infa.lt

Andrius Kubilius: Kas atsitiko? Kas dėl to kaltas? Ką daryti toliau?

26 spalio
13:27 2016
Andrisu Kubilius

Autoriaus įdėta nuotrauka Facebook

Andrius Kubilius dalinasi mintimis savo Facebook paskyroje

Po sekmadienio rinkimų rezultatų, daug kas klausia – kas atsitiko? Kodėl Tėvynės Sąjunga, kuri laimėjo pirmąjį rinkimų turą, antrame taip stipriai atsiliko nuo valstiečių.

Tai vertinama kaip didžiulis Tėvynės Sąjungos pralaimėjimas, todėl po to kyla natūralus klausimas – kas dėl to kaltas? Ir tik tada ateinama prie klausimo – ką toliau daryti?

Pabandysiu iš eilės atsakyti į šiuos klausimus, pirmiausia remdamasis ne emocijomis, o žinomais rinkimų rezultatais.

1. Kas atsitiko?

Į šį klausimą galima atsakyti vartojant sporto terminologiją: mes rinkimų „bėgime“ pasiekėme „asmeninį rekordą“, tačiau vienas konkurentas antroje distancijos dalyje buvo greitesnis ir mus pralenkė. Tai nesumenkina to fakto, kad mes pasiekėme „asmeninį rekordą“, tačiau aukso medalis priklauso ne mums. Ar auksas buvo laimėtas sąžiningai, nenaudojant kokio nors draudžiamo dopingo, – parodys atitinkami tyrimai.

Kodėl reikia kalbėti apie mūsų partijos „asmeninį rekordą“? Todėl, kad partija pirmajame rinkimų ture gavo 276 275 balsus, atiduotus už partijos sąrašą, ir toks rinkėjų skaičius yra mūsų „asmeninis rekordas“, kurio mes nebuvome pasiekę nuo pat 1996 metų.

Galima prisiminti, kaip atrodė mūsų rezultatai įvairiuose Seimo rinkimuose:

1996 metai – 409585 rinkėjai;
2000 metai – 126850 rinkėjai;
2004 metai – 176409 rinkėjai;
2008 metai – 243823 rinkėjai;
2012 metai – 206590 rinkėjai;
2016 metai – 276275 rinkėjai.

Verta pažymėti, kad antrajame rinkimų ture, kai varžėsi mūsų kandidatai vienmandatėse apygardose, rinkėjų parama, lyginant su ta, kuri tiek jiems, tiek partijai buvo parodyta per pirmąjį rinkimų turą, ne tik nesumažėjo, bet daugelyje apygardų net ir gerokai padidėjo. Taigi ir antrajame rinkimų ture gavome didesnę nei 270 tūkst. rinkėjų paramą, tačiau to neužteko, kad laimėtume didesnį kiekį rungtynių vienmandatėse apygardose.

Tokios situacijos paradoksas yra tas, kad šiuose rinkimuose gavę gerokai didesnę rinkėjų paramą nei buvome gavę 2012 metais, ar net 2008 metais, bendrų mandatų skaičiumi, laimėtų šiuose rinkimuose (31 mandatas), atsilikome ne tik nuo 2008 metų (45 mandatai), bet net ir nuo 2012 metų (33 mandatai), kai surinkome 70000 mažesnę rinkėjų paramą.

Taigi „asmeninis rekordas“, matuojant gautos rinkėjų paramos dydžiu, šiuose rinkimuose neatnešė mums „rekordinio“ mandatų skaičiaus, nes daugelyje vienmandačių apygardų mes nelaimėjome, nepaisant rekordiškai didelės rinkėjų paramos mūsų kandidatams. Taip įvyko todėl, kad mūsų konkurentų kandidatai gavo dar didesnę paramą.

2. Kodėl nelaimėjome Kaune?

Kai kalba pasisuka į tai, kodėl mes nelaimėjome daugiau mandatų, daug kas beda pirštu į mūsų rezultatus Kaune, kur vietoje to, kad laimėtume visas apygardas, kaip kad būdavo ankstesniuose Seimo rinkimuose, mes laimėjome tik vieną mandatą. Kaune prieš II turą patyrėme vieną krizinę situaciją su prof. J. Pundziumi, tačiau, nepaisant to, bendri Kauno duomenys rodo tą pačią tendenciją, kaip ir kitur Lietuvoje: II rinkimų ture bendras mūsų visų kandidatų gautas balsų skaičius buvo didesnis nei partija ir atskiri kandidatai gavo per pirmąjį turą, o lyginant su 2008 ir 2012 metais, partija šiais metais Kaune gavo didžiausią rinkėjų paramą (2008 m. – 38808 rinkėjai, 2012 m. – 30419 ir 2016 m. – 39276). Ir tai pasiekta Kaune, kuriame rinkėjų skaičius nuo 2008 metų sumažėjo beveik 24000 (nuo 280824 2008 metais iki 256320 – 2016 metais). Taigi matome, jog už mus balsuojančių rinkėjų procentas šiais metais yra dar labiau padidėjęs.

