infa.lt

Nuo jūsų biologinio laikrodžio priklauso emocijos, sveikata ir asmenybės bruožai. Kokie jie?

Nuo jūsų biologinio laikrodžio priklauso emocijos, sveikata ir asmenybės bruožai. Kokie jie?

spalio 21
01:01 2017

Pelėdos ar vyturio chronotipas?

„Nuo jūsų vidinio laikrodžio priklauso ne tik tai, ar jūs pakylate iš lovos dar tik saulei tekant ar bevelijate pagulėti ilgiau, bet ir jūsų savijauta, emocijos, sveikata ir netgi tai, kokiu metu jūs meluojate ir flirtuojate!“, – rašo lenkų Focus leidinys.

„Vėlyva varna akis krapštinėja, o ankstyva jau dantis rakinėja“, – sako sena patarlė, apibrėždama ribas to, kam pritariama ir kam nepritariama kasdieniame visuomenės aktyvumo ritme. Šis išsireiškimas teisingas iš vienos pusės („vieversiams“, tai yra tiems, kas be vargo prabunda anksti ryte, gyvenime lengviau), o iš kitos – neteisingas („pelėdos“, kurios būna aktyvios vėliau, nekaltos dėl to, kad jos kitokios).

Tai, kiek lengvai mes galime atsikelti ryte, priklauso ne nuo valios jėgos, o nuo genų (maždaug 50%), apšvietimo ir amžiaus. „Vieversiai“ nenusipelno specialaus apdovanojimo, kadangi jie tiesiog naudojasi tuo, kad jų vidiniai poreikiai sutampa su visuomenės lūkesčiais. Juk mokslas ir darbai prasideda anksti ryte. „Pelėdos“ eina miegoti pagal savo biologinį laikrodį, tai yra naktį, ir už savo ankstyvą kėlimąsi moka desinchronizacija su visuomene. Tačiau skirtumai tarp „pelėdų“ ir „vieversių“ (mokslininkas pasakytų skirtingų chronotipų) kur kas gilesni: kalba čia eina tik apie energijos kiekį, su kuriuo mes funkcionuojame skirtingu paros metu. Miego ir aktyvumo ritmas – tai pats akivaizdžiausias biologinio laikrodžio darbo pasireiškimas, tačiau šis biologinis laikrodis valdo ir kitas organizmo funkcijas: nuo virškinimo iki kūno temperatūros ir netgi intelekto bei inovatyvumo lygmens.

Jeigu mūsų gyvenimas nesutampa su šiuo laikrodžiu, mes ne tik vaikštome nuolat apsnūdę ir paniurę, tačiau ir kyla rizika, jog mes pradėsime gerti ir netgi susidursime su psichinėmis problemomis. Tapti „ereliu“ mokykloje ir darbe, deja, mums bus gerokai sunkiau.

Idealus kaip vieversys

Ankstyvi paukšteliai kur kas labiau iniciatyvūs, nei naktinės pelėdos, kitaip tariant, jie energingai ir noriai imasi veiksmų, kad pakeistų situaciją savo naudai. Toks požiūris padeda jiems lengviau kilti tarnyboje ir pasiekti profesinės sėkmės. Proaktyvumą tyrė Christoph Randler iš vokiečių Heidelbergo universiteto, paprašęs 367 studentų užpildyti anketas. Dauguma dalyvavusių apklausoje „vieversių“ sutiko su frazėmis: „Aš keliu sau ilgalaikius tikslus“ arba „Aš darau įtaką įvykiams mano gyvenime“. Labiau aktyvesni buvo žmonės, kurie keldavosi vienu ir tuo pačiu metu visą savaitę, skirtingai nuo tų, kurie savaitgaliais miegodavo ilgiau. Moksliniai tyrimai liudija, jog paros laikas, kuriuo mes atsikeliame, susijęs su kai kuriais mūsų asmenybės bruožais.

„Vieversys“ be to, kad stengiasi spręsti problemas ir minimalizuoti jų pasekmes, yra pareigingas, ištvermingas, emociškai stabilus, moka dirbti grupėje. Stipriosios „pelėdos“ pusės – tai savo ruožtu, išradingumas, humoro jausmas ir intelektas. Dažnai tai ekstravertai, impulsyvūs žmonės, nuolat ieškantys naujų įspūdžių ir atidedantys sprendimus vėlesniam laikui. Tuo jų minusų sąrašas neužsibaigia. Pasak tyrimo, vykdyto Dario Maestripieri iš Čikagos universiteto 172 žmonių (20-40 metų vyrų ir moterų) grupėje, rezultatų, „pelėdose“ egzistuoja polinkis į rizikingą elgesį.

