infa.lt

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija – regioninės politikos klystkeliai (1)

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija – regioninės politikos klystkeliai (1)

kovo 07
01:01 2018

Prof. dr. Jonas Jasaitis

Gyvename vis labiau aštrėjančių prieštaravimų kupinoje aplinkoje. Viešojoje erdvėje gausybė vienas kitą paneigiančių faktų. Neretai koks nors trečiaeilės reikšmės nutikimas įspraudžiamas į pirmuosius žiniasklaidos puslapius ir taip išpučiamas, lyg tai būtų pats didžiausias visuomenės rūpestis. Interneto svetainėse, televizorių ir nešiojamų telefonų ekranuose skandaliukų fone įkyriai šmėkščioja kokia nors žinomesnė pavardė, smulkmeniški autoavarijų ar naktinių policijos reidų aprašymai… Ar tikrai nieko daugiau nesugebame parodyti?

Nejaugi vis niekaip nesubręstame ir nesuvokiame, kad tokioms, atsiprašant, naujienoms vieta – priešpaskutinio puslapio kampe, tarp vietinių renginukų ir smulkaus verslo skelbimų, kryžiažodžių, horoskopų, anekdotų ir kitų panašių „įvairenybių“. Kam tai dar įdomu, kas turi daug laisvo laiko, prašom – tegu žiūri, skaito, mėgaujasi. Tačiau pas mus vadinamųjų „sensacijų“ gausoje bandoma sukelti sumaištį, vertinant net tokius pamatinius dalykus, kaip šeima, tauta, valstybė, dorovė.

Nagrinėjant solidžiame dienraštyje ar net ką tik parengtoje „Baltojoje knygoje“ (2017-2030) dėstomus regioninės politikos bruožus visam ateinančiam dešimtmečiui, sunku atsikratyti įspūdžio, kad čia ne horoskopų kūrėjų „įžvalgos“, nes visa kalba sukasi tik apie vietoves, esančias prie vienos transporto magistralės – Vilnius – Kaunas – Klaipėda. Jokie kitų regionų specifikos, vidinių išteklių, investicinio ar gamtinio patrauklumo bruožai neišryškinti. Kalbama tik apie mistines vietines iniciatyvas, kurios nežinia iš kur galėtų atsirasti.

Visos frazės apie tvarią ir darnią regionų raidą akivaizdžiai prieštarauja konkretiems centrinių valdymo institucijų veiksmams, dangstomiems efektyvaus finansų valdymo, išteklių konsolidacijos ir institucijų optimizacijos etiketėmis. Jau galima paskaičiuoti, kiek iki šiol atokesniuose regionuose dar buvusių darbo vietų išnyko tik per praėjusius 2017-uosius metus. O kokios regionų tolygią raidą skatinančios struktūros juose atsirado? Ar bent viename regione įkurtas nors vienas naujas mokslinio tyrimo padalinys, kurio paskirtis – efektyvūs vietinių išteklių panaudojimas? Todėl ir „Baltojoje knygoje“ deklaruojami „per protingą laiką pasiekiamų paslaugų“, darbo ar mokymosi vietos pažadai labiau primena būrėjų kortomis ar apsišaukėlių „aiškiaregių“ išvedžiojimus. Neveltui praėjusių metų pabaigoje viešojoje erdvėje išpopuliarėjo posakis, kad Vilniaus biurokratai, jei tik galėtų, tai ir Baltijos pajūrį prie sostinės atsitemptų.

Reklama


Regionų ištuštėjimas, lydimas masinio mokyklų, kultūros centrų, sveikatos priežiūros ar gyventojų saugumo paslaugas teikiančių įstaigų uždarymo, vyksta jau pustrečio dešimtmečio. Masinė emigracija – ne šių procesų priežastis, o nestrategiško valdymo pasekmė. Štai dabar jau visai atvirai ir itin įžūliai žlugdomas Šiaulių universitetas dar prieš mažiau nei dešimtmetį turėjo beveik 12 tūkstančių studentų, o dabar turi bene septynis kartus mažiau. Naujausiais ministerijos sprendimais paverstas kažkokiu monoprofiliniu kvaziproftechniniu dariniu. Jokia emigracija tokių mažėjimo tempų ir tokių „reformų“ pateisinti negalima.

Visai suprantamas Vilniaus ir Kauno universitetų atstovų, užimančių įtakingas pozicijas centrinėse institucijose ir viešojoje erdvėje, susirūpinimas dėl mažėjančio stojančiųjų skaičiaus, todėl bet kurio papildomo žaidėjo pašalinimas atrodė pateisinamas, lyg jiems patiems gresiančio mažėjimo bent laikinas atitolinimas. Tik ar ilgam? Bet kodėl prie strategiškai svarbiame vidurio Lietuvos regione veikusio jauniausio ir sparčiai stiprėjusio universiteto sunaikinimo taip noriai prisidėjo ministerijos ir kitų centrinių institucijų atstovai? Kodėl prieškario Lietuvos valdžia realiais veiksmais stengėsi tolygiai visoje valstybės teritorijoje išdėstyti universitetinio ugdymo įstaigas, o dabartines viena kitą keičiančios „vienkadencines“ ar dar trumpiau veikusios vyriausybės tęsė centralizavimo politiką, kol susiformavo du visiškai skirtingai vertinami dariniai – Vilnius ir „kita Lietuva“?

