infa.lt

Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

spalio 17
15:07 2018

ve.lt nuotr.

Dalia Bikauskaitė | ve.lt

Alkoholikas Steponas, su kuriuo susipažinome anoniminių alkoholikų grupės „Kablys“ viešame susirinkime, patekdavo į blaivyklą, buvo atsidūręs gatvėje, nuo jo nusigręžė šeima. Žmogus prarado viską. Ir štai jau 19 metų ir 11 mėnesių jis blaivas. Pirmą kartą, kad priklausomybė nuo alkoholio – liga, išgirdo pas anoniminius alkoholikus.

Sunku kalbėti apie žmones, kurie tarsi zombiai šlitinėja miesto gatvėmis ilgalaikio alkoholizmo paliestais veidais, nieko nematančiomis akimis, dvokiantys. Dalis visuomenės juos smerkia, dalis gailisi. Metų metais svarstoma, kaip jiems padėti ir sugrąžinti į normalų gyvenimą. Kokia situacija šiandien? Ar Lietuvoje daugėja priklausomybe nuo alkoholio sergančių žmonių? Kas padeda kai kuriems jų išsikapstyti iš duobės?

Tikslas – perduoti žinią kenčiantiems

Viešajame anoniminių alkoholikų (AA) grupės „Kablys“ susirinkime svečiui nėra malonu. Tačiau žmonių veidai čia kur kas šviesesni nei tų, kurie slankioja gatvėmis. Optimizmo teikia tai, kad visi jie nori pasveikti. Tiesa, teko matyti vyrą ir moterį, sutrikusius, besiblaškančius. Ko gero, vienas jų atėjo pirmą kartą. Tik pradėjus kalbėti alkoholikui Steponui, jie pasišalino.

AA tikslas – perduoti žinią tiems, kurie dar kenčia nuo alkoholio, kad liga gali būti sustabdyta. Vienintelė sąlyga tapti AA grupės nariu – noras mesti gerti. To siekiama žengiant 12 žingsnių.

Pradedančiajam atsisakyti alkoholio sakoma, kad manyti, jog kada nors galės gerti kaip kiti žmonės, klaidinga iliuzija. Šioje srityje mokslas bejėgis.

Gyvenimas prasidėjo tarp puolusiųjų

Jau pirmame AA grupės susirinkime Steponas susijaudino, nes pirmą kartą pasakė sau tiesą – yra alkoholikas. Iki tol su niekuo apie tai nebuvo kalbėjęs, bijojo.

Steponas gyveno kaime, šeima nebuvo išskirtinė, tarp tėvų vyravo santarvė, jo jaunystė nebuvo sunki. Bet patiko užstalės nuotaika. Pirmą kartą pusė stiklinės burokinio alaus išgėrė dar būdamas vaikas ir užmigo kaimyno spintoje. 12-13 metų jau ragavo su vyresniais draugais, kuriems buvo 16-17 metų. Išgėręs pasijusdavo lygus su jais.

„Įsitikinau, kad man alkoholis padeda visose srityse. Patiriu laisvę ir atsipalaidavimą, išdrįstu ir paneles šokdinti, ir boksuotis su vyresnio amžiaus vaikinais, ir ant bendrabučio stogo rėkauti“, – pasakojo Steponas.Jis gėrė norėdamas pritapti prie kompanijos. Eidamas su draugais į parduotuvę apsipirkti ir matydamas prasigėrusį žmogų, buvusį docentą, manė, kad jam taip tikrai nenutiks.

Baigė technikumą, įstojo į institutą, vedė, gimė vaikai. „Darbe, šeimoje, visi aplinkiniai matė mano problemą, o aš – ne. Neprisimenu kiek dienų su bendradarbiu švenčiau dukros gimimą, net nenuvažiavau jos pasiimti… Kuo daugiau alkoholio vartojau, tuo labiau pradėjau justi ligos požymius. Kai man buvo 30 metų, labai džiaugiausi, kad nustojau vemti. Pamaniau – išmokau gerti.