Jos gali, pavyzdžiui, paimti keletą kreditų, pralošti kazino palikimą, susipykti darbe su viršininku, įrodinėdamos, kad ano idėjos beprasmės, o pirmą kartą užsidėjusios slides, išsirinkti pačią sudėtingiausią trasą. Be to, „pelėdos“ nespjauna į stimuliatorius, tame tarpe ir narkotikus, ką „vieversiai“ daro kur kas rečiau, kaip įrodė profesorė Ana Adan iš Barselonos universiteto.

Nenuostabu, kad pelėdos piktnaudžiauja taip pat ir kava bei energetiniais gėrimais. Tačiau netgi išgėrusios hektolitrus kavos, jos negali išvengti susijusiu su miego trūkumu problemų. Jos dažnai nesuvokia, kiek yra jautrios ir susierzinusios. Pas žmones, kurie pernelyg mažai miega, yra padidintas agresijos lygmuo. Be to, miego trūkumas įtakoja sprendimų priėmimo procesą ir silpnina atmintį, tačiau šioje sferoje mes dar turime pernelyg mažai atliktų tyrimų duomenų. Bet tai, visiškai akivaizdu, uždeda antspaudą kasdieniam funkcionavimui, komunikacijos namuose kokybei, darbo vietoje ir daugelyje kitų situacijų“, – sako Focus žurnalui Christoph Randler.

Chronotipo amžius

Grynų „vieversių“ ir „pelėdų“ mūsų tarpe yra apie 30%, – visi kiti randasi apie vidurį. Biologiniai laikrodžiai skirtingu gyvenimo periodu būna nustatyti skirtingai. Maži vaikai – „vieversiai“, jie keliasi taip pat anksti, kaip ir žmonės, peržengę 60 metų amžiaus ribą. Dauguma tokio amžiaus apklaustųjų sako, jog jie geriausiai jaučiasi ryte (tai susiję su pakitimais hormonų gamyboje, konkrečiai kortizolio ir augimo hormono, kurie įtakoja miego trukmę ir kokybę). Kai vaikas įžengia į brendimo etapą, jo vidinis laikrodis ima lėtėti, ir keltis į mokyklą tampa vis sunkiau. Vakarinio aktyvumo pikas būna vyresnėse klasėse ir pirmaisiais mokymosi aukštosiose mokyklose metais. Studentai, ypač universitetuose, gali pasirinkti užsiėmimų laiką, tačiau mokyklų mokiniai tokios galimybės neturi.

Kai kurios mokyklos JAV kaip eksperimentą pradėjo dėstyti pamokas vėliau, ir tai davė labai gerą rezultatą. Mokiniai geriau funkcionavo, gaudavo aukštesnius pažymius, buvo aktyvūs pamokose. „Vakarinis“ aktyvumas susijęs su depresyvumu: pas žmones, kurie negali miegoti tomis valandomis, kuriomis jiems to norisi, krenta nuotaika. Kai kuriems, ypač jaunimui, ankstyvas kėlimasis. Gali būti tiesiog kenksmingas“, – sako Konrad Jankowski iš Varšuvos universiteto psichologijos fakulteto, tiriantis skirtingų chronotipų žmonių funkcionavimą.

Danijos mokyklų, kuriose buvo galima pasirinkti pamokas prasidedančias skirtingu dienos metu mokiniai, ėmė rodyti aukštesnius už vidutinius mokymosi rezultatus. Mokytojams netgi teko teikti papildomą medžiagą, todėl, kad programą pavykdavo praeiti greičiau. Christoph Randler tyrimai Vokietijoje, savo ruožtu, parodė, jog egzaminų, kurie vykdavo dieną rezultatai, buvo geresni, nei rytinių patikrinimų. Galbūt pas mus vertėtų bent jau brandos egzaminų pradžią perkelti? O jeigu eitume toliau ir surengtume platesnio masto eksperimentą, pradėję kreipti dėmesį į chronotipus darbe?

