infa.lt

Ar greit įvyks apokalipsė?

Ar greit įvyks apokalipsė?

birželio 30
01:18 2017
Raketos startas

REUTERS

„Aš grįšiu“, – pareiškė generolas Duglas Makarturas (Douglas MacArthur) 1942 metų kovą, kai japonai Antrojo pasaulinio karo metu užgrobė Filipinus. Jis iš tikro grįžo, atkariavo Filipinus ir 1945 metais atvedė sąjungininkus į pergalę Ramiajame vandenyne.

Vėliau Makarturas vadovavo JTO kariuomenei Korėjoje, kuomet 1950 metais Šiaurė užpuolė Pietus. Jis sustabdė komunistų puolimą, išlaipinęs jūrų desantą Inčhone. Nežiūrint į tai, prezidentas Haris Trumanas (Harry Truman) pasiuntė Makarturą į atsargą už nepaklusimą įsakymui, nes šis ragino įsiveržti į Šiaurės Kiniją, dėl ko Kinijos liaudies išsivadavimo armija atėjo Šiaurės Korėjai į pagalbą. Makarturo planas numatė atominių smūgių sudavimą Kinijai, dėl ko perspektyva darėsi dar neramesnė.

Šiandien Makarturo šmėkla vėl slankioja po Korėjos pusiasalį, kadangi tas strateginis galvosūkis, su kuriuo susiduria amerikiečiai, labai primena 1950 metus. Jei kalbėtume konkrečiau, tai problema tokia: kaip sutramdyti Šiaurės Korėją, nesukėlus karo ir nesiėmus atominės eskalacijos?

Raketų etiketas

Rinkimų kampanijos metu ir po inauguracijos Donaldas Trampas tvirtino, kad jis veiks gerokai ryžtingiau Kimų dinastijos atžvilgiu, kuri Šiaurės Korėją valdo nuo 1948 metų. Ši politika tapo daug aiškesnė, kuomet nacionalinio saugumo patarėjas Herbertas Makmasteris (Herbert McMaster) pareiškė, kad Šiaurės Korėjos grasinimų ir provokacinių veiksmų politika „daugiau tęstis nebegali“.

„Provokaciniai veiksmai“ – tai Šiaurės Korėjos branduolinių raketų grėsmė. Šios šalies branduolinė programa įsibėgėjo nuo šaltojo karo pabaigos, kai komunistiniai režimai vienas po kito ėmė nykti. Branduolinis arsenalas veikė kaip atgrasymas nuo galimo Vakarų imperinių valstybių įsiveržimo.

Vėliau Šiaurė vis dažniau demonstruodavo savo branduolinio ginklo nešėjus. Nuo 2005 metų, kuomet Šiaurės korėjiečiai sukūrė mažo nuotolio raketą „Nodon“, Pchenjanas reguliariai vykdo raketų bandymus Japonų jūroje. Naujos karto raketų „Tepchodon-2“ vertinamas nuotolis – daugiau nei šeši tūkstančiai kilometrų, ir to pakanka, kad suduotų smūgį vakarinei JAV pakrantei.

Pasirodė, kad susitarti su Šiaure yra gana sunku, ir tai privertė prezidento Obamos administraciją imtis „strateginio kantrumo“ politikos.

Tačiau tokios politikos pagrindas – viltis, kad Šiaurės Korėja gali savanoriškai atsisakyti branduolinio ginklo, arba jos režimas netikėtai žlugs. Tai neatitinka tikrovės, kadangi Šiaurės Korėjos valdžios pasitikėjimas savimi tik stiprėja. 2017 metų kovo 17 dieną JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) užbaigė šią pasyvumo epochą, spaudos konferencijoje Seule pareiškęs: „Leiskite tiksliai ir aiškiai pasakyti: strateginio kantrumo politika baigėsi. Mes kuriame naujas diplomatijos ir saugumo priemones. Galimi visi variantai“.

Trampo doktrina?

Nuo 2017 metų, kai JAV sparnuotomis raketomis atakavo Sirijos oro uostą, o Trampas parodė, jog yra pasiruošęs naudoti karinę jėgą, sustiprindamas pagarsėjusias raudonas linijas, diplomatiniai sumetimai ėmė kisti. Tačiau kuo tai gresia sudėtingam Rytų Azijos saugumo balansui? Kokia įvykių be karo baigtis patenkintų naująją administraciją, ir kuo ji gali skirtis nuo lyg ir pamiršto Obamos „posūkio“ į Azijos pusę?

