infa.lt

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

gruodžio 24
01:01 2017

Kas sieja jauną stilingą mokslininką, elegantišką sėkmingą vadybininką ir hipsterį palenktomis kelnėmis, atsisėdusį ant senosios miesto architektūros laiptelių epochinei fotosesijai? Su didele tikimybės dalimi galime pasakyto, jog jie visi nešioja akinius.

Niekas ir nepastebėjo, kaip šis visiems gerai pažįstamas įtaisas, kažkada sugalvotas kukliam ir liūdnam tikslui – regėjimo korekcijai, tapo madingo įvaizdžio dalimi. Šiais laikais netgi tie, kas mato puikiai, dažnai užsideda akinius, kad sudėlioti savo įvaizdyje reikalingus akcentus, pridėti jam charizmos ir išskirtinumo.

Jau ne kartą daugelis skaitėme istorijas apie įdomius buitinių dalykų likimus. Tačiau šiandien, akinių pavyzdžiu, norėtųsi pakalbėti apie tai, kaip daiktai sukuria galingą socialinę normą, ir apie tai, kokią naudą iš to galėtų išgauti mūsų visuomenė.

Kaip atsirado regėjimą koreguojantys akiniai?

Žmonės jau seniai suprato tokio tiksliai suderinto organo kaip akis vertė ir tuo pačiu pažeidžiamumą. Gyvenimas tais senais laikais buvo, kaip žinia, palyginus trumpas ir sunkus, bet netgi tokį jį norėjosi matyti visu grožiu.

Kalbant apie šiuolaikinio tipo koreguojančių akinių istoriją, tai čia reikėtų paminėti keletą svarbių datų ir vardų. Antroje XIII amžiaus pusėje, Venecijoje, meistrai pirmą kartą įtaisė du simetriškai pritvirtintus padidinamuosius stiklus prie mažos kilpos, balansuojančios tarpunosyje (Kas pirmas tai sugalvojo ir pritaikė, iki šiol nežinoma) Link XIV amžiaus vidurio atsiranda pirmosios iliustracijos, kuriose pavaizduoti žmonės, skaitantys monoklių ir pensne pagalba. O XVI amžius padovanojo žmonėms akinius atskirus trumparegiams ir toliaregiams.

Bifokalinių akinių išradimas priskiriamas vienam JAV taip vadinamų tėvų įkūrėjų – Bendžaminui Franklinui, nors yra nuomonė, jog bifokalinė linzė sugalvota Anglijoje, o Franklinas tiesiog užsisakė sau porelę. Bet kuriuo atveju, bifokaliniai akiniai sukėlė tikrą furorą: dabar tiems, kas žiūrėjo į objektus iš skirtingų atstumų nereikėjo įsigyti atskirų akinių žvelgiant į tolį ir iš arti.

Link XIX amžiaus išsivysčiusių šalių žmonės jau išmoko kovoti akinių pagalba prieš astigmatizmą, o taip pat pagaminti šį įtaisą patogiu ir patikimu nešioti, nosies atramėlių, lankelių ir kitų tvirtinimų dėka.

Įdomus faktas, jog nesąmoningas stereotipas „akiniuočio“ atžvilgiu pagal medicininius rodiklius kaip „protingo, išsimokslinusio“ žmogaus, atsirado irgi seniai istorijos glūdumoje. Visi juk žino, kad pirmąsias ranka rašyta, o ir spausdintas knygas skaityti nebuvo taip lengva grynai vizualiai, ypač nesant elektros šviesos. Toks darbas su tekstais, duodavo ties jais dirbantiems žmonėms rimtą krūvį regėjimui, ir štai, nusilpęs regėjimas ir išsimokslinimas ėmė vaikščioti ranka rankon, šalia.

Kelias nuo medicininio įtaiso iki aksesuaro

1629 m. Britanijoje buvo įkurta kompanija «Worshipful Company of Spectacle Makers» – vienas stambiausių optikos gamintojų pasaulyje.Ir ši kompanija ėmė dirbti su lozungu „Palaiminimas pagyvenusiems“.

