infa.lt

Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant

Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant

lapkričio 06
01:01 2017

Telomeros ir senatvė

Päivi Ala-Risku

Nobelio premijos laureatė Elizabeth Blackburn tvirtina, jog galima išvengti senėjimo požymių sekant jos patarimais: valgykite, gerkite ir judėkite taip, jei norite pragyventi ilgą ir sveiką gyvenimą.

„Atsakymą galima rasti batų raišteliuose“

Jeigu jūs suprantate kas yra raišteliai, tai suprasite ir šią istoriją su genais ir telomeromis. Suprasite, kaip jūsų asmeninis pasirinkimas gali įtakoti jūsų genus, o per juos – sveikatą, ateitį ir net jūsų išvaizdą.

Tokius pažadus duoda Nobelio premijos laureatė Elizabeth Blackburn. Kartu su kolegomis 2009 metais jai buvo skirta Nobelio premija medicinos srityje. Jos tyrimas buvo skirtas telomerų ir telomerazės poveikiui senėjimo procesui.

„Atradimas turi milžinišką svarbą ląstelinei biologijai“, – sako Helsinkio SPR Veripalvelu ligoninės vyriausiasis gydytojas Matti Korhonen.

Supratimas to, kaip veikia telomeros padėjo ne tik su senėjimu susijusiuose klausimuose, bet ir tiriant vėžines ląsteles.

Blackburn tvirtina, jog senėjimo procesas priklauso nuo telomerų, šį procesą galima pagreitinti ir pristabdyti

Kai kuriais atvejais vidinį laikrodį galima priversti suktis atgaline eiga. Taip Blackburn tvirtina savo knygoje „Telomerų efektas. Revoliucinis požiūris į jaunesnį, sveikesnį ir ilgesnį gyvenimą“ (The Telomere Effect. A Revolutionary Approach to Living Younger, Healthier, Longer). Knygos bendraautorė psichologė Elissa Epel.

Ar tai iš tiesų taip? Išsiaiškinkime.

Pradžiai pasitikslinkime terminus.

Įsivaizduokime sau batų raištelius, kurių galuose įprastai yra plastikiniai antgaliai. Jie pritaisyti tam, kad galima būtų lengviau įtaikyti į skylutes batuose ir dar apsaugoti raištelius nuo susidėvėjimo – iširimo.

Panašūs antgaliai, arba sudarytos iš DNR molekulių grandinėlių telomeros yra kiekvienos žmogaus ląstelės chromosomų galuose.

„Telomeros uždaro savimi chromosomų galus, išlaikydamos jose genetinę informaciją ir apsaugodamos ląstelę nuo senėjimo“, – rašo Blackburn.

Tačiau su laiku telomeros tampa trumpesnės. Kiekvieną kartą ląstelėms dalijantis, telomeros trumpėja. Po daugkartinio ląstelių pasidalijimo telomeros tampa kritiškai trumpos, ląstelės ima senti ir, galų gale, miršta. Tad kuo telomeros ilgesnės – tuo geriau.

Todėl yra prasmė rūpintis raištelių antgaliais.

Yra ir dar vienas svarbus terminas – telomerazė.

Telomerazė – ypatingas fermentas, aptarnaujantis telomeras. Jis padeda sugrąžinti telomeroms DNR, kuri dingsta dalijantis ląstelėms. Jeigu ląstelėse yra pakankamai telomerazės, vadinasi telomeros yra geros būklės. Jeigu telomerazės yra pernelyg mažai – telomeros greitai trumpėja. Tada ląstelės nustoja dalintis ir ima senti.

Kalbant apie telomerazę, reikėtų iš karto įspėti: vartoti ją kaip maisto papildą nėra jokios prasmės. Blackburn įspėja, jog per didelis telomerazės kiekis gali pagreitinti ir vėžinių ląstelių augimą. Telomerazė reklamuojama užsienio interneto tinklapiuose, kur dažnai jos kaina siekia šimtus dolerių už mėnesio kursą.

Senyvai atrodantis žmogus turi trumpas telomeras

Blackburn vardina įspūdingą tyrimų skaičių, kurių metu nustatytas skirtumas tarp žmonių telomerų ilgių. Štai keletas įdomesnių iš jų:

1. Senyvai atrodančių žmonių telomeros yra trumpesnės. Viename iš eksperimentų žmogaus amžių buvo bandoma nustatyti tik iš foto nuotraukos. Išaiškėjo, jog tų, kurie atrodė vyresni savo amžiaus, telomeros buvo trumpesnės, nei jų bendraamžių.

