infa.lt

Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant

Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant

lapkričio 06
01:01 2017

Telomeros ir senatvė

Päivi Ala-Risku

Nobelio premijos laureatė Elizabeth Blackburn tvirtina, jog galima išvengti senėjimo požymių sekant jos patarimais: valgykite, gerkite ir judėkite taip, jei norite pragyventi ilgą ir sveiką gyvenimą.

„Atsakymą galima rasti batų raišteliuose“

Jeigu jūs suprantate kas yra raišteliai, tai suprasite ir šią istoriją su genais ir telomeromis. Suprasite, kaip jūsų asmeninis pasirinkimas gali įtakoti jūsų genus, o per juos – sveikatą, ateitį ir net jūsų išvaizdą.

Tokius pažadus duoda Nobelio premijos laureatė Elizabeth Blackburn. Kartu su kolegomis 2009 metais jai buvo skirta Nobelio premija medicinos srityje. Jos tyrimas buvo skirtas telomerų ir telomerazės poveikiui senėjimo procesui.

„Atradimas turi milžinišką svarbą ląstelinei biologijai“, – sako Helsinkio SPR Veripalvelu ligoninės vyriausiasis gydytojas Matti Korhonen.

Supratimas to, kaip veikia telomeros padėjo ne tik su senėjimu susijusiuose klausimuose, bet ir tiriant vėžines ląsteles.

Blackburn tvirtina, jog senėjimo procesas priklauso nuo telomerų, šį procesą galima pagreitinti ir pristabdyti

Kai kuriais atvejais vidinį laikrodį galima priversti suktis atgaline eiga. Taip Blackburn tvirtina savo knygoje „Telomerų efektas. Revoliucinis požiūris į jaunesnį, sveikesnį ir ilgesnį gyvenimą“ (The Telomere Effect. A Revolutionary Approach to Living Younger, Healthier, Longer). Knygos bendraautorė psichologė Elissa Epel.

Ar tai iš tiesų taip? Išsiaiškinkime.

Pradžiai pasitikslinkime terminus.

Įsivaizduokime sau batų raištelius, kurių galuose įprastai yra plastikiniai antgaliai. Jie pritaisyti tam, kad galima būtų lengviau įtaikyti į skylutes batuose ir dar apsaugoti raištelius nuo susidėvėjimo – iširimo.

Panašūs antgaliai, arba sudarytos iš DNR molekulių grandinėlių telomeros yra kiekvienos žmogaus ląstelės chromosomų galuose.

„Telomeros uždaro savimi chromosomų galus, išlaikydamos jose genetinę informaciją ir apsaugodamos ląstelę nuo senėjimo“, – rašo Blackburn.

Tačiau su laiku telomeros tampa trumpesnės. Kiekvieną kartą ląstelėms dalijantis, telomeros trumpėja. Po daugkartinio ląstelių pasidalijimo telomeros tampa kritiškai trumpos, ląstelės ima senti ir, galų gale, miršta. Tad kuo telomeros ilgesnės – tuo geriau.

Todėl yra prasmė rūpintis raištelių antgaliais.

Yra ir dar vienas svarbus terminas – telomerazė.

Telomerazė – ypatingas fermentas, aptarnaujantis telomeras. Jis padeda sugrąžinti telomeroms DNR, kuri dingsta dalijantis ląstelėms. Jeigu ląstelėse yra pakankamai telomerazės, vadinasi telomeros yra geros būklės. Jeigu telomerazės yra pernelyg mažai – telomeros greitai trumpėja. Tada ląstelės nustoja dalintis ir ima senti.

Kalbant apie telomerazę, reikėtų iš karto įspėti: vartoti ją kaip maisto papildą nėra jokios prasmės. Blackburn įspėja, jog per didelis telomerazės kiekis gali pagreitinti ir vėžinių ląstelių augimą. Telomerazė reklamuojama užsienio interneto tinklapiuose, kur dažnai jos kaina siekia šimtus dolerių už mėnesio kursą.