„Aš žinau kompanijas, kurios įveda lanksčią darbo laiko sistemą. Būtina atidirbti aštuonias valandas, tačiau paros laiką galima pasirinkti. Tokiose kompanijose būna, kad žmonės dirba labai keistu laiku. Tai gera kryptis: darbuotojams pagerėja nuotaika, pakyla motyvacija, darbo našumas. Deja, tokios situacijos labai retos, mes ir toliau gyvename visuomenėje, orientuotoje į rytą“, – sako Konrad Jankowski.

Rytas priklauso moterims

Chronotipai formuojasi tuo metu, kai pas berniukus keičiasi balsas, o pas mergaites figūra. Pasiskirstymas į „rytinius“ ir „vakarinius“ išlieka visą vaisingą periodą, ir tuo metu dažniau „vieversiais“ pasirodo esančios moterys. Moterys ne tik labiau linkusios anksčiau keltis rytais, bet ir miega daugiau laiko per parą, o jų miegas yra jautresnis. Chronotipų skirtumai tarp lyčių ne tokie dideli, kaip ūgio ar raumenų jėgos, tačiau jie lydi brendimą ir išnyksta po menopauzės.

Vokiečių paauglių tyrimai parodė, jog esant 16 metų amžiaus berniukų ir mergaičių chronotipai skiriasi tik 3%, iki 19 metų šis skirtumas išauga dvigubai. Pats chronotipų atsiradimas paaiškina būtinybę prisitaikyti prie metų laikų ir dienos ilgumo kaitos. Bet kodėl tada tarp vyrų ir moterų yra skirtumai? Šioje srityje mums teks pasitenkinti hipotezėmis, kadangi įtikinamų įrodymų kol kas nėra. Kažkada žmonės gyveno nedidelėmis grupėmis. Moterys buvo rinkėjos, o vyrai medžiotojais. Pranašumą turėjo tas vyras, kuriam reikėjo mažiau miego. Pagal kitą teoriją, vyrai atidžiau stebėjo nakties pavojus. Tad skirtingas poreikis miegui buvo naudingas visai grupei.

„Vakariniai“ žmonės labiau koncentruojasi į „čia ir dabar“ momentą, jie labiau linkę į hedonizmą, o „rytiniai“ labiau susikoncentravę į ateitį. Be to, išvystytas intelektas ir polinkis rizikuoti gali nurodyti į tai, kad priešistoriniais laikais naktiniai paukšteliai galėjo užsiimti teritorijos tyrinėjimu ir skatinti migraciją į naujus rajonus. „Vyturiams“ būdingas asmenybės tipas tinka gyvenimui nuolatinėje vietoje nepavojingomis sąlygomis, – papildo Konrad Jankowski.

Vakaras priklauso vyrams

Tačiau tyrimai Vokietijoje ir Italijoje parodė kai ką dar: nuo chronotipo priklauso partnerių skaičius. Pas vyrus „pelėdas“ jų pasirodė daugiau, nei pas vyrus „vyturius“. Čia nieko stebėtino, kadangi beveik pusė respondentų (45%) nurodė, jog su savo dabartine partnere susipažino vakare, 27% – antroje dienos pusėje, 17% – ryte ir 11% – naktį. Jei vakaras yra laikas pasiskirstyti poromis, tai daugiausiai laimi „vakariniai“ vyrai.

Christoph Randler tyrime 284 vyrai atsakinėjo į klausimus, kaip: kada jūs praleidžiate laiką ne namuose? Jūs labiau mėgstate nueiti į kokį nors renginį ar namie pažiūrėti televizorių? Kada jums labiausiai norisi flirtuoti? Ar turėjote seksualinių kontaktų su moterimi, turinčia santykius su kitu vyru? „Vokiečių tyrimai liudija, jog „vakariniai“ vyrai dažniau sugundo moteris. Tai vyksta situacijose, kai jie patys jau yra su kažkuo santykiuose arba partneris yra pas sugundytą moterį. Reikėtų vertinti chronotipą kaip platesnį asmenybės aspektą: „vakariniai“ polinkiai susiję su aukštesniu testosterono lygmeniu, impulsyvumu ir bruožais, kurie vadinami „juoduoju trejetu“: polinkiu manipuliuoti žmonėmis, narcisizmu ir psichopatija“, – komentuoja Konrad Jankowski. .