„Tai ne sensacija, juk telomeros atsakingos už odos senėjimą ir žilus plaukus“, – sako Blackburn.

2. Širdies ir kraujagyslių ligų rizika trumpas telomeras turintiems žmonėms yra aukštesnė. Viename iš tyrimų buvo nustatyta, jog tas trečdalis gyventojų, kurie turėjo pačias trumpiausias telomeras, širdies ir kraujagyslių ligomis sirgo 40% dažniau, nei tas trečdalis, kuris turėjo ilgiausias telomeras.

3. Trumpos telomeros yra protinių gabumų silpnėjimo ateityje pranašės. Tiriant grupę sveikų septyniasdešimtmečių žmonių paaiškėjo, jog kuo ilgesnės telomeros, tuo geresni buvo jų savininkų testų rezultatai.

Patys įdomiausi buvo rezultatai praėjus septyneriems metams. Visų grupės dalyvių rodikliai po septynerių metų pablogėjo, bet blogiausi jie buvo trumpiausių telomerų savininkams.

Žmogaus senėjimas ir gyvenimo trukmė – kaip su tuo susiję telomerai?

Šie pavyzdžiai neramina. Todėl norisi nedelsiant sužinoti, kaip žmogus gali pats įtakoti savo telomeras.

Trys priemonės, kurių pagalba jūs galite pasirūpinti savo telomeromis ir savo būsima sveikata.

Elizabeth Blackburn savo knygoje daug rašo apie tai, ką reikia daryti siekiant gyventi kokybiškiau. Čia pateiktos tik trumpos rekomendacijos, kurias ji duoda remdamasi savo tyrimais.

1. Nuotaika: padeda meditacija

Įvairūs meditaciniai pratimai kažkuriame lygyje padeda telomerazės fermento išsiskyrimui. Pavyzdžiui, viename iš tyrimų buvo nustatyta, jog tų, kurie kasdien užsiimdavo meditacija Kirtan Kriya, telomerazės kiekis per du mėnesius padidėjo 43%. Kontrolinėje grupėje, kuri klausėsi raminančios muzikos, telomerazės kiekis padidėjo tik 3,7%.

Panašius rezultatus Blackburn  fiksavo ir tiems, kas užsiėmė meditacine praktika ir sveikatingumo gimnastika cigun. Programa Mindfulness taip pat stabdo telomerų trumpėjimą žmonėms, persirgusiems krūtinės vėžiu.


2.
Fizinė būklė – tai labai svarbu

„Jeigu jūs galite greitu tempu pasivaikščioti ar pabėgioti ristele tris kartus į savaitę po 45 minutes, tai jūsų telomerų atžvilgiu jūs esate geros būklės“,– daro išvadą Blackburn savo knygoje.

Viename iš tyrimų, kuriame dalyvavo 124 žmonių grupė, buvo išsiaiškinta, koks aktyvumo tipas yra palankus telomerų atžvilgiu. Eksperimente dalyvavo neužsiimantys sportu sveiki vyrai, nuo 30 iki 60 metų amžiaus. Viena grupė bėgiojo tris kartus į savaitę po 45 minutes. Antra grupė ta pačia apimtimi užsiėmė intensyviomis treniruotėmis. Trečioji grupė atliko jėgos pratimus. Ketvirta grupė nedarė nieko.

Rezultatai buvo akivaizdūs: bėgikų ir tų, kurie užsiėmė intensyviomis treniruotėmis telomerazės aktyvumas padidėjo dvigubai. Jėgos pratimai nestipriai paveikė jos aktyvumą, nors jie davė kitus teigiamus rezultatus.

Tikslus mechanizmas dar nežinomas, bet panašu, jog būtent judėjimas, duodantis apkrovą kraujo apytakos sistemai, daro poveikį telomeroms. Tyrimas parodė, jog nepriklausomai nuo fizinės veiklos, telomerų aktyvumas didesne dalimi padidėjo tiems, kurių fizinė būklė buvo geresnė.

