infa.lt

Kanapės: Vaistas ar narkotikas, kurį bando legalizuoti narkotikų verslas?

21 gegužės
15:38 2016

Arvydas DaunysArvydas Daunys

Kadangi viešojoje erdvėje kyla vis garsesnės diskusijos apie, esą, visiškai nekaltų ir net naudingų (sveikatos atžvilgiu) kanapių legalizavimą, nutariau po šią temą pasižvalgyti ir aš. Trumpos apžvalgos pakako, kad galima būtų pateikti neilgą suvestinę.

Pradžioje trumpa informacija apie kanapes:

Kanapės yra haliucinogenų grupei priskiriamas augalas, iš kurio džiovintų lapų ar žiedų gaminama psichotropinė medžiaga – marihuana. Tai dažniausiai pasaulyje vartojamas silpnas narkotikas. (vikipedija) Pagrindinis aktyvus cheminis elementas yra tetrahidrokanabinolis (THC, kituose šaltiniuose THK) kurio kiekis vartojamoje medžiagoje varijuoja nuo 1-5 procentų marihuanoje, iki 26 procentų hašiše. (Hašišas – iš augalo išskirta derva).

Toliau Vikipedijoje teigiama, jog: teoriškai mirtina dozė yra 40 000 kartų didesnė už psichoaktyvią,t.y. tą, kuriai esant pasiekiamas aukščiausias poveikis, ir, jog neužfiksuota nė viena mirtis dėl marihuanos perdozavimo išskyrus alerginius atvejus.

Poveikis

Sukelia apsvaigimą, atsipalaidavimą, euforiją ir mieguistumą.

Įprastai jaučiamas dvasinis pakilimas, gali sustiprėti muzikos poreikis, laiko pojūčio ir pakitęs savęs paties suvokimas (depersonalizacija).

Rūkant organizmas sugeria apie 10-25% THC. Tam tikrais atvejais rganizme išlieka iki 6 savaičių. Darant rūkorių organizmų testus, – jie neišvengiamai išduoda marihuanos vartotoją.

Šalutiniai efektai:

Kanapė gali sukelti silpnumo jausmą, atminties susilpnėjimą. Priklausomai nuo surūkyto kiekio tai išlieka nuo kelių valandų iki dienų. Dėmesio vyrai: pastovus vartojimas slopina testosterono gamybą. Spermoje mažėja gyvybę nešančių spermatozoidų. Jei abu partneriai žolininkai – moterims pastoti tikimybė sumažėja dar labiau. („Narkotikų gidas – kanapė“).

Dažnai rūkantys pradeda stokoti susikaupimo. Darosi sunku išlaikyti dėmesį ir prisiminti viską, ką reikia. Vairuoti parūkius irgi nepatartina. Mažėja motyvacija. Daug kas pradeda atrodyti beprasmiška ir nuobodu, greitai atsibosta. Neretai šalutinis efektas yra nerimas, panika, paranoja. (Ten pat)

Visi šaltiniai teigia, kad kanapė, šis silpnas narkotikas, priklausomybę sukelia gan retai (9%).

Bet čia kyla klausimas – kuris iš mūsų norėtume patekti į tą retai pasitaikantį 9% tarpą patys? Arba, kad į tą tarpą patektų mūsų vaikai ir artimieji? O juk tokių garantijų neduoda niekas absoliučiai.

Apie marihuanos daromą žalą organizmui skirtingi šaltiniai aprašo skirtingai, matyt priklausomai nuo to, kas ir kokiu tikslu rašo. Ar žmonės norintys apsaugoti savo artimuosius nuo narkomanijos grėsmės, ar narkotikų-verslo atstovai siekdami plėsti savo nelegalų verslą.