Maniau, šeima surengs man balių 40-mečio proga, nors ji jau gyveno atskiruose kambariuose, buvo susidėjusi spynas. Mylimiausi žmonės bėgo nuo manęs. Netekau ir darbo. Buvau kaip zombis, valkiojausi gatvėje. Kartą „atsičiuchinęs“ prisiminiau, kad bulviakasis. Nuvažiavau pas seserį, tikrai manydamas, kad gausiu išgerti. Paskui paaiškėjo, kad manęs ieško policija – žmona nori skirtis. Tai, kad ji pati to negalėjo pasakyti, mane supurtė„, – pasakojo Steponas.

Jis mano, kad jam pagalba buvo atsiųsta Dievo per žmogų. Sutiko savo vyresnę pusseserę. Ji nemoralizavo, nebarė, tik pasakė kad jis pavargęs, o ji galinti nuvesti pas žmones, kurie padeda vieni kitiems, ir nemokamai – mačiusi tokį skelbimą prie bažnyčios durų. Ji tiesiog perdavė žinią.

„Sergantis protas nepripažino, kad alkoholizmas – liga. Daug laiko prireikė, kol supratau, kad visiškai neteisingai gyvenau, buvau atitolęs nuo Dievo, nuo žmonių. Kreiptis pagalbos, nusižeminti aš nemokėjau. Dabar suprantu, reikia nusižeminti, užtenka tos didybės, visa bėda yra manyje, dėl visko esu kaltas aš, o ne aplinka. Man patiko, kad anoniminiai alkoholikai mane priėmė tokį, koks esu. Pasijutau nevienišas. Nepatekau į gydyklas, mano naujas gyvenimas prasidėjo tarp prapuolusių žmonių. Tie 20 blaivių metų prabėgo kaip viena diena. Lengva nebuvo, bet mano protas sveiko. Ryšio su tais žmonėmis iki šiol nenutraukiu“, – prisipažino Steponas.

„Mesti gerti nesunku, sunku atsilaikyti“

Kolegos klausinėjo Stepono, ką jis darąs, kai įvyksta koks nors sukrėtimas gyvenime, kaip gelbstisi, kvėpuoja ar ką nors panašaus daro.

„Žinau, negaliu nė per aguonos grūdą imti į burną, kad ir kas nutiktų, viskas praeina. Pažinojau žmogų, kuris negėrė 6 metus, o kai užeidavo noras, užsidarydavo tualete ir melsdavosi. Savo kambaryje negalėdavo, jam reikėjo atsitraukti į tinkamą vietą.“

Vienas vyras prisipažino negėręs dvejus metus, paskui vėl gėręs, dabar vėl nebegeriantis. Jis klausė, kaip reikia sugrįžti į visuomenę. Vengdamas sugėrovų, neišeini iš namų, žmonės, pažinoję tave geriantį, nusisuka.

„Mesti gerti nesunku, sunku atsilaikyti. Visuomenės palaikymo nėra, draugai traukia į balą„, – kalbėjo vyras.

„Jeigu esi vienas, tai nereiškia, kad esi vienišas. Kai į sielą įsileidi aukštesnę jėgą, vienišumas dingsta. Žinojimas man nepadėjo, padėjo aukštesnės jėgos suvokimas“, – prisipažino Steponas.

Painiojamos dvi sąvokos

40 metų darbo šioje srityje patirties turintis buvęs ilgametis Priklausomybės ligų centro vadovas, dabar Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas psichiatras Aleksandras Slatvickis, paklaustas, ar Lietuvoje alkoholizmo problema stiprėja, nuoširdžiai prisipažino nežinantis.

„Tam, kad žinotum, reikia atlikti rimtus, didelės apimties tyrimus. Nežinau tokių tyrimų, kuriais būtų galima pasikliauti, drįsčiau teigti, kad jų nėra. Tad bet kokie mano teiginiai būtų paprasta spekuliacija“, – sakė jis.

