infa.lt

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: Šeimos sodyba – neišsprendžiamas uždavinys?

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: Šeimos sodyba – neišsprendžiamas uždavinys?

kovo 12
01:03 2018

Prof. dr. Jonas Jasaitis

Daugelio knygų, skirtų pabėgėliams ir migrantams autorė, gimusi Kaune ir pati nuo vaikystės patyrusi imigranto dalią (sovietinio laikotarpio pabėgėlių dukra) Raimonda Mikatavage, dabar gyvenanti JAV, ne kartą yra pabrėžusi, kad jeigu jūs nusipirkote namą, tai reiškia žymiai daugiau, negu būsto įsigijimas. Jūs įsigijote gabalėlį savo valstybės… Nuo to momento, kai tapote sodybos savininku, jūsų statusas ryškiai pasikeitė: jūs dabar turite pastovią vietą, kuri priklauso tik jums. Esate tiesiogiai susijęs su savo valstybe. Todėl jums jau ne tas pats, kas vyksta jūsų valstybėje. Su savo sodyba esate susijęs ne tik materialia prasme.

Visai kita situacija, jei gyvenate „dėželėje“ – daugiabutyje. Nors butas – jūsų privatinė nuosavybė, tačiau iš esmės jūs nieko neturite: jums nepriklauso nei to namo sienos, nei stogas. „Savo stogo virš galvos“ neturite. Laiptai, ant kurių atsistojate, išėjęs iš savo buto, jums taip pat nepriklauso. Jūsų kiemas – visiems atvira, pereinama, t. y. niekieno erdvė. Kai sovietmetyje šios gremėzdiškos dėžės buvo statomos, niekas neplanavo, kad butų nuomininkai (būtent toks buvo daugelio jų statusas) turės nuosavus automobilius, o dabar nėra kur jų sustatyti. Purvinos smėlio dėžės ir išklerusios sūpuoklės vaikams – tik primityvi augančiai piliečių kartai skirtos erdvės imitacija.

Jūs neturite nė vieno kvadratinio metro nuosavo ploto, ant kurio galėtumėte atsistoti. Net jei name (tarsi per stebuklą) susikuria stipri bendrija, kuri prižiūri namo aplinką, puoselėja kelis gėlynus, apkarpo gyvatvores, jūsų situacijos tai nekeičia. Todėl nenuostabu, kad apklausus kelių universitetų studentus, apytiksliai du trečdaliai jų negalėjo įvardinti jokios vietovės Lietuvoje, kurią galėtų vadinti savo tėviške (gimtine), su kuria juos sietų stiprūs emociniai ryšiai. Visi jie užaugo daugiabučiuose. Tiesa, kai kurie nurodė kažkur užmiesčiuose esančias senelių sodybas ir asmenybės strategijose įrašė, kad panašiai įsivaizduoja savo ateitį po poros dešimtmečių. Tačiau pastaraisiais metais daugėja tokių, kuriems nuosavos sodybos nereikia: ją prižiūrint kiltų daug rūpesčių, o daugiabutyje lieka tik sumokėti už komunalines paslaugas. Tai – samdinio mąstysena.

Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto tyrėjai didelius miestų daugiabučių rajonus vadina tiksinčiomis uždelsto veikimo bombomis ir įspėja, kad ekonomiškai pajėgesni žmonės iš jų išsikels, o daugiabučių rajonai gali netrukus tapti savotiškomis „prieblandos zonomis“.

Reklama


Ši problema aktuali praktiškai kiekvienai savivaldybei, norinčiai neprarasti darbingo išslavinusio jaunimo. Daugiabučiais jo tikrai nesuviliosi. Tačiau faktinė situacija tokia, kad nė vienoje iš jų nėra efektyvios individualių sodybų plėtros strategijos. Priemiesčių žemę seniai išpirko apsukruoliai, sukurpė jų „detaliuosius planus“, kai kur išvedžiojo šiokias tokias „komunikacijas“ ir išplatino skelbimus apie už fantastiškai aukštas kainas parduodamus miniatiūrinius, kelių arų dydžio sklypelius.