Iš tiesų, didžiąją savo istorijos dalį koreguojantys akiniai nešė jais besinaudojantiems žmonėms fizinės negalios stigmą. Problema buvo ir tai, jog akiniai buvo laikomi išimtinai „medicininiu įtaisu“. Atitinkamai, tas, kuris juos užsideda, visiškai tiksliai yra ligotas dėl garbaus amžiaus ar kokios kitos priežasties.
Neigiamos konotacijos „akiniuočiams“ kartais patekdavo ir į keistenybių dvasingumo-mąstysenos sritį ir „frykiškumo“ (žr. „frykas“ – viki): carinėje Rusijoje, pavyzdžiui, akiniai, kaip ir ilgesnės vyrų šukuosenos, asocijavosi su „laisvamanyste“.

„Akiniuočių“ destigmatizacija įvyko neseniai, – tik praeitame šimtmetyje. Tikėtina, jog viskas prasidėjo nuo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto, nešiojusio pensne ir prie to buvusio valingu, kietu ir ryškiu politiku. Tarp kitko, Ruzveltas sąmoningai naudojo senamadišką pensne: jis nenorėjo nešioti akinių su dviem lankeliais, skirtų „mamyčių sūneliams ir liurbiams“.

Gali būti, jog nuo šio atvejo startavo ir pirmoji sąmoninga žmonių santykio į akinius praktika, kai akiniai tapo prieinami jau keletu dizaino, kaip įvaizdžio elementų, variacijų.

Visų praėjusių ir dabartinio amžiaus herojų, nešiojusių akinius „dėl grožio ir sveikatos“, o kartais ir „tiesiog dėl grožio“, dabar ir neprisiminsime: į šią gretą patenka ir Džonas Lenonas, ir berniukas-burtininkas Garis Poteris, „Moksliukai“ ir netgi Supermenas, kuriam „gyvenime“ tenka dažnai apsimesti paprastu vaikinu Klarku Kentu. Visi tie žmonės nebūtų šiandieniams mums tais, kuo jie yra, jeigu nebūtų nešioję akinių.

Kaip „akiniuočių“ destigmatizacijos patirtis gali padėti mums tapti tolerantiškais?

Kaip mes matėme, herojaus amplua kelias, nešiojusio akinius dėl regėjimo, nuo „kretančio dieduko“ ir „trenkto laisvamanio“ iki įdomaus, charizmatiško ir, kas svarbiausia, paprasto žmogaus, truko ne vieną šimtą metų. Bet jis buvo to vertas, juk dabar aišku, kokiu būdu galima paversti išvaizdos trūkumą socialiai priimtinu– dizaino pagalba.

Kai akinius, nesigėdydami ėmė nešioti politikai ir netgi sporto bei kino žvaigždės, – jie turėjo iš ko rinktis: raginiai, plastikiniai ar griežti metaliniai aptaisai, įvairiausios stiklų formos, spalvos ir fasonai įvairiausiam skoniui. Kuo daugiau atsirasdavo gražių akinių variacijų, tuo mažiau žmonės žvelgdavo iš aukšto į „akiniuočius“.

O ką, jeigu neįgaliųjų vežimėlius pradės kurti baldų dizaineriai, ar, sakykime, „Apple“ sugalvos futuristinės formos klausos aparatą?… Gali būti, tai pakeis masės žmonių požiūrį į tuos, kurių fizinės galimybės apribotos?

Būtent tokį klausimą užduoda pramonės dizaineris Graham Pullin savo knygoje «When design meets disability» (pažodžiui: „Kai dizainas susitinka su neįgalumu“). Atsigręždamas į akinių istoriją autorius parodo, jog žmonės patys vadovauja savokų priėmimui apie nuostabų ir pasibjaurėtiną, priimtiną ir marginalizuojamą ir, jeigu panorės, – tai gali pateikti estetiką ir pozityvią koncepciją viskam, kam užsimanys.

Jeigu susimąstytume, suprastume, jog didžioji asmenų su apribotomis galimybėmis socialinio atskirtumo problemos dalis egzistuoja būtent vizualaus atmetimo lygmenyje: mus lyg „gąsdina“ tie, kurie turi stiklinę akį, rankų ar kojų protezus, lazdeles, ramentus ir t.t. O jei ir ne „gąsdina“, tai nugramzdina į kažkokią nejaukią būseną, kuri verčia išreikšti nerangų, o kartais ir skaudinantį elegesį šių žmonių likimo atžvilgiu. Bet, labai gali būti, jog, jeigu visi tie medicininiai įtaisai, apie kuriuos eina kalba, taptų panašiais į aksesuarus, tokios situacijos kiltų rečiau, o kada nors po šimto metų išnyktų visiškai.