Kitaip tariant, ar gali į šį kvartalą grįžti naujas tarptautinis policininkas? Tačiau net ir patys rūsčiausi pasaulio žandarai, tokie kaip Trumanas ir Eizenhaueris (Dwight Eisenhower) tokią baigtį laikė itin pavojinga ir nepageidaujama. Saugumo dilema, tokia koki yra dabar, atspindi veik pamiršto karo Azijos ir Ramiojo vandenyno regione rezultatą, kuomet Korėja skilo į dvi dalis. Antrojo pasaulinio karo atominės baigties išdava tapo Tarybų palaikomas lenininis režimas Šiaurės Korėjoje, kuriam vadovavo Kim Čen Ino senelis Kim Ir Senas, ir amerikiečių palaikoma valstybė pietuose.

Netikėtas Kinijos perėjimas prie komunizmo 1949 metais, po kurio Kim Ir Senas užpuolė Pietų Korėją, lėmė tai, kad Trumeno doktriną, nuo pat pradžių skirtą komunizmo sulaikymą Europoje, greitai panaudojo Azijoje – būtent Korėjos pusiasalyje, iš kurio „kardas pakibo virš pačios Japonijos širdies“.

Užšaldytas konfliktas

Korėjos karas taip ir nesibaigė. 1953 metų paliaubos jį užšaldė ties 38 paralele, tapusia siena tarp Šiaurės ir Pietų. Šis karas taipogi įtraukė JAV į išsišakojusią aljansų struktūrą Rytų bei Pietryčių Azijoje, kuriai pradžią davė 1952 metų Amerikos-Japonijos sutartis dėl abipusės gynybos, esanti Vašingtono regioninės politikos kertiniu akmeniu.

Tuo tarpu čiučhė ideologija (vystymasis besiremiant savo jėgomis) paremtas Kim Ir Seno ir jo anūko Kim Čen Iro režimas vis labiau priklauso nuo Kinijos. Mao ir po jo buvę Kinijos vadovai Kimų diktatūrą laikė „artima kaip lūpos ir dantys“ ir joje matė buferį, kuris sulaiko grėsmę amerikiečių vadovaujamam pusiasalio suvienijimui. Tačiau neformalus Kinijos ir Šiaurės Korėjos aljansas turi trūkumą. Šiaurės Korėjos režimas 1985 metais pasirašė Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį (BGNS), bet ir toliau gamino dvigubos paskirties plutonį savo reaktoriuje Jonbene, o Kinija užmerkė į tai akis.

Klintono administracija dar 1994 metais mąstė apie prevencinį karą, kad priverstų Pchenjaną laikytis branduolinio neplatinimo režimo, bet vietoje to pasirašė su juo susitarimą, pagal kurį Šiaurės Korėja privalėjo atsisakyti savo branduolinių planų mainais į Amerikos pagalbą ir pripažinimą.

Šis susitarimas subyrėjo po 2001 metų rugsėjo 11 dienos, kuomet Bušo admininstracija Šiaurės Korėją pavadino valstybe-atsiskyrėle, o Kim Čen Ino tėvas Kim Čen Iras, baimindamasis, kad su juo pasielgs kaip su Sadamu Huseinu, nutraukė BGNS ir pagreitino branduolinių raketų kūrimo programą.

Tikėdamasi nutraukti šią nuolatinių provokacijų ir bausmių grandinę, 2003 metais savo susitikimus pradėjo tarptautinė grupė, susidedanti iš Kinijos, Pietų Korėjos, Rusijos, Japonijos, o taip pat Šaurės Korėjos ir JAV. Šių šešiašalių derybų rezultatas – 2005 metais pasirašytas paktas, kuriame Pchenjanas vėl sutinka atsisakyti savo branduolinės programos ir prisijungia prie BGNS mainais į maisto produktų ir energijos tiekimą. Šis susitarimas atvėrė duris geresniems Pchenjano santykiams su JAV ir Japonija, taipogi deryboms dėl taikos sutarties Korėjos pusiasalyje.