Kitaip tariant, vyras-“pelėda“ dažniau gali pasirodyti storaodžiu, neturinčiu empatijos, siekiančiu iššaukti susižavėjimą žmogumi, pas kurį rečiau sukyla sąžinės priekaištai, nei pas vyrą-“vyturį“. Būdamas ekstravertu ji dažniau yra kupinas šarmo kompanijos siela. Dar daugiau, vyras-“pelėda“ labiau linkęs vertinti kitus vyrus, kaip potencialią grėsmę užkariaujant širdis. Jam sunku išgyventi situaciją, kai jo aplinkoje atsiranda labiau patrauklesnis vyras, todėl jis siekia konfrontacijos.

Moterys atrodo ne ką geriau. Konrad Jankowski darė tyrimus 352 moterų nuo 17 iki 57 metų amžiaus grupėje. Iš jo tyrimo rezultatų seka, jog partnerėmis vyrui, kuris ieško atsitiktinio sekso, dažniau tampa „vakarinės“, nei „rytinės“ moterys. Damos su pelėdos polinkiais mažiau griežtai vertina sekso klausimus ir dažniau fantazuoja apie žmogų, su kuriuo jos tik ką susipažino, nei moterys-“vyturiai“, kurioms, kad sugulti su kažkuo į lovą yra būtini jausmai.

Praktiškai idealų „vyturio“ paveikslą šiek tiek gadina Sunita Sah iš Harvardo. „Vyturiai“ gali meluoti taip pat, kaip „pelėdos“: viskas priklauso nuo paros meto.

Tyrėjos vykdytame teste, kuris tikrino sąžiningumą anksti ryte (tarp 7 ir 8.30), dažniau su tiesa prasilenkdavo „pelėdos“, o „vyturiai“ tą darė naktį (tarp 12 ir 1.30). Pakakdavo pasiūlyti žmogui užduotį nekomfortišku jam paros metu. Tad, galbūt, „vyturiai“ dar nepakankamai ištirti?

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, jūs galite prisidėti paremdami svetainę SMS ar kitu Jums patogiu būdu

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jei norėtumėte paremti…

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, – jūs galite prisidėti ir paremti jos rengimą SMS ar kitu Jums patogiu būdu

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Lidžita Kolosauskaitė. Kokio dydžio bus tavo pensija?

Lidžita Kolosauskaitė. Kokio dydžio bus tavo pensija?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Prezidentas Rolandas Paksas: „Visuomenės judėjimo „Šaukiu aš Tautą“ vizija be praktinių veiksmų yra nulis“

Prezidentas Rolandas Paksas: „Visuomenės judėjimo „Šaukiu aš Tautą“ vizija be praktinių veiksmų yra nulis“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kuriamas žemės ūkio rizikos fondas faktiškai rems tik stambiuosius ūkininkus

Kuriamas žemės ūkio rizikos fondas faktiškai rems tik stambiuosius ūkininkus

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis tvirtina, jog „premjero stumiama reforma įžūliai išduoda rinkėjus“, ir grasina trauktis iš frakcijos, jei ji bus priimta

Naglis Puteikis tvirtina, jog „premjero stumiama reforma įžūliai išduoda rinkėjus“, ir grasina trauktis iš frakcijos, jei ji bus priimta

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Juozaitis. Delfi skelbiama sąmokslo teorija dėl mano galimo dalyvavimo LR Prezidento rinkimuose viešo svarstymo, esą sumanyto valstiečių

A. Juozaitis. Delfi skelbiama sąmokslo teorija dėl mano galimo dalyvavimo LR Prezidento rinkimuose viešo svarstymo, esą sumanyto valstiečių

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis: „Susidaro įspūdis, kad premjeras siekdamas asmeninio intereso, nori paversti Kauną Vilniaus šiukšlynu“

Gabrielius Landsbergis: „Susidaro įspūdis, kad premjeras siekdamas asmeninio intereso, nori paversti Kauną Vilniaus šiukšlynu“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (5)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (5)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Vėl okupuoti

Rolandas Paksas. Vėl okupuoti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis LVŽS frakcijos ir partijos vardu apgailestauja dėl Seimo Pirmininko pasisakymo

Ramūnas Karbauskis LVŽS frakcijos ir partijos vardu apgailestauja dėl Seimo Pirmininko pasisakymo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrius Kubilius. Tomo Dapkaus melas – kas po juo slypi?