3. Maitinimasis: riebiosios Omega-3 rūgštys ir visi tradiciniai naudingi produktai

O dabar – gera ir bloga naujienos. Bloga naujiena – nėra kažkokio vieno produkto, kuris padarytų stebuklą. Gera naujiena ta, jog žmogui, kuris rūpinasi savo telomeromis, nereikia išrasti nieko naujo – beveik visi pažįstami naudingi produktai palankiai veikia telomeras.

Pavyzdžiui, viename tyrimų įrodoma, jog riebiosios Omega-3 rūgštys, esančios žuvyje, naudingos telomeroms. Kuo daugiau kraujyje buvo riebiųjų Omega-3 rūgščių, tuo ilgesnės buvo telomeros.

Elizabeth Blackburn išvardina sąrašą produktų, naudingų telomeroms: skaiduliniai, daržovės, riešutai, ankštiniai, jūros gėrybės ir riebiosios Omega-3 rūgštys, kurių yra riebioje žuvyje.

Trumpos telomeros asocijuojasi su raudona mėsa, balta duona, limonadais, saldintomis sultimis, ir riebiosiomis Omega-6 rūgštimis.

Tačiau, reikėtų pažymėti, jog produktų vaidmuo nebuvo susietas priežasties-pasekmės ryšiu. Patikimai nebuvo nustatyta, kad telomerų ilgis priklauso nuo kažkokio konkretaus produkto. Kavos mėgėjams džiugia naujiena taps tai, jog viename iš tyrimų buvo nustatyta, kad kofemanų telomeros ilgesnės, nei kitų gėrimų mėgėjų.

Saikingas alkoholio vartojimas nedaro įtakos telomeroms. Tik tiems, kurie vartoja daugiau keturių alkoholio porcijų į dieną, jos trumpesnės.

Negi visa tai tiesa?

Kartais Blackburn knyga atrodo pernelyg gera tam, kad būtų tiesa: negi iš tiesų atrastas amžinos ar bent jau ilgesnės jaunystės receptas? Neskaitant meditacijos, fizinių apkrovų ir maitinimosi Blackburn taip pat kalba apie miego, chemikalų, pajamų lygmens, socialinių santykių ir net vietos, kur jūs miegate įtaką telomerų ilgiui.

Knygoje ypač išskiriami naudingi Blackburn patarimai, pavyzdžiui, daug dėmesio skiriama miegui ir duoda patarimus, kaip geriau užmigti. Bet priežasties-pasekmės ryšis taip ir išlieka neaiškus skaitytojams.

Tų, kurie miega mažiau, nei 7 valandas, telomeros trumpesnės už tų, kurie miega daugiau nei 7 valandas. Bet kur čia priežastis, o kur pasekmė?

Vyr. gydytojas Matti Korhonen sako, jog ši knyga – puiki ir gali pasitarnauti kaip įvadas į sveikatingumo pasaulį. Jo teigimu, bandymai sudėtingus atradimus telomerų tyrimų srityje padaryti prieinamus visiems kelia jam pasigėrėjimą, taipogi jis nevengia ir kritikos.

Jis sukritikavo knygoje pateiktus daugelį nelogiškų perėjimų, kuriuose rimti mokslo atradimai tampa silpnai argumentuotais buitiniais patarimais.

Jis pateikia pavyzdį: „Knygoje parašyta, jog tyrimų pagrindu galima sakyti, kad stresas trumpina telomeras. Tačiau kur kas silpniau pagrįsta tai, ar jas ilgina kova su stresu. Visai nepagrįsta, kodėl pailgėjo žmogaus, susidorojusio su stresu, gyvenimo trukmė. Tai atsitiko dėl telomerų padidėjimo, ar dėl kokios kitos priežasties?“ Būtini nauji tyrimai.

Genai daro didžiausią įtaką

Elizabeth Blackburn savo knygoje visai netvirtina, kad žmogus – savo telomerų laimės kalvis. Tai vis dėlto parašyta knygoje, nors ir prabėgomis bei smulkiu šriftu. „Genai apsprendžia, kokio ilgio bus telomeros gimimo metu ir kaip greitai jos susidėvės. Bet laimei, niekas nėra bejėgis prieš genus – žmogus kažkuria prasme gali įtakoti savo telomerų ilgį ir atsparumą“, – rašo Blackburn savo knygos pradžioje.

