infa.lt

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija – regioninės politikos klystkeliai (1)

Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija – regioninės politikos klystkeliai (1)

kovo 07
01:01 2018

Prof. dr. Jonas Jasaitis

Gyvename vis labiau aštrėjančių prieštaravimų kupinoje aplinkoje. Viešojoje erdvėje gausybė vienas kitą paneigiančių faktų. Neretai koks nors trečiaeilės reikšmės nutikimas įspraudžiamas į pirmuosius žiniasklaidos puslapius ir taip išpučiamas, lyg tai būtų pats didžiausias visuomenės rūpestis. Interneto svetainėse, televizorių ir nešiojamų telefonų ekranuose skandaliukų fone įkyriai šmėkščioja kokia nors žinomesnė pavardė, smulkmeniški autoavarijų ar naktinių policijos reidų aprašymai… Ar tikrai nieko daugiau nesugebame parodyti?

Nejaugi vis niekaip nesubręstame ir nesuvokiame, kad tokioms, atsiprašant, naujienoms vieta – priešpaskutinio puslapio kampe, tarp vietinių renginukų ir smulkaus verslo skelbimų, kryžiažodžių, horoskopų, anekdotų ir kitų panašių „įvairenybių“. Kam tai dar įdomu, kas turi daug laisvo laiko, prašom – tegu žiūri, skaito, mėgaujasi. Tačiau pas mus vadinamųjų „sensacijų“ gausoje bandoma sukelti sumaištį, vertinant net tokius pamatinius dalykus, kaip šeima, tauta, valstybė, dorovė.

Nagrinėjant solidžiame dienraštyje ar net ką tik parengtoje „Baltojoje knygoje“ (2017-2030) dėstomus regioninės politikos bruožus visam ateinančiam dešimtmečiui, sunku atsikratyti įspūdžio, kad čia ne horoskopų kūrėjų „įžvalgos“, nes visa kalba sukasi tik apie vietoves, esančias prie vienos transporto magistralės – Vilnius – Kaunas – Klaipėda. Jokie kitų regionų specifikos, vidinių išteklių, investicinio ar gamtinio patrauklumo bruožai neišryškinti. Kalbama tik apie mistines vietines iniciatyvas, kurios nežinia iš kur galėtų atsirasti.

Visos frazės apie tvarią ir darnią regionų raidą akivaizdžiai prieštarauja konkretiems centrinių valdymo institucijų veiksmams, dangstomiems efektyvaus finansų valdymo, išteklių konsolidacijos ir institucijų optimizacijos etiketėmis. Jau galima paskaičiuoti, kiek iki šiol atokesniuose regionuose dar buvusių darbo vietų išnyko tik per praėjusius 2017-uosius metus. O kokios regionų tolygią raidą skatinančios struktūros juose atsirado? Ar bent viename regione įkurtas nors vienas naujas mokslinio tyrimo padalinys, kurio paskirtis – efektyvūs vietinių išteklių panaudojimas? Todėl ir „Baltojoje knygoje“ deklaruojami „per protingą laiką pasiekiamų paslaugų“, darbo ar mokymosi vietos pažadai labiau primena būrėjų kortomis ar apsišaukėlių „aiškiaregių“ išvedžiojimus. Neveltui praėjusių metų pabaigoje viešojoje erdvėje išpopuliarėjo posakis, kad Vilniaus biurokratai, jei tik galėtų, tai ir Baltijos pajūrį prie sostinės atsitemptų.

Reklama


Regionų ištuštėjimas, lydimas masinio mokyklų, kultūros centrų, sveikatos priežiūros ar gyventojų saugumo paslaugas teikiančių įstaigų uždarymo, vyksta jau pustrečio dešimtmečio. Masinė emigracija – ne šių procesų priežastis, o nestrategiško valdymo pasekmė. Štai dabar jau visai atvirai ir itin įžūliai žlugdomas Šiaulių universitetas dar prieš mažiau nei dešimtmetį turėjo beveik 12 tūkstančių studentų, o dabar turi bene septynis kartus mažiau. Naujausiais ministerijos sprendimais paverstas kažkokiu monoprofiliniu kvaziproftechniniu dariniu. Jokia emigracija tokių mažėjimo tempų ir tokių „reformų“ pateisinti negalima.