Pullin rašo, jog rimtas šiuolaikinės industrijos neįgaliųjų vežimėlių ir dirbtinių galūnių gamybos trūkumas slypi tame, jog šis dalykas priskiriamas vien tik inžinieriams, kurie mąsto vien tik apie funkcionalumą. Tuo tarpo, jeigu prie šios gamybos būtų pajungti dizaineriai, – tai, galų gale, padėtų atverti naujos, išplėstos socialinės estetikos, normų formavimo potencialą.

Juk dar ilgai, o gali būti ir visiems laikams išliks tokie medicininiai įtaisai, kuriuos padaryti visiškai nepastebimais (kaip tas įvyko su akiniais, juk juos galima pakeisti kontaktinėmis linzėmis) mokslui nepavyks, ir visuomenei teks oriai su tuo susigyventi.

Mes gyvename Žemėje pakankamai ilgai bent jau tam, kad suvoktume: žmogaus kūnas apriori nėra tobulas. Ta ar kita prasme. Ir tarp visų filosofinių požiūrių į šį trikdantį faktą sėkmingas atrodo tik vienas: bandyti žiūrėti į netobulumą kitu žvilgsniu, laikant jį priimtina, patrauklia ir netgi gražia individualumo dalimi. Tai iš esmės supaprastins gyvenimą mums visiems. Tai netgi pakylės mus.


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Inkaras    -  2017-12-25, 01:35

    Jei tik būtų įmanoma tuojau pat atsisakyčiau savo akinių. O kitiems tai kaip dar vienas stiliaus elementas…

Rašyti Atsiliepimą

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Rolandas Paksas. Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergais

Rolandas Paksas. Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tariamos tolerancijos akligatviuose

Tariamos tolerancijos akligatviuose

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ar  „Atgimimo prezidentu“ vadinamas Arvydas Juozaitis pateisins su juo siejamas viltis bei lūkesčius?

Ar „Atgimimo prezidentu“ vadinamas Arvydas Juozaitis pateisins su juo siejamas viltis bei lūkesčius?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Dainuojanti žemė

Sandra Bernotaitė. Dainuojanti žemė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Valstiečiai su socialdarbiečiais sieks apsaugoti Lietuvos rinkimus nuo galimo Rusijos kišimosi

Valstiečiai su socialdarbiečiais sieks apsaugoti Lietuvos rinkimus nuo galimo Rusijos kišimosi

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Duokim dvigubą ar penkiagubą pilietybę visiems! Ir, kilus kritinei situacijai, Rusija suteiks pilietybę savo […]

Duokim dvigubą ar penkiagubą pilietybę visiems! Ir, kilus kritinei situacijai, Rusija suteiks pilietybę savo […]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Harvis Veinšteinas: „Aš siūliau vaidmenis už seksą, bet taip daro visi iki pat dabar“

Harvis Veinšteinas: „Aš siūliau vaidmenis už seksą, bet taip daro visi iki pat dabar“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Viskas ką reikia žinoti apie tai, kaip išeiti iš sistemos

Viskas ką reikia žinoti apie tai, kaip išeiti iš sistemos

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Tiesioginė Prezidentės Dalios Grybauskaitės atsakomybė

Rolandas Paksas. Tiesioginė Prezidentės Dalios Grybauskaitės atsakomybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Nespaudinėkite Kremliaus portalų nuorodų, sako Rasa Juknevičienė pateikdama eilinę Sputnik nuorodą

Nespaudinėkite Kremliaus portalų nuorodų, sako Rasa Juknevičienė pateikdama eilinę Sputnik nuorodą

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Įstatymų leidėjas ragina valstybės institucijas nesilaikyti įstatymų

Algimantas Rusteika: Įstatymų leidėjas ragina valstybės institucijas nesilaikyti įstatymų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Dėl A. Verygos įsakymo punktų pasisakė teismas: vieno iš jų galiojimas – stabdomas

Dėl A. Verygos įsakymo punktų pasisakė teismas: vieno iš jų galiojimas – stabdomas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Vaiko teisė būti atskirtam nuo šeimos – ar teisingai suprantamos vaiko teisės?