Tokiu būdu Blackburn pripažįsta, jog svarbiausiu faktoriumi yra genai, o ne žmogaus veiksmai. Vėliau prie šio klausimo knygoje negrįžtama.

Pastaruoju metu atlikta daug tyrimų, skirtų telomerų klausimui. Perskaitęs knygą Matti Korhonen pats nustebo dėl to, kiek daug tarpusavio ryšių atrasta tarp telomerų ilgio ir tokių faktorių, kaip stresas, depresija, fizinis krūvis, miegas ir maitinimasis.

„Kai peržiūrėjau šaltinių sąrašą, aš atkreipiau dėmesį į tai, jog tyrimai buvo publikuoti rimtuose moksliniuose žurnaluose, dalis – labai solidžiuose leidiniuose“.

Ši informacija buvo visai nauja Matti Korhonen, kadangi jo paties tyrimai niekaip nesusiję su gyvenimo būdu, o tėra tik moksliniai ląstelės tyrimai.

Ne viskas paaiškinama tik telomeromis

Knyga parašyta populiaria forma, patarimai konkretūs, yra netgi gatavi receptai. Ji tinka tiems, kas siekia geresnio gyvenimo.

„Perskaičius knygą neprofesionaliam skaitytojui gali susidaryti įspūdis, jog viskas, kas susijęs su senatve ir sveikata priklauso nuo telomerų. Žinoma, kad taip nėra“.

Įdomiausia knygoje – šimtai nuorodų į atliktus tyrimus. Jų pagrindu skaitytojas lengvai gali atrasti visus šaltinius internete.

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, jūs galite prisidėti paremdami svetainę SMS ar kitu Jums patogiu būdu


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

Apklausa: Kokio prezidento norite?

Už kurį kandidatą balsuotumėte Lietuvos prezidento rinkimuose?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia (2)

Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia (2)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narė A. Širinskienė įtaria G. Landsbergį slepiant įtartino sandorio už beveik milijoną eurų aplinkybes

Seimo narė A. Širinskienė įtaria G. Landsbergį slepiant įtartino sandorio už beveik milijoną eurų aplinkybes

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gali būti, jog neužilgo gražiausi planetos žmonės nebebus žmonėmis

Gali būti, jog neužilgo gražiausi planetos žmonės nebebus žmonėmis

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Norite gerovės valstybės? O ar žinote kas gali ją mums sukurti?

Arvydas Daunys. Norite gerovės valstybės? O ar žinote kas gali ją mums sukurti?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai A. Bilotaitė ir A. Anušauskas siūlo neskubėt su nuteistųjų amnestija

Konservatoriai A. Bilotaitė ir A. Anušauskas siūlo neskubėt su nuteistųjų amnestija

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Seimo narė Rasa Juknevičienė kreipėsi į VSD dėl, esą šmeižto kampanijos

Seimo narė Rasa Juknevičienė kreipėsi į VSD dėl, esą šmeižto kampanijos

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dovilė Šakalienė džiaugiasi, kad iš tėvų per mėnesį buvo atimta (išgelbėta) 600 vaikų

Dovilė Šakalienė džiaugiasi, kad iš tėvų per mėnesį buvo atimta (išgelbėta) 600 vaikų

atsiliepimų 27 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Tragikomedija:  „Maištas laive „Independence“

Algimantas Rusteika. Tragikomedija: „Maištas laive „Independence“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Algis Džiugys. Naujosios tvarkos geopolitika

Algis Džiugys. Naujosios tvarkos geopolitika

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ekonomikos augimo lėtėjimas – gerai tai ar blogai?

Arvydas Daunys. Ekonomikos augimo lėtėjimas – gerai tai ar blogai?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    R. Juknevičienė pasijutusi įžeista po LRT laidos nutarė atkeršyti M. Puidokui, viešai apkaltindama korupcija jo tėvą

R. Juknevičienė pasijutusi įžeista po LRT laidos nutarė atkeršyti M. Puidokui, viešai apkaltindama korupcija jo tėvą

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Kad Lietuvoje daugėtų gyventojų

Kad Lietuvoje daugėtų gyventojų

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Viktoras Orbanas: Briuselio elito dienos suskaičiuotos

Viktoras Orbanas: Briuselio elito dienos suskaičiuotos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Lietuva tampa ekonominių eksperimentų laboratorija

