infa.lt

Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje

lapkričio 06
09:21 2018
Vakarėjantis Vilnius

nuotrauka: © Arvydas Daunys / infa.lt

Pašnekesiuose su grįžusiais į Lietuvą gyventi ar tik pasisvečiuoti vis iškyla klausimas apie buvimą ar nebuvimą čia. Kai esi išvykęs, tau pačiam atrodo, kad ryšiai su Lietuva nenutrūko, negali nutrūkti, juos jauti širdimi, galbūt vis dar seki naujienas internetinėje žiniasklaidoje, galbūt dalyvauji šalies visuomeniniame gyvenime – rašai straipsnius, pasisakai, balsuoji, net esi įsitraukęs į Pasaulio Lietuvių Bendruomenės veiklą.

Tave kartais stebina reakcija tų, kurie likę Lietuvoje. Grįžęs savaitei ar mėnesiui apibėgi visus, pakvėpuoji tėvynės oru, įvertini pokyčius, paburnoji ant stagnacijos ir kitų nesąmonių. Dingteli: ar ko nors neprarandu? Bet neturi laiko dvejoti, gyvenimo įvykiai, kasdienybė pasiveja, užgožia ir suvysto mintis.

Savaitgalį vykusioje ekskursijoje po Lietuvos banko rūmus Kaune – kokia puiki iniciatyva, kokią minią sutraukė! – žiūrint į žmones, klajojančius po pastatą nuostabos nušviestais veidais, kilo mintis, kad Lietuvos visuomenė keičiasi tiesiog akyse, ir tokiu greičiu, jog skirtumą pamatyti gali sugrįžęs ne po metų, bet jau po mėnesio… Bet gali ir nepamatyti, jeigu lankysiesi kaip turistas. Nes pokyčiai tie – subtilūs, jie mažuose gestuose, žvilgsniuose.

Kaip pasaulio lietuviai jaučia tą pokytį ir kaip tas visuomenės pokytis – ne tik rezultatas, bet ir procesas – veikia juos pačius?

Kitaip tariant, anksčiau vis klausdavau, kaip lietuvių diaspora gali paveikti Lietuvą, ką gero ji gali parvežti – kokias patirtis, kokį demokratiškumą, pilietiškumą? O dabar klausimą apverčiu: ar užsienyje gyvenantys lietuviai spėja keistis su tais, kurie gyvena Lietuvoje? Kas, jeigu nespėja? Kas, jeigu keičiamės skirtingomis kryptimis ir vis sunkiau bus susišnekėti? Toks įtarimas kyla ir sekant debatus apie pilietybės išsaugojimą. Juntamas tikras kognityvinis disonansas, kai vieni kalba apie ratus, kiti – apie batus… Iš akių dingsta bendras tikslas.

Visai tikėtina (ir iš savo patirties galiu tai paliudyti), kad grįžęs pasisvečiuoti randi vis kitą būseną, tačiau negali išgyventi proceso, jo galbūt net jo nejauti, nenumanai, kad jis vyksta. Procesas tau yra punktyras, o ne kreivė, kryptis. Imi keistis pagal tą šalį, tą miestą, tą rajoną, kuriame gyveni, augini vaikus, darai karjerą. Tikro bendrumo su visuomene jausmo turbūt visgi neįmanoma patirti per atstumą, vien skaitant internetinę spaudą ar matant progines nuotraukas, kur pozuojantys žmonės spazmiškai šypsosi trispalvės fone.

Viena draugė pasakojo, kaip, atskridusi su mažamečiais vaikais į Lietuvą, turėjo supažindinti juos su „giminės konceptu“. Mat Australijoje gyvenančią jų šeimą sudaro keturi žmonės: tėtis, mama ir du vaikai. Visi kiti – svečiai – tėvų draugai. O Lietuvoje, kaip paaiškėjo, esama dar nemažai žmonių, kurie ne draugai, o giminės, tačiau vaikams nepažįstami. Bendravimas giminėje kitoks – leidžiama kalbėtis atviriau, galbūt santykyje esti daugiau negatyvumo, ir visgi išlieka artumo pojūtis. Giminė nori kištis į tavo elgesį, patarti priimant sprendimus, nori siūlyti, dovanoti, dalintis bendrais dalykais, imti ir duoti kitaip, negu ima ir duoda draugai.

Mane pačią apstulbino toks paprastas reiškinys: giminės pojūtis. Ar dažnai dėl to rūpinamės gyvendami Lietuvoje, jei neišvykstame ilgesniam nei metų laikotarpiui? Jei gimei ir augai toje pačioje šalyje ir tau niekada neteko patirti, jog yra kita šalis, kur gyvena tavo giminės, net nemąstai apie tai, kad gali būti kitaip.