Vaiko teisė būti atskirtam nuo šeimos – ar teisingai suprantamos vaiko teisės?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Planuojama komisija, tirsianti A.Kubiliaus ir A.Butkevičiaus vyriausybių laikotarpį. G.Landsbergis: konservatoriai tame nedalyvaus

Planuojama komisija, tirsianti A.Kubiliaus ir A.Butkevičiaus vyriausybių laikotarpį. G.Landsbergis: konservatoriai tame nedalyvaus

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Darius Razmislevičius. Lietuvoje vietos liks tik ,,valstiečiams”?

Darius Razmislevičius. Lietuvoje vietos liks tik ,,valstiečiams”?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Dabartinė partijų finansavimo iš biudžeto tvarka prieštarauja Konstitucijai

Dabartinė partijų finansavimo iš biudžeto tvarka prieštarauja Konstitucijai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sklandantys padebesiais, iš tikro yra nepavykę, nesugebantys skristi paukščiai [4]

Sklandantys padebesiais, iš tikro yra nepavykę, nesugebantys skristi paukščiai [4]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tendencija moteriško natūralumo link – tai tik mada, progresas ar tyčinis epatažas?

Tendencija moteriško natūralumo link – tai tik mada, progresas ar tyčinis epatažas?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Automobilių mokesčio lobistu tapo V. Andriukaitis

Automobilių mokesčio lobistu tapo V. Andriukaitis

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narys M. Puidokas: „Lietuvos pasirinkimas: Faro konvencija ar betikslė kultūros paveldo apsaugos reforma?“

Seimo narys M. Puidokas: „Lietuvos pasirinkimas: Faro konvencija ar betikslė kultūros paveldo apsaugos reforma?“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Visur pirmose eilėse tie, kurie savo programose ir širdyse seniai įrašę savanorišką valstybingumo atsisakymą

Visur pirmose eilėse tie, kurie savo programose ir širdyse seniai įrašę savanorišką valstybingumo atsisakymą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Patriotizmo kulminacija – meilė tradicijoms ir tautinėms vertybėms

Patriotizmo kulminacija – meilė tradicijoms ir tautinėms vertybėms

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Donaldas Trampas išpranašavo dviejų didžiausių JAV laikraščių krachą

Donaldas Trampas išpranašavo dviejų didžiausių JAV laikraščių krachą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    „Sklandantys padebesiais“iš tikro yra nepavykę, nesugebantys skristi paukščiai [3]

„Sklandantys padebesiais“iš tikro yra nepavykę, nesugebantys skristi paukščiai [3]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Apie gobšias bobutes ir skupius miesčionis

Lidžita Kolosauskaitė. Apie gobšias bobutes ir skupius miesčionis

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Kaip patikrinti placetės imei koda...

O aš apskritai nematau už ką balsuoti, bet jei tektų rinktis - balsuočiau už Puteikį...

Hm

Na nematau kol kas geresnio kandidato už Juozaitį. Puteikis ne ką blogesnis, bet jo tikslai...

Su zmonemis ,su liaudimi reikia konsoliduotis,o ne su visokiais neaiskiais elementais,kurie yra prisidirbe,o dabar "sventuosius...

Hm

Don Chuanas Karlosui Kastanedai sakė - gyvenimas yra kvailystė ir nieko čia nepakeisti, mes tik...

Hm

Koks prodiuseris, tokie ir Holivudo filmai - šlamštas visiškas ir kuo toliau, tuo blogiau......

Ana

Ana pilnai jus palaikau, apsurdas kazkoks, geda... suteikite normalias salygas auginti vaikus, tada reikalaukite is...

me too ar pussy riot ar kitokiu feminisciu atsiradimas tai viso labo silpnu vyru...

Ana

Skiepus leidzia,vaikas rekia ne savo balsu tai ne prievarta?Vaikas po to vien pamates balta chalata...

Motuse susirupino biurokratu pertekliu?...

Kas čia toks who cars......

Ačiū Ingai Baranauskienei už gerą straipsnį ir išsamų Durbės mūšio politinių aplinkybių išaiškinimą. Nenustoju žavėtis...

Na Rasa tikrai geriau negu tas apgailetinas lenkas karbowski. mest ji velniop is seimo. nekompetetingas...

Seime reikia ivesti psichiatro etatą ir tegul tikrina ...

    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Švelni kurianti jėga – moteriškumas

Švelni kurianti jėga – moteriškumas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu* - nuoroda: http://infa.lt/19419/akiniuociu-triumfas-arba-kaip-isvaizdos-trukumas-gali-virsti-charizmos-atributu/