Pavyzdžiui, Vikipedijoje teigiama, jog „Priešingai nei tabako atveju, pavojus susirgti jokiomis plaučių ligomis nekyla, nes medžiagos, esančios marihuanoje ir tabake skiriasi.“

„Narkotikų gidas – kanapės“ rašoma visiškai priešingai: „Bet kokių narkotikų rūkymas yra kenksmingas, ir kanapė čia ne išimtis. Kanapės dūme yra didesnė karcinogeninių policiklinių aromatinių angliavandenių (sukeliančių vėžį) koncentracija, nei tabako dūmuose. Be to, žolininkai įtraukę dūmą laiko ilgiau, dėl to jų plaučiuose nusėda apie 4 kartus daugiau dervų (lyginant su cigaretėmis)“

Rūko kanapes

Mes galime suprasti dėl ko meluoja, galimai, skatinanti legalizuoti kanapes publika – tai verslas ir milžiniški pinigai. Dėl jų galima velniui dūšią parduoti.

Tačiau kokia prasmė meluoti tiems, kurie pasisako prieš kanapių legalizavimą ir vartojimą apskritai? Jie iš to neturi absoliučiai jokios naudos, skirtingai, nei legalizavimo šalininkai.

Kuriais daugiau tikėti? (Atsakome į klausimą – kam tas naudinga ir suprasime, kas meluoja)

Lietuvos narkotikų kontrolės departamento specialistai tvirtina, kad kanapių žala organizmui neginčijamai įrodyta moksliniais tyrimais. Vis daugiau sociologijos, medicinos ir psichologijos mokslinių tyrimų išvadų teigia, kad kanapės yra vienos pavojingiausių narkotinių medžiagų, nes organizmą jos žaloja laipsniškai. Šalia savo veikliųjų medžiagų kanapės dar turi ir visas organizmą žudančiai veikiančias medžiagas kaip tabakas.

Įdomius dalykus pademonstravo Europoje atliktas tyrimas apie alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimą tarp 15-16 metų moksleivių. Į klausimą, kur paprasčiausiai gauti kanapių, net 22% moksleivių sakė, kad paprasčiausia jų įsigyti diskotekoje, bare, tada – gatvėje, parke, prekeivio namuose. Duomenų tyrimai parodė, jog 5,6 % moksleivių per pastarąsias 30 dienų kanapes vartojo net 20 kartų. Tai reiškia, jog vaikai rūkė „žolę” dažniau nei kas antrą dieną. (Delfi)

Norite, kad jūsų vaikas būtų skaičiuojamas toje statistikoje?

Pasekmės

Kiekvienas narkomanas dažniausiai sako: „pradėjau nuo žolės“. Vėliau organizmui įpratus prie to poveikio, atsirado poreikis patirti dar stipresnį pojūtį. Labiau „patyrę“ draugai pasiūlė „pabandyti…“. Žengiau lemtingą žingsnį į priklausomybės pelkę, tačiau tada to visiškai nesuvokiau. Viskas atrodė taip lengva ir gražu… Aš juk tikėjausi tik pabandyti tam kartui, ir tik tam kartui..“

Specialistai – narkologai, psichologai, psichiatrai, o tuo pačiu ir jų pacientai (narkomanai, alkoholikai) vienu balsu teigia, jog pati pavojingiausia visuomenei ir individui yra silpniausia savo poveikiu narkotinė-svaiginančioji medžiaga.

Tai yra, ta medžiaga, kuri iš tiesų kelia mažiausią pavojų dėl savo poveikio silpnumo, – slopina vartotojo, bandančio ją pirmąjį kartą, budrumą ir pavojaus jausmą. Verčia jį patikėti, kad viskas, ką kalba apie ją tėvai ir kiti vyresnieji, yra išsigalvojimas, o jei ir ne išsigalvojimas, tai bent jau jam čia niekas negresia.

Viskas, pirmas žingsnis žengtas – savisaugos instinktas nuslopintas. Dabar veikia tik draugų įtaka, laikas ir vartojimo dažnumas. Kaip taisyklė, prie silpnų narkotikų vėliau prisijungia ir alkoholio vartojimas. Ir čia gauname jau branduolinį mišinį, kurio vartojimo pasekmės gali būti fatališkos organizmui ar individui visumoje..

Tačiau tai dar ne pabaiga, nes, jei grįšime prie kanapių legalizavimo šalininkų argumentacijos, kur teigiama, kad priklausomybė nuo kanapių išsivysto itin retai, tik 9% atvejų, – tai kanapių legalizavimo priešininkai, remdamiesi statistiniais duomenimis sako, kad niekada joks narkomanas nepradėjo savo svaiginimosi kelio iškart nuo stiprių narkotikų, t. y. nuo heroino leidimosi į veną būdo.

