Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus
Arvydas DAUNYS
Atimti vaikai. Per liepą ir rugpjūtį iš Lietuvos šeimų (arba, kaip sako vaiko teisių ir apsaugos tarnyba – iš jiems nesaugios aplinkos) buvo paimta apie 1100 vaikų (524 + 570), iš kurių poros dienų eigoje buvo sugrąžinti 587 (266 + 321, atitinkamai). Daugiau nei pusė.
infa.lt susisiekė su Lietuvos vaikų teisių ir apsaugos tarnyba, ir uždavė klausimus, į kuriuos sutiko atsakyti tarnybos darbuotoja Vaiva Amašė:
Grėsmės vaikui lygiai yra 2. Grėsmė vaikui lygius skiriantis požymis – grėsmė vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei.
Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.
Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei. Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį vaikas paimamas iš jo atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjo / rūpintojo), specialistai kreipiasi į teismą dėl vaiko paėmimo leidimo išdavimo.
Svarbu pabrėžti, kad vaiko paėmimas iš jam nesaugios aplinkos nėra tapatu vaiko paėmimui iš jo atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjų / rūpintojų).
Paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos, kai nenustatytas antras grėsmės vaikui lygis, vaikas nėra paimamas iš jo tėvų ar globėjų / rūpintojų ir nėra inicijuojama atvejo vadyba, mobiliosios komandos pagalba ar kreipiamasi į teismą. Tačiau, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai, prieš perduodami (grąžindami – infa.lt) vaiką jo tėvams ar globėjams / rūpintojams, per 2 d. d., nuo vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos, vertina grėsmės vaikui lygį.
♦ Vaiko teisė būti atskirtam nuo šeimos – ar teisingai suprantamos vaiko teisės?
infa.lt : Kokio amžiaus buvo paimti iš šeimų vaikai, procentas pagal amžiaus grupes, jei galima (pereitą kartą kai klausėme, minėjote jog negalite atsakyti, bet vėliau tikrai galėsite).
Ats: Šių duomenų sisteminimo lentelės šiuo metu yra dar diegiamos.
Ar vaikai buvo paimti dėl kažkokių ekstremalių įvykių ar tik dėl numanomo galimo tų įvykių spėjimo ar iškvietusiojo tarnybas interpretacijos?
Ats.: Vaiko teisių pagrindų įstatyme nurodyta, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius, gavęs žodžiu, raštu ar bet kokiomis nuotolinio ryšio priemonėmis pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, kuo skubiau, reaguoja į pranešimą bei nustatyta tvarka nustato grėsmės vaikui lygį.
Sprendimas paimti vaiką iš jam nesaugios aplinkos turi būti motyvuotas, kas ir yra daroma, pažymint tokio sprendimo priežastis. Kaip jau minėta, vadovaujantis Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarkos apraše nustatytais vertinimo kriterijais, kurie detaliai išskirti Grėsmės vaikui lygio nustatymo anketoje. Minėta anketa sudaryta atsižvelgus į ilgametę darbo su vaikais, šeimomis, patirtį turinčių specialistų rekomendacijas. Grėsmė vaikui lygis nustatytas atsižvelgus į vaiko amžių ir nustatytus rizikos veiksnius. Kas yra didelė grėsmė kūdikiui, tai nebūtinai didelė grėsmė paaugliui.
Pranešimas gali būti gautas dėl nesmurtinio vaiko teisių pažeidimo, tačiau nuvykus gali būti nustatyti ir kiti vaiko teisių pažeidimai. Tačiau daugiausiai nustatytų vaiko teisių pažeidimų yra susijusių su smurtu, paprastai ne viena problema būna nustatyta, o keletas vienu metu. Dažnai kartu nustatomos tėvų priklausomybės alkoholiui ir su tu susijusi vaikų nepriežiūra, smurtas artimoje aplinkoje bei kt.
♦ Dovilė Šakalienė džiaugiasi, kad iš tėvų per mėnesį buvo atimta (išgelbėta) 600 vaikų
Iš kokių šeimų tie vaikai buvo paimti – asocialių-rizikos ar normalių šeimų?
Ats.: Akcentuotina, kad nuo šių metų liepos 1 d. nebėra socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus sąrašo. Šeimoms, kurios iki šių metų liepos 1 d. buvo į pastarąjį įrašytos ir toliau bus teikiama pagalba. Dabar, jei šeimai reikia pagalbos, ji neturi būti priskirta kuriam nors sąrašui.
Turbūt svarbu būtų paminėti, jog yra mitas, kad tik tose šeimose, kurioms teikiama pagalba, kurios kukliau gyvena smurtaujama prieš vaikus. Smurtauja tėvai prieš vaikus ir aukštą išsilavinimą turintys bei puikiai finansiškai apsirūpinę.
Iki šių metų liepos 1 d. Tarnyba rinko iš savivaldybių administracijų vaiko teisių apsaugos skyrių informaciją apie ypatingus atvejus, kurių 2015-2017 m. analizė parodė, jog šeimų, kuriose augantys vaikai galimai nukentėjo ypatingų atvejų metu, įrašytų į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus apskaitą skaičius sudaro tik trečdalį šeimų, kurių vaikai nukentėjo nuo smurto.