Psichiatras sako, kad pagal paskutinę dešimtąją tarptautinių ligų klasifikaciją ši liga vadinama priklausomybės nuo alkoholio sindromu, paprasčiau pasakius, priklausomybe nuo alkoholio. Terminas alkoholizmas jau pasenęs ir ne visiškai atspindi šį reiškinį, tačiau jis dar gana dažnai vartojamas netgi tų žmonių, kurie dirba toje srityje.

„Reikėtų naudoti šiuolaikinę terminologiją. Priklausomybė nuo alkoholio kur kas gražesnis terminas nei alkoholizmas“, – mano psichiatras.

Pasak jo, žodis „alkoholizmas“ politikų ir plačiosios visuomenės lūpose labai dažnai skamba kaip keiksmažodis. Neretai šis terminas naudojamas neteisingai, nes painiojamos dvi sąvokos – piktnaudžiavimas alkoholiu ir alkoholizmas.

Kai sakoma „Lietuva paskendo alkoholio liūne“, turima omenyje, kad žmonės suvartoja daugiau alkoholio nei rekomenduojama, o alkoholizmas yra liga. A. Slatvickio teigimu, piktnaudžiavimas alkoholiu, būdingas daliai mūsų visuomenės, yra socialinio pobūdžio reiškinys, taip pat gana sudėtingas. Tarp piktnaudžiaujančiųjų alkoholiu yra ir iš tikrųjų sergančiųjų priklausomybe nuo alkoholio, ir žmonių, kurių alkoholio vartojimo kultūra yra gana menka. Vienu atveju reikalinga pagalba ir gydymas, kitu – galbūt užtektų kokios nors švietėjiškos veiklos ir rekomendacijų.

Didesnė dalis sergančiųjų – šešėlyje

A. Slatvickio manymu, sergančiųjų priklausomybe nuo alkoholio skaičius beveik nesikeičia, jis gana pastovus. Tikros statistikos neturime, o turima susideda iš dviejų dalių. Viena dalis, ko gero, patikimesnė, – alkoholinės psichozės. Jeigu žmogus suserga alkoholine psichoze, tikimybė beveik 100 proc., kad jis pateks į sveikatos priežiūros įstaigą. Tikimybė, kad žmogus gali išgyti nuo psichozės namų sąlygomis, labai maža – nebent vienas kitas.

Kalbant apie priklausomybę nuo alkoholio, žinomi tik tie žmonės, kurie kreipėsi pagalbos. Tokia statistika renkama visuose sveikatos priežiūros centruose, tačiau, pokalbininko manymu, ji neatspindi tikrosios situacijos.

„Pagal optimistinę prognozę pagalbos kreipiasi tik kas antras žmogus, turintis priklausomybę nuo alkoholio. Iš tikrųjų, ko gero, kas trečias ar ketvirtas. Vadinasi, didesnė gyventojų, sergančių priklausomybe nuo alkoholio, dalis lieka šešėlyje. Viena priežastis – savo problemos nesuvokimas, kita – gana aukštas stigmos lygis dėl neteisingos valstybės politikos priklausomų žmonių atžvilgiu“, – aiškino psichiatras.

Neteisinga valstybės politika

Psichiatras svarsto, kad mūsų šalyje įstatymai, o ypač poįstatyminiai teisės aktai, stigmatizuoja pacientus. Žmonės vengia kreiptis pagalbos, nes žino, kad po to jiems bus taikomi apribojimai dėl darbo ir kitų dalykų. Gydytojas pateikė paprastą pavyzdį iš gyvenimo.