Šiauliuose universitetinio ugdymo įstaigos veikė jau beveik aštuonis dešimtmečius, o tokio ugdymo ištakos šiame krašte siekė dar XVII amžių. O dabar, kai vis labiau artėja ketvirtoji pramonės revoliucija, kuri iš esmės pakeis dirbančiųjų funkcijas, išstumdama iš jų menkos kvalifikacijos tereikalaujančias operacijas, staiga kažkam pasirodė, kad vidurio Lietuvai gilaus ugdymo nebereikia. Juk puikiai suprantama, kad planuojamos nemokamos bakalauro studijos neišspręs nė ketvirtadalio ugdymo prieinamumo vietiniam jaunimui problemų.

Neseniai baigėme Skuodo rajono švietimo įstaigų ir ekonominės veiklos perspektyvų tyrimą. Padėtis – tragiška. Tai rajonas, kuriame nebeliko inžinierių korpuso, katastrofiškas jaunų gydytojų, mokytojų, kultūros darbuotojų stygius. Suprantama, kodėl čia nesikuria jaunos šeimos, kodėl vis mažėjantis abiturientų būrelis su gimtine savo ateities nebesieja. Bet štai, jei Švietimo ir mokslo ministerija Šiauliuose paliktame mistiniame „universitetinio ugdymo padalinyje“ mato tik vieną – specialiosios edukologijos kryptį, tai ar Šiauliams projektuojamas Skuodo likimas? Konkretūs veiksmai tokį nuogąstavimą patvirtina, nes Šiaulių universiteto nėra tų universitetų sąraše, kuriems skiriamas finansavimas mokslinio tyrimo užduotims vykdyti. Ministerijos rašte pasakyta, kad finansavimas skiriamas tik toms institucijoms, kurios turi mokslinį potencialą. Vadinasi, jau dabar nuspręsta, kad Šiauliams tokio potencialo nebereikia, nes tie tyrėjai, kurie čia dar dirba, lėšų savo mokslinei veiklai tęsti nebegaus.

Ar vidurio Lietuvai nebereikia inžinierių, muzikų, dailininkų, filologų, mokančių po kelias užsienio kalbas, t. y. tų specialistų, kuriuos iki šiol Šiaulių universitetas ruošė? Ar tikrai manoma, kad visi šio didžiulio, bet sparčiai tuštėjančio regiono abiturientai sulėks į Vilnių ir Kauną, juo labiau žinodami apie vis keliamą priėmimo į universitetus „kartelę“. Apklausos rodo, kad 80 proc. (o kai kur ir daugiau) šių metų abiturientų renkasi užsienį. Daugelis iš jų ten planuoja ne studijuoti, o dirbti. Kuo jie dirbs, neįgiję profesijos? Pagalbiniais, žemiausių kvalifikacijų darbininkais? Ar Lietuva ir toliau plės jaunimo raumenų eksportą? O gal tarp tų, kurie dar mokosi nuo Vilniaus – Kauno – Klaipėdos magistralės nutolusių regionų mokyklose, yra tokių, kaip T. Grotusas (Theodor von Grotthuss), Simonas Daukantas, Aleksandras Griškevičius, broliai Biržiškos ir daugybė kitų. Pasidomėkime, kur gimė, augo, mokėsi ir pirmuosius talento bruožus atskleidė ne tik praeitų amžių, bet ir dauguma dabartinių akademikų.

Kuriant efektyvią šiuolaikišką valstybės strategiją, pirmiausia reikia suvokti, kad ją įgyvendins ir jos vaisiais naudosis piliečiai, kuriuos būtina vertinti ne tik fiziniu ar statistiniu, bet ir dvasiniu aspektu. Vertinti kaip žmones, kurie turi ne tik fiziologinius, bet ir dvasinius poreikius, nesutelpančius nei į „Maslow‘o piramidę“, nei į jokią kitą abstrakčią schemą. Žmones, kurie turi unikalius jausmus ir gebėjimus, savitą pasaulio dabarties ir ateities suvokimą. Štai čia ir yra didžiausia daugelio ligšiolinių „strategijų“ kūrėjų tragedija, kad savo veiklos galutinį rezultatą jie suvokia kaip gamybinių įmonių ir jų valdymo institucijų sankaupą, kaip galimybę gauti finansinį pelną. Todėl tose strategijose operuojama fiziniais dydžiais, ekonometrijos formulėmis, koreliacijos koeficientais ir pan. Bet jose dažniausiai nėra to, kas svarbiausia – gyvo žmogaus su visų jo poreikių ir lūkesčių kompleksu. Ir tik tada, kai strategija grindžiama tų poreikių ir lūkesčių analize, kai žmogus tampa ne tik strategijos objektu, bet ir subjektu, gali atsirasti pasitikėjimas strategijų kūrėjais. Galima ir net būtina domėtis dirbtinio intelekto atveriamomis naujomis galimybėmis, bet tikroji sėkmė slypi tik natūralaus intelekto ir jausmų pasaulyje. Kaip mama, laikydama rankose savo naujagimį, tiki jo gražia ateitimi, tai ir valstybės strategijų kūrėjai pirmiausia turi galvoti apie tautos laimę.

