infa.lt

Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

lapkričio 06
09:212018
Vakarėjantis Vilnius

nuotrauka: © Arvydas Daunys / infa.lt

Pašnekesiuose su grįžusiais į Lietuvą gyventi ar tik pasisvečiuoti vis iškyla klausimas apie buvimą ar nebuvimą čia. Kai esi išvykęs, tau pačiam atrodo, kad ryšiai su Lietuva nenutrūko, negali nutrūkti, juos jauti širdimi, galbūt vis dar seki naujienas internetinėje žiniasklaidoje, galbūt dalyvauji šalies visuomeniniame gyvenime – rašai straipsnius, pasisakai, balsuoji, net esi įsitraukęs į Pasaulio Lietuvių Bendruomenės veiklą.

Tave kartais stebina reakcija tų, kurie likę Lietuvoje. Grįžęs savaitei ar mėnesiui apibėgi visus, pakvėpuoji tėvynės oru, įvertini pokyčius, paburnoji ant stagnacijos ir kitų nesąmonių. Dingteli: ar ko nors neprarandu? Bet neturi laiko dvejoti, gyvenimo įvykiai, kasdienybė pasiveja, užgožia ir suvysto mintis.

Savaitgalį vykusioje ekskursijoje po Lietuvos banko rūmus Kaune – kokia puiki iniciatyva, kokią minią sutraukė! – žiūrint į žmones, klajojančius po pastatą nuostabos nušviestais veidais, kilo mintis, kad Lietuvos visuomenė keičiasi tiesiog akyse, ir tokiu greičiu, jog skirtumą pamatyti gali sugrįžęs ne po metų, bet jau po mėnesio… Bet gali ir nepamatyti, jeigu lankysiesi kaip turistas. Nes pokyčiai tie – subtilūs, jie mažuose gestuose, žvilgsniuose.

Kaip pasaulio lietuviai jaučia tą pokytį ir kaip tas visuomenės pokytis – ne tik rezultatas, bet ir procesas – veikia juos pačius?

Kitaip tariant, anksčiau vis klausdavau, kaip lietuvių diaspora gali paveikti Lietuvą, ką gero ji gali parvežti – kokias patirtis, kokį demokratiškumą, pilietiškumą? O dabar klausimą apverčiu: ar užsienyje gyvenantys lietuviai spėja keistis su tais, kurie gyvena Lietuvoje? Kas, jeigu nespėja? Kas, jeigu keičiamės skirtingomis kryptimis ir vis sunkiau bus susišnekėti? Toks įtarimas kyla ir sekant debatus apie pilietybės išsaugojimą. Juntamas tikras kognityvinis disonansas, kai vieni kalba apie ratus, kiti – apie batus… Iš akių dingsta bendras tikslas.

Visai tikėtina (ir iš savo patirties galiu tai paliudyti), kad grįžęs pasisvečiuoti randi vis kitą būseną, tačiau negali išgyventi proceso, jo galbūt net jo nejauti, nenumanai, kad jis vyksta. Procesas tau yra punktyras, o ne kreivė, kryptis. Imi keistis pagal tą šalį, tą miestą, tą rajoną, kuriame gyveni, augini vaikus, darai karjerą. Tikro bendrumo su visuomene jausmo turbūt visgi neįmanoma patirti per atstumą, vien skaitant internetinę spaudą ar matant progines nuotraukas, kur pozuojantys žmonės spazmiškai šypsosi trispalvės fone.

Viena draugė pasakojo, kaip, atskridusi su mažamečiais vaikais į Lietuvą, turėjo supažindinti juos su „giminės konceptu“. Mat Australijoje gyvenančią jų šeimą sudaro keturi žmonės: tėtis, mama ir du vaikai. Visi kiti – svečiai – tėvų draugai. O Lietuvoje, kaip paaiškėjo, esama dar nemažai žmonių, kurie ne draugai, o giminės, tačiau vaikams nepažįstami. Bendravimas giminėje kitoks – leidžiama kalbėtis atviriau, galbūt santykyje esti daugiau negatyvumo, ir visgi išlieka artumo pojūtis. Giminė nori kištis į tavo elgesį, patarti priimant sprendimus, nori siūlyti, dovanoti, dalintis bendrais dalykais, imti ir duoti kitaip, negu ima ir duoda draugai.

Mane pačią apstulbino toks paprastas reiškinys: giminės pojūtis. Ar dažnai dėl to rūpinamės gyvendami Lietuvoje, jei neišvykstame ilgesniam nei metų laikotarpiui? Jei gimei ir augai toje pačioje šalyje ir tau niekada neteko patirti, jog yra kita šalis, kur gyvena tavo giminės, net nemąstai apie tai, kad gali būti kitaip.