Palyginus su ankstesniais metais, matome vienintelę neigiamą tendenciją Kaune, kad lyginant su 2008 ir 2012 metais, šiais metais sumažėjo balsų prieaugis per II rinkimų turą ir tai daug ką paaiškina (2008 m. – 48344, 2012 m. – 50981, 2016 m. – 42208).

Taigi akivaizdu, kad mes šiais metais, jeigu rinkimuose būtų vertinama tik rinkėjų parama, ir Kaune pasiekėme „asmeninį rekordą“, tačiau nelaimėjome lenktynių. Taip įvyko pirmiausia todėl, kad antrajame rinkimų ture mūsų konkurentai, valstiečių kandidatai, buvo mums labiausiai „nepatogūs“ konkurentai, nes jie daugeliui rinkėjų atrodė kaip priimtini kandidatai, net ir tuo atveju, jeigu rinkėjas nebuvo kairiųjų pažiūrų. Tai situaciją Kaune padarė iš esmės skirtingą nuo 2012 metų, kai daugelyje apygardų teko rungtis su daugeliui rinkėjų nepatraukliais „Drąsos kelio“ kandidatais. Lygiai taip pat ir skirtingai nuo 2008 metų, kai Kaune rungėmės su nebepopuliariais darbiečiais. Rungtynės su darbiečiais ar „Drąsos kelio“ kandidatais buvo lengvesnės, nes leido mūsų kandidatams lengviau sutelkti rinkėjus, kurie griežtai nenorėjo, kad į Seimą būtų išrinkti šių partijų kandidatai. Su valstiečiais šį kartą buvo sudėtingiau.

3. Kas kaltas?

Štai čia ir iškyla klausimas, kodėl valstiečiai mums buvo tokie neparankūs konkurentai. Kai kas tai bando aiškinti tariamomis mūsų rinkimų kampanijos klaidomis paskutinėmis dienomis prieš II rinkimų turą, tariama mūsų arogancija, klaidingais pareiškimais ar žiniomis, kurias išnaudojo mūsų konkurentai.

Tačiau pažiūrėjus šiek tiek giliau, galima būtų įvardinti dvi sistemines problemas, kurios nuo mūsų mažai priklausė, bet jas tinkamai išnaudojo valstiečiai. Tai ir būtų mano atsakymas į klausimą – kas kaltas.

1 priežastis – nusivylimas valdžia.

Per pastaruosius ketverius metus socialdemokratai, būdami valdžioje, savo stagnacija, neinteligentiškumu, korupciniais skandalais, susikompromitavusiais koalicijos partneriais sugebėjo sukelti didžiulę žmonių nusivylimo bangą. Nusivylimo ne tik socialdemokratais, Premjeru ar Vyriausybe, bet ir visa „valdžia“, ne tik siaurąja, bet ir plačiąja šio žodžio prasme – žmonių sąmonėje apimančia visas tradicines partijas, visas Vyriausybes ir Prezidentus, ir visą Seimą su visa opozicija. Daugumai Lietuvos rinkėjų negali išaiškinti, kad būdamas Seimo nariu tu gali būti opozicijoje ir nebūti valdžioje, nes vyraujanti nuostata yra paprasta – „visi jūs esate valdžia“.

Kai žmonės taip stipriai nusivylė dabartine Vyriausybe, jie nusivylė ne tik valdančiaisiais, bet ir visa nusistovėjusia politine sistema, visomis tradicinėmis partijomis ir tapo pasiruošę balsuoti už „naujus gelbėtojus“. Valstiečių „sėkmė“ yra visiškos socialdemokratų „nesėkmės“ Vyriausybėje tiesioginė pasekmė.

Tam tikra prasme tai atkartoja 2004 ir 2008 metų scenarijus: 2004 metais socialdemokratai po 4 metų valdžios su A. Brazausku priešakyje sukūrė erdvę atsirasti „Darbo partijai“, 2008 metais po G. Kirkilo Vyriausybės atsirado erdvė A. Valinsko „Tautos pažangai“.