Vienas iš dviejų draugų sugėrovų, turinčių priklausomybę nuo alkoholio, nusprendė susitvarkyti: kreipėsi pagalbos į Priklausomybės ligų centrą, perėjo gydymo kursą, baigė Minesotos modelio programą ir po to nebevartojo alkoholio. Vyras daugiau kaip pusę metų negėrė, po truputį tvarkėsi gyvenimą. Darbinantis prireikė vairuotojo teisių. Teko pereiti medicininę komisiją, apsilankyti pas šeimos gydytoją, šis pasiuntė dar į Psichikos sveikatos centrą ir į Priklausomybės ligų centrą. Ten jam buvo pasakyta, kad jis turi priklausomybę ir pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimą be trejų, ketverių ar penkerių metų remisijos niekuo jam padėti negalima. Taigi jis atsidūrė medicininėje dokumentacijoje: atsirado jo ligos istorija, ambulatorinė kortelė.

Jo draugas gėrė kaip gėręs. Kai prireikė vairuotojo teisių, nustojo gerti, nusiprausė, užsirišo kaklaraištį, perėjo tą komisiją be jokių kliūčių ir gavo vairuotojo teises.

„Kaip jums patinka tokia situacija? Ar taip mes skatiname žmones ieškoti pagalbos? Darome atvirkščiai. Užtat jie ieško privačios pagalbos. Gerai, jeigu dar gauna kvalifikuotą pagalbą, o neretai ji būna šamanizmo lygmens“, – kalbėjo A. Slatvickis.

Vaistų nuo priklausomybės nėra

Gydytojas A. Slatvickis sako, kad jokių vaistų nuo alkoholio priklausomybės nėra. Nors tai viena rimta farmacijos firma skelbia, kad jau turi efektyvų vaistą, tai kita.

„Per visą ilgametę praktiką neradau nė vieno vaisto, kuris iš tikrųjų darytų poveikį liguistam alkoholio potraukiui. Žinomo pasaulyje psichofarmokologo Stifino Štalio knygoje išvardinti vaistai, kurie naudojami gydyti nuo alkoholio priklausomybės. Joje rašoma, kad pagrindų pagrindas yra psichoterapinės programos, o medikamentai – tik papildoma priemonė„, – aiškino A. Slatvickis.

Šiuo metu Priklausomybės ligų centre Klaipėdoje gydosi apie 40 žmonių. Daugiausia vyrų. Pasak direktorės Vaidos Karulaitienės, priverstinis gydymas čia netaikomas, žmonės ateina patys arba atveža artimieji, nukreipia probacijos ar vaiko teisių apsaugos tarnybos. Palyginti pirmąjį ir antrąjį pusmečius, šiuo metu besigydančiųjų padaugėjo.


Vilius Viktoravičius.

Einantiems išpažinties lengviau

Vilius VIKTORAVIČIUS, Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios, priglaudžiančios įvairias priklausomybių grupes, kunigas
Santuokų iširimas, smurtas šeimoje, vaikų nelaimės 90 proc. yra susijusios su alkoholiu. Kai žmogus nesugeba išspręsti savo socialinių problemų, bėga į kokią nors beasmenę erdvę arba svaiginasi.
Mes bandome atkreipti dėmesį į patį žmogų, į jo nelaimę. Žmonių būrimąsi į savitarpio pagalbos grupes palaiko ir bažnyčia, ir popiežius. Tačiau atėjimas į grupę dar neišsprendžia visų bėdų. Svarbiausia rasti, kur yra dvasinė bėda. Galbūt tai tam tikras nevisavertiškumo jausmas, galbūt kas kita. Tie, kurie eina išpažinties, ko gero, geriau save pamato ir identifikuoja. Jie gali atsiprašyti, keistis, jiems yra lengviau. Tą žmogų, kuris užsidaro, pamiršta ir išpažintį, ir maldą, lengviau suvalgo priklausomybės.