Senyvai atrodantis žmogus turi trumpas telomeras

Blackburn vardina įspūdingą tyrimų skaičių, kurių metu nustatytas skirtumas tarp žmonių telomerų ilgių. Štai keletas įdomesnių iš jų:

1. Senyvai atrodančių žmonių telomeros yra trumpesnės. Viename iš eksperimentų žmogaus amžių buvo bandoma nustatyti tik iš foto nuotraukos. Išaiškėjo, jog tų, kurie atrodė vyresni savo amžiaus, telomeros buvo trumpesnės, nei jų bendraamžių.

„Tai ne sensacija, juk telomeros atsakingos už odos senėjimą ir žilus plaukus“, – sako Blackburn.

2. Širdies ir kraujagyslių ligų rizika trumpas telomeras turintiems žmonėms yra aukštesnė. Viename iš tyrimų buvo nustatyta, jog tas trečdalis gyventojų, kurie turėjo pačias trumpiausias telomeras, širdies ir kraujagyslių ligomis sirgo 40% dažniau, nei tas trečdalis, kuris turėjo ilgiausias telomeras.

3. Trumpos telomeros yra protinių gabumų silpnėjimo ateityje pranašės. Tiriant grupę sveikų septyniasdešimtmečių žmonių paaiškėjo, jog kuo ilgesnės telomeros, tuo geresni buvo jų savininkų testų rezultatai.

Patys įdomiausi buvo rezultatai praėjus septyneriems metams. Visų grupės dalyvių rodikliai po septynerių metų pablogėjo, bet blogiausi jie buvo trumpiausių telomerų savininkams.

Žmogaus senėjimas ir gyvenimo trukmė – kaip su tuo susiję telomerai?

Šie pavyzdžiai neramina. Todėl norisi nedelsiant sužinoti, kaip žmogus gali pats įtakoti savo telomeras.

Trys priemonės, kurių pagalba jūs galite pasirūpinti savo telomeromis ir savo būsima sveikata.

Elizabeth Blackburn savo knygoje daug rašo apie tai, ką reikia daryti siekiant gyventi kokybiškiau. Čia pateiktos tik trumpos rekomendacijos, kurias ji duoda remdamasi savo tyrimais.

1. Nuotaika: padeda meditacija

Įvairūs meditaciniai pratimai kažkuriame lygyje padeda telomerazės fermento išsiskyrimui. Pavyzdžiui, viename iš tyrimų buvo nustatyta, jog tų, kurie kasdien užsiimdavo meditacija Kirtan Kriya, telomerazės kiekis per du mėnesius padidėjo 43%. Kontrolinėje grupėje, kuri klausėsi raminančios muzikos, telomerazės kiekis padidėjo tik 3,7%.

Panašius rezultatus Blackburn  fiksavo ir tiems, kas užsiėmė meditacine praktika ir sveikatingumo gimnastika cigun. Programa Mindfulness taip pat stabdo telomerų trumpėjimą žmonėms, persirgusiems krūtinės vėžiu.


2.
Fizinė būklė – tai labai svarbu

„Jeigu jūs galite greitu tempu pasivaikščioti ar pabėgioti ristele tris kartus į savaitę po 45 minutes, tai jūsų telomerų atžvilgiu jūs esate geros būklės“,– daro išvadą Blackburn savo knygoje.

Viename iš tyrimų, kuriame dalyvavo 124 žmonių grupė, buvo išsiaiškinta, koks aktyvumo tipas yra palankus telomerų atžvilgiu. Eksperimente dalyvavo neužsiimantys sportu sveiki vyrai, nuo 30 iki 60 metų amžiaus. Viena grupė bėgiojo tris kartus į savaitę po 45 minutes. Antra grupė ta pačia apimtimi užsiėmė intensyviomis treniruotėmis. Trečioji grupė atliko jėgos pratimus. Ketvirta grupė nedarė nieko.