2 priežastis – ankstyva „indulgencija“ valstiečiams.

Kaip parodė Kauno ir visos Lietuvos situacija – antrajame rinkimų ture valstiečiai sėkmingai įrodė, kad jie tikrai yra tapę ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje populiariausia „antrojo pasirinkimo“ partija, todėl jų kandidatai susirenka daugumą balsų, kurie nebalsuoja už konservatorius. Tokią išvadą jau kartoja daugelis ekspertų. Kodėl jie tapo tokia populiaria „antrojo pasirinkimo“ partija – pirma, žiūrėkite 1 priežastį. Antra, tiek mes, tiek socialdemokratai nuo pat pavasario kartojome, kad valstiečiai būtų pageidautini mūsų koalicijos partneriai. Tuo pačiu pasakėme, kad jie yra priimtini mums ir mūsų rinkėjams. Taip, dar ankstyvą pavasarį, gavę iš mūsų ir socialdemokratų „indulgenciją“ (tai yra visų „nuodėmių“ atleidimą), valstiečių partija ir tapo populiariausia „antrojo pasirinkimo“ partija. To pasekmes skaudžiai pajutome per antrąjį rinkimų turą.

4. Ką daryti toliau?

Prabėgomis įvertinus rinkimų rezultatus, kyla natūralus klausimas – ką toliau turime daryti?

Derybos dėl būsimos valdančiosios koalicijos yra atskiras klausimas, kurio čia nenoriu detaliau aptarinėti, tačiau pirmieji įspūdžiai yra tokie, kad valstiečiai realiai nėra pasiruošę tai sėkmei ir atsakomybei, kurią jiems suteikė rinkėjai, pagauti emocinės „antisisteminės“ bangos, kurią patys valstiečiai, tenka pripažinti, labai sėkmingai kurstė. Ar tas „nežinomas dydis“ (valstiečių partija), jam pačiam netikėtai įgavęs tokį didelį svorį Seime, taps konsoliduota politine jėga, ar tik laikinų pakeleivių būriu, priklauso nuo grupuotės lyderio racionalumo, kuris iki šiol nedemonstruoja didelio politinio profesionalumo. „Nežinomybės kiekis“, atrodo, tik didėja. Lietuvai gali tekti atlaikyti nemažus išbandymus, bet gal tai yra kaina, kurią šalis ir jos piliečiai turi sumokėti už tokį populiarų „antisisteminį“ pasirinkimą.

Mūsų partija turi tęsti tai, ką pradėjome praeitais metais – jaunoji karta sėkmingai imasi vis didesnių atsakomybių ir to įrodymas – „asmeninis rekordas“ partijai gaunant 270000 rinkėjų paramą. Pasirodo, kad to neužtenka (nors anksčiau užtekdavo) tam, kad mes galėtume formuoti Vyriausybę, tačiau mūsų vystymosi ir augimo kryptis yra teisinga. Reikia tai toliau tęsti.

Tačiau kartu turime suvokti, kad kol kas esame praradę galimybę džiaugtis pergalinga rinkėjų parama Kaune ir Panevėžyje, kokią turėjome anksčiau. Susigrąžinti paramą šiuose miestuose yra mūsų pirmasis rūpestis ir pirmasis rezervas.

O šalia to turime matyti ir tai, kad pastarieji keli rinkimai labai aiškiai parodė, jog liauną Lietuvos demokratijos ir rinkimų želmenį labai lengvai palenkia į bet kurią pusę (bet visada – tolyn nuo konservatorių) turtingų Lietuvos verslininkų sėkmė pradžioje populiarioje „naisių kaimų“ veikloje (net jei ji realizuojama Kaune ar Panevėžyje), vėliau šią sėkmę sėkmingai perkeliant ir į vietinę ar nacionalinę politiką.

Anksčiau tai vadinome paprasčiau – oligarchine politika. Sakydavome, kad tai yra pavojinga, nes per tai Kremlius gali stiprinti savo įtaką. Dabar tai darosi vis labiau plintančia kasdienybe, kurią politologai su džiaugsmu vadina smūgiu „sisteminėms“ partijoms. Sunaikinti sistemines partijas yra lengva, ar tuo verta džiaugtis – labai abejotina.