Informacija

2015-aisiais pasaulyje buvo 117 tūkst. AA grupių, kurioms priklauso per 2 mln. žmonių. Lietuvoje yra 130, Klaipėdoje – 5 grupės. Yra 14 lietuvių AA grupių užsienyje, pavyzdžiui, Airijoje, Švedijoje.
Šiemet birželį anoniminiai alkoholikai Lietuvoje šventė savo trisdešimtmetį. 1988 metais Vilniuje buvo įkurta pirmoji AA grupė.


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Raimondas    -  2018-10-19, 12:36

    Alkoholizmas – ne liga. Tai žalingas įprotis, toks pats, kaip ir cukraus vartojimas.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar "Vaikų teisių įstatymas" turi būti panaikintas?

Ar pritartumėte tam, kad Vaikų teisių įstatymas būtų panaikintas?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Advokatė: Institucijos neįpareigotos nedelsiant grąžinti vaiką, tuo tarpu paėmimas vyksta žaibiškai

Advokatė: Institucijos neįpareigotos nedelsiant grąžinti vaiką, tuo tarpu paėmimas vyksta žaibiškai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Atstatysime Trijų milijonų Lietuvą

Atstatysime Trijų milijonų Lietuvą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konferencija – „Kaip išgelbėti Europą“. Vytautas Radžvilas

Konferencija – „Kaip išgelbėti Europą“. Vytautas Radžvilas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Lukiškių aikštė laukia paminklo Vytautui Landsbergiui

Rolandas Paksas. Lukiškių aikštė laukia paminklo Vytautui Landsbergiui

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kas tikrasis mūsų sąmonės šeimininkas?

Kas tikrasis mūsų sąmonės šeimininkas?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

„Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apie Lukiškių aikštę:  „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

Konservatoriai apie Lukiškių aikštę: „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ieškau artimos sielos…

Ieškau artimos sielos…

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

„Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Stereotipai. Nėra atsakimų į eilę klausimų, neieškoma atsakymų, neanalizuojama istorinių įvykių, tokių kaip Sąjūdžia atsiradymas,...

Taq

Be reikalo jį taip mar neteisybė ,juk yra taip...

Vietoj to, kad už pridarytas nesąmones sėdėtų kaliūzėje - apdovanojamas biurokrato postu ES. Va čia...

Jei jau Lansbergiui būtų pastatytas paminklas (tikiuosi pomirtinis), tai dinastija turėtų pasirūpinti jo nuolatine apsauga...

„Vertinti faktinio valstybės vadovo istorinio vaidmens neigiama prasme – nevalia. Tai žmogus, turintis išskirtinę privilegiją...

Ar dar tas mažai žalos pridaręs Lietuvai ir dar mažai prisikrovęs turtų? Teisti tokį reikia...

TAI TIK MANO ASMENINIS MANYMAS, KURIS VISIŠKAI GALI NEATITIKTI KITO ŽMOGAUS TOKIO KAIP AŠ MANYMUI........

Nesvaičiokit, nieko nepasodins! Varnas (prokuroras) varnoms (įvairiausių plunksnų ar plaukų plėšikams bei vagilkoms) akių niekada...

Nori nešti ant durtuvų visiems kaimynams landsbergizmo "šviesą"...

Reikia nušalinuti visą Konstitucini Teisma.Sutaupisim biudzeta ir nebus partiniu uzsakymu....

Trampas nenustoja stebint,juk tai skandalas, niekas negali pasitikėt bloku kaip vieninga gynybos sistema.Ir niekur apie...

Tiesiog siaubas priėmus Karbauskio pataisa galima grįžti įė tuos laikus, kai nebuvo breivikų, kai mvaikai...

Dėkoju autoriui, puikus straipsnis....

pro

Bet iki šiol neleidžia prisijungt prie Linkomanijos puslapio, rašo timeout, nulūžęs serveris, matyt visi masiškai...

    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Priklausomybė nuo alkoholio - sunkiai, bet įveikiama liga* - nuoroda: https://infa.lt/26069/priklausomybe-nuo-alkoholio-sunkiai-bet-iveikiama-liga/