Prof. dr. Jonas Jasaitis


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Ryšard Maceikianec    -  2018-03-08, 08:37

    Ta nusikalstoma veiklą prieš
    Lietuvą gali paaiškinti KGB bendradarbių sąrašai. Kito paaiškinimo rodos nėra.

Rašyti Atsiliepimą

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Gabrielius Landsbergis klausia Seimo Pirmininko, – kaip jis apgins VTEK nuo R. Karbauskio šantažo?

Gabrielius Landsbergis klausia Seimo Pirmininko, – kaip jis apgins VTEK nuo R. Karbauskio šantažo?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas siekia uždrausti proputiniškiems atlikėjams atvykti į Lietuvą

Konservatoriai A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas siekia uždrausti proputiniškiems atlikėjams atvykti į Lietuvą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir  […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [7]

Priešingybė trapumui [7]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [6]

Priešingybė trapumui [6]

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [5]

Priešingybė trapumui [5]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. „Klakerių“ demokratija turi pasibaigti

Rolandas Paksas. „Klakerių“ demokratija turi pasibaigti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrejus Gaidamavičius: „Ar ne per didelė tylos kaina? Spalio 13 – į Labanorą, – giria prašo pagalbos

Andrejus Gaidamavičius: „Ar ne per didelė tylos kaina? Spalio 13 – į Labanorą, – giria prašo pagalbos

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Liberalas E. Gentvilas: Kas galėjo pagalvoti, kad po 25 metų gyvenimo laisvėje vėl reikės ginti laisvą žodį?

Liberalas E. Gentvilas: Kas galėjo pagalvoti, kad po 25 metų gyvenimo laisvėje vėl reikės ginti laisvą žodį?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis ragina Seimo pirmininką neberemti politinės korupcijos Seime ir stoti Konstitucijos pusėje

Gabrielius Landsbergis ragina Seimo pirmininką neberemti politinės korupcijos Seime ir stoti Konstitucijos pusėje

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ar TS-LKD išrinks Prezidentą Lietuvai?

Ar TS-LKD išrinks Prezidentą Lietuvai?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Donaldas Trampas užstojo amerikiečius vyrus

Donaldas Trampas užstojo amerikiečius vyrus

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Liberalė A. Armonaitė referendumą dėl pilietybės siūlo organizuoti be pertraukos, tačiau dvi dienas

Liberalė A. Armonaitė referendumą dėl pilietybės siūlo organizuoti be pertraukos, tačiau dvi dienas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Tai yra fantastiskos, idomios,gerai pabrandintos mintys. Kodel kai tik straipsnis normalus ir vertas diskusiju taip...

Įdomu kada į Lietuvą ateis ši mada? :)...

Viens kitą juk turi papildyt :D...

Jankiu subinlaiziai!...

tie 20 km.neapsaugotu musu teises i gryna ora ir sveikata.butina isvis stabdyti tas pasenusias technologijas...

jau ryt,spalio 18d.balsavimas seime del siuksliu deginimo gamyklu,o Mindaugas Puidokas,kuris labiau domisi siuo klausimu, iskomandiruotas...

Tai vadinasi Fasizmas....

Senas modelis melui skleisti :)...

Puiki iniciatyva! Linkiu, kad šie žmonės pasiektų tai, dėl ko kovoja!...

Gražus filmas, graži muzika, Šaunuoliai!...

Ar nepazeidziamos zmoniu teises,statant siuksliu deginimo gamykla,ju neatsiklausus ?...

Karbauskio pasiūlymas nuvertino visas jo geras idėjas iki nulio....

bent jau taisyklingai įvardinkite - ne "serotinas" , o serotoninas...

>Hm tai čia kaip tik ir yra teisinė valstybė, jeigu jos nebūtų tokie bajeriai...

    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 14 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija - regioninės politikos klystkeliai (1)* - nuoroda: http://infa.lt/20934/dr-jonas-jasaitis-valstybes-strategija-regionines-politikos-klystkeliai-1/