infa.lt

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

gruodžio 24
01:01 2017

Kas sieja jauną stilingą mokslininką, elegantišką sėkmingą vadybininką ir hipsterį palenktomis kelnėmis, atsisėdusį ant senosios miesto architektūros laiptelių epochinei fotosesijai? Su didele tikimybės dalimi galime pasakyto, jog jie visi nešioja akinius.

Niekas ir nepastebėjo, kaip šis visiems gerai pažįstamas įtaisas, kažkada sugalvotas kukliam ir liūdnam tikslui – regėjimo korekcijai, tapo madingo įvaizdžio dalimi. Šiais laikais netgi tie, kas mato puikiai, dažnai užsideda akinius, kad sudėlioti savo įvaizdyje reikalingus akcentus, pridėti jam charizmos ir išskirtinumo.

Jau ne kartą daugelis skaitėme istorijas apie įdomius buitinių dalykų likimus. Tačiau šiandien, akinių pavyzdžiu, norėtųsi pakalbėti apie tai, kaip daiktai sukuria galingą socialinę normą, ir apie tai, kokią naudą iš to galėtų išgauti mūsų visuomenė.

Kaip atsirado regėjimą koreguojantys akiniai?

Žmonės jau seniai suprato tokio tiksliai suderinto organo kaip akis vertė ir tuo pačiu pažeidžiamumą. Gyvenimas tais senais laikais buvo, kaip žinia, palyginus trumpas ir sunkus, bet netgi tokį jį norėjosi matyti visu grožiu.

Kalbant apie šiuolaikinio tipo koreguojančių akinių istoriją, tai čia reikėtų paminėti keletą svarbių datų ir vardų. Antroje XIII amžiaus pusėje, Venecijoje, meistrai pirmą kartą įtaisė du simetriškai pritvirtintus padidinamuosius stiklus prie mažos kilpos, balansuojančios tarpunosyje (Kas pirmas tai sugalvojo ir pritaikė, iki šiol nežinoma) Link XIV amžiaus vidurio atsiranda pirmosios iliustracijos, kuriose pavaizduoti žmonės, skaitantys monoklių ir pensne pagalba. O XVI amžius padovanojo žmonėms akinius atskirus trumparegiams ir toliaregiams.

Bifokalinių akinių išradimas priskiriamas vienam JAV taip vadinamų tėvų įkūrėjų – Bendžaminui Franklinui, nors yra nuomonė, jog bifokalinė linzė sugalvota Anglijoje, o Franklinas tiesiog užsisakė sau porelę. Bet kuriuo atveju, bifokaliniai akiniai sukėlė tikrą furorą: dabar tiems, kas žiūrėjo į objektus iš skirtingų atstumų nereikėjo įsigyti atskirų akinių žvelgiant į tolį ir iš arti.

Link XIX amžiaus išsivysčiusių šalių žmonės jau išmoko kovoti akinių pagalba prieš astigmatizmą, o taip pat pagaminti šį įtaisą patogiu ir patikimu nešioti, nosies atramėlių, lankelių ir kitų tvirtinimų dėka.

Įdomus faktas, jog nesąmoningas stereotipas „akiniuočio“ atžvilgiu pagal medicininius rodiklius kaip „protingo, išsimokslinusio“ žmogaus, atsirado irgi seniai istorijos glūdumoje. Visi juk žino, kad pirmąsias ranka rašyta, o ir spausdintas knygas skaityti nebuvo taip lengva grynai vizualiai, ypač nesant elektros šviesos. Toks darbas su tekstais, duodavo ties jais dirbantiems žmonėms rimtą krūvį regėjimui, ir štai, nusilpęs regėjimas ir išsimokslinimas ėmė vaikščioti ranka rankon, šalia.

Kelias nuo medicininio įtaiso iki aksesuaro

1629 m. Britanijoje buvo įkurta kompanija «Worshipful Company of Spectacle Makers» – vienas stambiausių optikos gamintojų pasaulyje.Ir ši kompanija ėmė dirbti su lozungu „Palaiminimas pagyvenusiems“.

Iš tiesų, didžiąją savo istorijos dalį koreguojantys akiniai nešė jais besinaudojantiems žmonėms fizinės negalios stigmą. Problema buvo ir tai, jog akiniai buvo laikomi išimtinai „medicininiu įtaisu“. Atitinkamai, tas, kuris juos užsideda, visiškai tiksliai yra ligotas dėl garbaus amžiaus ar kokios kitos priežasties.
Neigiamos konotacijos „akiniuočiams“ kartais patekdavo ir į keistenybių dvasingumo-mąstysenos sritį ir „frykiškumo“ (žr. „frykas“ – viki): carinėje Rusijoje, pavyzdžiui, akiniai, kaip ir ilgesnės vyrų šukuosenos, asocijavosi su „laisvamanyste“.