Ką daryti, kad Lietuvoje „valstybės politikos“ nepakeistų vien tik „didelių pinigų“ politika – tokį klausimą turi kelti ir į jį ieškoti atsakymo ne vien konservatoriai. Nors atrodo, kad valstybiškai tai rūpi tik konservatoriams. Todėl ir palieku šį klausimą be atsakymo…

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 345

Žymos:

Atsiliepimų 2

  1. Palaikymo komanda    -  2016-10-26, 19:18

    Pritariu 100 %

    Atsakyti į šį komentarą
  2. anūkėlio garbei    -  2016-10-29, 00:26

    Seimo rūmuose nuo seno
    Tata Landsbergis gyveno.
    Ir turėjo jis anūką —
    Riestanosį Gabrieliuką.
    Paikas buvo tas anūkas —
    Riestanosis Gabrieliukas:
    Nesurūgęs, nesustiręs,
    Bet… kur eina, ten ir girias:
    — Moku kalti…
    Moku malti…
    Užsakyti…
    Užkamšyti… 
    Suvaidinti…
    Apraminti…
    Perkalbėti…
    Nugesinti…
    Visą šalį, jei norėčiau,
    Apkerėti aš galėčiau!
    Kartą per rinkimų pūgą,
    Tata vedasi Anūką.
    O anūkas Gabrieliukas
    Rateliu su chebra sukas.
    Žiūri — važy sėdi ponas,
    Nuo LSDP raudonas,
    Ir į kailinius storiausius
    Storas ponas įsirausęs,
    Ir kelius, ir ilgas kojas
    Zebrų kailiais apsiklojęs.
    Šast anūkas
    Gabrieliukas
    Ir po zebrų kailiais brukas:
    Ponas šąla,
    Ponas bąla,
    Ponas dantimis kalena
    Ir nuo rankų
    Ligi kojų
    Ponas kaulan suragojo.
    — Na, matai,— anūkas girias,
    Ar, seneli, aš ne vyras:
    Moku kalti – pažadėti,
    Moku malti – netesėti,
    Ir sušaldyt storą poną,
    Nuo LSDP raudoną.
    Visą šalį, jei norėčiau,
    Į tvartelį susidėčiau…
    — Na jau, na! — diedukas sako.—
    Dar tau girtis neužteko.
    Šalį apkerėt tau knieti,
    O sušaldyk tu valstietį.
    Pažiūrėk — tenai už valkos
    PaNaisiuos jis kerta malkas.
    — Chi! — nusijuokė anūkas.—
    Aš nebūčiau Gabrieliukas,
    Jei valstietį palei traką
    Nesušaldyčiau į ragą.
    Ką valstietis! LNKą,
    Tautai pasakos bet ką!
    Pasigyrė, na ir dumia,
    Pas Valstietį į pakrūmę.
    O valstietis — malkas kerta.
    Kirvis skamba.
    Darbas verda:
    Užsimoja
    Ir kad tvoja,
    Tai net skiedros išlekioja.
    Meta pirštines į šalį:
    —Ū ta ta! Karšta dienelė! —
    Vienas sau valstietis šneka,
    O jo rankoj kirvis žvaga.
    Gabrieliukas galvą kraipo.
    Pasižiūri.
    Pasivaipo.
    Ir galvoja:
    „Tuoj tu bėgsi,
    Kaip korka iš bonkės lėksi
    Va, ir bus tada, žmogeli,—
    „Ū ta ta! Karšta dienelė…”
    Ir sutelkęs visą delfį,
    Jis pradėjo širšą kelti.
    Kaklą rankom apsivijo,
    Makaronais prikabino.
    Kiek galėjo tiek melavo
    Kas tik klausė – tą apgavo.
    Ir Gabrutis pagalvojo:
    „Na, dar vieną šaltą gūsį,
    Ir, vargšeli, tu pražūsi,
    Suragosi kaip tas ponas,
    Nuo LSDP raudonas…”
    Ir nušokęs nuo pusnyno,
    Vėl jis pūsti pamėgino:
    Griebia ausį, griebia nosį,
    O valstietis nusikosi
    Ir kiek gali
    Ožį engia,
    Net sušalęs
    Kirvis spengia.
    Piktas piktas kaip angiukas
    Tūpsi vėpso Gabrieliukas —
    Čiupt už kojų, čiupt už rankų
    Ir į antį įsirango,
    Bet valstietis nesušąla,
    Tik konservams pleištą kala.
    Anūkėlis nebežvengia… 
    Kas kirviu o kas derybom,
    Kvepia LKD skyrybom.
    Šaltas sniegas žaižaruoja.
    Karštas prakaitas garuoja.
    Pagaliau Ramūnas sako:
    — Na ir karšta čia prie trako
    Ko tas triukšmas išsisėmė,
    Duotų gūsį šalto vėjo.
    Gabrieliukas net pašoko,
    Vos iš apmaudo nesprogo,
    Pasitelkęs tėvė trys,
    Na, dabar tai pavarys
    Ir, sutelkęs visą rūstį,
    Vėl pradėjo žandus pūsti.
    O Valstietis be skrebučių
    Krauna malkas ant rogučių.
    Baigęs darbą, ant kelmuko
    Atsisėda, bet nerūko…
    Pailsėjo, pasėdėjo
    Ir per girią nugirgždėjo.
    Liūdnas Tata atlingavo:
    — Kur valstietis?
    — Nuvažiavo!
    — Na, matei dabar, kvaileli,
    Partijai ateina galas.
    Tau sušaldyt šalį knieti…
    Ką ten šalį!
    Jei Valstietį
    Šaldei šaldei tu prie šilo —
    Ne sušalo, o sušilo…
    Nors Valstiečiai apšerkšnijo,
    Darbas pletkų nesibijo!
    Piktas piktas kaip angiukas
    Susimąstė Gabrieliukas.
    Ir nusivedė per pūgą
    Tata tylintį Anūką.

