infa.lt

Ženšenis – ar gali jis prailginti gyvenimą?

Ženšenis – ar gali jis prailginti gyvenimą?

06 kovo
01:01 2017

ženšenisBeveik kaip žmogus

Jeigu žvilgtelėtume į ženšenio šaknį, tai pamatytume jog ji primena žmogaus figūrą: kuo stambesnė šaknis – tuo didesnis panašumas. Ne veltui daugelyje mitų ženšenis sužmoginamas. Pasak vienų padavimų augalas kilo iš berniuko-vilkolakio, pasak kitų, juo pavirto įkalinta pilyje mergina. Vertimas iš kinų kalbos tik patvirtina panašumą: „žen“ – žmogus, „šen“ – šaknis.

Įdomu tai, kad legendose ženšenis ir gimsta beveik kaip žmogus. Žaibas trenkęs į skaidrų vandenį nueina su juo po žeme: po apvaisinimo ir išdygsta „dieviškoji žolė“. Neatsitiktinai protėviai laikė ženšenį pačiu naudingiausiu žmogui augalu, kuris ne tik gali išgydyti nuo bet kurios ligos, bet netgi prikelti iš numirusių.

Ženšenis (lot. panax.) auga Šiaurės Kinijoje, Korėjoje Rytų Sibire. Amerikinis ženšenis (lot Panax quinquefolium) auga Šiaurės Amerikoje. Kininis ženšenis (lot. Panax ginseng) gydymo požiūriu laikomas veiksmingiausiu. Jis auga Šiaurės Kinijoje, Korėjoje, Mandžiūrijoje, Vietname, Primorės krašte Rusijoje, Himalajuose. Azijietiškasis ženšenis turi stipresnį gydomąjį poveikį negu amerikietiškasis ir vartoti jį galima tik su pertraukomis.

Ženšenis kaip ir žmogus yra ilgaamžis. 1905 metais Sučansko geležinkelio statybos metu buvo atrastas augalas-rekordininkas, svėręs 600 gramų ir pasiekęs 200 metų amžių! Šanchajuje jis buvo įvertintas milžiniška tam metui suma – 5 tūkst. dolerių Pasirodo, kuo daugiau šaknies forma panašesnė į žmogaus figūrą, tuo augalas brangiau kainuoja.

„Gyvybės šaknies“ beieškant

Surasti ženšenį nėra paprasta – jis pakankamai įnoringas. Jo gyvenamoji aplinka – pavėsingi lapuočių-spygliuočių miškai, augantys kalnų masyvuose. Augalui patinka puri, turtinga puvėsių dirva. Dažniausiai ženšenis sutinkamas Kinijoje, Korėjoje ir Tolimuosiuose Rytuose.

Kinai tradiciškai renka ženšenį nuo vasaros pradžios iki pirmųjų šalnų. Į augalą jie žiūri su pagarbiu virpuliu ir mano, jog jis atsiveria tik švariam žmogui. Kai paieškos duoda savo vaisius, rinkėjas neskuba išrauti išsvajotąją šaknį: jis įdėmiai apžiūri vietos tipografiją, kaimynystėje augančius augalus, dirvą ir kiek saulės tenka tam lopinėliui – ateičiai pravers.

Specialiu kauliniu pagaliuku jis pasiekdavo šaknį, atsargiai išlaisvindamas nuo žemės jos plonas ataugėles. Žolininkai imdavo tik subrendusias šaknis – jaunų augalų stengdavosi neliesti. Įspėdami kitus. 25-30 cm aukštyje pažymėdavo augalą raudona juostele. Įdomu tai, jog stiebui patyrus pažeidimą, šaknis daugeliui metų „užmigdavo“, laukdama palankių sąlygų naujam ūgliui.

Jaunystės eliksyras

Senėjimas – tai normalus biologinis procesas, vykstantis dėl ląstelės dalijimosi ir audinių atsinaujinimo sulėtėjimo. Kinų medikai tvirtina, jog ženšenio šaknis iš dalies padeda išspręsti šią problemą. Jeigu ženšenis reguliariai naudojamas užpiltinių, tepalų, miltelių ar nuoviro pavidalu, tai aktyvų gyvenimą galima pratęsti iki 100 metų.

Tačiau, kol kas neišskirta ženšenio sudedamoji medžiaga stabdanti senėjimą. Mokslininkai daro prielaidą, jog tai galėtų būti maltolis, susidarantis kaitinant šaknį.

Maltolis yra žinomas kaip maisto priedas E636, sustiprinantis produkto skonį ir kvapą.

NVS šalyse jis yra oficialiai leistas ir naudojamas kepinių ir šokolado gaminiuose. Europos Sąjungoje jis nėra registruotas, kaip maisto priedas ir todėl neturi E numerio. ES jis yra registruotas kaip skonio ir aromato komponentas. Žemės ūkyje maltolis taikomas greitesniam sėklų dygimui: galbūt čia slypi jo poveikio žmogaus gyvybiniams procesams paslaptis?