Absoliuti dauguma narkomanų pradėjo savo kelią nuo „žolės“ rūkymo ar kokaino uostymo. O alkoholikai pradėjo savo karjerą nuo silpno vyno, alaus ar net sidro. Tai yra tų gėrimų ar silpnų narkotikų, kurie visuomenėje propaguojami kaip visai silpni ir nepavojingi bei nesukeliantys priklausomybės.

Jie galbūt ir nesukelia priklausomybės, tačiau paskatina žmones, ir ypač jaunimą, jau praradusį narkomanijos priklausomybės baimės jausmą ir siekiantį aštresnių pojūčių, žengti per sekantį laiptelį žemyn į tamsą, link stipresnės svaiginamosios medžiagos pabandymo. Tų bandymų rezultatus kiekvienas iš mūsų puikiai žino – tai jau diagnozė – narkotinė priklausomybė.

Apie informacijos pateikimo būdus siekiant didžiausio poveikio:

dabar vykdoma viešojoje erdvėje kanapių legalizavimo klausimu „diskusija“, – tai Overtono lango principų pagrindais vykdomas visuomenės sąmonės apdorojimas, siekiant, kad pirmai pradžiai, bent jau būtų pradedama apie tai diskutuoti. Bent jau. Citata: Joseph Overton aprašė, kaip iš principo žmonių visuomenei nepriimtinas, net žalingas idėjas galima ištraukti iš visuomeninės paniekos atmatų duobės, nuvalyti, nuplauti, „iškvėpinti“ ir, galų gale, įtvirtinti įstatymais.

Sekančiu žingsniu bus pasitelkti „objektyvių“ tyrimų duomenys, kuriuos be abejo užsakys tos pačios, suinteresuotos ir šiandien dar nelegalaus narkotikų verslo struktūros, žinoma ignoruojant tuos tyrimus, kurie teiks priešingus rezultatus. Bet, apie Overtono langą jūs galite plačiau pasiskaityti čia: Overtono langas, po ko patys galėsite prognozuoti tai, kokius žingsnius žengs narkotikų verslas ir jo rėmėjai – „pažengę“ kanapių vartotojai. Jums paveikslas bus visiškai aiškus.

Norėčiau atkreipti skaitytojų dėmesį į tai, jog, jog čia paliečiau tik su sveikata susijusius klausimus, praleisdamas nusikaltimų, susijusių su narkotikų (net silpnų) vartojimu, mirčių, avarijų bei socialinės atskirties statistiką.

Tai ar tas poreikis legalizuoti kanapes Lietuvoje yra toks būtinas, kad dėl jo būtų verta rizikuoti savo vaikų sveikata, ateitimi ir net gyvybe?

Ar visgi atsispirsime narkotikų verslo ir jau „pažengusių“ jų vartotojų daromam spaudimui įteisinti pirmą laiptelį į baisios priklausomybės pragarą?

P.S.
Aš truputį plačiau pasidomėjau situacija su tais kanapių auginimo draudimais, ir žinot ką radau? – Kad, pasirodo, Lietuvoje jau nuo 2013-ųjų gegužės (3 metus) leidžiama auginti pluoštines kanapes, kuriose THC kiekis neviršija 0,2 procento. Čia galima daryti išvadą, jog visas triukšmas viešojoje erdvėje kyla TIK dėl turinčių narkotinio poveikio kanapių, o kas jį kelia – manau aiškinti nereikia.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 1 247

Žymos:

Atsiliepimų 17

  1. Algirdas Minkauskas    -  2016-05-21, 18:29

    „Trumpos apžvalgos pakako, kad galima būtų pateikti neilgą suvestinę.”
    Ilgiau pasižvalgykit, maž dar ką pamatysit. O uždrausti neįmanoma nieko ir niekas neturi jokios teisės ką nors uždrausti. Uždrauskit žemės drebėjimą. Pamėginkit.