Rezultatai buvo akivaizdūs: bėgikų ir tų, kurie užsiėmė intensyviomis treniruotėmis telomerazės aktyvumas padidėjo dvigubai. Jėgos pratimai nestipriai paveikė jos aktyvumą, nors jie davė kitus teigiamus rezultatus.

Tikslus mechanizmas dar nežinomas, bet panašu, jog būtent judėjimas, duodantis apkrovą kraujo apytakos sistemai, daro poveikį telomeroms. Tyrimas parodė, jog nepriklausomai nuo fizinės veiklos, telomerų aktyvumas didesne dalimi padidėjo tiems, kurių fizinė būklė buvo geresnė.

3. Maitinimasis: riebiosios Omega-3 rūgštys ir visi tradiciniai naudingi produktai

O dabar – gera ir bloga naujienos. Bloga naujiena – nėra kažkokio vieno produkto, kuris padarytų stebuklą. Gera naujiena ta, jog žmogui, kuris rūpinasi savo telomeromis, nereikia išrasti nieko naujo – beveik visi pažįstami naudingi produktai palankiai veikia telomeras.

Pavyzdžiui, viename tyrimų įrodoma, jog riebiosios Omega-3 rūgštys, esančios žuvyje, naudingos telomeroms. Kuo daugiau kraujyje buvo riebiųjų Omega-3 rūgščių, tuo ilgesnės buvo telomeros.

Elizabeth Blackburn išvardina sąrašą produktų, naudingų telomeroms: skaiduliniai, daržovės, riešutai, ankštiniai, jūros gėrybės ir riebiosios Omega-3 rūgštys, kurių yra riebioje žuvyje.

Trumpos telomeros asocijuojasi su raudona mėsa, balta duona, limonadais, saldintomis sultimis, ir riebiosiomis Omega-6 rūgštimis.

Tačiau, reikėtų pažymėti, jog produktų vaidmuo nebuvo susietas priežasties-pasekmės ryšiu. Patikimai nebuvo nustatyta, kad telomerų ilgis priklauso nuo kažkokio konkretaus produkto. Kavos mėgėjams džiugia naujiena taps tai, jog viename iš tyrimų buvo nustatyta, kad kofemanų telomeros ilgesnės, nei kitų gėrimų mėgėjų.

Saikingas alkoholio vartojimas nedaro įtakos telomeroms. Tik tiems, kurie vartoja daugiau keturių alkoholio porcijų į dieną, jos trumpesnės.

Negi visa tai tiesa?

Kartais Blackburn knyga atrodo pernelyg gera tam, kad būtų tiesa: negi iš tiesų atrastas amžinos ar bent jau ilgesnės jaunystės receptas? Neskaitant meditacijos, fizinių apkrovų ir maitinimosi Blackburn taip pat kalba apie miego, chemikalų, pajamų lygmens, socialinių santykių ir net vietos, kur jūs miegate įtaką telomerų ilgiui.

Knygoje ypač išskiriami naudingi Blackburn patarimai, pavyzdžiui, daug dėmesio skiriama miegui ir duoda patarimus, kaip geriau užmigti. Bet priežasties-pasekmės ryšis taip ir išlieka neaiškus skaitytojams.

Tų, kurie miega mažiau, nei 7 valandas, telomeros trumpesnės už tų, kurie miega daugiau nei 7 valandas. Bet kur čia priežastis, o kur pasekmė?

Vyr. gydytojas Matti Korhonen sako, jog ši knyga – puiki ir gali pasitarnauti kaip įvadas į sveikatingumo pasaulį. Jo teigimu, bandymai sudėtingus atradimus telomerų tyrimų srityje padaryti prieinamus visiems kelia jam pasigėrėjimą, taipogi jis nevengia ir kritikos.

Jis sukritikavo knygoje pateiktus daugelį nelogiškų perėjimų, kuriuose rimti mokslo atradimai tampa silpnai argumentuotais buitiniais patarimais.