Visai suprantamas Vilniaus ir Kauno universitetų atstovų, užimančių įtakingas pozicijas centrinėse institucijose ir viešojoje erdvėje, susirūpinimas dėl mažėjančio stojančiųjų skaičiaus, todėl bet kurio papildomo žaidėjo pašalinimas atrodė pateisinamas, lyg jiems patiems gresiančio mažėjimo bent laikinas atitolinimas. Tik ar ilgam? Bet kodėl prie strategiškai svarbiame vidurio Lietuvos regione veikusio jauniausio ir sparčiai stiprėjusio universiteto sunaikinimo taip noriai prisidėjo ministerijos ir kitų centrinių institucijų atstovai? Kodėl prieškario Lietuvos valdžia realiais veiksmais stengėsi tolygiai visoje valstybės teritorijoje išdėstyti universitetinio ugdymo įstaigas, o dabartines viena kitą keičiančios „vienkadencines“ ar dar trumpiau veikusios vyriausybės tęsė centralizavimo politiką, kol susiformavo du visiškai skirtingai vertinami dariniai – Vilnius ir „kita Lietuva“?

Šiauliuose universitetinio ugdymo įstaigos veikė jau beveik aštuonis dešimtmečius, o tokio ugdymo ištakos šiame krašte siekė dar XVII amžių. O dabar, kai vis labiau artėja ketvirtoji pramonės revoliucija, kuri iš esmės pakeis dirbančiųjų funkcijas, išstumdama iš jų menkos kvalifikacijos tereikalaujančias operacijas, staiga kažkam pasirodė, kad vidurio Lietuvai gilaus ugdymo nebereikia. Juk puikiai suprantama, kad planuojamos nemokamos bakalauro studijos neišspręs nė ketvirtadalio ugdymo prieinamumo vietiniam jaunimui problemų.

Neseniai baigėme Skuodo rajono švietimo įstaigų ir ekonominės veiklos perspektyvų tyrimą. Padėtis – tragiška. Tai rajonas, kuriame nebeliko inžinierių korpuso, katastrofiškas jaunų gydytojų, mokytojų, kultūros darbuotojų stygius. Suprantama, kodėl čia nesikuria jaunos šeimos, kodėl vis mažėjantis abiturientų būrelis su gimtine savo ateities nebesieja. Bet štai, jei Švietimo ir mokslo ministerija Šiauliuose paliktame mistiniame „universitetinio ugdymo padalinyje“ mato tik vieną – specialiosios edukologijos kryptį, tai ar Šiauliams projektuojamas Skuodo likimas? Konkretūs veiksmai tokį nuogąstavimą patvirtina, nes Šiaulių universiteto nėra tų universitetų sąraše, kuriems skiriamas finansavimas mokslinio tyrimo užduotims vykdyti. Ministerijos rašte pasakyta, kad finansavimas skiriamas tik toms institucijoms, kurios turi mokslinį potencialą. Vadinasi, jau dabar nuspręsta, kad Šiauliams tokio potencialo nebereikia, nes tie tyrėjai, kurie čia dar dirba, lėšų savo mokslinei veiklai tęsti nebegaus.

Ar vidurio Lietuvai nebereikia inžinierių, muzikų, dailininkų, filologų, mokančių po kelias užsienio kalbas, t. y. tų specialistų, kuriuos iki šiol Šiaulių universitetas ruošė? Ar tikrai manoma, kad visi šio didžiulio, bet sparčiai tuštėjančio regiono abiturientai sulėks į Vilnių ir Kauną, juo labiau žinodami apie vis keliamą priėmimo į universitetus „kartelę“. Apklausos rodo, kad 80 proc. (o kai kur ir daugiau) šių metų abiturientų renkasi užsienį. Daugelis iš jų ten planuoja ne studijuoti, o dirbti. Kuo jie dirbs, neįgiję profesijos? Pagalbiniais, žemiausių kvalifikacijų darbininkais? Ar Lietuva ir toliau plės jaunimo raumenų eksportą? O gal tarp tų, kurie dar mokosi nuo Vilniaus – Kauno – Klaipėdos magistralės nutolusių regionų mokyklose, yra tokių, kaip T. Grotusas (Theodor von Grotthuss), Simonas Daukantas, Aleksandras Griškevičius, broliai Biržiškos ir daugybė kitų. Pasidomėkime, kur gimė, augo, mokėsi ir pirmuosius talento bruožus atskleidė ne tik praeitų amžių, bet ir dauguma dabartinių akademikų.