Sparčiai tuštėjančio rajono savivaldybės atstovas papasakojo, kad neseniai gavo tokių, atsiprašant, verslininkų, prašymą atleisti juos nuo žemės mokesčio ir dar primokėti už įsigytų plotų priežiūrą. Paaiškėjo, kad rajone, kuriame stinga darbo vietų, ypač skirtų išsilavinusiems žmonėms, jų reklamos beveik nieko nesuviliojo, todėl planuoto maksimalaus pelno gauti nepavyko. Gyvenimo sąlygos tokiuose sklypeliuose mažai kuo skiriasi nuo gyvenimo daugiabučiuos. Privatumo, kurio ieško potencialūs sodybų kūrėjai, čia nėra. Vien sklypelio įsigijimas jaunai šeimai dažniausia ne pagal kišenę. Ne ką patogiau gyvena ir įsikūrusieji buvusiuose „kolektyviniuose soduose“.

Kai beveik prieš dešimtmetį žurnale „Žemės ūkis. Verslas“ buvo paskelbta idėja „Šeimai – hektaras žemės“, reakcija buvo labai prieštaringa. Vieni įrodinėjo, kad žemės tokiam tikslui nebėra (nors tuo metu Lietuvoje dirvonavo per pusę milijono hektarų, o pusės milijono šeimų, galinčių dalyvauti tokiame projekte, niekada neturėjome), kiti aiškino, kad jaunos šeimos į kaimą tikrai nesikels (nors turime gana neblogą kelių sistemą ir per pusvalandį galime automobiliu pasiekti potencialią darbo vietą), treti tiesiog rėkė, kad tokio didelio sklypo priežiūrai teks „parduoti vasaras“ (nes sklypą sutapatino su žemės ūkio paskirtimi ir aiškino, kad kastuvu jos neapdirbsi).

O vis dėlto pabandykime įsivaizduoti, kad savivaldybės ėmėsi įgyvendinti šią idėją, pašalindami visus biurokratinius apribojimus ir nesikišdami į žmogaus privatų gyvenimą. Antai vaikinas, šiuo metu uždarbiaujantis kažkur Airijoje (taigi net Lietuvoje negyvenantis), gauna pasiūlymą kurti sodybą vieno hektaro plote. Plotas tikai ne prestižinėje vietoje, su ne itin derlinga žemė, bet bus jo nuosavas – su sąlyga, kad čia įsikurs ir jį prižiūrės. Beje, ne itin nutolęs nuo kelio, kuriuo galima nuvykti į artimiausią gyvenvietę. Pirmaisiais metais naujasis savininkas gal tik šabakštynus išvalys, sklypo plotą išlygins ir sugrįš į Airiją pinigėlio kaupti. Antrais – sodą pasirinktoje vietoje užsodins, gyvenamajam namui pamatus išlies. Trečiais – pradės namo statybą. Ir štai po kokių 5-6 metų kuklus namelis jau atvers duris šeimos nariams, o dar po kiek laiko atsiras ir pastatas būsimam privačiam verslui (kokio nors kooperatyvo pradžiai). Gal ir visas dešimtmetis užtruks, kol žmogus įsikurs ir susiplanuos pragyvenimo šaltinį. Nereikės nei lankstinukų su kvietimu sugrįžti į gimtąjį kraštą, nei „Globalios Lietuvos“ projektukų, kurių vienintelė paskirtis – tam skirtas lėšas „įsisavinti“. Žmogus paprasčiausiai žinos, kad turi „gabalėlį Lietuvos“, kad jis čia – laukiamas.

Sakysite – utopija? Tada pasiūlykite geresnį sprendimą. Tik prisiminkime, kaip atkurtoje valstybėje vykdytos žemės reformos dėka per vieną dešimtmetį iškilo ūkininkų sodybos, kaip daugelis pragyveno ne vien iš agrarinio verslo, kaip susiformavo laisvų savininkų socialinis sluoksnis, tapęs visos valstybės atrama. 1940-aisiais, t. y. prieš pat okupaciją išleistame kalendoriuje K. Purickis rašė: „Mums reikia eiti prie to, kad pagal išgales visi kaimuose gyvenantieji turėtų nuosavą žemės sklypą, o miestų darbininkai – nuosavus namus, nors mažą darželį.“ S. Jakubauskas straipsnyje „Žemės ūkio politika“ aiškino: „Kadangi auga pramonė, auga ir darbininkija. Vyriausybės uždavinys, kiek laidžia jos galimybės, aprūpinti miestų darbininkus nuosavais namukais ir nedideliais žemės sklypeliais.“ Minint valstybės atkūrimo 100-metį, pravartu pasimokyti iš jos patirties. Anų laikų Lietuva tikrai nebuvo turtingesnė už dabartinę. Ir jokių „struktūrinių ES fondų“ paramos nebuvo. Jos neprašėme, todėl ir niekam atsiskaitinėti nereikėjo.