„Akiniuočių“ destigmatizacija įvyko neseniai, – tik praeitame šimtmetyje. Tikėtina, jog viskas prasidėjo nuo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto, nešiojusio pensne ir prie to buvusio valingu, kietu ir ryškiu politiku. Tarp kitko, Ruzveltas sąmoningai naudojo senamadišką pensne: jis nenorėjo nešioti akinių su dviem lankeliais, skirtų „mamyčių sūneliams ir liurbiams“.

Gali būti, jog nuo šio atvejo startavo ir pirmoji sąmoninga žmonių santykio į akinius praktika, kai akiniai tapo prieinami jau keletu dizaino, kaip įvaizdžio elementų, variacijų.

Visų praėjusių ir dabartinio amžiaus herojų, nešiojusių akinius „dėl grožio ir sveikatos“, o kartais ir „tiesiog dėl grožio“, dabar ir neprisiminsime: į šią gretą patenka ir Džonas Lenonas, ir berniukas-burtininkas Garis Poteris, „Moksliukai“ ir netgi Supermenas, kuriam „gyvenime“ tenka dažnai apsimesti paprastu vaikinu Klarku Kentu. Visi tie žmonės nebūtų šiandieniams mums tais, kuo jie yra, jeigu nebūtų nešioję akinių.

Kaip „akiniuočių“ destigmatizacijos patirtis gali padėti mums tapti tolerantiškais?

Kaip mes matėme, herojaus amplua kelias, nešiojusio akinius dėl regėjimo, nuo „kretančio dieduko“ ir „trenkto laisvamanio“ iki įdomaus, charizmatiško ir, kas svarbiausia, paprasto žmogaus, truko ne vieną šimtą metų. Bet jis buvo to vertas, juk dabar aišku, kokiu būdu galima paversti išvaizdos trūkumą socialiai priimtinu– dizaino pagalba.

Kai akinius, nesigėdydami ėmė nešioti politikai ir netgi sporto bei kino žvaigždės, – jie turėjo iš ko rinktis: raginiai, plastikiniai ar griežti metaliniai aptaisai, įvairiausios stiklų formos, spalvos ir fasonai įvairiausiam skoniui. Kuo daugiau atsirasdavo gražių akinių variacijų, tuo mažiau žmonės žvelgdavo iš aukšto į „akiniuočius“.

O ką, jeigu neįgaliųjų vežimėlius pradės kurti baldų dizaineriai, ar, sakykime, „Apple“ sugalvos futuristinės formos klausos aparatą?… Gali būti, tai pakeis masės žmonių požiūrį į tuos, kurių fizinės galimybės apribotos?

Būtent tokį klausimą užduoda pramonės dizaineris Graham Pullin savo knygoje «When design meets disability» (pažodžiui: „Kai dizainas susitinka su neįgalumu“). Atsigręždamas į akinių istoriją autorius parodo, jog žmonės patys vadovauja savokų priėmimui apie nuostabų ir pasibjaurėtiną, priimtiną ir marginalizuojamą ir, jeigu panorės, – tai gali pateikti estetiką ir pozityvią koncepciją viskam, kam užsimanys.

Jeigu susimąstytume, suprastume, jog didžioji asmenų su apribotomis galimybėmis socialinio atskirtumo problemos dalis egzistuoja būtent vizualaus atmetimo lygmenyje: mus lyg „gąsdina“ tie, kurie turi stiklinę akį, rankų ar kojų protezus, lazdeles, ramentus ir t.t. O jei ir ne „gąsdina“, tai nugramzdina į kažkokią nejaukią būseną, kuri verčia išreikšti nerangų, o kartais ir skaudinantį elegesį šių žmonių likimo atžvilgiu. Bet, labai gali būti, jog, jeigu visi tie medicininiai įtaisai, apie kuriuos eina kalba, taptų panašiais į aksesuarus, tokios situacijos kiltų rečiau, o kada nors po šimto metų išnyktų visiškai.

Pullin rašo, jog rimtas šiuolaikinės industrijos neįgaliųjų vežimėlių ir dirbtinių galūnių gamybos trūkumas slypi tame, jog šis dalykas priskiriamas vien tik inžinieriams, kurie mąsto vien tik apie funkcionalumą. Tuo tarpo, jeigu prie šios gamybos būtų pajungti dizaineriai, – tai, galų gale, padėtų atverti naujos, išplėstos socialinės estetikos, normų formavimo potencialą.