Jis pateikia pavyzdį: „Knygoje parašyta, jog tyrimų pagrindu galima sakyti, kad stresas trumpina telomeras. Tačiau kur kas silpniau pagrįsta tai, ar jas ilgina kova su stresu. Visai nepagrįsta, kodėl pailgėjo žmogaus, susidorojusio su stresu, gyvenimo trukmė. Tai atsitiko dėl telomerų padidėjimo, ar dėl kokios kitos priežasties?“ Būtini nauji tyrimai.

Genai daro didžiausią įtaką

Elizabeth Blackburn savo knygoje visai netvirtina, kad žmogus – savo telomerų laimės kalvis. Tai vis dėlto parašyta knygoje, nors ir prabėgomis bei smulkiu šriftu. „Genai apsprendžia, kokio ilgio bus telomeros gimimo metu ir kaip greitai jos susidėvės. Bet laimei, niekas nėra bejėgis prieš genus – žmogus kažkuria prasme gali įtakoti savo telomerų ilgį ir atsparumą“, – rašo Blackburn savo knygos pradžioje.

Tokiu būdu Blackburn pripažįsta, jog svarbiausiu faktoriumi yra genai, o ne žmogaus veiksmai. Vėliau prie šio klausimo knygoje negrįžtama.

Pastaruoju metu atlikta daug tyrimų, skirtų telomerų klausimui. Perskaitęs knygą Matti Korhonen pats nustebo dėl to, kiek daug tarpusavio ryšių atrasta tarp telomerų ilgio ir tokių faktorių, kaip stresas, depresija, fizinis krūvis, miegas ir maitinimasis.

„Kai peržiūrėjau šaltinių sąrašą, aš atkreipiau dėmesį į tai, jog tyrimai buvo publikuoti rimtuose moksliniuose žurnaluose, dalis – labai solidžiuose leidiniuose“.

Ši informacija buvo visai nauja Matti Korhonen, kadangi jo paties tyrimai niekaip nesusiję su gyvenimo būdu, o tėra tik moksliniai ląstelės tyrimai.

Ne viskas paaiškinama tik telomeromis

Knyga parašyta populiaria forma, patarimai konkretūs, yra netgi gatavi receptai. Ji tinka tiems, kas siekia geresnio gyvenimo.

„Perskaičius knygą neprofesionaliam skaitytojui gali susidaryti įspūdis, jog viskas, kas susijęs su senatve ir sveikata priklauso nuo telomerų. Žinoma, kad taip nėra“.

Įdomiausia knygoje – šimtai nuorodų į atliktus tyrimus. Jų pagrindu skaitytojas lengvai gali atrasti visus šaltinius internete.

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, jūs galite prisidėti paremdami svetainę SMS ar kitu Jums patogiu būdu


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Lidžita Kolosauskaitė. Kasdienio materializmo pragaras

Lidžita Kolosauskaitė. Kasdienio materializmo pragaras

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 15 Skaityti visą įrašą
    Ingridos Šimonytės vizija: „Lietuvoje ir visame regione turi būti kuo daugiau Vakarų“

Ingridos Šimonytės vizija: „Lietuvoje ir visame regione turi būti kuo daugiau Vakarų“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Genocidas skurdu

Rolandas Paksas. Genocidas skurdu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Petras Navikas. Kodėl partijos nežada spręsti svarbiausių problemų?

Petras Navikas. Kodėl partijos nežada spręsti svarbiausių problemų?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Putinas: mes pateksime į rojų, o agresorius nudvės po mūsų branduolinio atsako

Putinas: mes pateksime į rojų, o agresorius nudvės po mūsų branduolinio atsako

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Akvilina Cicėnaitė. Kaip būti gera lietuve

Akvilina Cicėnaitė. Kaip būti gera lietuve

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Juozaitis: Labanoras. Pradžia

Arvydas Juozaitis: Labanoras. Pradžia

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis klausia Seimo Pirmininko, – kaip jis apgins VTEK nuo R. Karbauskio šantažo?