Tačiau 2009 metais derybos nutrūko. Šiaurės Korėja atsisakė jose dalyvauti ir atliko eilę raketinių bandymų, po kurių 2009 metų gegužę išbandė savo branduolinį ginklą. 2011 metais tapęs aukščiausiuoju lyderiu, Kim Čen Inas išplėtė raketų ir branduolinių bombų kūrimo programą, o Kinija tuo metu beveik nesugebėjo sulaikyti savo aljanso partnerio nuo provokacijų prieš Pietų Korėją ir Japoniją. Iki 2016 metų rugsėjo Šiaurė atliko penkis branduolinio ginklo bandymus bei nesuskaičiuojamą galybę raketų paleidimų, po kurių JAV pareiškė, jog ketina Pietų Korėjoje pastatyti priešraketinę sistemą THAAD. Kinija šį žingsnį laiko tiesiogine grėsme jos saugumo interesams, kadangi su šios sistemos radiolokacine stotimi galima sekti KLR karinius veiksmus šalies viduje.

Koncepcijos keitimas ir mokėjimas derėtis

Tačiau kai Trampas balandžio mėnesį pareiškė, kad link Šiaurės Korėjos krantų siunčiama amerikiečių „armada“, kai tarp JAV ir KLR atsirado „didelio sandorio“ perspektyva, ir kai vėl ėmė spyriotis Kim Čen Inas, Pekinas giliai susimastė ir viską apgalvojo. Yra ženklų, jog Kinija šiandien savotiškai spaudžia KLDR, kad pastaroji sumažintų savo entuziazmą ir atsisakytų ilgo nuotolio branduolinio ginklo kūrimo.

Balandžio mėnesio JAV ir KLR vadovų susitikimo Floridoje metu Kinijos lyderiai parodė pasiruošimą dar labiau paspausti Pchenjaną mainais į tai, kad Amerika atsisakytų prekybinio karo.

Šiandien akivaizdi eilė faktorių, kurie gali Pekiną priversti iš naujo įvertinti „artimus kaip lūpos ir dantys“ santykius tarp Kinijos ir Šiaurės Korėjos. Kiniją itin neramina tai, kad jei Amerikos veiksmai Korėjoje pavyks, Vašingtonas įtvirtins savo regionines pozicijas, kurios buvo prarastos Obamos administracijos pasisukimo Azijos link metu.

Paskutinieji Trampo pasisakymai, kuriuos jis pasirengęs sutvirtinti karine jėga ir savo senu blefu, primena Pekinui tai, kad Šiaurės Korėjos branduoliniai išsišokimai gali pakenkti Kinijos komerciniams interesams ir lemti, jog jog branduolinis ginklas atsiras ir Japonijoje. Susidaro įspūdis, jog Trampas prieš Pchenjaną veikia taip nenuspėjamai ir atkakliai, nes mano, jog jam pavyks susitarti be karo.

Tad bendras tikslas yra priminti Kinijai ir jos statytinei apie amerikietišką jėgą ir naujojo prezidento pasirengimą ją panaudoti. Be to, Kinija veikia susilaikydama, kadangi siekia, kad Šiaurės Korėjos režimas išliktų – taip būtų išsaugotas buferis tarp KLR ir Amerikos karių Pietų Korėjoje. Ir tuo metu, kai Japonija po senovei ištikima JAV, Pietų Korėjoje atsirado naujas prezidentas Mun Čė Inas, kuris siekia ne konfrontuoti, o susitarti su Pchenjanu.

KLDR per savo 70 metų istoriją gerai išmoko supriešinti savo kaimynus. Ir jei santykiai su Kinija šiek tiek atšalo, tai ryšiai su Rusija sustiprėjo. Be to, Vladimiras Putinas nenusiteikęs nusileisti Trampui, kaip anksčiau, ir dabar vargu ar jis palaikys Amerikos prezidentą jo planuose „sustabdyti Šiaurės Korėją, jei ji elgsis blogai“.

Atgal į ateitį?

Taigi, Trampui, palaikomam Kinijos, reikia grįžti prie nedelsiamo Šiaurės Korėjos branduolinės programos likvidavimo, kurio pagrįstas 2005 metų šešiašalis susitarimas. Priešingu atveju iš šios pato situacijos jis gali išeiti pasitelkęs „ugnies jūrą“.