    Istorija neturi nieko bendro su realybe. Bet kokį sutapimą realybėje prašom laikyti tik sutapimu.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Techniškai valdydami informacinę erdvę Vakarai vis tik praranda ideologinę įtaką – kodėl?

Techniškai valdydami informacinę erdvę Vakarai vis tik praranda ideologinę įtaką – kodėl?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    „Karas” tarp Izraelio ir Irano užsibaigė „netikėtai”, kaip ir prasidėjęs

„Karas” tarp Izraelio ir Irano užsibaigė „netikėtai”, kaip ir prasidėjęs

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Žirgų ar prezidentinių rinkimų lenktynės?

Gintaras Furmanavičius. Žirgų ar prezidentinių rinkimų lenktynės?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kūrėjai

Jolanta Blažytė. Kūrėjai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Nuo nieko nepriklausomi Lietuvos biudžeto „vartotojai”

Gintaras Furmanavičius. Nuo nieko nepriklausomi Lietuvos biudžeto „vartotojai”

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Linas Karpavičius. Apie gamtos pabudimo ir metų užbaigtuvių šventes

Linas Karpavičius. Apie gamtos pabudimo ir metų užbaigtuvių šventes

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    „Areštuokite mane”: Džoana Rouling metė iššūkį policijai dėl naujojo neapykantos nusikaltimų įstatymo

„Areštuokite mane”: Džoana Rouling metė iššūkį policijai dėl naujojo neapykantos nusikaltimų įstatymo

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Stambulo konvencija ir nuomonės formuotojai

Gintaras Furmanavičius. Stambulo konvencija ir nuomonės formuotojai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. Kai bandai apmąstyti išties svarbius dalykus

Valdas Vižinis. Kai bandai apmąstyti išties svarbius dalykus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Herkus Baranauskas-Deltuvis. Mokiniai

Herkus Baranauskas-Deltuvis. Mokiniai

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Skylė juoda, cirkai – margi

Jolanta Blažytė. Skylė juoda, cirkai – margi

atsiliepimų 13 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Velykos artėja. O išsilaisvinimas?

Jolanta Blažytė. Velykos artėja. O išsilaisvinimas?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Kiek ilgai mes liksime pasyviais šio ketvirtus metus vykstančio cirko stebėtojais?

Gintaras Furmanavičius. Kiek ilgai mes liksime pasyviais šio ketvirtus metus vykstančio cirko stebėtojais?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą

Nei viename durnanamyje nėra tiek pacientų kaip seime. Ir dar niekas jų negydo…...

Teorijos atrodo gražiai, o tikrovėje kiek tų kontroliuojančiųjų bus? 0,kažkiek procento. Pagalvokite ir sąžiningai parašykite...

ne kas kita,kaip dirbanciuju vergvaldziai ir naikintojai....

uzplus vergvaldziai,zemgrobiai ir karo saukliai - karo pramone. Valdziai kysiai,o tautai - taikinys ant kaktos...

kas tas telegram,bet nuo sto geram gryno - kiekvienas daromes durovas!...

prisivogus pasaulio milijardu - galima pralaimeti net keliolika kartu paeiliui!...