Kuriant efektyvią šiuolaikišką valstybės strategiją, pirmiausia reikia suvokti, kad ją įgyvendins ir jos vaisiais naudosis piliečiai, kuriuos būtina vertinti ne tik fiziniu ar statistiniu, bet ir dvasiniu aspektu. Vertinti kaip žmones, kurie turi ne tik fiziologinius, bet ir dvasinius poreikius, nesutelpančius nei į „Maslow‘o piramidę“, nei į jokią kitą abstrakčią schemą. Žmones, kurie turi unikalius jausmus ir gebėjimus, savitą pasaulio dabarties ir ateities suvokimą. Štai čia ir yra didžiausia daugelio ligšiolinių „strategijų“ kūrėjų tragedija, kad savo veiklos galutinį rezultatą jie suvokia kaip gamybinių įmonių ir jų valdymo institucijų sankaupą, kaip galimybę gauti finansinį pelną. Todėl tose strategijose operuojama fiziniais dydžiais, ekonometrijos formulėmis, koreliacijos koeficientais ir pan. Bet jose dažniausiai nėra to, kas svarbiausia – gyvo žmogaus su visų jo poreikių ir lūkesčių kompleksu. Ir tik tada, kai strategija grindžiama tų poreikių ir lūkesčių analize, kai žmogus tampa ne tik strategijos objektu, bet ir subjektu, gali atsirasti pasitikėjimas strategijų kūrėjais. Galima ir net būtina domėtis dirbtinio intelekto atveriamomis naujomis galimybėmis, bet tikroji sėkmė slypi tik natūralaus intelekto ir jausmų pasaulyje. Kaip mama, laikydama rankose savo naujagimį, tiki jo gražia ateitimi, tai ir valstybės strategijų kūrėjai pirmiausia turi galvoti apie tautos laimę.

Prof. dr. Jonas Jasaitis


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Ryšard Maceikianec    -  2018-03-08, 08:37

    Ta nusikalstoma veiklą prieš
    Lietuvą gali paaiškinti KGB bendradarbių sąrašai. Kito paaiškinimo rodos nėra.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar "Vaikų teisių įstatymas" turi būti panaikintas?

Ar pritartumėte tam, kad Vaikų teisių įstatymas būtų panaikintas?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

Ryšium su rinkimais Andrius Kubilius prisipažino, jog yra pro-rusiškas, ir tokiais pačiais pavadino neįvardintus „mes“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    „Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

„Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“, – cituoja retorinį klausimą Seimo narys R. Šarknickas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apie Lukiškių aikštę:  „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

Konservatoriai apie Lukiškių aikštę: „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ieškau artimos sielos…

Ieškau artimos sielos…

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

„Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Reikia nušalinuti visą Konstitucini Teisma.Sutaupisim biudzeta ir nebus partiniu uzsakymu....

Trampas nenustoja stebint,juk tai skandalas, niekas negali pasitikėt bloku kaip vieninga gynybos sistema.Ir niekur apie...

Tiesiog siaubas priėmus Karbauskio pataisa galima grįžti įė tuos laikus, kai nebuvo breivikų, kai mvaikai...

Dėkoju autoriui, puikus straipsnis....

pro

Bet iki šiol neleidžia prisijungt prie Linkomanijos puslapio, rašo timeout, nulūžęs serveris, matyt visi masiškai...

Ten ne teismas, laikas tą suprast, Lenkija parodė aiškų kelią nušalinusi visą savo KT po...

Teisingos autoriaus mintys visumoje ir apibendrinanti eilutė, kad dievas jiems atėmė protą. Atpildas netoli. Nes...

Gaila, kad kovoję už Lietuvos laisvę neturėjo drąsos pasakyti Grybauskaitei, kad ji yra viena tų,...

Reikėtų įstatymo, kad išrinkti sąrašiniai seimo nariai, išdavę juos rėmusią partiją būtų pakeisti tais, kurie...

Skaudžiausia, kai apie Sausio 13-ąją kalba žmogus, tuo metu stovėjęs kitoje barikadų pusėje ir kariavęs...

Visų mūsų (tuo metu gyvenusių) priimta Konstitucija seniai vartoma taip, kaip kažkam patogu. Kai keičiama...

Tai šitaip yra Lietuvoj Arvydai. Europos mastu jau planuojama apmokestinti dalijimąsi nuorodomis ir bus...

Jokiame kare nugalėtojų nebuvo ir nebus. Karuose būna tik pralaimėjusieji....

Naivuolis:) O šiaip, tai ką sako kt tai taip ir yra, nėr ko piktintis,...

    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Dr. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija - regioninės politikos klystkeliai (1)* - nuoroda: https://infa.lt/20934/dr-jonas-jasaitis-valstybes-strategija-regionines-politikos-klystkeliai-1/