Praplėtus šį „giminės konceptą“, tampa aišku ir tai, jog tėvynėje sugyvenantys tautiečiai – platesnė giminė, gentis, su tavimi susijusi vien tuo, kad gimė ir gyvena toje pačioje vietoje. To pakanka, kad su jais elgtumeisi kitaip – ne tik mylėtum, gerbtum, bet ir reikalautum kitų dalykų, būtum ne tik pozityvus, bet ir negatyvus, ne toks mandagus, koks esi su užsieniečiais, savo šalies svečiais.Su vienu bičiuliu kelias valandas diskutavome apie tai, koks lietuvių, švytuojančių tarp kelių šalių, santykis su aplinka – tiek užsienietiška, tiek gimtąja. Ne visos šalys gali išmokyti pagarbos kitam piliečiui, tačiau iš skandinavų galima daug pasimokyti. Deja, kai kurių lietuvių nuotykiai tose šalyse ne visada malonūs ausiai: juk ten išvažiavo ir mūsų nusikalstamo pasaulio „grietinėlė“, ir homosovietikai, įpratę paniekinamai žiūrėti į tuos, kurie pasitiki žmogumi. Kurį laiką tokie lietuviai elgiasi kaip parazitai – naudojasi šalies socialine apsauga, vagia nesaugomus daiktus, mausto ir apgaudinėja. Atrodytų, kad priimančios šalies žmonių reakcija turėtų būti griežtai neigiama: atsiribojimas, bandymas apsisaugoti, bausmės… Bet kas tuomet atsitiktų su ta visuomene? Ji imtų bijoti savo pačios atspindžio, ir pamažu virstų tokia pat uždara visuomene, iš kurios atvyko oportunistai. Bet Skandinavijos šalių visuomenė nėra uždara ir, tikėkimės, jos per toli nuėjusios į kitą pusę.

Skandinavų reakcija yra priešinga ir tiems oportunistams netikėta: žmonės vis tiek pasitiki žmonėmis. Vis tiek šypsosi, vis tiek palieka neįjungtas automobilių signalizacijas, neužrakintas namų duris ir širdis. Ar gali atimti iš to, kuris pats atiduoda?

Tam, kad įvyktų bendravimo pokytis, reikia nuolankiai tikėti, jog jis įmanomas. Sykį viešoje diskusijoje jaunesniosios kartos politikė Ingrida Šimonytė užsiminė apie svajonę pakeisti Lietuvoje atmosferą tarp žmonių. Jos iškeltas klausimas buvo toks: ką padaryti, kad lietuviai imtų žiūrėti vieni į kitus ne kaip į potencialiai blogus žmones? I. Šimonytė nurodė skandinaviškąjį santykio modelį: kad ir ką negero kitas žmogus teoriškai gebėtų padaryti, praktiškai visų pirma iš bendrapiliečio tikimasi pagalbos, bendradarbiavimo, pozityvumo. Todėl ir sutinkamas kito žvilgsnis gatvėje, todėl ir nusišypsoma, prieš nusukant akis.

Bičiulis, gyvenantis Norvegijoje, pastebi, kaip kinta ten gyvenančių lietuvių mentalitetas: pajutę, jog jais pasitikima, jie nustoja „laužyti pasitikėjimą“, nes to tiesiog neverta daryti. Daug maloniau yra būti sąžiningais žmonėmis. Galbūt geresnio gyvenimo Lietuvoje receptas ir būtų toks: leisti žmonėms pasijusti doriems. Neatsakyti negatyviai į blogą elgesį. Kiekvienoje konfliktinėje situacijoje ieškoti išeities, o ne kliūties, bendrumo, o ne skirtumų. Gali būti, kad taip elgdamiesi kurį laiką būsime baudžiami, išjuokiami, nukentėsime. Bus sunku šypsotis ir dėkoti. Bet turime tai daryti, nepaisydami nieko.

Lietuvoje vis dar slogesnė aplinka negu Skandinavijoje ar Didžiojoje Britanijoje, ar Australijoje, ar Ispanijoje. Tačiau jau neįmanoma ignoruoti fakto, jog Lietuvos pokyčių vektorius nukreiptas į visuomenės atvirumą, ir mūsų bendrystės atsiradimui nebūtinas bendras priešas. Tuo mes smarkiai skiriamės nuo Rytų kaimynų.

Būti Lietuvoje ir jausti, kaip keičiasi oras aplink tave, kai atremi tamsą pozityvumu, kai nepatenkini žmogaus noro būti apgailėtinam. Tai yra didelė jėga. Jei daugiau žmonių grįžtų ir susivienytų dėl vieno tikslo – nepasiduoti uždarosios visuomenės traukai, nesusigundyti svajonėmis apie būtuosius laikus, praeities utopijas – būtų didelė pagalba.