    Atsakyti į šį komentarą
  2. Mindas    -  2016-05-22, 13:32

    atsiliepimas nei į tvorą nei į mietą. Žmonės kažkuo svaiginosi ir svaiginsis. Bet tai nėra priežastis palengvinti priėjimą prie svaiginimosi medžiagų. Ypač jei ilgalaikis tikslas yra visuomenės išlikimas ir augimas. Pavyzdžių istorijoje daugiau nei pakankamai, kad apsisvaiginusios visuomenės nusilpdavo ir išnykdavo. Neigti tai yra kvaila.

    Atsakyti į šį komentarą
  3. Algirdas Minkauskas    -  2016-05-22, 17:44

    >Mindas
    Reikėjo rašyt, kad mano asmuo nepatinka-būtų viskas aišku, netgi man. Ne pyrmas ti rozas, išgyvenčiau.
    Vieną iš seniausių pasaulio augalų, ant kurio nepyko, o gerbė ir naudojosi jo gydomosiomis ir ne tik gydomosiomis savybėmis ištisos kartų kartos nuo neatmenamų laikų, pradėta drausti XX amžiaus pradžioje. Dešimtis tūkstančių metų žmonija nuo kanapių nusisvaiginti nesugebėjo, o vos tik per šimtą metų nuo jų uždraudimo geram nuošimčiui nuo 7 milijardų dvikojų stogai nučiuožė :)) A tai kame šaknis? Kanapes juk draudžia. A??
    Oi, ir sutapk gi šitaip, kanapių draudimas prasidėjo kaip tik tada kai buvo įtvirtinta Rokfelerių finansuota, taip vadinama, „tradicinė medicina” ir visi kiti per tūkstantmečius naudoti gydymo būdai buvo paskelbti šarlataniškais bei ilgainiui uždrausti. Iš kanapių žmonės gaminasi vaistus ir gydosi bei pagyja. Aš jau abejoju ar yra tokia liga kurios kanapė neįveiktų :)) Ui, šioje vietoje niekam, be abejo, jokių klausimų nekyla. Kanapių draudimas kaip tik sutapo su, taip vadinamos, pramonės revoliucijos sparčiausiu augimu. Juk reikėjo automobilius būtinai gaminti naudojant plieną ir kitas medžiagas tik ne kanapių pluoštą, nors Fordas buvo pagaminęs auto iš kanapių savo savybėmis nei kiek neprastesnį už kitus. Pėdkelnes moterims būtinai reikėjo gaminti iš greit plyštančių medžiagų, tik ne iš ilgaamžių kanapių. Šildytis būtinai reikėjo anglimi tik ne itin sparčiai ir bet kur augančiomis kanapėmis. Ir taip toliau ir apvaliau, be galo… . Ir atsitik tu man šitaip. Taip kaip Kristus sugebėjo gimti per pačias Kalėdas taip ir čia, ne kitaip.

    Atsakyti į šį komentarą
  4. Bebras    -  2016-05-23, 00:11

    Lietuviska propaganda laimi.rukau 15 metu .isvis negeriu ir i koksa nosies nekisu. Kai nera ir nerukau. Ir jokios priklausomybes nejauciu.cukrui didesne priklausomybe ,nes kai nesaldinta kava ,tj ir negeriu,nes noriu saldzios kavos .Geriau panaikinkit alkoholi ir nebus gatvei smurto.nes visi sedes namie priruke su saviskiais ir neis daryt nesamoniu kaip daro prigere kai susisuka 😉

    Atsakyti į šį komentarą
  5. Пуля    -  2016-05-23, 05:34

    Kažkodel niekas nerašo kad sergantiems vežiu kanapes ir prailgina ir net išgydo(yra tokiu faktu) o legalizavimas atneštu i musu biudzeta nemazai pinigu,taip pat išnyktu gatviu prekeiviai(dauguma nesažiningu:) ) ,viskas butu skaidru kaip vaistinei,ir dar taigi mes taaaaip megstam kopijuot JAV o ten jau daugelis valstiju legalizavo ne tik medecinos bet ir rekreacijos marihuana. As uz legalaiza

    Atsakyti į šį komentarą
  6. algimantas    -  2016-05-23, 14:06

    Pastebėjau tokią tendenciją – kai tik atsiranda kokia tema susijusi su kvaišalais – iškart atsiranda krūvos kvaišalų gynėjų, bandančių pateikti juos iš teigiamos pusės – esą valstybės biudžetas laimės, žmonėms sveikata pagerės, pagerės gyvenimas…

    Ir kas įdomiausia, jog atsiranda tokių atlėpausių, kurie jais tiki..