Praplėtus šį „giminės konceptą“, tampa aišku ir tai, jog tėvynėje sugyvenantys tautiečiai – platesnė giminė, gentis, su tavimi susijusi vien tuo, kad gimė ir gyvena toje pačioje vietoje. To pakanka, kad su jais elgtumeisi kitaip – ne tik mylėtum, gerbtum, bet ir reikalautum kitų dalykų, būtum ne tik pozityvus, bet ir negatyvus, ne toks mandagus, koks esi su užsieniečiais, savo šalies svečiais.

Su vienu bičiuliu kelias valandas diskutavome apie tai, koks lietuvių, švytuojančių tarp kelių šalių, santykis su aplinka – tiek užsienietiška, tiek gimtąja. Ne visos šalys gali išmokyti pagarbos kitam piliečiui, tačiau iš skandinavų galima daug pasimokyti. Deja, kai kurių lietuvių nuotykiai tose šalyse ne visada malonūs ausiai: juk ten išvažiavo ir mūsų nusikalstamo pasaulio „grietinėlė“, ir homosovietikai, įpratę paniekinamai žiūrėti į tuos, kurie pasitiki žmogumi. Kurį laiką tokie lietuviai elgiasi kaip parazitai – naudojasi šalies socialine apsauga, vagia nesaugomus daiktus, mausto ir apgaudinėja. Atrodytų, kad priimančios šalies žmonių reakcija turėtų būti griežtai neigiama: atsiribojimas, bandymas apsisaugoti, bausmės… Bet kas tuomet atsitiktų su ta visuomene? Ji imtų bijoti savo pačios atspindžio, ir pamažu virstų tokia pat uždara visuomene, iš kurios atvyko oportunistai. Bet Skandinavijos šalių visuomenė nėra uždara ir, tikėkimės, jos per toli nuėjusios į kitą pusę.

Skandinavų reakcija yra priešinga ir tiems oportunistams netikėta: žmonės vis tiek pasitiki žmonėmis. Vis tiek šypsosi, vis tiek palieka neįjungtas automobilių signalizacijas, neužrakintas namų duris ir širdis. Ar gali atimti iš to, kuris pats atiduoda?

Tam, kad įvyktų bendravimo pokytis, reikia nuolankiai tikėti, jog jis įmanomas. Sykį viešoje diskusijoje jaunesniosios kartos politikė Ingrida Šimonytė užsiminė apie svajonę pakeisti Lietuvoje atmosferą tarp žmonių. Jos iškeltas klausimas buvo toks: ką padaryti, kad lietuviai imtų žiūrėti vieni į kitus ne kaip į potencialiai blogus žmones? I. Šimonytė nurodė skandinaviškąjį santykio modelį: kad ir ką negero kitas žmogus teoriškai gebėtų padaryti, praktiškai visų pirma iš bendrapiliečio tikimasi pagalbos, bendradarbiavimo, pozityvumo. Todėl ir sutinkamas kito žvilgsnis gatvėje, todėl ir nusišypsoma, prieš nusukant akis.

Bičiulis, gyvenantis Norvegijoje, pastebi, kaip kinta ten gyvenančių lietuvių mentalitetas: pajutę, jog jais pasitikima, jie nustoja „laužyti pasitikėjimą“, nes to tiesiog neverta daryti. Daug maloniau yra būti sąžiningais žmonėmis. Galbūt geresnio gyvenimo Lietuvoje receptas ir būtų toks: leisti žmonėms pasijusti doriems. Neatsakyti negatyviai į blogą elgesį. Kiekvienoje konfliktinėje situacijoje ieškoti išeities, o ne kliūties, bendrumo, o ne skirtumų. Gali būti, kad taip elgdamiesi kurį laiką būsime baudžiami, išjuokiami, nukentėsime. Bus sunku šypsotis ir dėkoti. Bet turime tai daryti, nepaisydami nieko.

Lietuvoje vis dar slogesnė aplinka negu Skandinavijoje ar Didžiojoje Britanijoje, ar Australijoje, ar Ispanijoje. Tačiau jau neįmanoma ignoruoti fakto, jog Lietuvos pokyčių vektorius nukreiptas į visuomenės atvirumą, ir mūsų bendrystės atsiradimui nebūtinas bendras priešas. Tuo mes smarkiai skiriamės nuo Rytų kaimynų.

Būti Lietuvoje ir jausti, kaip keičiasi oras aplink tave, kai atremi tamsą pozityvumu, kai nepatenkini žmogaus noro būti apgailėtinam. Tai yra didelė jėga. Jei daugiau žmonių grįžtų ir susivienytų dėl vieno tikslo – nepasiduoti uždarosios visuomenės traukai, nesusigundyti svajonėmis apie būtuosius laikus, praeities utopijas – būtų didelė pagalba.

Investicijos gerai, ekonominė pagalba ir konstruktyvūs patarimai gerai, bet galima ir nieko tokio nedaryti, o tiesiog grįžti ir būti tokiems, kokie esate, pasitikėti savo sąžine ir dora, o ne mokyti kitus sąžinės ir doros (tai didelis skirtumas). Skatinti žmogiškumą, o ne lietuvybę, nes be pirmojo dalyko nebus ir antrojo.