Andrius Kubilius. Tomo Dapkaus melas – kas po juo slypi?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Juozaitis: „Lietuva yra čia“

Arvydas Juozaitis: „Lietuva yra čia“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ministras Linas Kukuraitis teigia, jog Lietuva remia siūlymą, kad tėvai dalintųsi pusiau laiką, skirtą vaiko priežiūrai

Ministras Linas Kukuraitis teigia, jog Lietuva remia siūlymą, kad tėvai dalintųsi pusiau laiką, skirtą vaiko priežiūrai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis prašo atstatydinti  Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininką Edmundą Vaitekūną

Naglis Puteikis prašo atstatydinti Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininką Edmundą Vaitekūną

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (4)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (4)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kas sunkiausia Kelyje į tikslą ir kaip su tuo tvarkytis

Kas sunkiausia Kelyje į tikslą ir kaip su tuo tvarkytis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Europarlamentarai paragino Porošenko stoti gėjų parado Kijeve priešakyje

Europarlamentarai paragino Porošenko stoti gėjų parado Kijeve priešakyje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (3)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (3)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Šaltasis karas už taiką visame pasaulyje

Šaltasis karas už taiką visame pasaulyje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Ko tikrai neišdrįs pasakyti Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime?

Rolandas Paksas. Ko tikrai neišdrįs pasakyti Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    „Apsivalymas“: Seimui patvirtinus NSGK tyrimo išvadas, politinės korupcijos milijardinės aferos jokių teisinių pasekmių neturės?!

„Apsivalymas“: Seimui patvirtinus NSGK tyrimo išvadas, politinės korupcijos milijardinės aferos jokių teisinių pasekmių neturės?!

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kritikuoji valdžią? Esi prorusiškas.

Algimantas Rusteika. Kritikuoji valdžią? Esi prorusiškas.

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama (2)

Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama (2)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Liberalas apie pensijų reformą: ko tikisi žmonės ir ko iš tiesų siekia Vyriausybė

Liberalas apie pensijų reformą: ko tikisi žmonės ir ko iš tiesų siekia Vyriausybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama. (1)

Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama. (1)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Informacijos (ne)laisvėje

Lidžita Kolosauskaitė. Informacijos (ne)laisvėje

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Na tikra tiesa, reikia visa pasaulį, kiekvieną žmogų priimti tokį, koks jis yra, nes pakeisti...

O mane kankina toks keistas pojūtis kojose. Nei kutena, nei skruzdelytės begioja, bet būna atrodo...

Intelektualus, blaiviai mąstantis Prezidentas būtų... Bet jį greitai vagys ir politikai, alkūnėmis besistumdantys suėstų. Ir...

Čia nuotraukoje V.J.Leninas,rodantis kelią į šviesų rytojų? Kodėl jis dar ne Grūto parke?...

Esmė ta, kad lietuviai apsipirkinėjimą laiko kaip laisvalaikio leidimo būdą, tai, kad ir kokias kainas...

Gabrieliau, joks tu ne konservatorius. Pasitrauk pats, nes bus blogiau......

O juk tikrai galėtumėte kandidatuoti. Tada ateitų balsuoti tie, kurie purtosi nuo dabartinių kandidatų ir...

Idijote kas ši straipsnį parašė. Tai sėdėk namuose ir išjungti visi prietaisai,gal kas seka...

Buvo laida per radiją , dalyvavo su sanarių ligomis dirbantis profesorius. Uždaviau klausimą apie išbrinkinto...

Gerb. Arvydai! Būsimas Prezidente, lenkiu galva pries Tave ir Tavo mintis!!...

Sveiki. Kas privercia zmogu elgtis nezmoniskai, elgtis ne pagal prigimti, juk...

Įdomu kaip nemeluojantis Kubilius buvo priimtas į konservatorių partiją? Juk būti amžinai apsimelavusiam - būtina...

Biblijos pranašystėse bei Apreiškimo knygoje nemažai rašoma apie žvėries ženklą. Be abejo,...

kodėl taip meluojama? ar jus tikrai įsitikinusi jog visi, išskyrus partinias sistemas su jų disciplina...

    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Švelni kurianti jėga – moteriškumas

Švelni kurianti jėga – moteriškumas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rusijoje sulaikytas vienas iš „mirties grupių“ socialiniame tinkle „VKontakte“ administratorių

Rusijoje sulaikytas vienas iš „mirties grupių“ socialiniame tinkle „VKontakte“ administratorių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Nuo jūsų biologinio laikrodžio priklauso emocijos, sveikata ir asmenybės bruožai. Kokie jie?* - nuoroda: http://infa.lt/18237/nuo-jusu-biologinio-laikrodzio-priklauso-emocijos-sveikata-ir-asmenybes-bruozai-kokie-jie/