    Niekada, niekada kvaišalų kažkokia teikiama nauda (taip, kai kuriais atvejais ji yra) nė iš tolo neatperka jų daromo blogio.

    Nes, kad ir kokie silpni būtų kvaišalai – jie kaip taisyklė visada yra žingsnelis į stipresnius kvaišalus.

    Pastebėkime, autorius šį straipsnį paskelbė ir socialiniuose tinkluose – tai ten tokių veikėjų marios, kurie mini TIK naudą, tačiau visiškai, absoliučiai neužsimena apie kvaišalų blogį, kuris iš esmės yra net neišmatuojamas.

    Kam protiškai save sveiku laikančiam žmogų reikalinga save durninti kvaišalais?

    Čia kai kurie aiškina, kad kvaišalai bus legalizuoti suaugusiems, o ne vaikams. Atleiskite, o ką šiandien suaugusiems dar per mažai yra kuo glušint save? Ir taip gluši dauguma, ir dar jiems mažai.

    Kitas dalykas – vaikai jau šiandien rūko, 5.6% rūko kas antrą dieną. Ir legalizavus jiems bus ženklas, kad tai visgi kaip ir paprastos cigaretės, kurias dauguma jau ir taip rūko. Ar to norime? Ar visai jau protą praradome?

    Atsakyti į šį komentarą
  7. Algirdas Minkauskas    -  2016-05-23, 17:43

    >algimantas
    Iš tuščio į kiaurą iš plono į siaurą… . Vien teiginiai. Teiginius reiktų esme pripildyt, kitaip jie subliukš. Rašykit, ponuli, straipsnį, tik ne tuščius perpezėjimus, o rimtą. Kas yra THC, kas yra CBD, kaip veikia, įvairių tyrimų medžiagas, nepamirškit paminėt kas atsitiko tose šalyse kur kanapės buvo legalizuotos ir panašiai, nepraleiskit to laikmečio kai kanapės nebuvo draudžiamos. Pirmyn. Be tuščių deklaracijų.

    Atsakyti į šį komentarą
  8. Lauris    -  2016-05-23, 19:30

    Ir vėl… prisiskaitė lietuviškų beprasmių straipsnių parašytų prieš 15 metų ir bando čia visiems kišt kaip gryniausią tiesą. Lietuvoje apie šitą augalą beveik niekas nieko nekalba, o jei ir prabyla, tai dažniausiai būna dezinformatyvus bulvarinis mėšlas, nepagrįstas jokiais NAUJAIS moksliniais tyrimais. Todėl „semtis” informaciją iš lietuviškų straipsnių NEGALIMA. Man įdomu, kodėl tokie „profesionalai” nepasistume truputį giliau? Kad ir tam pačiam Youtube galima pamatyt pačių žmonių, kurie serga labai rimtomis ligomis, pasakojimus kaip jie gydosi medicinine marihuana ir tik dėl jos gali gyvent +/- pilnavertį gyvenimą. Kodėl apie tai visi tylit? Kodėl nepasižiūrit kaip gyvena tie patys olandai kurie jau velniai žino kada legalizavo marihuana? Kodėl neįterpiat 2 sakinių apie JAV valstijas kuriose legalizavus kanapes buvo surinkta PERTEKLINIAI MOKESČIAI? Kas svarbiausia, tai nutylima, bet vat jeigu kažkoks narkomanėlis 20 metų badantis venas pasakys, kad kai buvo paauglys keletą kartų parūkė kanapių – 3000 žodžių straipsnis garantuotas. Supraskit – kanapės NĖRA kelias į sunkiuosius narkotikus. Pandoros skrynią atveria alkoholis ir tabakas!

