infa

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu

gruodžio 24
01:012017

Kas sieja jauną stilingą mokslininką, elegantišką sėkmingą vadybininką ir hipsterį palenktomis kelnėmis, atsisėdusį ant senosios miesto architektūros laiptelių epochinei fotosesijai? Su didele tikimybės dalimi galime pasakyto, jog jie visi nešioja akinius.

Niekas ir nepastebėjo, kaip šis visiems gerai pažįstamas įtaisas, kažkada sugalvotas kukliam ir liūdnam tikslui – regėjimo korekcijai, tapo madingo įvaizdžio dalimi. Šiais laikais netgi tie, kas mato puikiai, dažnai užsideda akinius, kad sudėlioti savo įvaizdyje reikalingus akcentus, pridėti jam charizmos ir išskirtinumo.

Jau ne kartą daugelis skaitėme istorijas apie įdomius buitinių dalykų likimus. Tačiau šiandien, akinių pavyzdžiu, norėtųsi pakalbėti apie tai, kaip daiktai sukuria galingą socialinę normą, ir apie tai, kokią naudą iš to galėtų išgauti mūsų visuomenė.

Kaip atsirado regėjimą koreguojantys akiniai?

Žmonės jau seniai suprato tokio tiksliai suderinto organo kaip akis vertė ir tuo pačiu pažeidžiamumą. Gyvenimas tais senais laikais buvo, kaip žinia, palyginus trumpas ir sunkus, bet netgi tokį jį norėjosi matyti visu grožiu.

Kalbant apie šiuolaikinio tipo koreguojančių akinių istoriją, tai čia reikėtų paminėti keletą svarbių datų ir vardų. Antroje XIII amžiaus pusėje, Venecijoje, meistrai pirmą kartą įtaisė du simetriškai pritvirtintus padidinamuosius stiklus prie mažos kilpos, balansuojančios tarpunosyje (Kas pirmas tai sugalvojo ir pritaikė, iki šiol nežinoma) Link XIV amžiaus vidurio atsiranda pirmosios iliustracijos, kuriose pavaizduoti žmonės, skaitantys monoklių ir pensne pagalba. O XVI amžius padovanojo žmonėms akinius atskirus trumparegiams ir toliaregiams.

Bifokalinių akinių išradimas priskiriamas vienam JAV taip vadinamų tėvų įkūrėjų – Bendžaminui Franklinui, nors yra nuomonė, jog bifokalinė linzė sugalvota Anglijoje, o Franklinas tiesiog užsisakė sau porelę. Bet kuriuo atveju, bifokaliniai akiniai sukėlė tikrą furorą: dabar tiems, kas žiūrėjo į objektus iš skirtingų atstumų nereikėjo įsigyti atskirų akinių žvelgiant į tolį ir iš arti.

Link XIX amžiaus išsivysčiusių šalių žmonės jau išmoko kovoti akinių pagalba prieš astigmatizmą, o taip pat pagaminti šį įtaisą patogiu ir patikimu nešioti, nosies atramėlių, lankelių ir kitų tvirtinimų dėka.

Įdomus faktas, jog nesąmoningas stereotipas „akiniuočio“ atžvilgiu pagal medicininius rodiklius kaip „protingo, išsimokslinusio“ žmogaus, atsirado irgi seniai istorijos glūdumoje. Visi juk žino, kad pirmąsias ranka rašyta, o ir spausdintas knygas skaityti nebuvo taip lengva grynai vizualiai, ypač nesant elektros šviesos. Toks darbas su tekstais, duodavo ties jais dirbantiems žmonėms rimtą krūvį regėjimui, ir štai, nusilpęs regėjimas ir išsimokslinimas ėmė vaikščioti ranka rankon, šalia.

Kelias nuo medicininio įtaiso iki aksesuaro

1629 m. Britanijoje buvo įkurta kompanija «Worshipful Company of Spectacle Makers» – vienas stambiausių optikos gamintojų pasaulyje.Ir ši kompanija ėmė dirbti su lozungu „Palaiminimas pagyvenusiems“.