Lietuvių nereikia gailėtis, jiems viskas gerai. Pasaulio lietuvių diaspora (šiuolaikinė karta) galėtų ramiau reaguoti: ji pati nėra nei kam nors skolinga, nei labiau nusipelniusi Lietuvai negu tie, kurie neišvažiavo, o būna bendruomenėje ir drauge su ja keičiasi.

šaltinis: pasauliolietuvis.lt


Žymos

komentarai 2

  1. Arvydas   -  2018-11-06, 18:30

    Labai optimistiškas rašinėlis. Net prisiminiau savo patirtį grįžus, mėginimus darbintis, darbą… Nepavyko išbūti sąžiningu, geranoriu, paslaugiu ir nesavanaudžiu ilgiau kaip 10 mėnesių. Mano galva, žmonių LT nepakeis niekas, jie tiesiog turi numirti, o kas ateis po jų šiandien sunku pasakyti. Stebint batalijas švietimo ir kultūros frontuose, kažko tikėtis labai sunku net optimistui.

    Atsakyti
  2. DAUGIAU PAVARYKIT APIE ŠIMONYTĘ   -  2018-11-08, 14:11

    gal ims tada ir SCHIMAN (viena N) pavardę išsivers į LIETUVIŲ KALBĄ.

    Atsakyti

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kas, jūsų nuomone, daro didžiausią įtaką karščio augimui?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Knygų vaikams rašytoja Jolita Zykutė: ,,Esu rami, kol galiu galvoti lietuviškai“

Knygų vaikams rašytoja Jolita Zykutė: ,,Esu rami, kol galiu galvoti lietuviškai“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Praregėjimai (69)

Praregėjimai (69)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

Siūlymai bausti už 1km/h greičio viršijimą yra bukos policinės priemonės, labiau panašios į bandymą pasipinigauti

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

Valdantieji naikina dešimtmečius kurtas sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas šalyje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

Liberalai: „Neveiksni valdžia – per didelė prabanga Lietuvai“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

„Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

CO2 laidojimo ir kapinyno priežiūros, truksiančios tūkstantmečius, kaštai ir pasekmės bus perkelti Lietuvos žmonėms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

Donaldas Trampas su nepasitikėjimu atsiliepė apie kriptovaliutas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

Rimantas Dagys stabdo savo narystę TS-LKD partijos gretose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

Ar paversime Lietuvos žemės gelmes atliekynu?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Prašau, tikėkite savo Vyrais!

Prašau, tikėkite savo Vyrais!

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

LR Prezidento Gitano Nausėdos kalba Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

Algimantas Rusteika. Apie ligas ir sukėlėjus

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

Seimo konservatorius Kęstutis Masiulis: „Rubliai nekvepia“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

Seimo konservatoriai konstatuoja: jų pasiūlytos įstatymo pataisos ribojančios rusišką TV – duoda rezultatus

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

Seime visomis įmanomomis priemonėmis siekiama prastumti anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymą

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

Liberalai: „priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

„Jei kažkas norėtų nušauti Putiną, aš užstočiau jį“, – sako Bernie Ecclestone. – „Jis geras vyrukas“

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Čiabuvių pašnekesiai

Čiabuvių pašnekesiai

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

Ar rengiantis kirsti Kalnų parko medžius įvertintos grėsmės, su kuriomis susidurta tvarkant Gedimino kalną?

komentarai 3Skaityti visą įrašą
ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

Putinas: manau, kad Eltonas Džonas klysta

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

Arkadijus Vinokuras. Kaip politiniai lavonai valdžią Lietuvoje periminėja

komentarai 2Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

policija paskelbė paliaubas?...

Kam rūpi ta preitis ir tie žydai? Lietuvių tauta yra sparčiausiai nykstanti pasaulyje, tad kodėl...

Juk tam ir buvo sukurtos tokios platformos. Toks jų tikslas....

jei norite didesnio skaitytojų skaičiaus, tai atnaujinkite savo komentarų skiltį....

gerai naikina korolado vabalus....

lietuvos vėliava yra raudona su baltu žirgu ir be vokiškos svastikos, su gediminaičių stulpais. Tad...

Aš irgi, kaip Jūs sakote, už švarias tautas, tai yra jų įvairovę, už sveiką rasizmą...

Taip, spalvoti privalo palikti ameriką, nes tai ne jų žemė. Baltieji beja taip pat ten...

Pastebėjau, kad labai aukšto IQ žmones neturi FB ir dažniausiai gyvena kaimuose....

Lašas jūroj čia jiems :)...

Anksčiau Mindaugas buvo žymus vaiko globos ir įvaikinimo specialistas. Tapo kandidatu į prezidentus. Dabar tampa...

kokio dar tarybmecio idijote,trisdesimt metu praejo kaitaliojo tas taisykles net patys nebezino kur kada,o tu...

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarai 9Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą
Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

komentarai 28Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje* - nuoroda: https://infa.lt/26515/sandra-bernotaite-buti-ar-nebuti-lietuvoje/