Šiam tikslui Trampas su savo generolais siekia ištaisyti klaidingą įsitikinimą apie Amerikos nuosmukį ir parodyti, jog ji atsisako savanoriškai priimtos strateginio kantrumo politikos. Kuomet JAV patvirtins savo sulaikymo potencialą, jos galės kalbėtis su Rusija ir Kinija iš jėgos pozicijos, kad spręstų abipuses problemas – nuo pasaulinės prekybos ir branduolinio ginklo neplitimo iki radikalaus islamo.

Antrasis variantas, su jo aiškiais trūkumais, tokiais kaip balansavimas ant karo slenksčio, greičiausiai į regioninį jėgų paskirstymą atneš pokyčių, ir, kaip nebūtų paradoksalu, grąžins mus prie branduolinio problemos sprendimo, kurį 1951 metais siūlė generolas Makarturas, pakol Trumenas jo neatleido, o valstybės sekretorius Dinas Ačesonas (Dean Acheson) nesiėmė sulaikymo ir regione susidarė situacija be išeities. Makarturo pasiūlymas 1950 metais žinoma atrodė rizikingas, tačiau jis buvo praktiškai įmanomas. Tačiau 2017 metais jis labiau panašus į greitą apokalipsę.

Straipsnio autorius profesorius Deividas Martinas Džonsas (David Martin Jones) dėsto, o profesorius M. L. R. Smitas (M. L. R. Smith, AKA Michael Rainsborough) vadovauja Londono karališkojo koledžo karinių tyrimų katedrai.

parengė: Darius Dimbelis

Gerbiami skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, pateikta „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, jūs galite prisidėti paremdami svetainę Jums patogiu būdu

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Šį saitą nuo spamo saugo Akismet Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Jei norėtumėte paremti…

Mieli skaitytojai, jei manote, kad medžiaga, teikiama „infa.lt“ buvo jums nors truputį naudinga, – jūs galite prisidėti ir paremti jos rengimą SMS ar kitu Jums patogiu būdu

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

    Naglis Puteikis tvirtina, jog „premjero stumiama reforma įžūliai išduoda rinkėjus“, ir grasina trauktis iš frakcijos, jei ji bus priimta

Naglis Puteikis tvirtina, jog „premjero stumiama reforma įžūliai išduoda rinkėjus“, ir grasina trauktis iš frakcijos, jei ji bus priimta

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Juozaitis. Delfi skelbiama sąmokslo teorija dėl mano galimo dalyvavimo LR Prezidento rinkimuose viešo svarstymo, esą sumanyto valstiečių

A. Juozaitis. Delfi skelbiama sąmokslo teorija dėl mano galimo dalyvavimo LR Prezidento rinkimuose viešo svarstymo, esą sumanyto valstiečių

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis: „Susidaro įspūdis, kad premjeras siekdamas asmeninio intereso, nori paversti Kauną Vilniaus šiukšlynu“

Gabrielius Landsbergis: „Susidaro įspūdis, kad premjeras siekdamas asmeninio intereso, nori paversti Kauną Vilniaus šiukšlynu“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (5)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (5)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Vėl okupuoti

Rolandas Paksas. Vėl okupuoti

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis LVŽS frakcijos ir partijos vardu apgailestauja dėl Seimo Pirmininko pasisakymo

Ramūnas Karbauskis LVŽS frakcijos ir partijos vardu apgailestauja dėl Seimo Pirmininko pasisakymo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrius Kubilius. Tomo Dapkaus melas – kas po juo slypi?

Andrius Kubilius. Tomo Dapkaus melas – kas po juo slypi?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Juozaitis: „Lietuva yra čia“

Arvydas Juozaitis: „Lietuva yra čia“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ministras Linas Kukuraitis teigia, jog Lietuva remia siūlymą, kad tėvai dalintųsi pusiau laiką, skirtą vaiko priežiūrai

Ministras Linas Kukuraitis teigia, jog Lietuva remia siūlymą, kad tėvai dalintųsi pusiau laiką, skirtą vaiko priežiūrai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Naglis Puteikis prašo atstatydinti  Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininką Edmundą Vaitekūną

Naglis Puteikis prašo atstatydinti Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininką Edmundą Vaitekūną

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (4)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (4)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kas sunkiausia Kelyje į tikslą ir kaip su tuo tvarkytis

Kas sunkiausia Kelyje į tikslą ir kaip su tuo tvarkytis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Europarlamentarai paragino Porošenko stoti gėjų parado Kijeve priešakyje

Europarlamentarai paragino Porošenko stoti gėjų parado Kijeve priešakyje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (3)

Laimėjusio chamo visuomenė kurioje viskas vulgarizuojama (3)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Šaltasis karas už taiką visame pasaulyje

Šaltasis karas už taiką visame pasaulyje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Ko tikrai neišdrįs pasakyti Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime?

