infa.lt

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

gruodžio 24
01:01 2017

Kas sieja jauną stilingą mokslininką, elegantišką sėkmingą vadybininką ir hipsterį palenktomis kelnėmis, atsisėdusį ant senosios miesto architektūros laiptelių epochinei fotosesijai? Su didele tikimybės dalimi galime pasakyto, jog jie visi nešioja akinius.

Niekas ir nepastebėjo, kaip šis visiems gerai pažįstamas įtaisas, kažkada sugalvotas kukliam ir liūdnam tikslui – regėjimo korekcijai, tapo madingo įvaizdžio dalimi. Šiais laikais netgi tie, kas mato puikiai, dažnai užsideda akinius, kad sudėlioti savo įvaizdyje reikalingus akcentus, pridėti jam charizmos ir išskirtinumo.

Jau ne kartą daugelis skaitėme istorijas apie įdomius buitinių dalykų likimus. Tačiau šiandien, akinių pavyzdžiu, norėtųsi pakalbėti apie tai, kaip daiktai sukuria galingą socialinę normą, ir apie tai, kokią naudą iš to galėtų išgauti mūsų visuomenė.

Kaip atsirado regėjimą koreguojantys akiniai?

Žmonės jau seniai suprato tokio tiksliai suderinto organo kaip akis vertė ir tuo pačiu pažeidžiamumą. Gyvenimas tais senais laikais buvo, kaip žinia, palyginus trumpas ir sunkus, bet netgi tokį jį norėjosi matyti visu grožiu.

Kalbant apie šiuolaikinio tipo koreguojančių akinių istoriją, tai čia reikėtų paminėti keletą svarbių datų ir vardų. Antroje XIII amžiaus pusėje, Venecijoje, meistrai pirmą kartą įtaisė du simetriškai pritvirtintus padidinamuosius stiklus prie mažos kilpos, balansuojančios tarpunosyje (Kas pirmas tai sugalvojo ir pritaikė, iki šiol nežinoma) Link XIV amžiaus vidurio atsiranda pirmosios iliustracijos, kuriose pavaizduoti žmonės, skaitantys monoklių ir pensne pagalba. O XVI amžius padovanojo žmonėms akinius atskirus trumparegiams ir toliaregiams.

Bifokalinių akinių išradimas priskiriamas vienam JAV taip vadinamų tėvų įkūrėjų – Bendžaminui Franklinui, nors yra nuomonė, jog bifokalinė linzė sugalvota Anglijoje, o Franklinas tiesiog užsisakė sau porelę. Bet kuriuo atveju, bifokaliniai akiniai sukėlė tikrą furorą: dabar tiems, kas žiūrėjo į objektus iš skirtingų atstumų nereikėjo įsigyti atskirų akinių žvelgiant į tolį ir iš arti.

Link XIX amžiaus išsivysčiusių šalių žmonės jau išmoko kovoti akinių pagalba prieš astigmatizmą, o taip pat pagaminti šį įtaisą patogiu ir patikimu nešioti, nosies atramėlių, lankelių ir kitų tvirtinimų dėka.

Įdomus faktas, jog nesąmoningas stereotipas „akiniuočio“ atžvilgiu pagal medicininius rodiklius kaip „protingo, išsimokslinusio“ žmogaus, atsirado irgi seniai istorijos glūdumoje. Visi juk žino, kad pirmąsias ranka rašyta, o ir spausdintas knygas skaityti nebuvo taip lengva grynai vizualiai, ypač nesant elektros šviesos. Toks darbas su tekstais, duodavo ties jais dirbantiems žmonėms rimtą krūvį regėjimui, ir štai, nusilpęs regėjimas ir išsimokslinimas ėmė vaikščioti ranka rankon, šalia.

Kelias nuo medicininio įtaiso iki aksesuaro

1629 m. Britanijoje buvo įkurta kompanija «Worshipful Company of Spectacle Makers» – vienas stambiausių optikos gamintojų pasaulyje.Ir ši kompanija ėmė dirbti su lozungu „Palaiminimas pagyvenusiems“.

Iš tiesų, didžiąją savo istorijos dalį koreguojantys akiniai nešė jais besinaudojantiems žmonėms fizinės negalios stigmą. Problema buvo ir tai, jog akiniai buvo laikomi išimtinai „medicininiu įtaisu“. Atitinkamai, tas, kuris juos užsideda, visiškai tiksliai yra ligotas dėl garbaus amžiaus ar kokios kitos priežasties.
Neigiamos konotacijos „akiniuočiams“ kartais patekdavo ir į keistenybių dvasingumo-mąstysenos sritį ir „frykiškumo“ (žr. „frykas“ – viki): carinėje Rusijoje, pavyzdžiui, akiniai, kaip ir ilgesnės vyrų šukuosenos, asocijavosi su „laisvamanyste“.