Investicijos gerai, ekonominė pagalba ir konstruktyvūs patarimai gerai, bet galima ir nieko tokio nedaryti, o tiesiog grįžti ir būti tokiems, kokie esate, pasitikėti savo sąžine ir dora, o ne mokyti kitus sąžinės ir doros (tai didelis skirtumas). Skatinti žmogiškumą, o ne lietuvybę, nes be pirmojo dalyko nebus ir antrojo.

Lietuvių nereikia gailėtis, jiems viskas gerai. Pasaulio lietuvių diaspora (šiuolaikinė karta) galėtų ramiau reaguoti: ji pati nėra nei kam nors skolinga, nei labiau nusipelniusi Lietuvai negu tie, kurie neišvažiavo, o būna bendruomenėje ir drauge su ja keičiasi.

šaltinis: pasauliolietuvis.lt


Žymos

Atsiliepimų 2

  1. Arvydas    -  2018-11-06, 18:30

    Labai optimistiškas rašinėlis. Net prisiminiau savo patirtį grįžus, mėginimus darbintis, darbą… Nepavyko išbūti sąžiningu, geranoriu, paslaugiu ir nesavanaudžiu ilgiau kaip 10 mėnesių. Mano galva, žmonių LT nepakeis niekas, jie tiesiog turi numirti, o kas ateis po jų šiandien sunku pasakyti. Stebint batalijas švietimo ir kultūros frontuose, kažko tikėtis labai sunku net optimistui.

  2. DAUGIAU PAVARYKIT APIE ŠIMONYTĘ    -  2018-11-08, 14:11

    gal ims tada ir SCHIMAN (viena N) pavardę išsivers į LIETUVIŲ KALBĄ.

Rašyti Atsiliepimą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar pritartumėte tam, kad homoseksualios poros galėtų tuoktis Lietuvoje?

Ar pritartumėte homoseksualų santuokoms Lietuvoje?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Mindaugas Šerna. Kas sieja pedofilijos bylą, „Matuko reformą“ ir kauniečių šeimos istoriją, arba Kas mus kvailina?

Mindaugas Šerna. Kas sieja pedofilijos bylą, „Matuko reformą“ ir kauniečių šeimos istoriją, arba Kas mus kvailina?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ministras E. Misiūnas teigia, jog Rusija Interpolą gali panaudoti susidorojimui su Lietuvos pareigūnais

Ministras E. Misiūnas teigia, jog Rusija Interpolą gali panaudoti susidorojimui su Lietuvos pareigūnais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Dešimt pagrindinių idėjų apie mūsų sėkmės prigimtį

Dešimt pagrindinių idėjų apie mūsų sėkmės prigimtį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aušra Stančikienė:  Viešas laiškas Dovilei Šakalienei

Aušra Stančikienė: Viešas laiškas Dovilei Šakalienei

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Budeliai daug uždirbdavo, būdavo atleidžiami nuo atsakomybės galvoti ir… slepiami nuo visuomenės

Budeliai daug uždirbdavo, būdavo atleidžiami nuo atsakomybės galvoti ir… slepiami nuo visuomenės

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    „Ingridos reiškinys – tai yra vilties reiškinys“, – tvirtina Andrius Kubilius

„Ingridos reiškinys – tai yra vilties reiškinys“, – tvirtina Andrius Kubilius

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Dokumentinis filmas „Karas prieš vaikus“ – apie vaikų seksualizaciją ir ko tuo siekiama

Lidžita Kolosauskaitė. Dokumentinis filmas „Karas prieš vaikus“ – apie vaikų seksualizaciją ir ko tuo siekiama

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Lenkijos prezidentas Andžejus Duda siunčia žinią – neatmestų galimybės uždrausti homoseksualizmo propagandą

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda siunčia žinią – neatmestų galimybės uždrausti homoseksualizmo propagandą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Kviečiu Tautą pasisakyti referendume

Rolandas Paksas. Kviečiu Tautą pasisakyti referendume

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Šeima prieš „Vaikų teisių“ įstatymą – arba – įstatymas prieš šeimą

Šeima prieš „Vaikų teisių“ įstatymą – arba – įstatymas prieš šeimą

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Vytautas Radžvilas. Artėjant geopolitinės sistemos audrai

Vytautas Radžvilas. Artėjant geopolitinės sistemos audrai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Paskutinis civilizacijos mūšis yra dėl prigimties, t.y. mūšis su pačia savimi

Paskutinis civilizacijos mūšis yra dėl prigimties, t.y. mūšis su pačia savimi

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Petras Gražulis kreipėsi į VSD dėl galimos Rusijos įtakos Lietuvos žiniasklaidai šmeižiant JAV prezidentą