Rolandas Paksas. Lietuva tampa ekonominių eksperimentų laboratorija

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Apmokestindama nepasiturinčius gyventojus valdžia kovos su klimato kaita

Arvydas Daunys. Apmokestindama nepasiturinčius gyventojus valdžia kovos su klimato kaita

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Prezidentas Rolandas Paksas: „Propagandinės „fake news“ žiniasklaidos credo – kas ne su mumis, tas prieš mus!..“

Prezidentas Rolandas Paksas: „Propagandinės „fake news“ žiniasklaidos credo – kas ne su mumis, tas prieš mus!..“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kodėl moterys neturėtų nešioti kelnių

Kodėl moterys neturėtų nešioti kelnių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kai buvom okupuoti – į pensiją išeidavom, o dabar mus išneš

Algimantas Rusteika. Kai buvom okupuoti – į pensiją išeidavom, o dabar mus išneš

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergais

Rolandas Paksas. Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tariamos tolerancijos akligatviuose

Tariamos tolerancijos akligatviuose

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ar  „Atgimimo prezidentu“ vadinamas Arvydas Juozaitis pateisins su juo siejamas viltis bei lūkesčius?

Ar „Atgimimo prezidentu“ vadinamas Arvydas Juozaitis pateisins su juo siejamas viltis bei lūkesčius?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Dainuojanti žemė

Sandra Bernotaitė. Dainuojanti žemė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Valstiečiai su socialdarbiečiais sieks apsaugoti Lietuvos rinkimus nuo galimo Rusijos kišimosi

Valstiečiai su socialdarbiečiais sieks apsaugoti Lietuvos rinkimus nuo galimo Rusijos kišimosi

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Duokim dvigubą ar penkiagubą pilietybę visiems! Ir, kilus kritinei situacijai, Rusija suteiks pilietybę savo […]

Duokim dvigubą ar penkiagubą pilietybę visiems! Ir, kilus kritinei situacijai, Rusija suteiks pilietybę savo […]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Harvis Veinšteinas: „Aš siūliau vaidmenis už seksą, bet taip daro visi iki pat dabar“

Harvis Veinšteinas: „Aš siūliau vaidmenis už seksą, bet taip daro visi iki pat dabar“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Viskas ką reikia žinoti apie tai, kaip išeiti iš sistemos

Viskas ką reikia žinoti apie tai, kaip išeiti iš sistemos

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Visa tai tik marketinginiai dalykai, skatinantys greičiau išmesti produktą ir pirkti naują......

Hm

Per paskutinius 50 metų darbo našumas padidėjo vidutiniškai 2,5 karto, ar tikrai tiek pagerėjo dirbančiojo...

Kokį tu viršininką gali pasamdyt avigalvi? Ant to jis ir viršininkas, kad pats tave samdo....

Jei ji nusižudė, valdžia vis tiek to niekada nepaskelbs, nes tai būtų visos jų vykdytos...

J vatnikai, koks jum vergas, jai bet kuris vargas panorėjęs gali pasisamdyti savo viršininką, kuriam...

Man atrodo, kad paimti ir grąžinti vaikai - tie, kurie buvo paimti iš tėvų "per...

Įdomu kada Mis Visata konkurse laimės bent viena ne žemės gyventoja :D...

Aš asmeniškai netikiu, kad jie sugebės per mėnesį laiko tą sutvarkyti. Bus įdomu pasekti susirašinėjimą,...

Paskelbė video kreipimąsi ir nusižudė. Kalbama apie savižudybę, o žmogžudystės versija atmetama, kad neduok Dieve...

Kas rytą bėgioju paupiu visame aprašytame ruože ir kiekvieną kartą tenka numesti tempą iki žingsnio...

Hm

Kaip vadinasi taip ir atrodo - šudu......

VL lietuvių neblokuoja - jiems ten dzin. Bent kol kas...

Visiškas tolerantiškos politikos fiasko. Kai atvykėliai pradeda prievartaut vietines politikes ir jiems už tai nieko...

kaip tik konservas, taipir blevyzgos psichuskes lygio. Nuo ko konservai nukreipineja zmoniu demesi tokiomis...

    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Švelni kurianti jėga – moteriškumas

Švelni kurianti jėga – moteriškumas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Telomeros. Amžinos jaunystės beieškant* - nuoroda: http://infa.lt/18507/telomeros-amzinos-jaunystes-beieskant/