Iš tiesų, didžiąją savo istorijos dalį koreguojantys akiniai nešė jais besinaudojantiems žmonėms fizinės negalios stigmą. Problema buvo ir tai, jog akiniai buvo laikomi išimtinai „medicininiu įtaisu“. Atitinkamai, tas, kuris juos užsideda, visiškai tiksliai yra ligotas dėl garbaus amžiaus ar kokios kitos priežasties.
Neigiamos konotacijos „akiniuočiams“ kartais patekdavo ir į keistenybių dvasingumo-mąstysenos sritį ir „frykiškumo“ (žr. „frykas“ – viki): carinėje Rusijoje, pavyzdžiui, akiniai, kaip ir ilgesnės vyrų šukuosenos, asocijavosi su „laisvamanyste“.

„Akiniuočių“ destigmatizacija įvyko neseniai, – tik praeitame šimtmetyje. Tikėtina, jog viskas prasidėjo nuo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto, nešiojusio pensne ir prie to buvusio valingu, kietu ir ryškiu politiku. Tarp kitko, Ruzveltas sąmoningai naudojo senamadišką pensne: jis nenorėjo nešioti akinių su dviem lankeliais, skirtų „mamyčių sūneliams ir liurbiams“.

Gali būti, jog nuo šio atvejo startavo ir pirmoji sąmoninga žmonių santykio į akinius praktika, kai akiniai tapo prieinami jau keletu dizaino, kaip įvaizdžio elementų, variacijų.

Visų praėjusių ir dabartinio amžiaus herojų, nešiojusių akinius „dėl grožio ir sveikatos“, o kartais ir „tiesiog dėl grožio“, dabar ir neprisiminsime: į šią gretą patenka ir Džonas Lenonas, ir berniukas-burtininkas Garis Poteris, „Moksliukai“ ir netgi Supermenas, kuriam „gyvenime“ tenka dažnai apsimesti paprastu vaikinu Klarku Kentu. Visi tie žmonės nebūtų šiandieniams mums tais, kuo jie yra, jeigu nebūtų nešioję akinių.

Kaip „akiniuočių“ destigmatizacijos patirtis gali padėti mums tapti tolerantiškais?

Kaip mes matėme, herojaus amplua kelias, nešiojusio akinius dėl regėjimo, nuo „kretančio dieduko“ ir „trenkto laisvamanio“ iki įdomaus, charizmatiško ir, kas svarbiausia, paprasto žmogaus, truko ne vieną šimtą metų. Bet jis buvo to vertas, juk dabar aišku, kokiu būdu galima paversti išvaizdos trūkumą socialiai priimtinu– dizaino pagalba.

Kai akinius, nesigėdydami ėmė nešioti politikai ir netgi sporto bei kino žvaigždės, – jie turėjo iš ko rinktis: raginiai, plastikiniai ar griežti metaliniai aptaisai, įvairiausios stiklų formos, spalvos ir fasonai įvairiausiam skoniui. Kuo daugiau atsirasdavo gražių akinių variacijų, tuo mažiau žmonės žvelgdavo iš aukšto į „akiniuočius“.

O ką, jeigu neįgaliųjų vežimėlius pradės kurti baldų dizaineriai, ar, sakykime, „Apple“ sugalvos futuristinės formos klausos aparatą?… Gali būti, tai pakeis masės žmonių požiūrį į tuos, kurių fizinės galimybės apribotos?

Būtent tokį klausimą užduoda pramonės dizaineris Graham Pullin savo knygoje «When design meets disability» (pažodžiui: „Kai dizainas susitinka su neįgalumu“). Atsigręždamas į akinių istoriją autorius parodo, jog žmonės patys vadovauja savokų priėmimui apie nuostabų ir pasibjaurėtiną, priimtiną ir marginalizuojamą ir, jeigu panorės, – tai gali pateikti estetiką ir pozityvią koncepciją viskam, kam užsimanys.