Manau, kad ne vienas „Mokslo Lietuvos“ skaitytojas dar prisimena, kaip sovietinė administracija pradėjo „kolektyvinių sodų“ kūrimo vajų, kokie nedėkingi plotai tam tikslui buvo paskirti ir kaip jie pasikeitė vos per keletą metų. Supranta ir tai, kuo šiuo vajumi buvo siekiama, kaip tuometinė valdžia „vienu šūviu du zuikius nušovė“, kaip pamažu buvo šalinami statybų ir kitokios privačios veiklos draudimai. Todėl ir dabar nereikia gąsdinti, kad esą dabar tokie metodai nebebus efektyvūs.

Žinoma, didžiausias rūpestis, šalia aprūpinimo būstu, yra darbo vietos. Tačiau ir čia yra žymiai daugiau galimybių, negu įsivaizduoja dabartiniai bankų „ekspertai“ ir didmiesčiuose patogiai įsitaisę klerkai. Nustokime eksportuoti darbo jėgą ir žaliavas, užuot eksportavę pramonės produkciją, ir darbo vietų atsiras.

(laukite tęsinio)

Prof. dr. Jonas Jasaitis


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Dainius    -  2018-03-12, 14:49

    Tai jau vyksta Lietuvoje, tačiau apsukos labai mažos.GiminesSodybos.lt.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar "Vaikų teisių įstatymas" turi būti panaikintas?

Ar pritartumėte tam, kad Vaikų teisių įstatymas būtų panaikintas?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    „Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

„Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apie Lukiškių aikštę:  „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

Konservatoriai apie Lukiškių aikštę: „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ieškau artimos sielos…

Ieškau artimos sielos…

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

„Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Reikia nušalinuti visą Konstitucini Teisma.Sutaupisim biudzeta ir nebus partiniu uzsakymu....

Trampas nenustoja stebint,juk tai skandalas, niekas negali pasitikėt bloku kaip vieninga gynybos sistema.Ir niekur apie...

Tiesiog siaubas priėmus Karbauskio pataisa galima grįžti įė tuos laikus, kai nebuvo breivikų, kai mvaikai...

Dėkoju autoriui, puikus straipsnis....

pro

Bet iki šiol neleidžia prisijungt prie Linkomanijos puslapio, rašo timeout, nulūžęs serveris, matyt visi masiškai...

Ten ne teismas, laikas tą suprast, Lenkija parodė aiškų kelią nušalinusi visą savo KT po...

Teisingos autoriaus mintys visumoje ir apibendrinanti eilutė, kad dievas jiems atėmė protą. Atpildas netoli. Nes...

Gaila, kad kovoję už Lietuvos laisvę neturėjo drąsos pasakyti Grybauskaitei, kad ji yra viena tų,...

Reikėtų įstatymo, kad išrinkti sąrašiniai seimo nariai, išdavę juos rėmusią partiją būtų pakeisti tais, kurie...

Skaudžiausia, kai apie Sausio 13-ąją kalba žmogus, tuo metu stovėjęs kitoje barikadų pusėje ir kariavęs...

Visų mūsų (tuo metu gyvenusių) priimta Konstitucija seniai vartoma taip, kaip kažkam patogu. Kai keičiama...

Tai šitaip yra Lietuvoj Arvydai. Europos mastu jau planuojama apmokestinti dalijimąsi nuorodomis ir bus...

Jokiame kare nugalėtojų nebuvo ir nebus. Karuose būna tik pralaimėjusieji....

Naivuolis:) O šiaip, tai ką sako kt tai taip ir yra, nėr ko piktintis,...

    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: Šeimos sodyba – neišsprendžiamas uždavinys?* - nuoroda: https://infa.lt/21099/dr-jonas-jasaitis-valstybes-strategija-seimos-sodyba-neissprendziamas-uzdavinys/