Afrodiziakas

Ženšenio vynas nuo seno Kinijoje buvo laikomas stipriu afrodiziaku. Taip pat žinoma, jog anksčiau daugelis kinų ir korėjiečių kasdien žiaumodavo ženšenio šaknį, kas suteikdavo jiems galimybę tapti tėvais net einant 80 -uosius amžiaus. Sujaudinantis ženšenio efektas stebimas net po neilgo jo vartojimo.

Tyrinėtojų nuomone, visas reikalas slypi saponite (saponitas – mineralas. Anglų kalba informacijos mažai. Rusų kalba) – minerale, kuri vyro organizmui daro ne tik gydomąjį, bet ir stimuliuojantį seksualinį aktyvumą poveikį. Jeigu preparatas ženšenio pagrindu būtų vartojamas 2 mėnesius, tai tas didina spermatozoidų judėjimą ir visumoje gerina seksualinę funkciją. Tačiau ženšenio terapijos metu vyrams nerekomenduojama gerti kavą, pernelyg stimuliuojančią organizmą.

Ženšenis naudingas ne tik vyrams, bet ir moterims.

Neseniai mokslininkai nustatė, jog moterys reguliariai vartojančios ženšenį pakelia savo libido lygmenį ir seksualinio gyvenimo kokybę.

Nesantaikos šaknis

Kanados misionierius, Joseph-Francois Lafitau XVIII amžiaus pradžioje aptiko amerikietiškąją ženšenio rūšį. Jo atradimas užkūrė prekybą amerikietiškuoju ženšeniu Prancūzijoje. Tačiau prancūzai ieškodami stebuklingos žolės nutarė pasiduoti toliau į pietus, į irokėzų, turėjusiu susitarimą su anglais, valdas.

Tokiu būdu, istorikų nuomone, prasidėjo šimtametis konfliktas tarp Prancūzijos ir Anglijos, Šiaurės Amerikos teritorijoje.

Įdomu dar tai, jog patys indėnai seniai žinojo apie gydomąsias-atstatančias ženšenio savybes. „Gyvybės augalą“ jie vartojo esant įvairiems simptomams – skrandžio spazmams, pykinimui, kosuliui, dėdavo jį prie žaizdų, o taip pat vartodavo kaip tonizuojančią priemonę.

Amerikietiškasis ženšenis skirtingai nuo azijinio turi mažesnį stimuliuojantį efektą, todėl patyrę žolininkai jį labai vertina. Ši savybė suteikia galimybę vartoti ženšenio užpiltines ilgą laiką. Įdomu tai, kad dabar amerikietiškasis ženšenis aktyviai eksportuojamas į Aziją.

Universali priemonė

Kai antroje dvidešimtojo amžiaus pusėje iš ženšenio audinių pavyko gauti biomasę, žaliavoje atsirado farmakologinės savybės, tinkamos jos panaudojimui kosmetikoje ir medicinoje. Tai davė daugiau pranašumų: preparatai pagaminti ženšenio pagrindu skirtingai nuo natūralios šaknies neiššaukia p[ašalinio efekto ir leidžia naudoti juos ilgesnį laką.

Rusų farmakologas I. I. Brechmanas tyrinėdamas amerikietiškojo ženšenio savybes, nustatė, jog jis gali būti efektyvia naudojamas sporte.

Tarybiniai sportininkai oficialiai pirmą kartą pavartojo ženšenio šaknį kaip natūralų dopingą 1972 Miuncheno olimpinėse žaidynėse, po ko jau daugelio šalių atletai ėmė vartoti ženšenio pagrindo maisto priedą, gerindami sportinius rezultatus. Po didelių fizinių apkrovų, tokie preparatai nuima nuovargį, sumažina stresą, o taip pat panaikina skausmingus pojūčius.

Šiuolaikiniai tyrimai vis labiau mus stebina unikaliomis ženšenio preparatų pagrindu pagamintų preparatų savybėmis. Pavyzdžiui vandens ekstraktai mažina kraujo spaudimą, o spirito užpiltinės – atvirkščiai, jį padidina. Ženšenis yra puiki tukimo užkardymo priemonė ir apskritai, kaip priemonė normalizuojanti svorį. Pastebėtos ir antžeminės augalo dalių naudingosios savybės. Augalo lapų užpiltinė padeda gydant I ir II tipo cukrinį diabetą, o taip pat padeda pašalinti neuropsichinių susirgimų simptomus.

Gerbiamas skaitytojau (-a), jeigu manote, kad informacija teikiama šioje svetainėje jums buvo kažkuo naudinga, – jūs galite paremti infa.lt tinklapį Jums patogiu būdu.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Ženšenis – ar gali jis prailginti gyvenimą?* - nuoroda: https://infa.lt/13442/zensenis-ar-gali-jis-prailginti-gyvenima/