Jeigu susimąstytume, suprastume, jog didžioji asmenų su apribotomis galimybėmis socialinio atskirtumo problemos dalis egzistuoja būtent vizualaus atmetimo lygmenyje: mus lyg „gąsdina“ tie, kurie turi stiklinę akį, rankų ar kojų protezus, lazdeles, ramentus ir t.t. O jei ir ne „gąsdina“, tai nugramzdina į kažkokią nejaukią būseną, kuri verčia išreikšti nerangų, o kartais ir skaudinantį elegesį šių žmonių likimo atžvilgiu. Bet, labai gali būti, jog, jeigu visi tie medicininiai įtaisai, apie kuriuos eina kalba, taptų panašiais į aksesuarus, tokios situacijos kiltų rečiau, o kada nors po šimto metų išnyktų visiškai.

Pullin rašo, jog rimtas šiuolaikinės industrijos neįgaliųjų vežimėlių ir dirbtinių galūnių gamybos trūkumas slypi tame, jog šis dalykas priskiriamas vien tik inžinieriams, kurie mąsto vien tik apie funkcionalumą. Tuo tarpo, jeigu prie šios gamybos būtų pajungti dizaineriai, – tai, galų gale, padėtų atverti naujos, išplėstos socialinės estetikos, normų formavimo potencialą.

Juk dar ilgai, o gali būti ir visiems laikams išliks tokie medicininiai įtaisai, kuriuos padaryti visiškai nepastebimais (kaip tas įvyko su akiniais, juk juos galima pakeisti kontaktinėmis linzėmis) mokslui nepavyks, ir visuomenei teks oriai su tuo susigyventi.

Mes gyvename Žemėje pakankamai ilgai bent jau tam, kad suvoktume: žmogaus kūnas apriori nėra tobulas. Ta ar kita prasme. Ir tarp visų filosofinių požiūrių į šį trikdantį faktą sėkmingas atrodo tik vienas: bandyti žiūrėti į netobulumą kitu žvilgsniu, laikant jį priimtina, patrauklia ir netgi gražia individualumo dalimi. Tai iš esmės supaprastins gyvenimą mums visiems. Tai netgi pakylės mus.


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Inkaras  ip: 46.251.51.217 -  2017-12-25, 01:35

    Jei tik būtų įmanoma tuojau pat atsisakyčiau savo akinių. O kitiems tai kaip dar vienas stiliaus elementas…

Rašyti Atsiliepimą

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo FeedBurner

PRAŠOME JŪSŲ PARAMOS

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, – jūs galite prisidėti ir paremti jos rengimą SMS ar kitu Jums patogiu būdu

  R. Karbauskis: „Dokumentuose matomi tokie skandalingi faktai apie LRT lėšų naudojimą, jog to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti“

R. Karbauskis: „Dokumentuose matomi tokie skandalingi faktai apie LRT lėšų naudojimą, jog to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Apie kiaušinius ir televizorius

Algimantas Rusteika. Apie kiaušinius ir televizorius

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Teisininkas Dr. Eugen Salpius: „Kuriozinis atvejis ES teisėje, – kodėl Lietuva taip ilgai nevykdo EŽTT 2011 metų sprendimo?!..“

Teisininkas Dr. Eugen Salpius: „Kuriozinis atvejis ES teisėje, – kodėl Lietuva taip ilgai nevykdo EŽTT 2011 metų sprendimo?!..“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Metai be alkoholio: „Nė nepasiilgsti tos būsenos svaigioj neapibrėžty“

Metai be alkoholio: „Nė nepasiilgsti tos būsenos svaigioj neapibrėžty“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Mūsų mikrofonas išjungtas

Algimantas Rusteika. Mūsų mikrofonas išjungtas

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Ar Baltarusijos ekonomikos modelį galima pavadinti nacionalsocialistiniu?