Gabrielius Landsbergis klausia Seimo Pirmininko, – kaip jis apgins VTEK nuo R. Karbauskio šantažo?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

Priklausomybė nuo alkoholio – sunkiai, bet įveikiama liga

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas siekia uždrausti proputiniškiems atlikėjams atvykti į Lietuvą

Konservatoriai A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas siekia uždrausti proputiniškiems atlikėjams atvykti į Lietuvą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir  […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

Seimo narė R. Juknevičienė Ukrainoje paragins tęsti svarbių reformų įgyvendinimą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

Seimo nariai M. Puidokas ir A. Maldeikienė Europos Parlamente išsakė nuostatas apie Europos Sąjungos ateitį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

LRT: Kuo virto S. Skvernelio pažadas valstybės tarnyboje nesodinti savų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [7]

Priešingybė trapumui [7]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

Rolandas Paksas. Skirkime pinigus vaikams ir mokykloms, o ne karinei amunicijai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

Algimantas Rusteika. Dabar LRT svarbiausias klausimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

Naglis Puteikis: Lietuvos oligarchai surado būdą, kaip strateginiais ieškiniais užčiaupti visuomenininkų ir politikų kritiką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

Ar Austėjos Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

Liberalai muša pavojaus būgnus: „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

Seimas svarsto valstiečio Ramūno Karbauskio siūlymą skelbti Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos prezidentu

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

Algimantas Rusteika. Dabar svarbiausia yra menas girdėti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Priešingybė trapumui [6]

Priešingybė trapumui [6]

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

Kodėl reikia išslaptinti duomenis apie KGB?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

Konservatorei kilo įtarimų dėl buvusio ministro ir NMA vadovo sąmokslo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

Lidžita Kolosauskaitė. Išdulkintų smegenų nacija

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

baisu ka daro Lietuva, naikina savo vaikus, zaloja ju psihika, ar ateme turi bent...

Pries koki penkmeti,birzelio 1 d.prie seimo Daiva Guobiene ir kiti kvietem i juodu balionu...

Kaip jūs galit melagingai rašyti, jei pats nežinote? Šeima pati normaliausia. Tėvas dirba, o mama...

Tai reiktu kelias savaites uz # patupdyt ir dar baudele susimoket,kad praeitu noras melagingai iskvietinet....

Kokia valdžia tokie ir įstatymai...

1.del bedarbystes tai kalti Parazitai,isparceliave ir praskoline Lietuva,kurie jau turetu sedeti belangej, 2.begalybe kartu...

Juvenalines demono ispieros nesugeba atskirti vaiku auklejimo nuo smurto ,o ir nenori,nes euriukais pakvipo....

Kodel zurnalistas nepapasakoja kokia si seima "normali". Kodel abu darbingo amziaus tevai nedirba, kokios ju...

Musu valdzia ir uzaugyna. Narkomanus, alkoholikus, pedofilus, gejus. Cia norm karta mano vaikas norejo baliono...

Norėčiau susisiekti su autoriumi. Kaip tai padaryti?...

Vaikams galima, reikia, ir būtina (uždrožti, pliaukštelėti, duoti diržo) jeigu nenorite šiltnamio sąlygomis užsiauginti monstrų....

MK

Mane stebina kaip tie "vaikų teisių" pareigūnai dar nosim tiesiom ir apskritai gyvi......

Pagaliau darbo miškų kirtimas kažkam.Kažkas turtus krauna,į Lietuvą skurta.Tegul sumoka milijonus keičiasi baudą tokią kad...

Siaubas kažkoks.... Anonimui, Tai, kad įdėtas vaizdo įrašas, peržiūrėkite...

    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 15 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 14 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant* - nuoroda: http://infa.lt/18507/telomeros-amzinos-jaunystes-beieskant/