Šeimų neskirstome, sąrašų dėl šeimų pajamų ar statuso – nesudarome, reaguojame į visus pranešimus.
Ar vaikų buvo atsiklausiama – ar jie nori išvykti iš savo namų su jiems svetimais žmonėmis?
Ats.: Kaip jau minėta, vadovaujantis teisės aktais, vaiko teisių apsaugos specialistai, nagrinėdami pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą, turi susitikti su vaiku, pabendrauti su juo be apribojimų, jeigu yra poreikis, – nedalyvaujant vaiko atstovams pagal įstatymą (tėvams, globėjams (rūpintojams), atsižvelgus į vaiko amžių ir brandą išklausyti vaiką jam priimtinu būdu apie galimą jo teisių pažeidimą.
Minėtoje Grėsmės vaikui lygio nustatymo anketos pirmoje dalyje būtina nurodyti ar bendrauta, kada, koks bendravimo turinys, jie nebuvo bendrauta, taip pat turi būti nurodytos priežastys, pavyzdžiui, dėl vaiko sveikatos, dėl nenustatytos vaiko buvimo vietos, vaikas yra dingęs, arba galbūt vaikas yra sulaikytas ir ar dėl kitų objektyvių nepaminėtų aplinkybių.
Taip pat yra ir punktas, kur galima pažymėti, jei vaikas pageidauja būti paimtas.
Jei buvo atsiklausiama ir išgirstamas neigiamas atsakymas – ar buvo į tai atitinkamai reaguojama ar elgiamasi priešingai vaiko pageidavimui.?
Ats.: Bet kuriuo atveju, ar vaikas pageidautų, ar nenorėtų būti paimtas – visų pirma, labai svarbu su vaiku kalbėtis apie tai kas nutiko, kokia dabar situacija, išsiaiškinti jo išreikšto pageidavimo priežastis (nes ne visada vaiko norai sutampa su jo geriausiais interesais, kitą kartą gal ir pasakomi dalykai pasikarščiavus ir pan.), aptarti tolesnius veiksmus, nes labiausiai kelia nerimą ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, o jiems gal net ir labiau – tai, kas nėra žinoma, pokyčiai.
Kiek viso vaikų buvo paimta iš šeimų rugpjūčio mėnesį, kiek jų sugrąžinta į šeimas ir kaip vertinami tie sugrąžinimai vaikų teisių požiūriu, kai jie per klaidą būdavo atimami nuo šeimos?
Ats.: Šių metų rugpjūtį 569 vaikai paimti iš vaikui nesaugios aplinkos, tačiau tik 248-iems vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikai paimti iš jų atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjų (rūpintojų). Likusiems (321 – infa.lt) paimtiems iš nesaugios aplinkos buvo nustatytas pirmasis arba nenustatytas grėsmės vaikui lygis.
Kai vaikui buvo nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikas buvo paimtas iš atstovų pagal įstatymą, buvo kreiptasi į teismą ir teismas išdavė leidimą, turimais duomenimis, nuo liepos 1 d. – tėvams gražintų vaikų yra 18-ka (papildomai prie tų 626, kurie buvo gražinti dviejų dienų eigoje – infa.lt).
Neišduodant teismo leidimo nepaneigiami rizikos veiksniai šeimoje, teismas įvertina grėsmę vaikui. Kaip nurodyta aukščiau minėtuose teisės aktuose, vaikus gražinus šeimai tęsiama atvejo vadyba, teikiama pagalba šeimai.
Dėkojame už atsakymus ir norėtume pasitikslinti – jūs minite, jog nuo liepos gražintų tėvams vaikų yra 18-a.
Ats.: Vakar atsakyme minėjome, jog kai buvo nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikas buvo paimtas iš atstovų pagal įstatymą, buvo kreiptasi į teismą ir teismas išdavė leidimą, turimais duomenimis, nuo liepos 1 d. – tėvams gražintų vaikų – 18-ka.
Paimtų vaikų skaičius nėra tapatus nustatytų antrųjų grėsmės vaikui lygio skaičiui. Vaikų paėmimas iš nesaugios aplinkos, nėra lygu vaiko paėmimui iš šeimos. Viso atsakymo pradžioje apie tai detaliai papasakota.
O paimta (bendrai per liepą ir rugpjūtį) apie 1200?
Ats.: Kaip ir minėjome, šių metų rugpjūtį 569 vaikai paimti iš vaikui nesaugios aplinkos, tačiau vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikų paimtų iš jų atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjų (rūpintojų) – 248-ni. Likusiems paimtiems iš nesaugios aplinkos buvo nustatytas pirmasis arba nenustatytas grėsmės vaikui lygis.
Liepos mėnesį buvo paimti 524 vaikai iš nesaugios aplinkos, o 258 vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis (vaikai paimti iš jų atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjų (rūpintojų).
Ar aš teisingai supratau? Nes liepos mėnesį paimta buvo apie 600 vaikų, o rugpjūčio 569. Ar su skaičiais čia viskas tikslu?
