  2019-04-05, 12:29

  Cia kur raso apie Puidoka, jei kiek turetum gyvenimiskos patirties tai is kart suprastum kad tas puidokas paprastas populistas, jis tik iesko tokiu situaciju kur galetu pasireiksti, kad butu matomas.Realiai tapes prezidentu nieko gero neduotu Lietuvai.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Paulius    -  2019-04-05, 17:47

  Jeigu apie Nausėdą galima pasakyti, kad tai kūdikis vystykluose (ir teisingai!), tai Puidokas palyginus iš viso dar negimęs. Jam dar reikia tonas košės suvalgyti, kad įgautų svorio. Gal kada ateityje, jei parodys savo sugebėjimus, bet tikrai ne dabar.

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Barbora    -  2019-04-05, 18:18

  Sakalas rašo nesąmones. Turbūt neklausęs ir neskaitęs Juozaičio. Būtent Juozaičio politinės pažiūros yra labai aiškios. Jis vienintelis, kuris galvoja apie ilgalaikę Lietuvos perspektyvą, o ne apie artimiausius penkerius metus

  Atsakyti į šį komentarą
 6. Suvaikėjęs    -  2019-04-05, 19:06

  Truputį supaprastintas ir prastas rašinėlis. Kaip galima apibūdinti ES klapčiukus, kad jie nuspėjami ar valdomi ar ryžtingas ar dar ten kažkokie.Koks čia apibūdinimas. Koks skirtumas, kokį klapčiuką turėsime. Norisi, tiesiog, neklapčiuko.

  Atsakyti į šį komentarą
 7. Benjaminas    -  2019-04-06, 09:03

  Publikacija patiko, ačiū gerb. Sakalui, kiek supratau jo prioritetas gerb. Andriukaitis. Aš Andriukaityje matau vieną trūkumą, – jis labai sueuropėjęs Lietuvos nacionalinių interesų sąskaita. Aš pirmame ture balsuos
  iu už Gerb. Juozaitį ir patarčiau tai daryti tiems, kurie nori, kad Lietuva panašėtų į 2018 metais laimingiausių žmonių valstybę Suomiją, ar labiau pažengusią nei Lietuva (nors lietuvos starto pozicijos buvo daug geresnės) Estiją.

  Atsakyti į šį komentarą
 8. as    -  2019-04-06, 11:09

  Tik INgrida Šimonytė ar Gitanas Nausėda mūsų Prezidentai!

  Atsakyti į šį komentarą
 9. Petras Mureika: ekspol.pareig. ... eksavia...    -  2019-04-06, 12:24

  balsuosiu tik už ARVYDĄ JUOZAITĮ…!!!

  Atsakyti į šį komentarą
 10. Algirdas    -  2019-04-06, 14:56

  Nusenusio politiko paistalai. Mol rinkim Andriukaitį ir Lietuva žaliuos. Neprašom tavęs, seneli patarimo. Mes praktiškai beveik visi jau apsisprendę ir balsuosim už tą kuris musm patraukliausias

  Atsakyti į šį komentarą
 11. anonimnis    -  2019-04-06, 20:58

  Kokio svorio? kokios senatvės ?reikia Prezidentui…Gerb.Dalia Grybauskaitė turėjo juoda diržą ir kelios kadencijos Jos Ekselencijos…M.Puidoko nepaminėjo tik dėl to ,kad Žmogiškas ir puikaus Šviesaus mąstymo Aukšto išsilavinimo moka ne vieną kalba parodė jog gerai pažysta mūsų konstitucija ir gabūs laikytis įstatymo ir jaunas veržlus ginantis šeimos vertybes ir visus Tautos piliečius bei jų atžalas…su pagarba visiems renkamiems i Prezidento sostą.

  Atsakyti į šį komentarą
 12. dovanėlė šungrybiniams konservų zombiams    -  2019-04-06, 21:56

  gražių paveiksliukų galerija:

  liaudiesmenas.livejournal.com

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, jog medžiaga apie tai, kad D. Grybauskaitė mokėsi KGB mokykloje yra patikima?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Aloyzas Sakalas. Kurį iš devynių pretendentų reikėtų išrinkti Lietuvos Respublikos prezidentu?* - nuoroda: https://infa.lt/30692/aloyzas-sakalas-kuri-is-devyniu-pretendentu-reiketu-isrinkti-lietuvos-respublikos-prezidentu/