Ar Baltarusijos ekonomikos modelį galima pavadinti nacionalsocialistiniu?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Karas dėl teisės tikrinti LRT finansinę veiklą tęsiasi. Ramūno Karbauskio atsakymas Jakilaičiui

Karas dėl teisės tikrinti LRT finansinę veiklą tęsiasi. Ramūno Karbauskio atsakymas Jakilaičiui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Andrius Kubilius: „…Lietuvoje susiduriame su pavojingas socialines pasekmes sukeliančiu „Karbauskio reiškiniu“

Andrius Kubilius: „…Lietuvoje susiduriame su pavojingas socialines pasekmes sukeliančiu „Karbauskio reiškiniu“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Sausio 13

Algimantas Rusteika. Sausio 13

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Rolandas Paksas. Apsišaukusio elito kerštas lietuvių tautai

Rolandas Paksas. Apsišaukusio elito kerštas lietuvių tautai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Petras Gražulis siūlo suteikt veiksmingą pagalbą konservatorių frakcijai

Petras Gražulis siūlo suteikt veiksmingą pagalbą konservatorių frakcijai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Valdžios skaičiuojama infliacija – kiek realu (už 2017)?

Valdžios skaičiuojama infliacija – kiek realu (už 2017)?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Viktoras Orbanas: „Jūs norėjote migrantų, o mes – ne!“

Viktoras Orbanas: „Jūs norėjote migrantų, o mes – ne!“

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Kampanija „Padėti ne gėda“ sulaukė ambasadorių

Kampanija „Padėti ne gėda“ sulaukė ambasadorių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Sąrašas, kuriuo remiasi LGGRTC, skelbdamas KGB skundikų pavardes – dezinformacija, o kai kurie įrašai – klastotė

Sąrašas, kuriuo remiasi LGGRTC, skelbdamas KGB skundikų pavardes – dezinformacija, o kai kurie įrašai – klastotė

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Nėra vienodo žmogaus, nėra vienodo dievo (4)

Nėra vienodo žmogaus, nėra vienodo dievo (4)

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Ar verslininkas gali tapti Lietuvos Prezidentu?

Ar verslininkas gali tapti Lietuvos Prezidentu?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Kaip visada - į centrinį tašką. Tik tiksliausia dalis (nors ir liūdniausia) ne apie kiaušinius,...

Ar yra cia iseitis? :) idomu.....

Išbandžiau :D Jei ne stalas ir kėdės kabinete, būčiau taip ir nugriuvusi...

Na reiks išbandyti :)...

Šiuo metu žiniasklaidai nerūpi nei N. Sadūnaitė, nei kitos temos, jie turi tik vieną temą:...

Ačiū už straipsnį.Ar mes dar ilgai sėdėsim ir tylėsim?Ar jau laikas patiems atsistoti ir daryti...

AŠ norėčiau Įstatyminės demokratijos, ir be lobistinių Įstatymų ir be lobistinių grupuočių, kurie ir...

Galėtumėte tokią šventę surengti Vilniaus rajone, norinčių atsirastų daug....

Kaip pirštu į akį,modifikuota vergovinė santvarka veržia apykaklę-kokios demokratijos jūs dar norit ?...!...
Kaip visada - į centrinį tašką. Tik tiksliausia dalis (nors ir liūdniausia) ne apie kiaušinius,...

Ar yra cia iseitis? :) idomu.....

Išbandžiau :D Jei ne stalas ir kėdės kabinete, būčiau taip ir nugriuvusi...

Na reiks išbandyti :)...

Šiuo metu žiniasklaidai nerūpi nei N. Sadūnaitė, nei kitos temos, jie turi tik vieną temą:...

Ačiū už straipsnį.Ar mes dar ilgai sėdėsim ir tylėsim?Ar jau laikas patiems atsistoti ir daryti...

AŠ norėčiau Įstatyminės demokratijos, ir be lobistinių Įstatymų ir be lobistinių grupuočių, kurie ir...

Galėtumėte tokią šventę surengti Vilniaus rajone, norinčių atsirastų daug....

Kaip pirštu į akį,modifikuota vergovinė santvarka veržia apykaklę-kokios demokratijos jūs dar norit ?...!...

Pasidalinkite tuo su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Akiniuočių triumfas arba, kaip išvaizdos trūkumas gali virsti charizmos atributu* - nuoroda: http://infa.lt/19419/akiniuociu-triumfas-arba-kaip-isvaizdos-trukumas-gali-virsti-charizmos-atributu/