„Akiniuočių“ destigmatizacija įvyko neseniai, – tik praeitame šimtmetyje. Tikėtina, jog viskas prasidėjo nuo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto, nešiojusio pensne ir prie to buvusio valingu, kietu ir ryškiu politiku. Tarp kitko, Ruzveltas sąmoningai naudojo senamadišką pensne: jis nenorėjo nešioti akinių su dviem lankeliais, skirtų „mamyčių sūneliams ir liurbiams“.

Gali būti, jog nuo šio atvejo startavo ir pirmoji sąmoninga žmonių santykio į akinius praktika, kai akiniai tapo prieinami jau keletu dizaino, kaip įvaizdžio elementų, variacijų.

Visų praėjusių ir dabartinio amžiaus herojų, nešiojusių akinius „dėl grožio ir sveikatos“, o kartais ir „tiesiog dėl grožio“, dabar ir neprisiminsime: į šią gretą patenka ir Džonas Lenonas, ir berniukas-burtininkas Garis Poteris, „Moksliukai“ ir netgi Supermenas, kuriam „gyvenime“ tenka dažnai apsimesti paprastu vaikinu Klarku Kentu. Visi tie žmonės nebūtų šiandieniams mums tais, kuo jie yra, jeigu nebūtų nešioję akinių.

Kaip „akiniuočių“ destigmatizacijos patirtis gali padėti mums tapti tolerantiškais?

Kaip mes matėme, herojaus amplua kelias, nešiojusio akinius dėl regėjimo, nuo „kretančio dieduko“ ir „trenkto laisvamanio“ iki įdomaus, charizmatiško ir, kas svarbiausia, paprasto žmogaus, truko ne vieną šimtą metų. Bet jis buvo to vertas, juk dabar aišku, kokiu būdu galima paversti išvaizdos trūkumą socialiai priimtinu– dizaino pagalba.

Kai akinius, nesigėdydami ėmė nešioti politikai ir netgi sporto bei kino žvaigždės, – jie turėjo iš ko rinktis: raginiai, plastikiniai ar griežti metaliniai aptaisai, įvairiausios stiklų formos, spalvos ir fasonai įvairiausiam skoniui. Kuo daugiau atsirasdavo gražių akinių variacijų, tuo mažiau žmonės žvelgdavo iš aukšto į „akiniuočius“.

O ką, jeigu neįgaliųjų vežimėlius pradės kurti baldų dizaineriai, ar, sakykime, „Apple“ sugalvos futuristinės formos klausos aparatą?… Gali būti, tai pakeis masės žmonių požiūrį į tuos, kurių fizinės galimybės apribotos?

Būtent tokį klausimą užduoda pramonės dizaineris Graham Pullin savo knygoje «When design meets disability» (pažodžiui: „Kai dizainas susitinka su neįgalumu“). Atsigręždamas į akinių istoriją autorius parodo, jog žmonės patys vadovauja savokų priėmimui apie nuostabų ir pasibjaurėtiną, priimtiną ir marginalizuojamą ir, jeigu panorės, – tai gali pateikti estetiką ir pozityvią koncepciją viskam, kam užsimanys.

Jeigu susimąstytume, suprastume, jog didžioji asmenų su apribotomis galimybėmis socialinio atskirtumo problemos dalis egzistuoja būtent vizualaus atmetimo lygmenyje: mus lyg „gąsdina“ tie, kurie turi stiklinę akį, rankų ar kojų protezus, lazdeles, ramentus ir t.t. O jei ir ne „gąsdina“, tai nugramzdina į kažkokią nejaukią būseną, kuri verčia išreikšti nerangų, o kartais ir skaudinantį elegesį šių žmonių likimo atžvilgiu. Bet, labai gali būti, jog, jeigu visi tie medicininiai įtaisai, apie kuriuos eina kalba, taptų panašiais į aksesuarus, tokios situacijos kiltų rečiau, o kada nors po šimto metų išnyktų visiškai.

Pullin rašo, jog rimtas šiuolaikinės industrijos neįgaliųjų vežimėlių ir dirbtinių galūnių gamybos trūkumas slypi tame, jog šis dalykas priskiriamas vien tik inžinieriams, kurie mąsto vien tik apie funkcionalumą. Tuo tarpo, jeigu prie šios gamybos būtų pajungti dizaineriai, – tai, galų gale, padėtų atverti naujos, išplėstos socialinės estetikos, normų formavimo potencialą.