Petras Gražulis kreipėsi į VSD dėl galimos Rusijos įtakos Lietuvos žiniasklaidai šmeižiant JAV prezidentą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narė R. Baškienė: „Neturi būti grasinama. Ar Dovilė Šakalienė išsklaidys abejones dėl jai metamų kaltinimų?“

Seimo narė R. Baškienė: „Neturi būti grasinama. Ar Dovilė Šakalienė išsklaidys abejones dėl jai metamų kaltinimų?“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Agimantas Rusteika: Laiko jums liko nebedaug

Agimantas Rusteika: Laiko jums liko nebedaug

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ministras Linas Kukuraitis ramina tėvus: Esu jūsų pusėje

Ministras Linas Kukuraitis ramina tėvus: Esu jūsų pusėje

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    L. Kasčiūnas išrinktas Seime įkurtos JAV prezidento D. Trampo draugų grupės pirmininku

L. Kasčiūnas išrinktas Seime įkurtos JAV prezidento D. Trampo draugų grupės pirmininku

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Devyniolika  Seimo narių kreipėsi į Generalinį prokurorą dėl grasinimų Dovilei Šakalienei

Devyniolika Seimo narių kreipėsi į Generalinį prokurorą dėl grasinimų Dovilei Šakalienei

atsiliepimų 16 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Apie šūdus, deputatus ir smurtą

Algimantas Rusteika: Apie šūdus, deputatus ir smurtą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    A. Maldeikienė: Lietuvos prezidentė, Europos ir Azijos lyderiai lenkėsi Kinijos komunistų partijos sekretoriui

A. Maldeikienė: Lietuvos prezidentė, Europos ir Azijos lyderiai lenkėsi Kinijos komunistų partijos sekretoriui

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narys Rimantas Dagys: „Valstybė privalo pasitikėti savo šeimomis“

Seimo narys Rimantas Dagys: „Valstybė privalo pasitikėti savo šeimomis“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dovilė Šakalienė praneša apie „pagalbos sau gidą, seksualinę prievartą patyrusiems vyrams“

Dovilė Šakalienė praneša apie „pagalbos sau gidą, seksualinę prievartą patyrusiems vyrams“

atsiliepimų 10 Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. V. Landsbergio mirtinas bučinys

Rolandas Paksas. V. Landsbergio mirtinas bučinys

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Parazitinė ekonomika vs naudingumo ekonomika

Lidžita Kolosauskaitė. Parazitinė ekonomika vs naudingumo ekonomika

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Jurga Lago: Nebalsuosiu už bevaikį prezidentą – tokie šiandien valdo ir ES

Jurga Lago: Nebalsuosiu už bevaikį prezidentą – tokie šiandien valdo ir ES

atsiliepimų 34 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Ką jis (Kubilius) kalba? Ar ne jis sumažino mokytojams atlyginimus? Buvo sumažinta BMA, o nuo...

Pagalvokit, gal ir gerai, kad supirko, kitu atveju per kitas bendroves, ją būtų supirkę užsieniečiai.Dabar...

Išpūstas absurdas!Paimti faktai visai iškraipyti žmonių, visai neturinčių jokio mokslinio išsilavinimo pagrindo ir jokio tikro...

Hm

Na kaip ir atvirkščiai. Vaikus Lietuvoje "sutvarkė" beliko gerai sutvarkyti ir jų prekybą......

Kuo panašūs ir kuo skiriasi Karbauskis nuo Sniečkaus? Panašūs, kad abu buvo, o Karbauskis yra...

Igaliojimas suteiktas praejus beveik 80m.teisinis nihilizmas...

Dabar dar reik pripažint Dekanidzę wilniaus meru...

Tai ten pardavines zmones,mat su vaikais nepasiseke...

Ri

O policija su automatais tik nereikejo sunu ir Patrankos?...

Jau šita teta tiek pridirbo Lietuvai... kad geriau sėdėtų žemiau žolės ir tylėtų.....

seimunai labai tvarkingai prieme istatyma negi jie neskaite ziuri koncervatoriai tai viningai nubalsavo.Bent simonyte galejo...

Lygiai tiek jūsų pagraudenimai jaudina ir Šakalienę. Robotai širdies neturi ir jūsų vaikų jausmai jiems...

Taip, ponas ministre, įstatyme kaip ir pakenčiamai skamba, bet kas numatyta gresmes nustatymuose? koks...

Ačiū už straipsnį ir nuomonę. Gera buvo skaityti protingas, aiškias mintis....

    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 26 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Sandra Bernotaitė. Būti ar nebūti Lietuvoje* - nuoroda: http://infa.lt/26515/sandra-bernotaite-buti-ar-nebuti-lietuvoje/