Rolandas Paksas. Ko tikrai neišdrįs pasakyti Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    „Apsivalymas“: Seimui patvirtinus NSGK tyrimo išvadas, politinės korupcijos milijardinės aferos jokių teisinių pasekmių neturės?!

„Apsivalymas“: Seimui patvirtinus NSGK tyrimo išvadas, politinės korupcijos milijardinės aferos jokių teisinių pasekmių neturės?!

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kritikuoji valdžią? Esi prorusiškas.

Algimantas Rusteika. Kritikuoji valdžią? Esi prorusiškas.

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama (2)

Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama (2)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Liberalas apie pensijų reformą: ko tikisi žmonės ir ko iš tiesų siekia Vyriausybė

Liberalas apie pensijų reformą: ko tikisi žmonės ir ko iš tiesų siekia Vyriausybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama. (1)

Laimėjusio chamo visuomenė, kurioje viskas vulgarizuojama. (1)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Informacijos (ne)laisvėje

Lidžita Kolosauskaitė. Informacijos (ne)laisvėje

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Sutapti su Žalgiriu

Sandra Bernotaitė. Sutapti su Žalgiriu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Kaukių šou tęsiasi

Rolandas Paksas. Kaukių šou tęsiasi

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gyvybė turi būti pavaldi minčiai (4)

Gyvybė turi būti pavaldi minčiai (4)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

O juk tikrai galėtumėte kandidatuoti. Tada ateitų balsuoti tie, kurie purtosi nuo dabartinių kandidatų ir...

Idijote kas ši straipsnį parašė. Tai sėdėk namuose ir išjungti visi prietaisai,gal kas seka...

Buvo laida per radiją , dalyvavo su sanarių ligomis dirbantis profesorius. Uždaviau klausimą apie išbrinkinto...

Gerb. Arvydai! Būsimas Prezidente, lenkiu galva pries Tave ir Tavo mintis!!...

Sveiki. Kas privercia zmogu elgtis nezmoniskai, elgtis ne pagal prigimti, juk...

Įdomu kaip nemeluojantis Kubilius buvo priimtas į konservatorių partiją? Juk būti amžinai apsimelavusiam - būtina...

Biblijos pranašystėse bei Apreiškimo knygoje nemažai rašoma apie žvėries ženklą. Be abejo,...

kodėl taip meluojama? ar jus tikrai įsitikinusi jog visi, išskyrus partinias sistemas su jų disciplina...

Puiku. Tikiu sėkmė lydes...

Norėčiau, kad gerb.Arvydas Juozaitis kandidatuotų į Lietuvos Respublikos prezidentus. Pažįstu jį nuo Sąjūdžio laikų, ypač...

Parkinsono ir Azhaimerio lygmens ligoniais taps visi - nei ką prisiminti, o tuo labiau mąstyti,...

Vokietijoj jau senai šitaip - vyrai kariauja, ojų bobas dulkina svetimi. Dabar jie jau nebekariauja,bet...

Kuo skiriasi religija nuo tikėjimo? Tikėjimui nesvarbu vieta ir ritualai.Aš tikiu Dievu, tačiau neinu į...

>Rasa Va va, būtent. Džiugu, kad dar yra sveikai mąstančių moterų...

    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Švelni kurianti jėga – moteriškumas

Švelni kurianti jėga – moteriškumas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

Santykių traumos terapija – skausmo pašalinimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

Informacija tėveliams ir pedagogams dėl internete pasirodžiusių faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

Rusijos valdžia rimtai ėmėsi „mirties grupes“ socialiniuose tinkluose kuruojančių asmenų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rusijoje sulaikytas vienas iš „mirties grupių“ socialiniame tinkle „VKontakte“ administratorių

Rusijoje sulaikytas vienas iš „mirties grupių“ socialiniame tinkle „VKontakte“ administratorių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Ar greit įvyks apokalipsė?* - nuoroda: http://infa.lt/16354/ar-greit-ivyks-apokalipse/