Juk dar ilgai, o gali būti ir visiems laikams išliks tokie medicininiai įtaisai, kuriuos padaryti visiškai nepastebimais (kaip tas įvyko su akiniais, juk juos galima pakeisti kontaktinėmis linzėmis) mokslui nepavyks, ir visuomenei teks oriai su tuo susigyventi.

Mes gyvename Žemėje pakankamai ilgai bent jau tam, kad suvoktume: žmogaus kūnas apriori nėra tobulas. Ta ar kita prasme. Ir tarp visų filosofinių požiūrių į šį trikdantį faktą sėkmingas atrodo tik vienas: bandyti žiūrėti į netobulumą kitu žvilgsniu, laikant jį priimtina, patrauklia ir netgi gražia individualumo dalimi. Tai iš esmės supaprastins gyvenimą mums visiems. Tai netgi pakylės mus.


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Inkaras    -  2017-12-25, 01:35

    Jei tik būtų įmanoma tuojau pat atsisakyčiau savo akinių. O kitiems tai kaip dar vienas stiliaus elementas…

Rašyti Atsiliepimą

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir  […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [7]

Priešingybė trapumui [7]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [6]

Priešingybė trapumui [6]

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [5]

Priešingybė trapumui [5]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. „Klakerių“ demokratija turi pasibaigti

Rolandas Paksas. „Klakerių“ demokratija turi pasibaigti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrejus Gaidamavičius: „Ar ne per didelė tylos kaina? Spalio 13 – į Labanorą, – giria prašo pagalbos

Andrejus Gaidamavičius: „Ar ne per didelė tylos kaina? Spalio 13 – į Labanorą, – giria prašo pagalbos

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Liberalas E. Gentvilas: Kas galėjo pagalvoti, kad po 25 metų gyvenimo laisvėje vėl reikės ginti laisvą žodį?

Liberalas E. Gentvilas: Kas galėjo pagalvoti, kad po 25 metų gyvenimo laisvėje vėl reikės ginti laisvą žodį?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis ragina Seimo pirmininką neberemti politinės korupcijos Seime ir stoti Konstitucijos pusėje

Gabrielius Landsbergis ragina Seimo pirmininką neberemti politinės korupcijos Seime ir stoti Konstitucijos pusėje

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ar TS-LKD išrinks Prezidentą Lietuvai?

Ar TS-LKD išrinks Prezidentą Lietuvai?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Donaldas Trampas užstojo amerikiečius vyrus

Donaldas Trampas užstojo amerikiečius vyrus

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Liberalė A. Armonaitė referendumą dėl pilietybės siūlo organizuoti be pertraukos, tačiau dvi dienas

Liberalė A. Armonaitė referendumą dėl pilietybės siūlo organizuoti be pertraukos, tačiau dvi dienas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [4]

Priešingybė trapumui [4]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Energetikos komisija bandys kalbomis išsklaidyti kalbas apie šildymo brangimą

Energetikos komisija bandys kalbomis išsklaidyti kalbas apie šildymo brangimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis: „Tai buvo kova už Konstituciją ir valstybės pamatus, kuriuos konservatoriai siekia apsaugoti“

Gabrielius Landsbergis: „Tai buvo kova už Konstituciją ir valstybės pamatus, kuriuos konservatoriai siekia apsaugoti“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Senas modelis melui skleisti :)...

Puiki iniciatyva! Linkiu, kad šie žmonės pasiektų tai, dėl ko kovoja!...

Gražus filmas, graži muzika, Šaunuoliai!...

Ar nepazeidziamos zmoniu teises,statant siuksliu deginimo gamykla,ju neatsiklausus ?...

Karbauskio pasiūlymas nuvertino visas jo geras idėjas iki nulio....

bent jau taisyklingai įvardinkite - ne "serotinas" , o serotoninas...

>Hm tai čia kaip tik ir yra teisinė valstybė, jeigu jos nebūtų tokie bajeriai...

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas: sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog...

Hm

Teisinė valstybė taip ir nesusikūrė, bet va teisminė, teismo reketo valstybė kaip ant delno -...

Skaidrumo išsireikalavimas = valdymas :) Skaidrumas “liberalo” didźiausias baubas....

Max

Nuo kada vokietija su prancuzija, tai evropa? Ir prie ko čia anglija? Jie juk išsibreksitavo....

Skiepai, tarša, GMO, tai ko norima? Ką pasėsi, tą ir pjausi....

To - Britas Pritariu 100%...

Va čia tai geras 😁😁😁 Man patiko. Taip draugavo evropa su beretėm, taip mylėjo vieni...

    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 14 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu* - nuoroda: http://infa.lt/19419/akiniuociu-triumfas-arba-kaip-isvaizdos-trukumas-gali-virsti-charizmos-atributu/