Ats.: Paėmimas vaiko iš jam nesaugios aplinkos nėra lygu vaiko paėmimui iš jo atstovų.
Anksčiau spaudoje skelbta, jog iš liepos mėnesį paimtų vaikų bendro 600 skaičiaus buvo grąžinta 305 vaikai. Daugiau nei pusė.
Ats.: Tikslūs paimtų vaikų skaičiai pateikti ankstesniame atsakyme. Būtų tiksliau formuluoti, jog beveik pusė paimtų vaikų iš jiems nesaugios aplinkos, įvertinus grėsmės vaikui lygį, nenustačius grėsmės vaikui lygio arba nustačius pirmąjį, perduoti atstovams (grąžinti į šeimas – infa.lt) pagal įstatymą.
Primename, jog vaiko paėmimas iš nesaugios aplinkos dar nereiškia, kad vaikas paimamas iš tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą. Iš nesaugios aplinkos paimtas vaikas nenustačius pavojaus jam, yra perduodamas tėvams ar kitiems atstovams pagal įstatymą. Tik tais atvejais, kai kyla grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir (ar) gyvybei ir nustatomas antrasis grėsmės vaikui lygis, vaikas yra paimamas iš tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą.
infa.lt patikslinimas:
Lietuvos vaiko teisių tarnybos išaiškinimu, tai, kad vaikas dviem dienoms ar mėnesiui paimamas iš šeimos (tarnyba tai vadina „iš nesaugios aplinkos“), nereiškia paėmimo „pagal įstatymą“. Tai gal reikėtų suprast, kaip laikiną vaiko sulaikymą, kol bus išsiaiškintos aplinkybės dėl kurių jis buvo paimtas. Aplinkybėms susiklosčius palankiai (neradus nusikaltimo sudėties) – vaikas gražinamas į šeimą (atstovams, pasak vaiko tarnybos), o jei nepalankiai – vaikas gali prarasti šeimą, net jei nenori, nes tai, kas labiausia atitinka vaiko interesus ir su kuo vaikas nori būti – sprendžia ne jis ir ne jo šeima.
sekite autorių Facebook
Kaip balsavo Seimo nariai priimant „Vaikų teisių apsaugos įstatymą:
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
ponia Dovile jus cia sitai pasigirdama dziaugites,kad vaikai atimti is seimu ,manau jus nezinot kaip kencia vaikai atimti is seimu ir atiduoti valstbes globon,kokie tevai bebutu ,vaikams yra tevai ir sausa duona savo namuose simta katu skanesne nei globos istaigoj tortas,ka jus darot ,siauba is vaiku ,traumuojat juos ,pamastykit gerai
to – neziniuke
negi nesuprantate, kad vaiku atiminejimo tikslas yra Lietuviu tautos genocidas.
Galva nupjaut tai Dovilej
Kas būtų kad žmonės pradėtu stebėtt jūsu šeimas ir vienas neteisingas žingsnus ir iš jūsų šeimų,ar artimūjų bus atimti vaikai,norėčiau pamatyt tada jūsų veidus ar jūs turit širdys ar ten akmenys krutinėj
O istaigas i kurias perduoda vaikus ar tikrina,žinau vaika kuri paeme iš šeimos ikišo i globos istaiga kurioje tas vaikas ne rupejo,dabar ta vaika ikišo i socializacijos centra,ir niekas nesidomi to vaiku.Išmokas gauna globos istaiga,o vaiku ir toliau rupinasi mama,ir rengia i aplanko.Bet gi musu tarnybos daro vaiku gerovei sugadindami vaikams gyvenima.Vietoj padet vaikui tik pablogejo,nes jokios specalistu pagalbos vaikas budamas globos istaigoje neturejo!!!O dabar kiek nebeskambinama i globos istaiga atgaut vaiko daiktus tiesiog ignuoroja ir nekelia ragelio.Netgi to ka mama pirko vaikui,atgaut ne imanoma iš globos istaigos,jau nekalbant apie tai kad dabar jie turi rupintis vaiku,jie ne duoda kas vaikui priklauso!!!Bet gi mūsu vaiku teisiu tarnyba daro vaiku gerovei,kišdama vaikus kažin kur ir kažin kam!!!!
O Dangau mielas iki kokio lygio nusirito Lietuvos ystatymai .Manau kad jiems atcisuks atgal uz sita didziuli skausma sukelta,vaikams ir tevams.As manau kad ji nebaigus mokslu ir nesupranta kap luosina vaikus.Man sirdis plysta tai ziurint kas vyksta Lietuvoj.
O Dangau mielas iki kokio lygio nusirito Lietuvos ystatymai .Manau kad jiems atcisuks atgal uz sita didziuli skausma sukelta,vaikams ir tevams.As manau kad ji nebaigus mokslu ir nesupranta kap luosina vaikus.Man sirdis plysta tai ziurint kas vyksta Lietuvoj.
seimunai labai tvarkingai prieme istatyma negi jie neskaite ziuri koncervatoriai tai viningai nubalsavo.Bent simonyte galejo nebalsuoti uz nes daug balsu praras su toki poziuriu