Juk dar ilgai, o gali būti ir visiems laikams išliks tokie medicininiai įtaisai, kuriuos padaryti visiškai nepastebimais (kaip tas įvyko su akiniais, juk juos galima pakeisti kontaktinėmis linzėmis) mokslui nepavyks, ir visuomenei teks oriai su tuo susigyventi.

Mes gyvename Žemėje pakankamai ilgai bent jau tam, kad suvoktume: žmogaus kūnas apriori nėra tobulas. Ta ar kita prasme. Ir tarp visų filosofinių požiūrių į šį trikdantį faktą sėkmingas atrodo tik vienas: bandyti žiūrėti į netobulumą kitu žvilgsniu, laikant jį priimtina, patrauklia ir netgi gražia individualumo dalimi. Tai iš esmės supaprastins gyvenimą mums visiems. Tai netgi pakylės mus.


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Inkaras    -  2017-12-25, 01:35

    Jei tik būtų įmanoma tuojau pat atsisakyčiau savo akinių. O kitiems tai kaip dar vienas stiliaus elementas…

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar "Vaikų teisių įstatymas" turi būti panaikintas?

Ar pritartumėte tam, kad Vaikų teisių įstatymas būtų panaikintas?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apie Lukiškių aikštę:  „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

Konservatoriai apie Lukiškių aikštę: „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ieškau artimos sielos…

Ieškau artimos sielos…

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

„Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Žurnalistas Andrius Tapinas davė premjerui 14 dienų viešam atsiprašymui ir paneigimui

Žurnalistas Andrius Tapinas davė premjerui 14 dienų viešam atsiprašymui ir paneigimui

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Mindaugo Puidoko spaudos konferencija. Darysiu viską, kad gaučiau sesers globą, sako norimos įvaikinti užsienyje mergaitės brolis

Mindaugo Puidoko spaudos konferencija. Darysiu viską, kad gaučiau sesers globą, sako norimos įvaikinti užsienyje mergaitės brolis

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    V. Kamblevičius: „Ukrainiečiai, įsitvirtinę statybų sektoriuje, jau perima ir tolimųjų reisų vairuotojų darbo vietas“

V. Kamblevičius: „Ukrainiečiai, įsitvirtinę statybų sektoriuje, jau perima ir tolimųjų reisų vairuotojų darbo vietas“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Su V.Putinu pakalbėta. O kas toliau?

Rolandas Paksas. Su V.Putinu pakalbėta. O kas toliau?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Darius Trečiakauskas. Viešas atsakymas etnomuzikologui Eirimui Veličkai apie „vaikmušius“ tėvus

Darius Trečiakauskas. Viešas atsakymas etnomuzikologui Eirimui Veličkai apie „vaikmušius“ tėvus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Dar vienas sovietinis - stalininis ČK įstatymas, o jo vykdymą spręs taip pat "troika". Per...

Vitaminas D tai tikrai būtinas, nes pvz tyrimai man žiemą ir pavasarį visad rodo, kad...

Negaliu pasakyti, kad Seimo narys gerbiamas, jei jis nežino ką svarsto, nežino, kad toks įstatymas...

Nedrausminus vaikus tėvai turi drausminti ir mušti. Negalima tik sužaloti vaiko ar nužudyti vaiko. Ir...

Perkant tikrai svarbu atsižvelgti į dažniausius gedimus ir remonto kainas tam modeliui. O patogumą galima...

as tik už ,kiti visur mato tik politiką ,o apie tokius ligonius net nepagalvoja ,koks...

Jei man e neteisingai nuteistų ar kalėjime kankintų, padatyčiau tą patį....

Komunistas Brazauskas atsiprašė žydų. Nei Brazauskas nei komunistė Grybauskaitė neatsiprašė lietuvių (miško brolių, ...) už...

LGBTXXXXX... bažnyčia pagaliau turės pirmąjį kankinį ir šventajį, kuris bus apdovanotas bybio ir išangės ordinu....

M.

Šiaip tai kitose šalyse taip ir yra, seniai nėra taip, kad žmogus su pakrikusiu protu...

a

nataška andželka bridžita lidžita kokių tik nepriviso......

Kodėl segatės "neužmirštuolę"?Mane tai žeidžia nes žmonės per Kruvinąjį Sausį turėjo trispalvės ženkliukus ir...

Sitas J.D. nusisneka visiskai ,gal tikrai ji vaikysteje kazkas muse.......

Tuo metu,kai vyko žmogaus teisių komiteto posėdis,šis Seimo narys naršė internete(mačiau internetu posėdžio įrašą).Ir...

    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu* - nuoroda: https://infa.lt/19419/akiniuociu-triumfas-arba-kaip-isvaizdos-trukumas-gali-virsti-charizmos-atributu/