    Atsakyti į šį komentarą
  9. Ra    -  2016-05-23, 20:18

    >Algirdas Minkauskas – atrodytų protingas žmogus esate, bent jau sprendžiant pagal rašymo stilių, bet juk pats nieko konkretaus irgi nepasakote – galiu jums pakartoti jūsų paties pasiūlymą: „rašykit ponuli straipsnį. Ir nepraleiskite nieko – ypač to, kiek žmonių tapo narkomanais pradėję nuo marihuanos ir kiek jų dar taps, tokių kaip jūs dėka, jei jos bus legalizuotos. Pasidomėkite realiai, pas gyvus žmones-narkomanus kaip ir nuo ko jie pradėjo. Gal nukris ta visa-žinančio kaukė. Ir parašykite ką sužinojote. Pirmyn.

    Lauriui – kalbama ne apie kanapes, o apie narkotikus, narkotinį poveikį ir būsimus narkomanus. O kalbant apie narkotikus, bet kokius „teigiamus” dalykus jų atžvilgiu galima drąsiai nubraukt, nes jų teikiamas blogis yra daug didesnis. Ir tik kvailys to nemato. Atsiprašau.

    Atsakyti į šį komentarą
  10. Пуля    -  2016-05-23, 23:35

    Barack Obama,Bill Maher,Bill Gates,George Clooney,Steve Jobs,Carl Sagan,George Washington,Bob Marley,Abraham Lincoln,David Letterman,Morgan Freeman,Martha Stewart,Snoop Dogg,Lady Gaga,Rihanna,Jimmy Hendrix,Jerry Garcia,Stephen King,Janis Joplin,Shakespeare,Bob Dylan,Arnold Schwarzenegger ,,,,,ar man dar testi? Cia tik maza dalys žmoniu,ir dar ,tikrai netikiu tiems komentatoriams kas sako kad ,,aš tai nini,niekados gyvenime,,

    Atsakyti į šį komentarą
  11. Algirdas Minkauskas    -  2016-05-24, 01:26

    >Ra
    Straipsnių yra prirašyta daugiau nei pakankamai tiek už tiek prieš, tereikia atsirinkti. Domintis tą padaryti nesunku, o ir išbandyti galima, aišku, jeigu noras arba poreikis yra. Šia tema jokių straipsnių rašyt neketinu, rašau kita tema. Jūs man visažinančio kaukės nematuokit-negražu. Aš matydamas pateiktą vieną nuomonę, paprieštaravau bei pasiūliau dar pasidomėt nes straipsnyje pateiktos medžiagos yra apverktinai maža. Savo nuomonės kaip vienintelės teisingos aš nepateikiu, o jei manot, jog yra kitaip, nurodykit kur taip buvo. Ačiū.

    Atsakyti į šį komentarą
  12. Ra    -  2016-05-24, 07:48

    Algirdui, tai kad nereikia nieko nurodinėt – pats siūlote kitiems straipsnius rašyti, pagrindžiant savus teiginius, kai pats čia tik orą virpinate, nieko ir niekuo absoliučiai nepagrįsdamas. Jei sakote, kad straipsnių yra sočiai – tai kodėl siūlote dar papildomai algimantui rašyti? Pasiskaitykite tuos kurie jau parašyti ir žinosite viską ko jums reikia. Arba rašykite pats, vietoje to, kad nurodinėjęs tą daryti kitiems. Kuklumas žmogų puošia – būkite kuklesniu.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Ar pritariate, kad opozicijos kandidatai mestų burtus, katras vienas iš jų liks prezidento rinkimuose?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

O kas suteikė teisę “seimui” spręsti už mane?...

Ar tai verta dėmesio naujiena? kad kairieji marksistai jau seniai pramušė dugną žinome, gal tik...

Tomai, negalima taip negražiai atsiliepti apie mūsų dabartinėje valdžioje esančius buvusius komunistus vei įslaptintus KGB...

Okupacijos laikų kolaborantas su daugiau kaip 30 m. narystės TSKP stažu man ne autoritetas. Kandidatas...

2030 m. paties seimo gali nebūti. Bus eurosojūzo vietinė taryba....

Blazyte, laiskas keisti straipsniu fotografijas, ta su raudona ir su violetine jau smarkiai nusidevejo, reiktu...

o kiek žmonių psichologine prievarta buvo verčiami skiepytis " išmes iš darbo", "negalėsi maisto nusipirkti...